Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Zalety wentylacji mechanicznej


Recommended Posts

Odzysk ciepła w zimę to symboliczny zysk. Też Pan sprzedawca potwierdził na przestrzeni kilkunastu lat w branży i podsumowania od klientów. Podsumowując : rekuperacja to porażka i najbardziej zmarnowane pieniądze jak można wydać na budowie. Latem bezużyteczna a zima - odzysk którego na rachunku niezauwazymy.

Dodam, że jestem osobą ktora potrafi przyznać się do błędu. Na forum to tylko 1% użytkowników

 

Zależy, co doa kogos jest symboliczne.

I teraz tak - jesli ktos na zimę zaslania kratki wywiewne i redukuje doplyw świeżego powietrza, to faktycznie zysków nie będzie.

Natomiast przepuszczajac stale 100m3/h oszczędności stają się zauwazalne.

 

Nie ma to, jak oceniac system po tygodniu użytkowania :)

U mnie WM, oprócz podlogowki, bezobsługowego źródła ciepła, tarasu z drzwiami przesuwnymi, bezbrodzikowego prysznica to rzecz, bez ktorej nie wyobrazam sobie ewentualnego drugiego domu.

 

A moge sobie wyobrazic ten dom bez kominka, kotła gazowegom czy malego WC, ktore jest rylko "dla gości".

 

Jeszcze jedno - majac rekuperator na 100% to lezac na lozku czuje ruch powietrza, ktorego źródłem jest anemostat - a mam reku o nizszym sprężu, niż Ty

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 248
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Odzysk ciepła w zimę to symboliczny zysk. Też Pan sprzedawca potwierdził na przestrzeni kilkunastu lat w branży i podsumowania od klientów. Podsumowując : rekuperacja to porażka i najbardziej zmarnowane pieniądze jak można wydać na budowie. Latem bezużyteczna a zima - odzysk którego na rachunku niezauwazymy.

Dodam, że jestem osobą ktora potrafi przyznać się do błędu. Na forum to tylko 1% użytkowników

 

Jak lubisz grzybki na ścianach no to zmarnowane kasa. :yes:

Rekuperacja służy do wentylacji, a "wentylować' trzeba. W zimie lepsze to niż jakieś nawiewniki. W lecie nie ochłodzisz tym chałupy, chociaż niektórzy mają rolety i pod dwa okna w każdym pokoju, co by im nie było za ciemno. :stirthepot: Do chłodzenia to klima, ale Ci wcześniej wymienieni też jej nie potrzebują. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odzysk ciepła w zimę to symboliczny zysk. Też Pan sprzedawca potwierdził na przestrzeni kilkunastu lat w branży i podsumowania od klientów.

 

Symboliczny? Dla mnie 300-400zł zaoszczedzone rocznie to jednak troche wiecej niż symbolicznie.

 

Pan sprzedawca (o ile w ogole istnieje) pojęcie ma o swojej robocie żadne.

 

Fakt że reku czy tam WM nie schlodzisz dostatecznie domu, ale te 2-3 stopnie da sie obnizc puszczajac duze obroty. Ale lepiej otworzyc okno tam gdzie spimy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odzysk ciepła w zimę to symboliczny zysk. Też Pan sprzedawca potwierdził na przestrzeni kilkunastu lat w branży i podsumowania od klientów. Podsumowując : rekuperacja to porażka i najbardziej zmarnowane pieniądze jak można wydać na budowie. Latem bezużyteczna a zima - odzysk którego na rachunku niezauwazymy.

Dodam, że jestem osobą ktora potrafi przyznać się do błędu. Na forum to tylko 1% użytkowników

 

W poprzednim moim domu miałem wentylację grawitacyjna. Po 2 latach od zamieszkania montowałem WM. W nowym domu też mam WM.

 

Największa zaleta dla mnie to STAŁA i okreslona przeze mnie wymiana powiewietrza a co najważniejsze przy minimalnych stratach powietrza.

 

W domach gdzie bywałem i niby mają WG tak naprawdę nie mają żadnej wentylacji i żyją we własnym smrodku i zaduchu. Bo w oknach nawiewników nie ma a jak są to całkowicie zamknięte (bo wiele zimno) ...

I taka jest tam "wentylacja".

 

A ci co mają to tak naprawdę nie mają żadnego wpływu jaka jest wymiana powietrza w domu ...

