Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Ewelinak

 

Pralka:

Pralka to strzał w 10. Jeżeli chodzi o moje zdanie jeden z 5 najczęściej polecanych przeze mnie modeli. Świetne opinie użytkowników. Rozsądna cena w stosunku do funkcji. Niski poziom awaryjności. Ogólnie jeżeli Ci odpowiada - kupuj.

 

Płyta:

Tak z czystej ciekawości w jakim sklepie udzielano porady? Możesz napisać na P.W.

 

Ta płyta ładnie wygląda w sklepie. W domu dostaniesz białej gorączki jak przyjdzie Ci ją czyścić. Osobiście z tego powodu odradzam. Osobnym problemem jest układ palników typu "caro". Z jednej strony pozwala on na ustawienie 2 garnków lub patelni o średnicy powyżej 21cm. Z drugiej przy takich naczyniach powoduje, że maksymalnie ustawisz 3 naczynia i na tych rusztach są one wtedy diabelnie niestabilne.

 

Jeżeli już mam coś polecać w tej stylistyce to będzie to:

 

PH640 MST(OW)R/HA i do tego faktycznie możesz wziąć proponowany przez sprzedawcę piekarnik.

 

Dlaczego zwykła, emaliowana płyta? Bo łatwiej się czyści i ma stabilniejsze ruszta, choć pamiętaj o tym co napisałem o układzie "caro".

 

Heh... Najchętniej z retro poleciłbym Ci stare płyty tej marki le będzie je już strasznie trudno znaleźć :/ Mam na myśli PF 640 ES (OW) R. Niestety ten model jeszcze się uchował gdzieniegdzie ale w kolorze czarnym lub w inoxie. Płyta ma rewelacyjnie zaprojektowany ruszt.

 

Drogą ale rewelacyjną płytą jest Smeg Retro SR804SEP3, kolorystycznie zgrywa się dość przyzwoicie z piekarnikami Aristona.

 

Możesz oczywiście dobrać też piekarnik Smega Retro SE910MFP5. Jednak na taki zestaw wydasz około 2800zł.

 

Zmywarka:

 

Tu nawet ze sprzedawcą się zgodzę. Zmywarka Aristona LST 329 AX/HA to jeden z najlepiej ocenianych modeli w tej szerokości. Cicha, oszczędna z rewelacyjnym dolnym koszem. Alternatywne zmywarki Boscha, Siemensa lub Electroluxa w tym segmencie cenowym będą wyraźnie głośniejsze. Moim zdaniem strzał w 10 jeżeli chcesz zmywarki funkcjonalnej za rozsądną cenę. Alternatywą będzie Electrolux ale tutaj przygotuj się na skok ceny o 200zł i wyższą głośność: ESL46010

 

Lodówka:

Tu bezapelacyjnie Electrolux ERN29651.

Klasyczny system chłodzenia ale za to bardzo niska głośność. Lodówka ma 2 agregaty i 2 termostaty, dzięki temu brak no frostu nie jest taki znowu straszny :) Do rozmrażania zamrażalnika wyłączasz tylko dół. Model ma jedne z najlepszych opinii użytkowników w tym segmencie cenowym (ok. 2000zł).

 

Jeżeli chodzi o zestawy jednego producenta to osobiście uważam to za mit. W praktyce najczęściej kupuje się sprzęty jednej marki tylko i wyłącznie ze względu na spójność stylistyczną, więc jeżeli lodówkę czy zmywarkę zabudowywujesz to machnij ręką na markę, a dokładniej przyjrzyj się wyposażeniu i parametrom.

 

dewuka

 

Okap:

Z tych okapów najlepiej prezentuje się Teka. Alternatywnie możesz wziąć Gorenje. Ciarko ma fatalne wykończenie szczegółów (krawędzie, mocowania oświetlenia itp.). Zarówno jeden jak i drugi powinny sobie z Twoim pomieszczeniem poradzić o ile nie będziesz zapominać o włączeniu przed rozpoczęciem gotowania. Swoją drogą to właśnie przez świadomość tego jaki okap jest potrzebny do takiej powierzchni za Chiny nie dałbym się namówić na otwartą kuchnię.

