Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tani rekuperator z odzyskiem wilgoci - Izzi czy Alnor?


Recommended Posts

Czy to prawda, że izzifast 300 erv nie spełnia wymogów programu "czyste powietrze"?

 

Masz przecież info w sklepie:

"* zamontowany w rekuperatorze iZZi 300 ERV wymiennik, jak większość wymienników z odzyskiem wilgoci, nie spełnia wymagań programu "Czyste powietrze", biorącego pod uwagę jedynie odzysk termiczny, a nie całkowity odzysk energii z powietrza usuwanego z budynku. "

 

AFAIK żaden z odzyskiem wilgoci nie spełnia wymogów programu, bo chociaż sprawność fizyczną ma wyższą, to temperaturową za niską. A bez sensu w programie wpisali wymóg sprawności temperaturowej >=85%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 153
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Masz przecież info w sklepie:

"* zamontowany w rekuperatorze iZZi 300 ERV wymiennik, jak większość wymienników z odzyskiem wilgoci, nie spełnia wymagań programu "Czyste powietrze", biorącego pod uwagę jedynie odzysk termiczny, a nie całkowity odzysk energii z powietrza usuwanego z budynku. "

 

AFAIK żaden z odzyskiem wilgoci nie spełnia wymogów programu, bo chociaż sprawność fizyczną ma wyższą, to temperaturową za niską. A bez sensu w programie wpisali wymóg sprawności temperaturowej >=85%

 

No właśnie, bez sensu. Producent podaje też, że odzysk ciepła jest na poziomie 95%. W jaki sposób przedstawiciele "czyste powietrze" sprawdzają czy sprzęt spełnia wymagania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, bez sensu. Producent podaje też, że odzysk ciepła jest na poziomie 95%.

 

Bo liczą fizycznie - przez odzysk wilgoci powietrze nawiewane w ERV ma większe ciepło właściwe a tym samym trzeba więcej energii, by je ogrzać niż w reku bez odzysku wilgoci. I nie odzyskuje sciepła ze skraplania (jak kotły kondensacyjne). Ale cierpi na tym sprawność temperaturowa.

Tak obrazowo - gdyby ERV odzyskiwał 100% energii a nawiew i wywiew miałyby tę samą wilgotność, to miałyby tę samą temperaturę. Bez odzysku wilgoci reku odzyskujący 100% energii miałby nawiew cieplejszy od wywiewu (sprawność temperaturowa znacznie powyżej 100% dzięki odzyskaniu ciepła z kondensacji oraz mniejszemu ciepłu właściwemu nawiewu niż wywiewu) - za to nawiew suchy jak pieprz.

 

 

W jaki sposób przedstawiciele "czyste powietrze" sprawdzają czy sprzęt spełnia wymagania?

 

Oświadczenie producenta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo liczą fizycznie - przez odzysk wilgoci powietrze nawiewane w ERV ma większe ciepło właściwe a tym samym trzeba więcej energii, by je ogrzać niż w reku bez odzysku wilgoci. I nie odzyskuje sciepła ze skraplania (jak kotły kondensacyjne). Ale cierpi na tym sprawność temperaturowa.

Tak obrazowo - gdyby ERV odzyskiwał 100% energii a nawiew i wywiew miałyby tę samą wilgotność, to miałyby tę samą temperaturę. Bez odzysku wilgoci reku odzyskujący 100% energii miałby nawiew cieplejszy od wywiewu (sprawność temperaturowa znacznie powyżej 100% dzięki odzyskaniu ciepła z kondensacji oraz mniejszemu ciepłu właściwemu nawiewu niż wywiewu) - za to nawiew suchy jak pieprz.

 

 

 

 

Oświadczenie producenta.

 

No to jestem w kropce. Nastawiałem się na ten rekuperator ale w przypadku braku dotacji odpada. Może ktoś polecić dobrą/nie drogą jednostkę dla domu 100mkw??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jestem w kropce. Nastawiałem się na ten rekuperator ale w przypadku braku dotacji odpada. Może ktoś polecić dobrą/nie drogą jednostkę dla domu 100mkw??

