Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Fotowoltaika 2019 - wątek techniczny ;)


abes99

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 2,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam

 

Jestem posiadaczem instalacji 9,85kw na falowniku GoodWe 10kw 3faz.

Panele ułożone na dachu praktycznie idealnie na południe, "patelnia" okrutna. Z tego pewnie wynika mój chyba "problem".

 

Otóż poniżej screen z produkcji w dzień słoneczny ale przeplatany z chmurami. Falownik momentami osiąga moc maksymalną powyżej 11 000 W.

[ATTACH=CONFIG]457339[/ATTACH]

 

Tutaj screen z produkcji gdy "patelnia" jest cały dzień. Chwilowa moc maksymalna to tylko trochę ponad 8 000W. Maksymalne wytworzenie energii na cały dzień waha się w okolicach 70kwh.

[ATTACH=CONFIG]457340[/ATTACH]

 

Rozumiem że te różnice spowodowane są utratą mocy paneli z powody zbyt wysokiej temp. Czy to normalne, też tak macie? Czy może to wina paneli lub falownika?

Jest jakiś sposób by bardziej wykorzystać słoneczne dni?

 

Tak niestety się dzieje. Zastanawiam się jak by tak zrobił zraszacz do chłodzenia paneli. Jakaś pompka ze 100 W a napewno panele by wytworzyły dużo więcej.

Jak ktoś ma na gruncie to może próbować ale czy kropelki wody nie zmniejszą produkcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie są zasady przy dodawaniu nowych paneli do już istniejącej instalacji.

Mam instalację z dwóch stringów po 7 paneli plączonych szeregowo. Pomijając sprawę obciążenia inwertera to czym się kierować przy wyborze typu dodatkowych paneli gdy takich, które posiadam już nie mogę dostać. Chodzi mi o to by nie pogorszyć pracy już istniejącej instalacji. Planuję dodać po jednym panelu do każdego stringu..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie są zasady przy dodawaniu nowych paneli do już istniejącej instalacji.

Mam instalację z dwóch stringów po 7 paneli plączonych szeregowo. Pomijając sprawę obciążenia inwertera to czym się kierować przy wyborze typu dodatkowych paneli gdy takich, które posiadam już nie mogę dostać. Chodzi mi o to by nie pogorszyć pracy już istniejącej instalacji. Planuję dodać po jednym panelu do każdego stringu..

 

Dobieraj takie które mają podobny prąd przy mocy maksymalnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przyszłym tygodniu będę miał zakładaną instalację PV 9.75 kWp na SolarEdgeSE 8 i panelach Longi 375W. Chciałbym zapytać czy w planowanej instalacji wszystko się zgadza pod względem technicznym, mam kilka pytań i byłbym bardzo wdzięczny za weryfikację, czy wszystkie założenia są prawidłowe:

 

1. Instalacja 9.75kW na falowniku SolarEdge 8kW - przewymiarowanie 21%, z karty katalogowej może obsłużyć nawet 30%, wygląda mi że jest w porządku, ale chciałbym się upewnić czy nie będzie problemów z tym związanych?

2. Będę miał 26 paneli na 1 stringu mam z SolarEdge Designerze na P401. A może lepiej 2 stringi i inne optymalizatory? Designer przepuścił taką konfigurację.

3. Kable DC 6mm2 w kratce wentylacyjnej bezpośrednio z wejściem na kominie? Czy może zejść pod kalenicę i na strychu skucie żeby nie było wejście na zewnątrz tylko wewnątrz? Albo komin to zły pomysł i lepiej na około przez nieużywane pomieszczenia, ale to dużo dłuższa droga?

4. Mam pociągnięty kabel 4mm2 AC do skrzynki przyłączeniowej w ganku do którego mam bezpośredni dostęp od miejsca umiejscowienia falownika. Czy będę w stanie go użyć przy mojej instalacji czy trzeba będzie to pociągnąć minimum 6mm2?

5. SolarEdge Modbus? Czy warto go brać czy może jakoś w tańszy sposób można śledzić autokonsumpcję i skonfigurować załączanie/wyłączanie urządzeń?

 

Z góry dziękuje za wszystkie uwagi.

 

Ten SE to dlaczego?

Masz jakieś poważne zacienienia czy tylko chcesz widzieć co poszczególne panele produkują?

Nawet przy częściowych zacienieniach zwykły inwerter (np. Fronius) daje lepsze wyniki od systemu z optymalizatorami.

 

Mały filmik od porównaniu mikroinwerterów z Froniusem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten SE to dlaczego?

Masz jakieś poważne zacienienia czy tylko chcesz widzieć co poszczególne panele produkują?

Nawet przy częściowych zacienieniach zwykły inwerter (np. Fronius) daje lepsze wyniki od systemu z optymalizatorami.

 

Mały filmik od porównaniu mikroinwerterów z Froniusem.

 

Trochę pomieszałeś technologie. SE nie ma nic wspólnego z Enphase.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę pomieszałeś technologie. SE nie ma nic wspólnego z Enphase.

 

Optymalizator jest bardzo podobnym rozwiązaniem do microinwertera, bo daje możliwość systemowi kontrolowania poszczególnych paneli w stringu.

Takie pojedyncze kontrolowanie nie zawsze daje lepsze wyniki od jednego inwertera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Optymalizator jest bardzo podobnym rozwiązaniem do microinwertera, bo daje możliwość systemowi kontrolowania poszczególnych paneli w stringu.

Takie pojedyncze kontrolowanie nie zawsze daje lepsze wyniki od jednego inwertera.

Optymalizatory SE, Tigo, Huawei to są zupełnie różne rozwiązania niż mikroinwertery Enphase, APSystems czy np. Hoymiles.

W tych systemach nie chodzi o "kontrolowanie" pracy mudułu przez użytkownika.

Kontrolowanie jest pożytecznym dodatkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę różnicę. Pytający pytał o SE a ty wstawiasz linka do filmika o Enphase.

 

Ten SE to dlaczego?

Masz jakieś poważne zacienienia czy tylko chcesz widzieć co poszczególne panele produkują?

Nawet przy częściowych zacienieniach zwykły inwerter (np. Fronius) daje lepsze wyniki od systemu z optymalizatorami.

 

Mały filmik od porównaniu mikroinwerterów z Froniusem.

 

 

Masz rację, jest różnica między systemem a użytkownikiem :)

Enphase i SE to zupełnie różne systemy.

Enphase nie jest optymalizatorem - rozumiesz różnicę między Enphase a systemami opartymi o optymalizatory? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Optymalizator jest bardzo podobnym rozwiązaniem do microinwertera, bo daje możliwość systemowi kontrolowania poszczególnych paneli w stringu.

Takie pojedyncze kontrolowanie nie zawsze daje lepsze wyniki od jednego inwertera.

 

No cóż, jako użytkownik SE, który (szczególnie przez pierwszy rok) pilnie śledził zależność pomiędzy stopniem zacienienienia, a mocą oddawaną w tym czasie przez moduł mogę stwierdzić, że uzyskiwane w systemie SE moce są znacznie wyższe niż na podlinkowanym przez ciebie filmie porównujàcym Enphase z Froniusem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...