Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Fotowoltaika 2019 - wątek techniczny ;)


abes99

Recommended Posts

Tak, panele mono 320 Wp. Pytam właśnie dlatego, bo niska cena wzbudziła moje podejrzenia. Dostałem właśnie odpowiedź z firmy na moje pytania i już jasne gdzie jest haczyk. Inwerter o mocy 4 kWp, do tego 5,12 kWp paneli. Oczywiście przewymiarowanie o 20% to nic złego, ale oni sprzedają to jako instalację 5 kWp, a powinno się chyba liczyć wg. mocy inwertera ? Wg. ich wyliczeń roczna produkcja będzie ponad 4800 kWp, czyli sporo ponad średnią dla Polski, ale może SolarEdge + panele mono dadzą aż tyle ?

 

Pytałem o inne inwertery niż SolarEdge, ale nie odpowiedzieli. U mnie dach jest skierowany idealnie na południe i oświetlony od rana do wieczora, nie ma żadnego zacienienia, więc SolarEdge mi raczej nie potrzebny.

Różnica cenowa między SE4K i SE5K nie jest znowu taka duża. Szczerze - Jeśli dach masz na południe (i kąt 30-40 stopni), to SE4K będzie po prostu często pracował na pełnym obciążeniu. Sensowniej byłoby u Ciebie wrzucić inwerter 4,5 kW, ale SolarEdge takich nie ma. Z paneli 5,12 kWp w Twoich warunkach spokojnie uzyskasz ponad 4800 kW rocznie.

 

19.656 PLN / 5,12 kWp = 3.840 PLN/1kWp.

Bardzo dobra cena.

Może w wycenie nie ma optymalizatorów? 16 x 200 PLN = 3.200 brutto z 8% VAT.

Muszą mieć sprzęt w bardzo dobrych cenach i/lub bardzo tanich pracowników, żeby taką cenę zaoferować. Same zabezpieczenia na dobrych podzespołach kosztują z 2 kpln. Nie sądzę, żeby w wycenie zapomnieli optymalizatorów - bez tego instalacja to bezużyteczny kawał złomu na dachu i w garażu. Jeśli faktycznie dają coś takiego, to tylko brać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Właśnie otrzymałem kilka ofert oto jedna z nich która jakby na chwile obecną w moim odczuciu wygrywa : moc 5,6 kWp

- panele Risen Poly 280W - 20 sztuk

-Inwenter SolarEdge 6kW

-optymizery SolarEdge P300-20 sztuk

-konstrukcja wsporcza, okablowanie, zabezpieczenia, przygotowanie dokumentacji do PGE...

Całość 26800 z 8 VAT.

 

Ktoś się odniesie do osprzętu, i ceny? Co można próbować poprawić?

 

Wrzuciłem to w tym dużym wątku ale bez odzewu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie, jeśli przyłącze nie wymaga przebudowy, to powinna wystarczyć zmiana Umowy. Ale często ZE ma zapisy, że trzeba uruchomić nową procedurę przyłącza, czyli co najmniej "nowe papiery", a co za tym idzie schemat podpisany przez osobę uprawnioną. A to kosztuje. Chętnie zrobi Ci ktoś projekt techniczny (metodą "kopiuj-wklej") za 1500 zł lub więcej...

 

Dzięki zacząłem wczytywac się w temat i na stronie PGE jest napisane jak niżej:

 

''Jeżeli moc instalowana w budowanej mikroinstalacji wymaga wymiany zabezpieczenia głównego wynikającego ze zwiększenia mocy dla istniejącego obiektu, Podmiot zobowiązany jest do złożenia wniosku o zwiększenie mocy przyłączeniowej dla tego obiektu.''

 

Zabezpieczenia mam 25A - przyłącze trójfazowe... chyba trzeba się będzie zapytac w PGE...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planuję założenie instalacji PV 5 do 6 kWp. Na razie zebrałem oferty od czterech firm i rozrzut cenowy jest spory. Najlepsza oferta to 5,12 kWp za 19656 brutto na panelach Risen (mono, w technologi połówkowej (half-cut), czyli 120 małych ogniw), 3 fazowy falownik SolarEdge, system montażowy CORAB T-021. Jeśli chodzi o cenę to chyba nie jest zła za sprzęt tej klasy? Niektóre firmy życzą sobie więcej za panele poli i inwertery Afore czy Sofar. Niestety oferta nic nie wspomina o instalacji odgromowej, a chyba taka powinna być ? Może za tą ceną kryją się jeszcze jakieś inne haczyki. Na co zwrócić uwagę ?

Przedstaw szczegóły oferty.

Potrzebujesz SolarEdge z optymalizatorami?

Masz różne połacie i zacieniena?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przedstaw szczegóły oferty.

Potrzebujesz SolarEdge z optymalizatorami?

Masz różne połacie i zacieniena?

 

Przecież przedstawiłem we wcześniejszych postach. Powtórzę jeszcze raz: panele Risen, mono 320 Wp, 16 sztuk, inwerter SolarEdge SE4k, system montażowy Corab za 19656 brutto. I to jest najlepsza oferta. Inne firmy chcą więcej za panele poli i inwertery Afore czy Sofar. Myślę, że nie potrzebuję SolarEdge, bo mam jedną połać skierowaną prawie idealnie na południe, bez żadnego zacienienia. Od rana do wieczora dach jest idealnie oświetlony. Niestety moje pytania dotyczące innych niż SolarEdge inwerterów firma zbywa milczeniem. Podobnie nic nie odpisali na pytanie o to jakie zabezpieczenia przepięciowe stosują, ani o instalację odgromową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety moje pytania dotyczące innych niż SolarEdge inwerterów firma zbywa milczeniem. Podobnie nic nie odpisali na pytanie o to jakie zabezpieczenia przepięciowe stosują, ani o instalację odgromową.

