Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Fotowoltaika 2019 - wątek techniczny ;)


abes99

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 2,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Sugerujesz że gość ma dłuższe przyłącze niż 300 m?

Poza tym teraz w dobie PV, to większy problem ze zbyt wysokim napięciem niż z za niskim.

 

No nie, nic bez policzenia nie mogę sugerować, chociaż ze wstępnych wyliczeń wychodzi że nawet do tych przyjętych 300 m ten kabel ma za mały przekrój

Edytowane przez miecio 301
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moc i kabel starczy, jakie masz zabezpieczenie przedlicznikowe?

Warto brać 17,5kW bo w tedy dają 32A.

 

Jestem przed zalaniem chudziaka i na ten moment mam kabel 4x10 i moc przyłącza 16 kw ale zacząłem wyliczać i z moich wyliczeń wychodzi,że po wybudowaniu domu moje zapotrzebowanie na moc przyłącza będzie koło 25 kw . Ogrzewanie domu 11kw , wody ,indukacja, zmywarka, suszarka do prania , elektryczny czajnik , bojler na wodę z grzałka , piekarnik , instalacja PV, w dalejszej przyszłości klima powiedzmy 7k i plus ogólnie 5kw na jakieś x zużycie.

Jedni mówią że ten kabel wystarczy a inni ,że nie . Glupieje im więcej czytam szukam.

 

Odległość kabla od skrzynki do domu 20 m.

 

Prosze o poradę .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem ten kabel nie da rady bo zabezpieczenie będzie potrzebne koło 63 A. Dla przykładu znajomy ma podobnie to co ja na ten moment + przyłącze o mocy 13 kw to już według mnie w ogóle przesada , fakt jest przed 1 zima i oby nie był zaskoczony bo już dom wykończony świeżo .

 

10mm2 to obciążalność 82A (na fazę) a tyle w taryfie G nie dostaniesz.

 

Jak dotąd (ponad dwa lata) grzejąc kablami, bojler 6kW, pralka, suszarka, zmywarka, klima, kuchenka indukcyjna i inne drobiazgi wyciągnąłem maksymalną moc 18,337kW wg licznika (czyli uśrednione na 15 minut).

 

Wąskim gardłem nie jest moc umowna, a zabezpieczenie, żeby nie trzeba było z aptekarską precyzją rozkładać obciążenia między fazy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem przed zalaniem chudziaka i na ten moment mam kabel 4x10 i moc przyłącza 16 kw ale zacząłem wyliczać i z moich wyliczeń wychodzi,że po wybudowaniu domu moje zapotrzebowanie na moc przyłącza będzie koło 25 kw . Ogrzewanie domu 11kw , wody ,indukacja, zmywarka, suszarka do prania , elektryczny czajnik , bojler na wodę z grzałka , piekarnik , instalacja PV, w dalejszej przyszłości klima powiedzmy 7k i plus ogólnie 5kw na jakieś x zużycie.

Jedni mówią że ten kabel wystarczy a inni ,że nie . Glupieje im więcej czytam szukam.

Odległość kabla od skrzynki do domu 20 m.

Prosze o poradę .

 

YKY 4x10mm2 spokojnie Ci starczy nawet jakbyś chciał w trybie ciągłym brać 25 kW, ale to jest mało prawdopodobne (sugestia @stos - poczytaj co to wsp. jednoczesności)

Jedynym uzasadnieniem większego przekroju jest ładowarka do samochodów elektrycznych wtedy warto zrobić min. YKY 4x16mm2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedynym uzasadnieniem większego przekroju jest ładowarka do samochodów elektrycznych wtedy warto zrobić min. YKY 4x16mm2

 

I niby co da grubszy kabel, jak przedlicznikowe będzie maks 63A więc w rozdzielnicy maks 50A? Co za różnica wtedy, czy napięcie spadnie o 0.534V czy o 0.855V (o tyle spadnie przy obciążeniu 50A na fazę 230V). W praktyce jeszcze 230V u siebie nie widziałem. zazwyczaj 240V i więcej )?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I niby co da grubszy kabel, jak przedlicznikowe będzie maks 63A więc w rozdzielnicy maks 50A? Co za różnica wtedy, czy napięcie spadnie o 0.534V czy o 0.855V (o tyle spadnie przy obciążeniu 50A na fazę 230V). W praktyce jeszcze 230V u siebie nie widziałem. zazwyczaj 240V i więcej )?

