Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Izzifast - nowy rekuperator z odzyskiem wilgoci.


Recommended Posts

Uszczelnienie bypassu to nie tylko puszczenie 100% powietrza przez wymiennik, ale też wzrost oporów nawiewu. Więc spada ilośc m3 nawiewu, a nie zmienia się wywiewu.

Czyli częściowo sprawność wzrasta dlatego, że zwiększa się stosunek wywiew/nawiew (za to brakujące m3 zaciągamy bez żadnego ogrzania wszelkimi nieszczelnościami.

Dlatego jeżeli przepływy były zbilansowane przed uszczelnieniem bypassa to po uszczelnieniu należy nieco stłumić wywiew.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 890
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Bilansowanie nawiew-wywiew zawsze trzeba zrobić porządnie dla zamkniętego bypassu, bo przy otwartym nie mamy odzysku, więc nie ma to już takiego znaczenia. Przy wymienniki entalpicznym sprawność temperaturowa nigdy nie będzie taka wysoka, ale żeby wyliczyć faktyczną sprawność energetyczną takiego wymiennika, to trzeba już bardziej skomplikowanego wzoru i danych o wilgotności powietrza na kanałach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w jaki sposób robicie bilansowanie?

Macie przetwornik różnicy ciśnień, czy radzicie sobie rurką wypełnioną z wodą.

 

Bo chyba, nie polegacie na odczytach wydajności wentylatorów?

W izzifast nie ma pomiaru przepływu powietrza na wentylatorach.

 

Najprostszym czujnikiem i zarazem najczulszym jest woreczek foliowy zamontowany na rurce wychodzącej przez ścianę na zewnątrz domu. Rurka z wodą to nie ten zakres ciśnień, ułamków mm nie rozróżnisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzone w praktyce ?

 

Tak miałem taki zamontowany w starym oknie drewnianym. Po wymianie okien na plastikowe, nie chcę ich dziurawić i już go nie mam. Prawdę mówiąc po wyregulowaniu i początkowo częstych obserwacjach, przestałem się nim interesować.

 

Czujnik podciśnienia.jpg

Czujnik podciśnienia.jpg

Edytowane przez Stermaj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak miałem taki zamontowany w starym oknie drewnianym. Po wymianie okien na plastikowe, nie chcę ich dziurawić i już go nie mam. Prawdę mówiąc po wyregulowaniu i początkowo częstych obserwacjach, przestałem się nim interesować.

 

Ja nie mam jeszcze ocieplenia elewacji więc mogę sobie dziurę na zewnątrz albo do garażu zrobić :D Jakieś średnicy rurkę proponujesz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie mam jeszcze ocieplenia elewacji więc mogę sobie dziurę na zewnątrz albo do garażu zrobić :D Jakieś średnicy rurkę proponujesz?

 

W zasadzie dowolną, ja miałem taką z 10 mm, do której weszła "osa" z odwłokiem na cienkim "patyku" i zrobiła tam domek dla swoich dzieci. Proponuję na zewnątrz zabezpieczyć jakąś siateczką, aby "gadostwo" nie właziło do niej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Komunikacja sterownik - panel to bardzo prosty protokół (nie modbus). Co sekundę sterownik wysyła status, temperatury, stan bypassu, pokrywy (reszty nie rozgryzałem). Co drugą wiadomość panel odpowiada z nastawami wentylatorów, trybem bypasu, temp. komfortu itp.

Mam obsługe tego protokołu w python https://github.com/hansons83/izzifast_erv300_component

 

Dodałem Twój skrypt w homeassistant, podłączyłem rekuperator przez konwerter USB/RS485 jednakże cały czas zamiast odczytu z czujników mam wartość "nieznany".

Czy mógłbyś napisać w jaki sposób zaimplementować obsługę rekuperatura poprzez konwerter USB/RS485 w homeassistant?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodałem Twój skrypt w homeassistant, podłączyłem rekuperator przez konwerter USB/RS485 jednakże cały czas zamiast odczytu z czujników mam wartość "nieznany".

Czy mógłbyś napisać w jaki sposób zaimplementować obsługę rekuperatura poprzez konwerter USB/RS485 w homeassistant?

