Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Solary-ogrzewanie wody- opinie


Ew-ka

Recommended Posts

dokładnie woda nagrzewa się w rurach które są bezpośrednio w zbiorniku wydajność powierzchni absorbującej jest tak obliczona że woda nie osiągnęła mi więcej niż 90st. takze górny próg nie robi problemu... a jeśli chodzi o zamarzanie to właśnie ta grzałka utrzymuje temp. ustawiona na sondzie tak żeby tak woda nie zamarzla... na zime wode spuszczam i to na tyle...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 845
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nie noooo, fajne te solary. W okresie zimowym nie daja wogole ciepla, a w okresie przejsciowym stawiam, ze nagrzeja maks 30 stopni, jezeli sa "tak obliczone" ze w najwieksze upaly dadza maks 90 st na kolektorze.

Tak swoaj droga ciagle nei rozumiem, o co chodzi z nagrzewaniem sie tych rur w zbiorniku. Moze chodzi o wezownice ?

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@szczukot - zobacz sobie w internecie jak wygląda budowa rurki solarnej. Na jej czubku jest taki "dydek" co się mocno nagrzewa jak na rurkę padają promienie słoneczne. Normalnie ten dydek ogrzewa glikol, ale jak go zanurzysz szczelnie w zbiorniku to będzie bezpośrednio grzał wodę.

 

Rozwiązanie tanie, ale ma sporo wad. Coś za coś....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wciśnie się nawet 100 rur jak ktoś ma fantazje i potrzebe... wystarczy godzina slonca i mamy temp 50`... i taka wlasnie bedzie w lekko sloneczne dni... zima nie dziala ale powiedz mi jaki zestaw dziala zima jesli w tamtym roku ja naliczylem 8 dni slonecznych zima? zestaw jest prosty i tani ale za to szybko widac zwrot po jego zakupie nawet gdy korzystamy z niego przez pol roku...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szczukot wyszło małe niedogadanie... ja mówie o okresie kiedy mamy temp ujemne bo wtedy w systemie który mam ja istnieje zagrzożenie zamarzniecia wody gdyż woda zamarznie a wtedy wszyscy wiemy co bedzie... w lekkie przymrozki pomaga grzałka która utrzymuje minimalną temp. a do tego sloneczko...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj u mnie slonce nie wyszlo ani razu, a cala noc padalo. Na kolektorach mam teraz 45 stopni a w 300 L zbiorniku ponad 40.

 

Fantom

 

a możesz pochwalić sie co to masz za solary, ciekawi mnie bo moje w pochmurne dni wogóle nie grzeją a w słoneczne wyciągnęły max 48 stopni na CWU (też mam zbiornik 300l, a solary ACV 30 rur)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Osobiście uważam, że najlepszymi na rynku są kolektory z pojedyńczą rurą szklaną i absorberem umieszczonym w próżni. Co ciekawe produkowane są w europie, zaprojektowane specjalnie dla klimatu północno-europejskiego. Taki kolektor ma lepszą wydajność i pomimo wyższej ceny niż chińszczyzna, zapracuje na siebie szybciej. Dużo osób ma wątpliwości co do połączenia metal-szkło, jednak procucent gwarantuje szczelność przez 25 lat, więc świadczy to o jakości. Będę w przyszłości zamawiał takie kolektory, osobiście wybrałem varisol, składa się je z pojedyńczych rur i buduje się kolektor takiej wielkości jakiej sobie życzymy, a co ciekawe w każdej chwili możemy sobie system rozbudowywać. Będę to ściągał z zagranicy więc jakby ktoś był zainteresowany to wtedy koszty transportu będą mniejsze. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...
Osobiście uważam, że najlepszymi na rynku są kolektory z pojedyńczą rurą szklaną i absorberem umieszczonym w próżni. Co ciekawe produkowane są w europie, zaprojektowane specjalnie dla klimatu północno-europejskiego. Taki kolektor ma lepszą wydajność i pomimo wyższej ceny niż chińszczyzna, zapracuje na siebie szybciej. Dużo osób ma wątpliwości co do połączenia metal-szkło, jednak procucent gwarantuje szczelność przez 25 lat, więc świadczy to o jakości. Będę w przyszłości zamawiał takie kolektory, osobiście wybrałem varisol, składa się je z pojedyńczych rur i buduje się kolektor takiej wielkości jakiej sobie życzymy, a co ciekawe w każdej chwili możemy sobie system rozbudowywać. Będę to ściągał z zagranicy więc jakby ktoś był zainteresowany to wtedy koszty transportu będą mniejsze. Pozdrawiam.

 

TomekB już ściągnąłeś solary?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak z ciekawosci moge podac, ze za miesiac uzywania gazu w wakacje, zaplacilem 70 zl. To zuzycie dla 4 osobowej rodziny, z wanna, gotowaniem w domu (i myciem pod biezaca woda) i cyrkulacja.

Ptanko do osob ktore nie maja solarow i "podobna" sytuacje : ile zaplaciliscie ? Bedzie zawsze jakies porownanie ile mozna zaoszczedzic (lub nie) na solarach.

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
  • 1 month później...

Witam serdecznie.

 

Grzanie wody latem bojlerem to zwiększone koszty za energie elektryczna ok. 150 -200 zł więcej przy 2-3 osobowej rodzince

Jeśli zastąpimy ogrzewanie solarem to z pewnością koszty zwrócą się po 2-3 latach. A to dlaczego. Nie zapomnijmy że w słoneczne dni solar w zupełności wystarczy by zapewnić ciepłą wodę na cały dzień. W inne trochę pochmurne dni może nie da komfortowej temp. ale woda będzie nieco cieplejsza niż bezpośrednio z kranu co ograniczy podgrzanie wody w zasobniku grzałką wiec to tez jest dodatkowa oszczędność.

Bezpodstawne jest mówienie ze solary się nie opłacają. Jak może się nie opłacać ciepła woda za darmo przez kilka miesięcy w roku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie.

 

Grzanie wody latem bojlerem to zwiększone koszty za energie elektryczna ok. 150 -200 zł więcej przy 2-3 osobowej rodzince

Jeśli zastąpimy ogrzewanie solarem to z pewnością koszty zwrócą się po 2-3 latach. A to dlaczego. Nie zapomnijmy że w słoneczne dni solar w zupełności wystarczy by zapewnić ciepłą wodę na cały dzień. W inne trochę pochmurne dni może nie da komfortowej temp. ale woda będzie nieco cieplejsza niż bezpośrednio z kranu co ograniczy podgrzanie wody w zasobniku grzałką wiec to tez jest dodatkowa oszczędność.

Bezpodstawne jest mówienie ze solary się nie opłacają. Jak może się nie opłacać ciepła woda za darmo przez kilka miesięcy w roku?

 

a może warto by w takiej sytuacji zastanowić się nad zmniejszeniem zużycia wody

albo policzyć tak normalnie, a nie "marketingowo"...;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...