 

Zmywarka:

Moim skromnym zdaniem SN64M001EU powinien być wystarczający chyba, że szczególnie zależy Ci na bardzo niskiej głośności ale wtedy odpowiedz sobie ile skłonna zapłacić za 2dB(A) mniej. Z jednej strony to całkiem sporo z drugiej wątpię abyś je jakoś szczególnie odczuła.

 

Piekarnik:

Odpowiada stylistyka? Kupuj. Będziesz zadowolona.

 

Lodówka:

Niestety to jedyny producent który na nasz rynek coś takowego dostarcza. Fakt, że celujesz w tym momencie w sprzęt najwyższej jakości. Tu nie ma miejsca na kompromisy. Producent zaleca zamontowanie filtra węglowego przed kranem. Z tego co mi się kołacze po głowie to chyba jest też możliwość podawania do kostkarki wody z pojemnika umieszczonego w chłodziarce ale tu radzę się przed zakupem upewnić u dystrybutora (firma AGED http://www.aged.com.pl/liebherr/index.php). Krótko mówiąc - drogo ale w tym przypadku dłuuuugo nie będziesz wymieniać lodówki, a następna którą kupisz będzie miała strasznie wysoko zawieszoną poprzeczkę.

 

Indukcja:

Nie ma co kombinować - rozsądna jakość za rozsądną cenę. Jak masz już do czegoś dokładać to odkładaj na lodówkę, bo naprawdę warto :)

 

woy mam nadzieję, że żona poczeka jeszcze do jutra, bo dzisiaj padam już na klawiaturę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

woy

 

Z piekarników kompaktowych postawiłbym na:

 

Samsunga FQ159UST (na co kupić.pl ma dobre opinie).

Jeżeli chodzi o awaryjność, to niestety faktycznie jest ona trochę powyżej średniej ale musiałbyś mieć strasznego pecha :/

 

Jeżeli korci Cię ten model to w tym wypadku polecam zakup w MediaMarkt lub w Saturnie (będzie drożej, bo sam piekarnik stoi tam w granicach 2300-2500 w zależności od dostawy i gwarancja będzie Cię kosztować chyba 320zł) i do tego dobierz ich gwarancję (Gwarancja+). Dostaniesz gwarancję na 5 lat i bardzo szybko działający serwis (max 7 dni roboczych na naprawę urządzenia, w przeciwnym wypadku dadzą Ci urządzenie zamienne). Sądzę, że przy takim rozwiązaniu i wilk będzie syty i owca cała.

 

Bosch HBC84K563

Drożej niż w przypadku Samsunga o 1200zł ale... pewniej. Nie gwarantuję, że się nie popsuje, bo takich gwarancji nie da Ci nikt ale serwis Boscha stoi na przyzwoitym poziomie.

 

I cóż ja mam Ci biedny napisać? Jak już wcześniej pisałem nie jestem zwolennikiem tego typu rozwiązania (ze względów funkcjonalnych) ale rozumiem Twoje podejście do sprawy.

 

Co do LG i Teki.

LG trochę mnie przeraża sposobem reklamy produktu - to nabijanie ludzi "w butelkę". Każdy piekarnik i mikrofala, która posiada grill, może być opiekaczem. Dzięki specjalnemu pojemnikowi dostępnemu w części sklepów AGD każdą mikrofalę wzbogacę o funkcję gotowania na parze... Heh...

 

Samo urządzenie jest przyzwoite. Co ciekawe jeżeli przejrzeć opinie to na 5 jedna dotyczyła awarii. Tym samym można powiedzieć, że awaryjność ma większą nawet od Samsunga :). Teraz na poważnie. Funkcyjnie model przyzwoity. Ładnie wykończony i z bogatym wyposażeniem dodatkowym. W sumie wart swojej ceny.