 

Porządny rekuperator pozwala odzysk ciepła do około powiedzmy 80% czyli o tyle są mnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I wpuścić hałas, pyłki, PMy i smrody? I jeszcze moskitiery montować?

 

To trzeba wybrać taką okolicę i sąsiedztwo że można otworzyć okno ...

 

U mnie wieczorem otwieram wszystkie okna , tyle że u mnie za oknem słychać śpiew ptaków , cykanie cykad , rechot żab i szum drzew :)

 

I żadna WM nie zapewni takiej ilości świeżeg powietrza i schlodzenia pomieszczenia jak ... otwarte okno.

 

A moskitiery to podstawa , no chyba że ktoś lubi polować na muchy i komary ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I wpuścić hałas, pyłki, PMy i smrody? I jeszcze moskitiery montować?

 

Nie wiem gdzie mieszkasz ale u mnie w nocy jest cisza na zewnątrz. PMy w lato? Nie mieszkam pod elektrownią. Zreszta ile tych PMów zatrzymuje filtr w reku? 20% ?

Tak w jednej sypialni mam moskitiere bo najlepiej spi mi sie przy otwartym oknie w takie upały. Nie mam klimy i mieć nie będę.

WM mimo że kosztowala mnie prawie 13tyś nie żałuje ale jej zalety odczuwam w zimę a nie w lato.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W poprzednim moim domu miałem wentylację grawitacyjna. Po 2 latach od zamieszkania montowałem WM. W nowym domu też mam WM.

 

Największa zaleta dla mnie to STAŁA i okreslona przeze mnie wymiana powiewietrza a co najważniejsze przy minimalnych stratach powietrza.

 

W domach gdzie bywałem i niby mają WG tak naprawdę nie mają żadnej wentylacji i żyją we własnym smrodku i zaduchu. Bo w oknach nawiewników nie ma a jak są to całkowicie zamknięte (bo wiele zimno) ...

I taka jest tam "wentylacja".

 

A ci co mają to tak naprawdę nie mają żadnego wpływu jaka jest wymiana powietrza w domu ...

 

Porządny rekuperator pozwala odzysk ciepła do około powiedzmy 80% czyli o tyle są mnie

 

Stratach powietrza?

 

Te 80% te ile kWh/ rok? A ten "nieporządny" to ile odzyska? Jaka różnica w cenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stratach powietrza?

 

Te 80% te ile kWh/ rok? A ten "nieporządny" to ile odzyska? Jaka różnica w cenie?

 

Czepiasz się ...

 

Chodziło oczywiście o straty ciepła .

 

Nie wiem , nie liczyłem i nawet mnie to nie interesowało.

 

Miałem WG w poprzednim domu , później w tym samym domu WM i wiem jakie są zalety i wady i jakoś w nowym domu ponownie wybrałem WM ...

Oszczedności u mnie nie były na pierwszym planie. Na pierwszym planie był komfort ...

Oczywiście wybierałem taki reku aby cena nie była zbyt wysoka a odzysk ciepła możliwie najwyższy , tak samo jak możliwie najniższe koszty eksploatacji.

 

A przy WG jak dla mnie nadmuch w zimę powietrza z taką samą temperaturą jak na zewnątrz do pomieszczeń raczej zbyt komfortowy nie jest :)

Ale być może niektórym taki lodowaty nawiew nie przeszkadza :lol2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czepiasz się ...

 

Chodziło oczywiście o straty ciepła .

 

Nie wiem , nie liczyłem i nawet mnie to nie interesowało.

 

Miałem WG w poprzednim domu , później w tym samym domu WM i wiem jakie są zalety i wady i jakoś w nowym domu ponownie wybrałem WM ...

Oszczedności u mnie nie były na pierwszym planie. Na pierwszym planie był komfort ...

Oczywiście wybierałem taki reku aby cena nie była zbyt wysoka a odzysk ciepła możliwie najwyższy , tak samo jak możliwie najniższe koszty eksploatacji.

 

A przy WG jak dla mnie nadmuch w zimę powietrza z taką samą temperaturą jak na zewnątrz do pomieszczeń raczej zbyt komfortowy nie jest :)

Ale być może niektórym taki lodowaty nawiew nie przeszkadza :lol2:

 

E tam. Coś tam czytam.