Może warto zadzwonić? A jeśli w tej cenie robią instalację odgromową, to chyba musieliby dokładać do interesu :) Pozostaje jeszcze pytanie o solidność wykonawcy. Widziałeś ich poprzednie instalacje? Jak wygląda sprawa płatności?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki zacząłem wczytywac się w temat i na stronie PGE jest napisane jak niżej:

 

''Jeżeli moc instalowana w budowanej mikroinstalacji wymaga wymiany zabezpieczenia głównego wynikającego ze zwiększenia mocy dla istniejącego obiektu, Podmiot zobowiązany jest do złożenia wniosku o zwiększenie mocy przyłączeniowej dla tego obiektu.''

 

Zabezpieczenia mam 25A - przyłącze trójfazowe... chyba trzeba się będzie zapytac w PGE...

 

Masz w Umowie Kompleksowej podaną moc przyłączeniową. Wiem, że PGE nie podaje w fakturach, jaka jest moc, ale opłaty stałe od niej są zależne, więc jeśli gdzieś się zawieruszyła umowa można zadzwonić, to udzielą odpowiedzi. Zawsze można wysłać pismo z zapytaniem.

 

Mój Dostawca przy każdej fakturze podaje te dane, więc nie ma problemu.

 

Przy 25 A może być z 15 kW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz w Umowie Kompleksowej podaną moc przyłączeniową. Wiem, że PGE nie podaje w fakturach, jaka jest moc, ale opłaty stałe od niej są zależne

 

Przy taryfach z grupy G opłaty stałe ani zmienne nie zależą od mocy umownej ani przyłączeniowej. Za moc umowną płaci się przy jej zamawianiu/zwiększaniu jednorazową opłatę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja planując panele na dachu z ociepleniem na krokwiowym zastawiam się jak je skutecznie zamocować. Mocowania typowe (wg sprzedawcy) dadzą radę, ja mam wątpliwość bo śruba sięgnie "tylko" kontralty a nie krokwi która jest 18 cm poniżej. Szukam pomysłu, i śrub.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja planując panele na dachu z ociepleniem na krokwiowym zastawiam się jak je skutecznie zamocować. Mocowania typowe (wg sprzedawcy) dadzą radę, ja mam wątpliwość bo śruba sięgnie "tylko" kontralty a nie krokwi która jest 18 cm poniżej. Szukam pomysłu, i śrub.

 

A jak grube to ocieplenie? Pod hasłem wkręty ciesielskie 8x300mm google pokazuje ponad 10.000 wyników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie PGE podaje moc i zabezpieczenie na fakturze stąd znam moje wartości...

 

Maksymalna moc PV nie może być większa od mocy przyłączeniowej, więc jeśli planujesz mikroinstalację w tych granicach to nic nie trzeba zmieniać. Jak widzę, to większość przyszłych Prosumentów planuje PV do mocy 10 kW. Jeśli większą to sporo (większą), gdyż determinuje to rozliczenie z ZE.

PV o mocy do 10 kW - możesz odebrać 80 % zgromadzonej w sieci własnej energii, powyżej 10 kW - tylko 70 %.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie.

 

Chciałem Was zapytać o panele Csun, nad zakupem, których myśli Bobrow. Poczytałem w specyfikacji i porównałem je z np Longisolarem to wychodzi na to, że Csun jest gorszym jakościowo panelem o jakieś 2 klasy (jeżeli się mylę to proszę poprawcie mnie). Spadek mocy Csunów w pierwszym roku użytkowania jest duży a współczynnik Tem (cokolwiek on znaczy) to 0,43 gdzie longi mają 0,37 w jakimś porównaniu wyczytałem, że to dramat :)

 

Nie jestem znawcą i dopiero się wdrażam w temat ponieważ sam chcę zakupić podzespoły do budowy instalacji, także gdybym się mylił to jak pisałem - poprawcie mnie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

współczynnik Tem (cokolwiek on znaczy) to 0,43 gdzie longi mają 0,37 w jakimś porównaniu wyczytałem, że to dramat :)

Ano dramat. Powiedzmy że panel ma moc w waunkach standardowych 300W. Przy nagrzaniu się do 60C, ten pierwszy straci 51W, drugi 45W. Może i dramat, zależy jak kto definiuje dramat. W warunkach rzeczywistych róznica będzie jeszcze mniejsza niż te 6W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak grube to ocieplenie? Pod hasłem wkręty ciesielskie 8x300mm google pokazuje ponad 10.000 wyników.

 

Ocieplenia mam 18 cm, od góry krokwi do góry fal na blacho dachowce jest 29-30 cm.... więc śruba by musiała być mega długa 45-50 cm. Z tego co już się zorientowałem nie ma czegoś takiego na rynku nikt. Na razie idę w stronę kotwienia w łaty, kontr łaty. Nie wiem jeszcze co zrobię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...