 

Cena/możliwości: Samsung

Bezpieczeństwo: Bosch

Funkcjonalność: LG

 

Teka niestety się nie zakwalifikowała, bo to mikrofalówka z funkcją pieczenia (maksymalnie osiąga 220 st. C i problematyczne jest pieczenie statyczne w tym modelu, a niektórych ciast nie upieczesz na termoobiegu).

 

Mój typ: Samsung.

 

Okap:

No cóż, o produkcie z allegro wolę się nie wypowiadać - firma zupełnie mi nieznana. Co do Amici wyrób dobry. Jako alternatywę widzę Tekę DV80 Glass lub Gorenje DVG8545AX. Obydwa okapy posiadają sensor zapachu więc powinny włączyć się w momencie rozpoczęcia gotowania lub po krótkiej chwili. To rozwiązanie powoduje, że powinny sprawdzić się w Twoim przypadku.

 

Indukcja:

Mastercook w tym przypadku z indukcjami nie ma wiele wspólnego po za logiem na urządzeniu. Sprzęt jest robiony na liniach DeDietrich (firma klasy Miele ale lepiej znana we Francji, krajach Beneluksu, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii dla zainteresowanych link do strony: http://www.de-dietrich.pl/PL/#/home/) we Francji. Osobiście jednak wybrałbym IDE64ZS ale to Twoja decyzja. Teka nie powinna rozczarować.

 

MarioZZ

 

Płyta:

Hmm... najprościej byłoby zastosować 4 palnikową indukcję i "dopiąć" do tego 30cm płytę gazową. Niestety to rozwiązanie zajmuje o 20cm więcej miejsca i jest droższe. Prosta indukcja to wydatek rzędu 1500-1800zł, płyta gazowa 30cm to kolejne 500-1000zł. I w tym przypadku o Boschu czy Siemensie będzie trzeba zapomnieć, bo za Chiny nie zmieścimy się w segmencie cenowym 3000zł za zestaw :(

 

Wstępnie przy tym rozwiązaniu wytypowałem 3 firmy: Gorenje, Amicę i Hotpoint-Ariston. Daj znać czy to rozwiązanie Ci odpowiada.

 

Niestety jeżeli chodzi o rozwiązanie, o którym piszesz to tylko Amica posiada coś takiego: PMGC7211X ale tej płyty Ci nie polecę ze względu na układ pokręteł (małe pole gazowe jest nie do wykorzystania).

 

Lodówka:

Obydwa modele Gorenje różnią się typem zawiasów. NRKI55288 ma zawias nożycowy (w zawias wbudowana jest sprężyna, która spowoduje domknięci się drzwiczek w przypadku gdy za lekko je zamkniemy).

 

Lodówki Liebherra różnią się między sobą drobiazgami (minimalne różnice w wykończeniu wnętrza).

 

W tym segmencie cenowym zwróć uwagę na model Electroluxa, który zaproponowałem Magdzie parę postów wyżej.

 

Ten dylemat musisz niestety rozwiązać sam. Osobiście twierdzę, że przy ograniczonym budżecie lepiej brać "Volkswagena" ale... to moje zdanie ;)

 

Daj znać co z płytami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam ponownie

 

zdecydowałam się na białą chłodziarko-zamrażarkę boscha (spełnia moje wymagania: klasa A+, system no frost, cicha, duża zamrażarka i rączki na drzwiach :lol:, no i biel ;))

 

konkretnie ten model: Bosch KGN39Y22

 

czy ktoś może użytkuje podobny lub taki sam i może napisać opinię?

 

 

będę wdzięczna :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- Liebherr ICBN 30660 tylko ta cena mnie lekko przygniotła

Może jest coś tańszego o tych samych funkcjach?

Aha jeszcze pytanie czy ta kostkarka która zaciąga wodę z sieci ma jakiś filtr?

