Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tania sprawna WM bez rekuperacji


Recommended Posts

Witam, planuje remont domu z lat 50tych w którym nie ma kominów wentylacyjnych i nie ma za bardzo gdzie ich umieścić, dlatego zastanawiam się nad WM z nawietrznikami w oknach bez rekuperacji aby obniżyć koszty budowy tej wentylacji. Dom ma ok.100m2 planuje z każdego pomieszczenia rurami spiro doprowadzić wentylację do rozdzielacza do którego również będzie podłączony wentylator kanałowy i to wszystko wyprowadzone do kominka dachowego.

 

Jaki wentylator zastosować w tego typu instalacji ? i czy taka instalacja będzie miała prawo bytu?

Na tą chwile nie stać mnie na reku a nie chce mieszkać w domu z grzybkami :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli okna spływały Ci wodą no to cos chyba było nie tak z tą wentylacją :) w tej chwili na reku mnie nie strać ani nie mam za bardzo gdzie wybudować komina wiec zdecydowałem się na WM bez reku, lepsze to niż mieszkanie z grzybem bez wentylacji.

Tylko zastanawiam się jaki wentylator zastosować do tego systemu, czy może kupić jakiegoś gotowca. i jeszcze jedno pytanie jak obliczyć zapotrzebowanie budynku ok.100m2 na świeże powietrze ?

Edytowane przez marcin3766
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę poczytałem i jednak pozostaje opcja WM bez reku, po obliczeniu wychodzi mi sporo taniej na obecna chwilę, a że dostęp mam do tańszego opału więc kilkanaście % więcej za opał nie sprawia mi takiego kłopotu :)

 

Planuje zrobić wywiewy wentylacji w łazience, kuchni i ganku a nawietrzniki w pokojach podłączyć wszystko do rozdzielni potem do wentylatora z płynną regulacją

Czy takie rozwiązanie będzie ok i czy wentylacja będzie działała prawidłowo?(głównie chodzi mi o rozmieszczenie wylotów i nawietrzników) Lub druga opcja nawietrzniki i wywietrzniki w każdym pomieszczeniu. Proszę o pomoc bo właśnie zaczynam remont i chciałbym położyć przewody wentylacyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ganek szczelny, ocieplony, ogrzewany i połączony z resztą domu drzwiami z podcięciem/tulejami? To OK.

 

Generalnie zasady rozmieszczenia OK. Ale diabeł tkwi w szczegółach.

 

Jakie konkretnie wentylatory chcesz zamontować, skoro Ci taniej wychodzi?

 

Natomiast robiąc wentylację z odzyskiem ciepła nie izolujesz rur nawiewów i wywiewów od przestrzeni ogrzewanej. Jak puścisz w te rury zimne powietrze, to będzie się na tych rurach od zewnątrz i przegrodach których dotykają skraplała para wodna co z czasem doprowadzi do pleśni i grzyba a jak to GK to do zniszczenia.

 

A jeżeli masz na myśli wentylacje wywiewną tylko i nawietrzniki w oknach to bardzo słabe rozwiązanie. Niedopuszczalne, jak masz kominek czy kocioł używający do spalania powietrza z zewnątrz (nieszczelny i/lub bez szczelnego podłączenia doprowadzenia powietrza z zewnątrz).

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ganek ocieplony połączony z bryłą budynku, kominków brak, do kotłowni mam osobne wejście z zewnątrz. Planuje zastosować wentylator Vents z regulatorem płynnym ewentualnie widziałem już gotowe centralki również z regulatorem płynnym lub stopniowym plus nawietrzniki w oknach.

Myślę, że taka wentylacja będzie bardziej sprawna niż wentylacja grawitacyjna lub jej brak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...