Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Solary-ogrzewanie wody- opinie


Ew-ka

Recommended Posts

Witam

mam jeszcze możliwość bezinwazyjnie położyć rurki między kotłownią a strychem, aby później podłączyć solary

chcę to zrobić rurką elastyczną jak do ogrzewania podłogowego

moje pytanie jakiej średnicy rurkę i jak oraz czym ją ocieplić. Myślałem o fi25

 

Do czego mają służyć kolektory - ciepła woda czy ciepłą woda i wspomaganie ogrzewania?

Rury np. miedziane izolowane kauczukiem o grubości równej przynajmniej średnicy rury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 845
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam

mam jeszcze możliwość bezinwazyjnie położyć rurki między kotłownią a strychem, aby później podłączyć solary

chcę to zrobić rurką elastyczną jak do ogrzewania podłogowego

moje pytanie jakiej średnicy rurkę i jak oraz czym ją ocieplić. Myślałem o fi25

No i jeszcze jeden element, który trzeba położyć prócz rurek a na co mało kto zwraca uwagę i potem jest kiszka to kabelek co najmniej dwu żyłowy, może być 0,5mm2.

A rurkę połóż co najmniej fi 16 z nierdzewki karbowanej w otulinie kauczukowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

A rurkę połóż co najmniej fi 16 z nierdzewki karbowanej ...

 

Wg wytycznych firmy Hewalex DN16 zalecany przepływ przez DN16 wynosi od 5,1l/min do 9l/min a to jest między 5,1mk a 9mk pow.czynnej kolektora.

Przy rurze DN12 mamy odpowiednio 3,7 do 6,5l/min -> 3,7mk do 6,5mk pow. czynnej kolektora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg wytycznych firmy Hewalex DN16 zalecany przepływ przez DN16 wynosi od 5,1l/min do 9l/min a to jest między 5,1mk a 9mk pow.czynnej kolektora.

Przy rurze DN12 mamy odpowiednio 3,7 do 6,5l/min -> 3,7mk do 6,5mk pow. czynnej kolektora.

 

Generalnie nikt przy 2 kolektorach nie bawi się w nierdzewkę DN12 pewnie ze względu na gotowe DN16 w izolacji - przy 2 panelach 2m^2 na ustawiasz 4l/m i śmiga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie nikt przy 2 kolektorach nie bawi się w nierdzewkę DN12 pewnie ze względu na gotowe DN16 w izolacji - przy 2 panelach 2m^2 na ustawiasz 4l/m i śmiga.
Zgadza się, dwa kolektory tez robimy w nierdzewce 16 właśnie dla tego, ze już rura jest w otulinie. Kiedyś się bawiłem w nakładanie otuliny na rurkę ale to była zabawa. Sama otulina kauczukowa spicznieje na dachu po dwóch latach a ta ma już na sobie dobre zabezpieczenie z PCV.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, dwa kolektory tez robimy w nierdzewce 16 właśnie dla tego, ze już rura jest w otulinie. Kiedyś się bawiłem w nakładanie otuliny na rurkę ale to była zabawa. Sama otulina kauczukowa spicznieje na dachu po dwóch latach a ta ma już na sobie dobre zabezpieczenie z PCV.

 

Dokładnie. A jeszcze odnośnie przepływu, to nic się nie stanie jak będzie ustawiony mniejszy niż minimalny, najwyżej będzie niezauważalnie większa strata ciepła przez zbyt wolny przepływ. Natomiast przepływ większy niż maksymalny to jest dopiero kłopot - większe opory oraz szybkość przepływu spowodują większe zużycie prądu przez pompę oraz "wycieranie" rury przez glikol... wiadomo że to nie dzieje się z dnia na dzień no ale. Więc ogólnie, do 2,3 i przy niewielkiej odległości od zasobnika 4 kolektorów można stosować DN16.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Natomiast przepływ większy niż maksymalny to jest dopiero kłopot - większe opory oraz szybkość przepływu spowodują większe zużycie prądu przez pompę oraz "wycieranie" rury przez glikol... DN16.

Nie, nie do końca. Większa średnica rur wcale nie skutkuje większym przepływem. Obecnie stosowane elektroniki sterujące pracą pompy a więc jej wydajnością, przepływ sterują w ten sposób, ze im mniejsza różnica temp. między zasobnikiem a kolektorem tym mniejszy przepływ. Im większa różnica temp. między zasobnikiem a kolektorem tym większy przepływ. A więc przepływ jest sterowany płynnie w zależności od różnicy temperatur co w żadnym przypadku nie ma wpływu na średnice rur w prawidłowo dobranej instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie do końca. Większa średnica rur wcale nie skutkuje większym przepływem. Obecnie stosowane elektroniki sterujące pracą pompy a więc jej wydajnością, przepływ sterują w ten sposób, ze im mniejsza różnica temp. między zasobnikiem a kolektorem tym mniejszy przepływ. Im większa różnica temp. między zasobnikiem a kolektorem tym większy przepływ. A więc przepływ jest sterowany płynnie w zależności od różnicy temperatur co w żadnym przypadku nie ma wpływu na średnice rur w prawidłowo dobranej instalacji.

 

W prawidłowo dobranej jak najbardziej :) Nie do końca się zrozumieliśmy, chodziło mi o to że to zjawisko występuje gdy przepływ w rurze jest większy niż maksymalny podany przez producenta rury - np jakby ktoś dał DN16 przy 6 kolektorach i odległości 25m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Słyszeliście o nowych programach wprowadzonych przez NFOŚIGW? Tam jest też bodajże program Ryś, który umożliwa dotację na instalację między innymi bardziej przyjaznych środowisku źródeł energii? Tutaj jest napisane co i jak. :spam:

http://odnawialnezrodlaenergii.pl/oze-aktualnosci/item/2283-sokol-i-gazela-bis-nowe-programy-w-ofercie-nfosigw

Edytowane przez panfotograf
spam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
  • 1 month później...
pozwolę sobie wkleić moją analizę opłacalności po roku użytkowania instalacji solarnej do podgrzewania c.w.u. Może się komuś przyda:

http://www.wlasnemiejsce.pl/2015/09/inwestycja-w-solary-czy-sie-opaca.html

 

Średnia temeratura okresu grzewczego (dane dla Krakowa, innych nie mam) 2011-2014 to ok. 3.5 *C. Za sezon 2014/2015 to ok. 5.5*C. Różnica to 2*C co przekłada się na około 10% mniejsze zapotrzebowanie na energię potrzebną do ogrzania. Kwotowo zaoszczędziłaś 833zł. Ale 10% z 4 660z wydanych na gaz to 466 zł. Więc 833-466= 367 zł. I to są realne oszczędności na ogrzewaniu. Czy się opłaca? Raczej średnio.

Edytowane przez muchenz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months później...
Właśnie też się zastanawiam czy jest sens inwestować w ta całą instalację solarną, ale pewnie kiedyś się zdecydujemy, bo jednak trochę osób chwali. W rodzinie też mają i są zadowoleni. Trzeba tylko szukać korzystnej oferty

 

A duże macie zapotrzebowanie na cwu? Ile osób mieszka w Waszym domu?

 

Korzystna oferta - myslisz o ofercie korzystnej finansowo zapewne :) nie zawsze to co tanie jest dobre - może warto pomyśleć o dofinansowaniu i zainwestować w porządny i sprawdzony przez wielu sprzęt?

 

Wybierz firmę, która może pochwalić się wieloma referencjami i ciekawymi warunkami serwisu.

 

SPAM

 

W razie pytań jestem do dyspozycji!

Edytowane przez panfotograf
spam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 years później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...