Do tej pory kostki robiłam zawsze z przegotowanej lub mineralnej wody, trochę mnie zniechęca (oprócz ceny :D ) ta kranówka...

 

Mam bardzo podobną, tyle że nie do zabudowy - CBNes 39670. Komora 0 jest rewelacyjna. Kostkarka nie ma wbudowanego filtru i nie ma w lodówce żadnego pojemnika na wodę. Mam zamontowany filtr na wężu doprowadzającym wodę. Filtr można kupić w salonach sprzedających Liebherra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to ja jeszcze raz spróbuję:

na indukcji 21cm można używać patelni 24cm, podobno. Czy to oznacza, że patelnia będzie tak samo "dogrzana" na obwodzie jak na środku?

i do SemperSolus... Czy piekarniki Samsunga linii 62 i 65 różnią się od siebie czymś oprócz stylistyki? np 62FQBFST i 65 FQBFST?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SemperSolus jestes wielki:) Przeczytalam polecane przez Ciebie artykuly i teraz mam troszke jasniej w glowie. Swietnie napisane, ze zrozumieniem i tyle cennych uwag. Kurcze podoba mi sie to, przynajmniej tym razem zakupie sprzet taki jak mnie bedzie odpowiadal a nie taki na chybil trafil.

 

Reasumujac po przeczytaniu:

Co Nas interesuje, czego potrzebujemy...

 

Pikarnik w zabudowie slupkowej.

 

Drzwiczki otwierane z boku

nie musi byc blokada bo bedzie wysoko Iwko jeszcze dlugo nie bedzie mogl zajrzec do srodka :)

Super opcja z tym czyszczeniem

teleskopowe prowadnice

Z funkcji oprocz podstawowych fajna opcja:

Turbogrill

Grill z rożnem obrotowym. - ale to pewnie juz gadget ktory zwieksza kwote?

 

ZMYWARKA:

 

Zmywarka nie napisalam, ze do zabudowy

60 cm, cicha bo kuchnia polaczona z salonem,

opcja tabletek 3 w 1 wydaje sie byc ciekawa ale aktualnie mam zwykla bez tej funkcji i uzywam tych tabletek to zle?

Koniecznie skladane kosze

, bez przesady z iloscia programow.

suszenie - obojetnie

Polowa zaladunku NIE.

Opozniony start NIE.

Skracanie czasu mycia: moze byc.

 

Lodowka:

Co do lodowki barku nie potrzebuje, zastanawiam sie tylko nad szuflada "0".

A co myslisz o lodowkach Samsung?

RS 20CRHS?

RTH1 KLBG- KOLOR FAJNY , barek nie konieczny.

 

Zastaanwiam sie tez nad opcja: czarna lodowka, piekarnik, zlew , okap

 

Plyta ceramiczna:

Zaproponowana przez Ciebie wydaje sie bardzo dobrym wyborem. Zastanawiam sie czy bede korzystac z funkcji MEMO i jak to dziala.

 

 

 

OKAP:

 

Pochlaniacz z zaproponowanych bardzo ladny design ma ten Bosch, wydajnosc ok.700 m3

 

Ciekawy tez jest FRANKE FGL 9014 BK XS (szklo czarne) ale mala wydajnosc.

Kojarzysz jakies okapy z czarnymi motywami?

 

 

Bede wdzieczna za odpowiedz,

Z gory dziekuje.

 

Pozdrawiam Magda

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SemperSolus jestes wielki:) Przeczytalam polecane przez Ciebie artykuly i teraz mam troszke jasniej w glowie. Swietnie napisane, ze zrozumieniem i tyle cennych uwag. Kurcze podoba mi sie to, przynajmniej tym razem zakupie sprzet taki jak mnie bedzie odpowiadal a nie taki na chybil trafil.

 

Reasumujac po przeczytaniu:

Co Nas interesuje, czego potrzebujemy...

 

Pikarnik w zabudowie slupkowej.

