Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Zalety wentylacji mechanicznej


Recommended Posts

Z tego co powiem wielu będzie się śmiało, ale powiem.

Spróbuj obniżyć temperaturę w domu np. o 1*C. Poczekaj na reakcję domowników. Powiedzą, że jest zimno. Powiedz, że trzeba ubrać się w sweterki, nie żartuję. Takie podejście poprawi komfort dla skóry, będzie mniej tracić wody. Ze spojówkami nie wiem co zrobić, może "nawadniać" kroplami soli fizjologicznej, to taka woda do kupienia w aptece.

Piszą to poważnie nie dla żartu.

 

Z tą temp. to spróbuje. Mam ok 22 stopnie. Jak zmniejszę do 21 to o ile więcej wrośnie mi wilgotność? Do radę to policzyć tak w przybliżeniu.

Oczy to głębszy problem. Stosuje specjalistyczne krople od okulisty, takiego super speca od oczu z Katowic.

Dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 248
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Tze dwa procent, o wzrosnie wilgotność WZGLĘDNA (na skutek obnizenia temperatury)

Ale organizm potrzebuje PARY WODNEJ w powietrzu, a poziom tej nie wzrośnie.

 

I blony śluzowe pozostaną tak samo przesuszone, jak były...

 

Według Ciebie to strach wychodzić na mróz, bo tam tej pary prawie nie ma. Proponuję nie panikować i uważać, wiedza może zabić :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według Ciebie to strach wychodzić na mróz, bo tam tej pary prawie nie ma. Proponuję nie panikować i uważać, wiedza może zabić :).

 

Zimą, na mrozie przybywamy maks. kilka h dziennie. A odkryta skóra szybko traci wilgoć.

Możesz jednak wyjaśnić, jak zmniejszenie ilości pary wodnej w powietrzu w domu ma pomóc np na przesuszone, podrażnione spojówki, czy śluzówkę nosa, gardła ? ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zimą, na mrozie przybywamy maks. kilka h dziennie. A odkryta skóra szybko traci wilgoć.

Możesz jednak wyjaśnić, jak zmniejszenie ilości pary wodnej w powietrzu w domu ma pomóc np na przesuszone, podrażnione spojówki, czy śluzówkę nosa, gardła ? ?

 

Wiesz, ja nie powiedziałem a raczej nie napisałem, że w powietrzu będzie mniej pary, to Ty tak twierdzisz. Nie pisałem też, że to ma pomóc na spojówki "zaleciłem" coś innego.

Chcesz jak zwykle wywołać dyskusję typu czyj ogonek bardziej.

Edytowane przez Stermaj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, ja nie powiedziałem a raczej nie napisałem, że w powietrzu będzie mniej pary, to Ty tak twierdzisz. Nie pisałem też, że to ma pomóc na spojówki "zaleciłem" coś innego.

Chcesz jak zwykle wywołać dyskusję typu czyj ogonek bardziej.

 

To jak zmieni się ilość pary w powietrzu ? Jeśli domownicy będą wydzielać jej mniej ?

Staram się dociec jaki sens jest obniżenia temp o 1C i chodzenia w polarze w sytuacji niskiej wilgotności w domu...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak zmieni się ilość pary w powietrzu ? Jeśli domownicy będą wydzielać jej mniej ?

Staram się dociec jaki sens jest obniżenia temp o 1C i chodzenia w polarze w sytuacji niskiej wilgotności w domu...?

Proszę oceń, ile wody w gramach wydziela człowiek podczas godziny, w sytuacji, gdy jest ubrany tylko w koszulkę z krótkimi rękawami a kiedy jest ubrany w sweterek i jest mu trochę cieplej. Nawet przyjmując, że tyle samo to więcej wilgoci gromadzi się przy skórze z racji izolacji "sweterkowej" i to może jest powodem, że mnie niska wilgotność nie przeszkadza. A spojówki no cóż nie wiem, może w moim przypadku też to pomaga.

Fakt jest taki, że ręce w zimie muszę smarować kremem (dużo chlapię się w wodzie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to sytuacja jest prosta - obniżasz temperaturę, rosliny wydzielaja mniej wilgoci, podobnie domownicy.

Poziom pary wodnej w powietrzu spada.

Kidy mieszkalem w domu z niekontrolowana WG, to mialem w mrozy ponizej 30% wilgotności względnej.

Ale nie suchośc skóry nam doskwierała, a suche gardło, nos, spojówki.

I Twoja metoda nie poprawi tu sytuacji, a pogorszy komfort cieplny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Tak sobie myślę. Skoro większość mieszkań i domów ma grawitacyjną, do tego szczelne okna itd. To w zasadzie wentylacji brak... Oprócz pomieszczenie gdzie jest kratka tzn lazienka i kuchnia.

 

 

Tak sobie myślę czy mając WM choćby najprostszy rekuperator to jeśli chodzi on na minimum to czy można odczuć np że za mało wentyluje? Bo wydaje się że choćby leciutkie puszczanie świeżego powietrza do pokoju to już powinno być mega dobre... Więc po co pchać jakieś wielkie centrale do domów skoro i tak chodzą na minimum?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie myślę. Skoro większość mieszkań i domów ma grawitacyjną, do tego szczelne okna itd.

 

W oknach albo ścianach musisz przy WG mieć nawiewniki. Nie mogą być szczelne - nie dopuszczalne prawnie, ani nie da się tak żyć w praktyce.

 

Tak sobie myślę czy mając WM choćby najprostszy rekuperator to jeśli chodzi on na minimum to czy można odczuć np że za mało wentyluje?

 

Tak. Można zrobić zaduch za słabą wentylacją mechaniczną. Czyto źle dobraną, czy za niski bieg ustawiony, czy zapchane filtry - przyczyny mogą być różne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy suchość powietrza faktycznie jest problemem ?

 

Zimą tak. Bardzo dużym przy sprawnej wentylacji (nie ważne, czy grawitacyjna, czy mechaniczna).

 

Przy mechanicznej dodatkowo sprawność wymiennika spada na pysk jak jest skręcony na minimum i zalega w nim woda. Jak przedmuchasz dając wentylatory na maksimum, to sprawność wraca do normy. Ale nie wiem, czy jest jakiś reku, co robi to z automatu co jakiś czas.

Przy ERV nie ma tego problemu.

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...