 

Jak dokupisz nawilżacze, to wyjdzie pomimo dopłaty drożej w instalacji jak w używaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Przez przypadem trafiłem na ten temat szukając info o mitsu lossnay. Zaniepokoila mnie pierwsza strona ze tej jednostki nie produkują ale odrazu weryfikavje zrobiłem u znajomego z mitsu i jak się okazuje plotka.

Pytaniem chciałbym się podłaczyc do tematu czy taki reku umieszczony na strychu wytwarza duży hałas ? Jest to slyszalne ponoc lossnay ok. 30 db a jak wasze reku ? Ma ktos wogole na strychu nieogrzewanym ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 months później...
  • 1 month później...

Nie ogarniam tego reku :)

Powierzchnia do wymiany to ok. 65m2 i jakoś nie daje rady aby chłodne powietrze z zewnątrz wrzucić do środka wyganiając z niego to nagrzane...

Termometry wewnątrz pokazują 27*C gdy wieczorny chłód kształtował się dzisiaj w okolicy 16*C - i takie urządzenia nie schłodzi salonu z kuchnią, łazienką i komórką przez noc???

Oby się okazało, że to ja gdzieś coś zawiniłem bo miałem większe oczekiwania... dlatego też czerpnie mam od wschodu w zacienionym chłodnym miejscu aby nie włączać klimy... a tu taki psikus...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ogarniam tego reku :)

Powierzchnia do wymiany to ok. 65m2 i jakoś nie daje rady aby chłodne powietrze z zewnątrz wrzucić do środka wyganiając z niego to nagrzane...

Termometry wewnątrz pokazują 27*C gdy wieczorny chłód kształtował się dzisiaj w okolicy 16*C - i takie urządzenia nie schłodzi salonu z kuchnią, łazienką i komórką przez noc???

Oby się okazało, że to ja gdzieś coś zawiniłem bo miałem większe oczekiwania... dlatego też czerpnie mam od wschodu w zacienionym chłodnym miejscu aby nie włączać klimy... a tu taki psikus...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ogarniam tego reku :)

Powierzchnia do wymiany to ok. 65m2 i jakoś nie daje rady aby chłodne powietrze z zewnątrz wrzucić do środka wyganiając z niego to nagrzane...

Termometry wewnątrz pokazują 27*C gdy wieczorny chłód kształtował się dzisiaj w okolicy 16*C - i takie urządzenia nie schłodzi salonu z kuchnią, łazienką i komórką przez noc???

Oby się okazało, że to ja gdzieś coś zawiniłem bo miałem większe oczekiwania... dlatego też czerpnie mam od wschodu w zacienionym chłodnym miejscu aby nie włączać klimy... a tu taki psikus...

 

Aby rekuperator skutecznie chłodził dom w chłodne letnie noce, konieczny jest bypass. Nie wszystkie urządzenia dostępne na polskim rynku posiadają bypass, co więcej istotne jest by był on 100%, tak by przepływała przez niego całość powietrza czerpanego z zewnątrz. Sugeruję sprawdzić czy wybrany przez Pana egzemplarz taki bypass posiada, jeśli tak to pozostaje sprawdzenie czy funkcja bypassu jest włączona w sterowniku urządzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale miał za zadanie poprawić komfort :)

a jest jednak duszno i gorąco... Tak, to pewnie wina dużych przeszkleń i ekspozycji południowo-zachodniej... ale komfort mam w starej części "gierkowskiej" :)

 

Nie mam też sprawdzonych przepływów ale gdzieś trafiłem na info, że jeśli mamy nawiewy i wywiewy w tej samej ilości to "można" wszystkie anemostaty odkręcić tak samo i będzie prawie dobrze :)

Wiem.. prawie... :) ale liczyłem, że taki Izzi z nawiązką poradzi sobie z pomieszczeniami do 65m2 i będzie czuć świeżość... powietrza...

 

IzzI Fast posiada baypass i sterowanie :) jednak nie daje jakoś rady schłodzić przez noc pomieszczenia, które faktycznie zakumulowało znaczne ilości ciepła przez dzień... to chyba jedyne wytłumaczenie albo coś w nim nie gra...

Edytowane przez cm812
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...