 

Drzwiczki otwierane z boku

nie musi byc blokada bo bedzie wysoko Iwko jeszcze dlugo nie bedzie mogl zajrzec do srodka :)

Super opcja z tym czyszczeniem

teleskopowe prowadnice

Z funkcji oprocz podstawowych fajna opcja:

Turbogrill

Grill z rożnem obrotowym. - ale to pewnie juz gadget ktory zwieksza kwote?

 

ZMYWARKA:

 

Zmywarka nie napisalam, ze do zabudowy

60 cm, cicha bo kuchnia polaczona z salonem,

opcja tabletek 3 w 1 wydaje sie byc ciekawa ale aktualnie mam zwykla bez tej funkcji i uzywam tych tabletek to zle?

Koniecznie skladane kosze

, bez przesady z iloscia programow.

suszenie - obojetnie

Polowa zaladunku NIE.

Opozniony start NIE.

Skracanie czasu mycia: moze byc.

 

Lodowka:

Co do lodowki barku nie potrzebuje, zastanawiam sie tylko nad szuflada "0".

A co myslisz o lodowkach Samsung?

RS 20CRHS?

RTH1 KLBG- KOLOR FAJNY , barek nie konieczny.

 

Zastaanwiam sie tez nad opcja: czarna lodowka, piekarnik, zlew , okap

 

Plyta ceramiczna:

Zaproponowana przez Ciebie wydaje sie bardzo dobrym wyborem. Zastanawiam sie czy bede korzystac z funkcji MEMO i jak to dziala.

 

 

 

OKAP:

 

Pochlaniacz z zaproponowanych bardzo ladny design ma ten Bosch, wydajnosc ok.700 m3

 

Ciekawy tez jest FRANKE FGL 9014 BK XS (szklo czarne) ale mala wydajnosc.

Kojarzysz jakies okapy z czarnymi motywami?

 

 

Bede wdzieczna za odpowiedz,

Z gory dziekuje.

 

Pozdrawiam Magda

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Semper potrzebuję Twojej fachowej porady. Otóż planuję zakupić płytę indukcyjną, moje typy znajdziesz poniżej

 

Teka IR 641

ELECTROLUX EHD 60125 P

Candy CIE 6335

Gorenje IT 603 ASC

MASTERCOOK ID63 S

 

Nie ukrywam, że cena odgrywa istotną rolę przy wyborze, co możesz polecić?

 

Czy do podłączenia tych płyt potrzebny jest zasilanie 400V? Potrzebujemy płyty, która będzie pracowała na 230V.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuje za opinie o pralce

lodówka myśle

wirlpool art 484/A/4

NIE CHCE PRZEPŁACAC ZA LODÓWKE SKORO I TAK BEDZIE W zabudowie fajnie jakby się sama rozmrażała ale do zabudowy o tej wysokości 177cm to chyba nie ma

mam ciemny mahoń kuchnie z jasnymi bokami półkami i beżowym blatem myślałam ze taki ciemniejszy beż zlew z kamienia i do tego ta płyta

Płyta gazowa na szkle Hotpoint-Ariston TD 640 S (CH) IX wiem ze caro nie

tylko najlepszy doradca na tym forum mi ją odradza dlaczego? szkło się źle czyści ? czy jasne szkło? jaki to kolor inox to tak wygląda jak srebro

myslałam nad płytami

Ariston PH 640 MST OWR

Płyta gazowa na szkle Candy produkt w promocji

PSP 640 Spark Spark

Płyta gazowa Gorenje nowość! G 6N 50 RW Retro

Płyta gazowa Nardi FH 40 AVL

 

 

kuchnia bedzie nowoczesna czy taki piekarnik sie nadaje

Piekarnik Ardo FRA 409

 

on nie ma tej wkładki katalitycznej czy jakos tak a to chyba ważne? skoro mam zamiar dużo piec

 

moze mi ktos podpowie co warto co fajnie wygladało by do takiej kuchni 9kolorystycznie)

 

jak płyty na szkle siie czyści ?

