Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Classic French Provincial: czemu nie jest popularny w Polsce?


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 64
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ja też, ale puki ludzie płaca to takie ceny sa. To rynek, dyktuje ceny.

 

Jest kilka wytłumaczeń:

1. Dożywotnie kredyty

2. Ludzie chcą za wszelką cenę mieć dom

3. Nagonka na rynku....i ludzie wypruwają sobie flaki, ale muszą mieć super mieszkanie lub dom

 

Słuchałem znajomego, który kupił mieszkanie za 1.500.000....na kredyt....i zmienia 3 psychologa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie to wynika z "głodu ziemi", Polska jako kraj chłopski ma silny etos ziemi, Polacy mają zawyżone wartościowanie wszelkich rzeczy związanych z ziemią i "swoim miejscem" na tej ziemi. W krajach zachodnich mamy przeciwnie, bardzo duży odsetek rodzin wynajmujących (nieprzywiązanych do "ziemi"), w Polsce każdy chce na własność, wynajem jest tylko jak nie da się kupić.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie to wynika z "głodu ziemi", Polska jako kraj chłopski ma silny etos ziemi, Polacy mają zawyżone wartościowanie wszelkich rzeczy związanych z ziemią i "swoim miejscem" na tej ziemi. W krajach zachodnich mamy przeciwnie, bardzo duży odsetek rodzin wynajmujących (nieprzywiązanych do "ziemi"), w Polsce każdy chce na własność, wynajem jest tylko jak nie da się kupić.

 

A mi się wydaje, że sporo tu jest zamieszania z powodu kredytów. Gdyby nie było takiego mechanizmu jak kredyt, gdyby nie można było brać w banku 1-2.000.000 na dom, to odsetek ludzi, którzy by kupili działkę za 1.000.000 i wybudowani średni domek 180-200 m za 1.000.000 by był znacznie mniejszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mi się wydaje, że sporo tu jest zamieszania z powodu kredytów. Gdyby nie było takiego mechanizmu jak kredyt, gdyby nie można było brać w banku 1-2.000.000 na dom, to odsetek ludzi, którzy by kupili działkę za 1.000.000 i wybudowani średni domek 180-200 m za 1.000.000 by był znacznie mniejszy.

To że ludzie biorą aż takie kredyty wynika z uwarunkowań kulturowych, jeszcze raz zaznaczę - w krajach zachodnich nie ma wielkiej presji na posiadanie domu, wystarcza wynajem, druga sprawa że rynek najmu domów jest tam mocno rozwinięty. Domów do wynajmu jest dużo, jest duża konkurencja, działają zasady rynkowe, nikt nie ma spiny koniecznie "być na swoim" - w ogóle to określenie: "być na swoim" jest esencją współczesnego głodu ziemi w Polsce.

Wiemy że w naszym kraju jest niedobór mieszkań, i sytuacja z wynajmowaniem jest niepewna - dlatego każdy się zabezpiecza kupując nieruchomości na własność, to z kolei powoduje masowe zadłużanie społeczeństwa i tym samym zubożanie tego społeczeństwa (dostajemy wartość 500k, a spłacamy 1000k, czyli 500k jest stratą).

Wracając do tematu tych domów - są to domy klasy średniej (sprzed wieku) z odpowiednią ilością służby i przygotowane na częste długotrwałe pobyty rodziny i gości (jak Polskie ziemiańskie dwory 100 lat temu) - nieprzystosowane do współczesnego stylu życia i nie przewidujące dużej mobilności i komunikatywności ludzi - a zatem wg mnie są anachroniczne. Dziś podróż 500km w odwiedziny do rodziny to kilkanaście godzin tam i z powrotem, dawniej takie odwiedziny trwały od tygodnia wzwyż i domy były na to przygotowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Rzucajac okiem na FM przy porannej kawce trafilam na ten watek, którego tytul mnie bardzo zaintrygowal. Pytanie co najmniej dziwne, moja pierwsza reakcja – a dlaczegoz to mialby być ? Przeciez to nie ma najmniejszego sensu – niby dlaczego ten styl mialby być popularny tutaj ? Dlaczego jakis typ budownictwa w jednym kraju powinien być popularny w innym ? I ta popularnosc powinna być tak oczywista, ze jej brak ma budzic zdziwienie ? W dodatku chodzi o budynek francuski, ale w amerykanskim sosie – jak slusznie zauwazyla Elfir. Sytuacja 1 – widze taki budynek w Polsce i mowie: o, taki sam jak we Francji ! Reakcja normalna. Sytuacja 2: widze jakis budynek w Polsce i mowie: a dlaczego on nie jest taki jak we Francji ? Reakcja raczej dziwna, a takie mniej wiecej pytanie zadaje autor watku szukajac odpowiedzi już od kilku stron. Dalibog, nie pojmuje :confused:; a może to tylko niezrecznosc sformulowania, albo po prostu chodzi o przyciagniecie uwagi na watek ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...