 

Na chwilę obecną komponent nie wspiera konwertera USB, Trzeba by dopisać klasę jak IzziEthBridge tylko, że dla konwertera USB i uaktualnić trochę wczytywanie konfiguracji aby dało się wybrać czy łączyć się po Usb czy ethernet. Miałem to w planach, ale aktualnie mam całkowity brak wolnego czasu. Dodatkowo nie mam jak testować takiej konfiguracji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czujnik CO2 w centrali jest psu na budę... Marketingowo jednak dobrze brzmi ! Niech zrobią zdalny czujnik który stawiamy w wybranym pomieszczeniu, a on będzie sterował wydatkiem powietrza. Tylko to jak widać było zbyt kosztowne...

 

w requ da się zrobić to ma wystawione swoje api przez centralę. Do rozpykania za niewielkie pieniądze np Home Assistantem.

Od biedy w tej też się da zrobić bo z tego co widziałem wyżej już ktoś rozkminił protokół komunikacyjny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tutaj nie mówię, że się nie da, bo sam mam zrobione sterowanie rekuperatora (o3ozon) zdalnie w zależności od warunków zewnętrznych (smogu), czy wewnętrznych- czujnik CO2, ale sam czujnik co2 w reku jest z przysłowiowej d...

Tutaj podyktowane to było wyłącznie marketingiem niczym więcej, bo to nie ma sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tutaj nie mówię, że się nie da, bo sam mam zrobione sterowanie rekuperatora (o3ozon) zdalnie w zależności od warunków zewnętrznych (smogu), czy wewnętrznych- czujnik CO2, ale sam czujnik co2 w reku jest z przysłowiowej d...

Tutaj podyktowane to było wyłącznie marketingiem niczym więcej, bo to nie ma sensu.

 

można tego nie kupić w sumie mi tego kompletnie nie brakuje. Mierzenie co2 w reku oznacza średnią z całego domu, trochę to bez sensu.

 

Za to warto równoważnie obrotów i wcale nie jest to drogie patrząc na cennik. czujniki co2 i wilgotności można sobie zrobić samemu i podsterować reku jakby co.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tutaj nie mówię, że się nie da, bo sam mam zrobione sterowanie rekuperatora (o3ozon) zdalnie w zależności od warunków zewnętrznych (smogu), czy wewnętrznych- czujnik CO2, ale sam czujnik co2 w reku jest z przysłowiowej d...

Tutaj podyktowane to było wyłącznie marketingiem niczym więcej, bo to nie ma sensu.

 

Monitorowanie CO2 indywidualnie, tylko po to by w momencie przekroczenia zwiększyć wentylacją w całym domu, ma tak samo niewielki sens.

Zimą prowadzi to do większych strat i przesuszenia domu.

Nie spotykam się, by dobrze wykonana instalacja wentylacji miała problem z nadmiernym CO2 w pokojach/sypialniach.

Co innego salon, gdzie okresowo może pojawić się więcej osób.

Ale na to lepszym rozwiązaniem jest indywidualny pomiar CO2, który steruje przepustnicą powietrza świeżego - kiedy centrala pracuje od stałego ciśnienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wypowiadacie się, a nie macie pojęcia jak to działa. Sterowanie na podstawie czujników CO2/higro w izzi ma działać podobnie jak w większych centralach reQnet - a tam spisuje się to doskonale. Jest to najbardziej zaawansowane sterowanie z jakim spotkałem się w rekuperatorach i na prawdę potrafi dostosować poziom wentylacji do tego co się dzieje w domu. Nie działa zero-jedynkowo, a próbkuje poziom CO2 od najniższych wartości i zawsze dąży do uzyskania bezpiecznego poziomu. Wystarczy, że minimalnie zwiększy się poziom CO2, a centrala już lekko zwiększa wydajność, tak, że nie możliwe jest osiągnięcie wysokich stanów w pojedynczych pomieszczeniach. A przy okazji większość dnia centrala działa na minimalnych wydatkach oszczędzając energię. Zamontowałem już kilka takich central i wszyscy klienci używają tryby inteligentnego. Centrala mierzy też średni poziom wilgotności i reaguje na drobne zmiany, gdy ktoś zaczyna gotować albo bierze kąpiel. Nie wiem, czy w izzi będą też dostępne poziomy czułości, jak w reQnet, ale tam to działa i jak ktoś w to nie wierzy, to znaczy że nie wie jak to działa ;-) Oczywiście najlepiej byłoby mieć po jednym czujniku CO2 w każdym pomieszczeniu i do tego aktywną strefową wentylację, ale to s-f...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...