czytałam dużo co tu na tym forum pisano i te porady odnosnie wyboru sprzetu

a może to lepiej wziąć zwykły piekarnik bosch HBA43S450E

ZMYWARKA 45

SemperSolus POLECIŁES ARISTONA LST 329 AX/HA

a czy bosch SRV 53M03 EU nie był by lepszy jest głośniejsza ale ma składane półki

 

prosze o porade ja już dwa miesiace za tymi sprzetami latam i nie moge sie na nic zdecydowac pomocy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam na dziś zagadkę dla tych, co już zwiedzili większość sklepów z agd ;D

Widzieliście może piekarnik z funkcją 2 w 1 (dwa piekarniki w 1 oddzielonym separatorem) inny niż ten http://www.ceneo.pl/827443 ? To Samsung, ale jest z inoxu, wolałabym biały, bo kuchnia będzie biała i zlew także (teka zeno).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, że ktoś odświeżył ten wątek, bo ja się przymierzam do zakupu nowej pralki i chciałam was zapytać, co sądzicie o firmie elektrolux jako producenta sprzętu AGD?? Słyszałam wiele pozytywnych opinii na temat tego producenta, ale jestem ciekawa jeszcze waszych opinii na ten temat...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- Liebherr ICBN 30660 tylko ta cena mnie lekko przygniotła

Może jest coś tańszego o tych samych funkcjach?

Aha jeszcze pytanie czy ta kostkarka która zaciąga wodę z sieci ma jakiś filtr?

Do tej pory kostki robiłam zawsze z przegotowanej lub mineralnej wody, trochę mnie zniechęca (oprócz ceny :D ) ta kranówka...

 

Mam bardzo podobną, tyle że nie do zabudowy - CBNes 39670. Komora 0 jest rewelacyjna. Kostkarka nie ma wbudowanego filtru i nie ma w lodówce żadnego pojemnika na wodę. Mam zamontowany filtr na wężu doprowadzającym wodę. Filtr można kupić w salonach sprzedających Liebherra.

 

Dzięki za info - jak zdecydujemy się na tę lodówkę to koniecznie z filtrem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam na dziś zagadkę dla tych, co już zwiedzili większość sklepów z agd ;D

Widzieliście może piekarnik z funkcją 2 w 1 (dwa piekarniki w 1 oddzielonym separatorem) inny niż ten http://www.ceneo.pl/827443 ? To Samsung, ale jest z inoxu, wolałabym biały, bo kuchnia będzie biała i zlew także (teka zeno).

Niestety białego brak :-? Za to możesz pomyśleć o czarnym :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ktoś z forumowiczów mi wyjaśni co to jest sprzęt dobrej klasy, a średniej? Dlaczego ktoś woli wydać 2 razy więcej na sprzęt dobrej klasy (jaki by nie był) niż średniej (pomijam gusta estetyczne bo o nich się nie dyskutuje)? Pytam bo jak wiem agregaty dla lodówek produkują w europie 2 lub 3 firmy co oznacza, że prawie każdy spotykany u nas w sklepach sprzęt posiada taki sam lub porównywalny jakościowo agregat, a w zasadzie jest to jedyna rzecz, która ma prawo się zepsuć. Klasa energetyczna nie ma nic wspólnego z klasą sprzętu.Jak dla mnie jeśli ktoś wydaje 2 razy więcej na lodówkę tylko dlatego, że uważa, że ona 2 razy dłużej popracuje to po prostu się myli (patrz lodówki z ZSRR sprzed 30 lat). Zważywszy fakt, że do czasu spłaty kredytu (zakładam 30 lat) zdąży ten sprzęt prawdopodobnie 2 razy wymienić bez względu na jego cenę to w temacie oszczędności jest to błąd. Nikomu nie bronię tego robić, ale sugeruję zastanowienie się na celowością zakupu sprzętu sporo droższego niż przeciętnie.

 

W lodówkach agregat to tylko jedna z rzeczy, które mogą się zepsuć.