Szkoda, że się nie dowiem, bo może można wybrać taki "nieporządny" a afekty były "prawie taki sam".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odzysk ciepła w zimę to symboliczny zysk.

 

Klik

Jak doliczysz koszty nawilżania i filtrowania, o czym też było w tym wątku to się robią grube setki złotych jak nie tysiące.

 

Nie wiem gdzie mieszkasz ale u mnie w nocy jest cisza na zewnątrz. PMy w lato? Nie mieszkam pod elektrownią. Zreszta ile tych PMów zatrzymuje filtr w reku? 20% ?

 

U mnie już przed czwartą ptaszory mordy wydzierają. Niewiele później zaczynają ujadać psy na ludzi idących na pociąg. PMy w lato? Co w tym dziwnego. To nie tylko dym. To też pyłki, kurz, zarodniki i inne świństwa. Nawet pyły z Sahary.

 

Standardowy filtr w rekuperatorze, o którym mowa to Klasa filtracji wg ISO16890 ePM10 75%. Oczywiście można dołożyć lepsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klik

 

 

Standardowy filtr w rekuperatorze, o którym mowa to Klasa filtracji wg ISO16890 ePM10 75%. Oczywiście można dołożyć lepsze.

 

Więc chcesz mi powiedzieć że wolisz spać przy zamkniętym oknie i sie pocić bo przez te pare godzin snu wdychasz ileś tam mniej procent pyłkow PM10? Na ogród w letni dzień też wychodzisz w masce z filtrem?

Może nowy filtr zatrzmuje 70% pylków ale musiałbym go zmieniać co kilka dni żeby utrzymał taką sprawność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I wpuścić hałas, pyłki, PMy i smrody? I jeszcze moskitiery montować?

A jesli ktos mieszka w cichej okolicy ?

Ani halasu, ani PMow, ani "smrodu".

Co mam filtrować ?

To:

http://nochal.pl/ ? :lol:

 

Ja rozumi3m - jak zimą jest 150, czy 200 ppm, ale 5-10 ?

 

 

Pozostaja pyłki - ale w koncu za dnia i tak wychodze z domu i przez dwa miesiace rupatydynę zazywać muszę.

A otworzenie okien na noc to znacznie lepsze schlodzenie, niz 0,17C bypasem i co wazne calkowicie darmowe. Tego nie sprawdzisz, bo masz fixy, ale recze Ci, ze tak jest.

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc chcesz mi powiedzieć że wolisz spać przy zamkniętym oknie i sie pocić bo przez te pare godzin snu wdychasz ileś tam mniej procent pyłkow PM10? Na ogród w letni dzień też wychodzisz w masce z filtrem?

 

Od schładzania mam klimę. Ale w nocy nie mam potrzeby jej używania.

Na zewnątrz spędzam dużo mniej czasu, niż wewnątrz. Chcesz wykazać bezsens filtrowania powietrza?

 

Może nowy filtr zatrzmuje 70% pylków ale musiałbym go zmieniać co kilka dni żeby utrzymał taką sprawność.

 

To jest minimalna sprawność. Wraz z zapchaniem wzrastają opory - filtruje nadal min. 75%.

 

A jesli ktos mieszka w cichej okolicy ?

Ani halasu, ani PMow, ani "smrodu".

 

Gdzie taki raj? Bez pyłków, kurzu, psów, ptaszorów, obornika, samochodów itp. atrakcji?

 

 

Co mam filtrować ?

To:

http://nochal.pl/ ? :lol:

 

Jak ktoś woli filtrować to płucami i sprzątać częściej kurze ze wszystkich zakamarków, jego wybór. Akurat jestem w starym mieszkaniu - i mi to przeszkadza(ło):

 

attachment.php?attachmentid=431818

 

to znacznie lepsze schlodzenie, niz 0,17C bypasem i co wazne calkowicie darmowe. Tego nie sprawdzisz, bo masz fixy, ale recze Ci, ze tak jest.

 

Myślisz, że nigdy nie mieszkałem z otwieranymi oknami? To właśnie doprowadziło do decyzji o fikssch.

I czytaj ze zrozumieniem - 0,17 to różnica z bypasem i bez. Całe schłodzenie rekuperatorem to ponad stopień

 

Edyta - jeszcze tak wygląda dołożony filtr G4 w klimie w tym mieszkaniu (WG) gdzieś po 30 godzinach pracy.

