Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Fotowoltaika 2019 - wątek techniczny ;)


abes99

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 2,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ja bym założył ten większy jeśli planujesz powiększyć instalację.

Pomyśl też o wykonaniu konstrukcji na dachu już pod tą większą instalację.

Długo też się nie zastanawiaj z tym powiększaniem bo za kilka miesięcy może już nie być na rynku paneli które Ci dzisiaj zainstalują, i nie będziesz już mógł instalacji powiększyć.

Niby czemu nie będzie mógł powiększyć? Najwyżej kupi ciut lepsze panele, które będą działać trochę gorzej (czyli jak stare).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z dwóch powodów.

1. może już nie dostać paneli o tych samych wymiarach.

2. może też nie dostać paneli o tych samych parametrach elektrycznych, bo nie jest prawdą że ciut lepsze będą zawsze działać trochę gorzej. To zależy których będzie więcej w stringu, bo te lepsze mogą uszkodzić te gorsze.

 

Ja tylko radzę na podstawie własnych doświadczeń

Autor może sam zdecydować i zapewne to zrobi.

 

Nie no to oczywiście, bardziej chodziło mi o kategoryczne stwierdzenie, że się nie da powiększyć. Jak widać powiększyć się da, inna sprawa, jaki będą tego konsekwencje, na które zwracasz uwagę, co oczywiście pochwalam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę instalował panele o mocy 7,4 kwp na dachu z orientacją południową. Firma ma zamontować falownik sofar 6.6, który moc nom ac ma 6000 w, a wejściową max dc 8780 w. Moje pytanie odnosi się czy to rzeczywiście najlepiej dobrany model do tej instalacji, czy może model ciut wyższy byłby lepszy, zwłaszcza pod kątem dorzucenia paru paneli na dach w późniejszym terminie. Model wyższy Sofara 8.8 ma moc znamionową 8000 w, a wejściową max. dc aż 11710 w.

 

Zagwozdka wynika z tego, że ta ilość paneli jest trochę przy mała dla mojego domu, ale jak wiadomo na razie finanse nie puszczają, aby zainstalować kolejne 2,5 kwp. Więc już, przynajmniej w myślach, planuje że coś na dachu będę dokładał.

Kolejne 2,5 kWp do 7,4 kWp = 9,9 kWp.

Zdecydowanie zamontuj ten większy. Sofar Solar 6,6KTL-X kosztuje ok. 4820 zł a 8,8KTL-X kosztuje ok. 5070 zł z 23% VAT.

Różnica wynosi więc 250 zł z 23% i 202 zł z 8% VAT. czyli tyle co nic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Sofara 6.6 i panele o mocy 7.66 kw. Bardzo dobrze się to spisuje. Mam porównanie z innymi instalacjami w okolicy. Mimo, że mój falownik obcina moc wyjściową do 6600 W to i tak produkcja jest ciut lepsza od sąsiednich instalacji o podobnej wielkości.. Także w późniejszym okresie będzie dobrze,gdy panele będą tracić na sprawności. Dla mnie wybór byłby prosty. Jeżeli chcesz rozbudować instalację to falownik 8,8. Jak zostaje 7,4kw to falownik 6,6.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Sofara 6.6 i panele o mocy 7.66 kw. Bardzo dobrze się to spisuje. Mam porównanie z innymi instalacjami w okolicy. Mimo, że mój falownik obcina moc wyjściową do 6600 W to i tak produkcja jest ciut lepsza od sąsiednich instalacji o podobnej wielkości.. Także w późniejszym okresie będzie dobrze,gdy panele będą tracić na sprawności. Dla mnie wybór byłby prosty. Jeżeli chcesz rozbudować instalację to falownik 8,8. Jak zostaje 7,4kw to falownik 6,6.

 

Ile i jak często obcina?

Sąsiednie instalacje PV mają podobne moce i takie same azymuty o pochylenia dachu?

Jak jest zaleta 6,6KTLX względem 8,8KTLX? jest tańszy o ok. 250 zł i co jeszcze ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomyliłem parametr .Chodziło mi o zakres pełnej mocy. Falownik 6.6 ma już od 290 V, natomiast 8.8 od 380 V. Ja obecnie mam na pierwszym stringu 350 V, a na drugim 318 V. Tak więc falownik nie pracowałby optymalnie. Dzisiaj jest piękna pogoda i nie widzę żeby coś obcięło. Nie wiem ile rocznie tracę, ale wydaje mi się, że miałbym mniejsze uzyski z większym falownikiem. Na pewno nie założyłbym sofara 8.8 do paneli 7.4kW.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, w Twoim przypadku jest to dobry argument.

21 x 365Wp jest za dużo na jeden string w 6,6 / 8,8 czy masz układ połaci wymagający dwóch stringów?

 

Wg karty katalogowej 290V-850V dla 6,6 i 380V-9850V to jest

"Pełna moc zakresu napięcia MPPPT".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam

Mam do czynienia z "ciekawym" sposobem montażu paneli. Ogólnie nie rozumiem,, co autor miał na myśli komplikując całość jak na załączonym obrazku. Czy przy takim montażu uniknięto pętli indukcyjnej? Czy jednak dla bezpieczeństwa należy wyciąć całość i poprowadzić przewody od nowa?\

 

https://zapodaj.net/153e58c406cde.jpg.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli przewody do falownika + i - były by razem to pętli by nie było ale jak są oddzielnie to niedość, że poszło dużo kabla to i tak jest pętla.

Najlepiej przełożyć falownik na drugą stronę paneli i po problemie ::D

 

Dzięki za odpowiedź. Rozumiem, że taki montaż:

 

https://zapodaj.net/80fa50dbb3304.jpg.html

 

byłby poprawny jeśli chodzi o uniknięcie pętli (pomijając już fakt zużycia 2x większej ilości kabla xD )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...