Jest przecież jeszcze parownik. To nie jest miedziana rurka - przeważnie aluminiowa. Rurki z agregatu przeważnie wychodzą miedziane. Żeby było ciekawiej, miejsce ich połączenia jest zawsze (i to celowo) zatopione w tylnej ściance lodówki. Już w podstawówce uczą na chemii, że miedź + aluminium to silna korozja elektrochemiczna, dlatego np. elektrycy nie łączą miedzi bezpośrednio z aluminium.

 

To jest zaplanowane w projekcie konstrukcji takiej lodówki - jednym z wymagań dla projektanta wydanych przez producenta to awaria sprzętu po zakończeniu gwarancji.

Przeważnie to miejsce zostaje przeżarte po gwarancji. W dużej części lodówek. Niektóre marki (średnia/wyższa klasa) chodzą pare lat dłużej - miedź z aluminium połączona złączką - ale i tak te dwa metale w jednym układzie z krążącym czynnikiem to po jakimś czasie awaria.

Niby da się to naprawić, ale wiąże się to z rozpruciem tylnej ściany lodówki i... i prawie nikt tego nie robi, bo się nie opłaca...

 

A wystarczyło by te 3 metry aluminiowej rurki zastąpić miedzianą, a miejsce połączenia z agregatem umieścić z tyłu lodówki... Koszt sprzętu wzrósłby o 1 % (!) a lodówka była by w 99,9 % naprawialna a układ chłodniczy prawie bezawaryjny! Ale jakiemu producentowi to się opłaca?!

 

Inna rzecz to elektronika w lodówkach... Częściej pójdzie na wsi (napowietrzne sieci) - przepięcia. Ale mimo wszystko elektronika to źródło awarii, a wymiana modułu lodówki to powiedzmy 600 zł.

I tu paradoksalnie lepiej kupić lodówkę prostszą (tańszą), ze zwykłym mechanicznym termostatem. Wymiana to 30 zł i do zrobienia w pół godziny samemu. A elektronika w lodówce nie daje nic, poza wygodniejszym (?) jej ustawieniem zaraz po zakupie (potem do końca "życia" się tego nie rusza...).

 

Inna sprawa to pralki. Tu Miele rządzi. Oczywiście koszt to minimum 3100 zł, ale się opłaca. One na prawdę są prawie bezawaryjne - bardzo są staranie wykonane, z dobrych materiałów (np. zbiornik bębna ze stali szlachetnej a nie z plastiku lub stali emaliowanej). To akurat nie tylko moje spostrzeżenie. I następna moja pralka to będzie jakieś Miele. Oczywiście nie za 12 tysięcy , raczej 4 razy tańsza.

 

Zgadzam się, że dzisiaj to nie to samo co kiedyś.

Obecnie moja pralka to rosyjska Wiatka z 1991 roku. Pierze już jak widać prawie 20 lat, z jedną tylko niewielką naprawą. Kosztowała 1000 zł (uwzględniając inflację, zmianę zarobków itd), czyli tyle, ile dzisiejsze najtańsze pralki.

Właśnie za 1000 zł kupili moi znajomi Amicę, w której po 2 miesiącach do wymiany był kondensator rozruchowy silnika (koszt w sklepie 10 zł - w serwisie 150!!!), po pół roku spaliła się grzałka. Teraz po 3 latach wylatuje szuflada, a obudowa w 50% zjedzona przez rdzę...

A u mnie w piwnicy pracuje 30 paro letnia lodówka Mińsk, z wymianą agregatu 15 lat temu. Chodzi jak traktor, ale działa... Podziała jeszcze z 10 lat... A obecny Liebherr kupiony w lipcu za 2200 (w lokalnym sklepie za 2800) pewnie za najdalej 5 lat będzie na śmieci...

 

Ahhhh.... Przepraszam za długą rozprawkę :) Choć raczej mam ścisły umysł, to czasem się rozpiszę :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...