 

Ja mar rozjazd między 200-245 zalezy od chwili i fazy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10mm2 to obciążalność 82A (na fazę) a tyle w taryfie G nie dostaniesz.

 

Jak dotąd (ponad dwa lata) grzejąc kablami, bojler 6kW, pralka, suszarka, zmywarka, klima, kuchenka indukcyjna i inne drobiazgi wyciągnąłem maksymalną moc 18,337kW wg licznika (czyli uśrednione na 15 minut).

 

Wąskim gardłem nie jest moc umowna, a zabezpieczenie, żeby nie trzeba było z aptekarską precyzją rozkładać obciążenia między fazy.

 

Moim zdaniem rozłożenie faz to podstawa ja ma 3x25 a i na prawdę bardzo dobrze to działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również jak ktoś chce dołożyć te 10kWp w PV im grubszy kabel WLZ tym lepiej.

OSD utrzymują napięcie sieci w pobliżu max wartości bo nie chcą instalować więcej transformatorów i zużycie jest większe przy wyższym napięciu.

Inwerter PV musi się wyłączyć jak napięcie przekracza 253V przez kilka minut.

Przy cienkim WLZ, dobranym na 1.5% spadku napięcia, przy max produkcji PV mamy podbicie napięcia na inwerterze.

To podbicie powoduje że nawet jeśli napięcie sieci jest w normie (253V) inwerter się wyłączy bo będzie widział 255V.

 

Wiem, ale popatrz, przy produkcji PV z mocą 10 kW w trybie ciągłym.

 

- YKY 4x10mm, delta U% = 0,22 %, czyli ok. 0,51 V na fazie

- YKY 4x16mm, delta U% = 0,14 %, czyli ok. 0,32 V na fazie

- YKY 4x25mm, delta U% = 0,09 %, czyli ok. 0,21 V na fazie

 

Różnice pomijalne, jeśli napięcie w sieci przekracza 250 V to trzeba uderzać do ZE, na tak krótkim przyłączu jak 20 m, przekrojem niewiele zyskasz w kwestii spadków napięcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak OSD utrzymuje mi na fazie 253V i podbicie mam ok 1V (kabel 6mm2) to inwerter mi się wyłącza.

 

A to uderzanie do ZE skutkuje jedynie bólem głowy. :)

 

Wniosek o założenie rejestratora z kwietnia zeszłego roku do dzisiaj nie zrealizowany.

Jak zgłaszam za wysokie napięcie to mi pan z OSD sugeruje wyłączenie PV bo elektrownia w Kozienicach pracująca na minimum nie może obniżyć napięcia przez moje 8kW oddawane do sieci 300 km dalej. :)

No to przy 10mm2 podbicie będziesz miał powiedzmy nie 1V, a 0.5V - rozowiąże to Twój problem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tych 20 m w.l.z. to nawet spadku napięcia nie ma potrzeby liczyć, zabezpieczenie tego kabla to byłoby 40 A a to 26 kW, chociaż w przypadku budynków gdzie obciążenie jest wielce niesymetryczne trzeba brać pod uwagę nie tyle przydział mocy co zabezpieczenie i to dla budynków 120-180m2 w większości jest wystarczające, tak że Ten wlz o przekroju 10 mm2 zwłaszcza przy długości 20 m powinien spokojnie wystarczyć i dla projektowanej PV 10 kW jak i innych odbiorników o łącznym prądzie na fazę 40A
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli zwiększyć zabezpieczenie z 25 A na 40A i będe mógł spać spokojnie ?

 

Obciążalność prądowa długotrwała kabla YKY 4x10mm2 w izolacji poliwinitowej ułożonego pojedynczo w ziemi wynosi około 80 A, a pojedynczo ułożonego w ścianie pod tynkiem 40 kilka, są niewielkie różnicy w zależności od tego czy patrzysz na normy, czy karty kat. producentów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obciążalność prądowa długotrwała kabla YKY 4x10mm2 w izolacji poliwinitowej ułożonego pojedynczo w ziemi wynosi około 80 A, a pojedynczo ułożonego w ścianie pod tynkiem 40 kilka, są niewielkie różnicy w zależności od tego czy patrzysz na normy, czy karty kat. producentów.

 

Dziekuje, kabel zostaje ten co jest i z czasem. Złoże wniosek o zwiększenie mocy przyłączeniowej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...