 

 

attachment.php?attachmentid=431819

1561480246542-2062207960.jpg

15614805486311513213935.jpg

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ha, ha - przeciez te czarne filtry to z sezonu zimowego. Lat3m filtry sa jasne, sa tam drobne muszki, paprochy, ale to raczej nje wpadloby do moich ploc, zwazywszy, ze czujnikipokazuja dzis pomiedzy 4 a 15 ppm PM10 w mojej okolicy.

Wiem, ze mieszkales w mieszkaniu z otwieranymi oknami bez rekuperacji.

Tylko, to bylo przy Marszalkowskiej.

 

Chcesz sie spierac z kims, kto mieszka w czystej, spkokojnej dzielnicy bez "smrodu" i majac wybor - otwierac okna, lub nie - dla wlasnego KOMFORTU spania je otwiera ? Bo ject chlodniej i przyjemniej, niz przy reku z bypassem ?

Nie mieszkam przy stacji, nigdy nie obudzil mnie dźwiek inny, niż dzwonek telefonu, nic mi przez okno nie smierdzi.

"Ptaszory" ??.

Slychać świew ptakow, a czasm, jak dobrze powieje rechot żab spod lasu.

Ale przeciez po to ucieklem z blokowicka - gdyby to mi przeszkadalo, to nie budowalbym 300m od lasu, tylko miaszkalbym na zalanym betonem deweloperskim osiedlu.

Obornik ?.Lol,nie w mojej okolicy

Wychodze na taras, siedze w ogrodzie - ilosci PM w powietrzu sa śladowe i nie przenosza BaP - bo nikt nie spala paliw stalych.

 

Gdzie taki raj? Bez pyłków, kurzu, psów, ptaszorów, obornika, samochodów itp. atrakcji?

Rybnik-Północ, ulice obok lasu

 

Jaki filtr zatrzymuje 75% PM10?

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, ze mieszkales w mieszkaniu z otwieranymi oknami bez rekuperacji.

Tylko, to bylo przy Marszalkowskiej.

 

Mieszkałem też w kilku innych mieszkanaich w różnych miastach a pomieszkiwałem w domach po wioskach. W tym w czystej okolicy z obornikiem za oknem. A na Zielonej Białołece miałem za oknem przeładownię krów (w nocy przyjeżdżały ciężarówki z ryczącym towarem) a inny sąsiad miał pawia, co o brzasku wskakiwał na komin i darł dzioba.

 

siedze w ogrodzie 1 ilosci PM w powietrzu sa śladowe i nie przenosza BaP - bo nik nie spala paliw stalych.

 

U mnie kurzy się i sporo pyłków w powietrzu. I palą niedaleko w kopciuchach (nawet latem chcą mieć burżuje ciepłą wodę). I to palenie latem kopci bardziej - pewnie częściowo dlatego, że kocioł i komin nie rozgrzewają się do temperatury roboczej, a częściowo bo rozpalają byle czym.

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

U mnie kurzy się i sporo pyłków w powietrzu. I palą niedaleko w kopciuchach (nawet latem chcą mieć burżuje ciepłą wodę). I to palenie latem kopci bardziej - pewnie częściowo dlatego, że kocioł i komin nie rozgrzewają się do temperatury roboczej, a częściowo bo rozpalają byle czym.

 

No pech, jednak większość wypowiadających się tu osób najwyraźniej owego dyskomfortu jest pozbawiona, bo mimo posiadania rekuperacji otwiera okna nocą i tak śpi.

Więc problem typu

wpuścić hałas, pyłki, PMy i smrody? I jeszcze moskitiery montować
nie każdego dotyczy.

 

Edytowałem więc mogłaś nie doczytać, a chciałem się dowiedzieć, jaki to standardowy filtr wyłapuje 75% PM10. Chcę coś kupić na przyszły sezon, bo kończy się F7, który zakładam na zimę, a F7 to ISO ePM10 >= 80%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Edytowałem więc mogłaś nie doczytać, a chciałem się dowiedzieć, jaki to standardowy filtr wyłapuje 75% PM10. Chcę coś kupić na przyszły sezon, bo kończy się F7, który zakładam na zimę, a F7 to ISO ePM10 >= 80%

 

Fabryczny w rekuperatorze o którym mowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...