Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Izzifast - nowy rekuperator z odzyskiem wilgoci.


Recommended Posts

Są 4 rurki, średnica wewn. tak ze 4mm, każda wyprowadzona zaraz obok wymiennika. Jeśli dobrze ogarniam to należałoby mierzyć różnicę ciśnień przed i za wymiennikiem, czerpnia-nawiewy oraz wyrzutnia-wyciągi. Następnie należałoby tak regulować obroty wentylatora, aby te dwie różnice ciśnień były sobie równe, bo wtedy także strumienie powietrza będą równe. Rurki trzeba wyprowadzić zaraz obok wymiennika, a nie na króćcach reku, bo wtedy opory filtrów i wentylatory wpłyną na pomiary.

[ATTACH=CONFIG]452170[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]452171[/ATTACH]

 

Pomiary pewnie da się dość łatwo zrealizować... większy problem to jak to połaczyć z elektroniką reku, żeby obroty były korygowane automatycznie.

 

Dzięki.

Kurczę, tego się nie spodziewałem:) Będzie problem z prowadzeniem rurek, ciekawe czy to optymalne mierzyć spadek ciśnienie na wymienniku gdzie panują spore różnice temperatur i wilgotności powietrza. A co do sterowania, w IZZI 300 zastąpiłem całkowicie panel dotykowy pluginem w home assistant.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 890
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

 

Jakie znasz tańsze rozwiązanie zapewniające sensowną wilgotność? Lossnay? Jakby to był wątek o Aerisie ERV to można by mówić o "wielu tysiącach" - ale Izzifast to najtańsze rozwiązanie ERV niecelulozowe na rynku.

 

Nie znam. Być może na rynku nie ma. Może producentom nie opłaca się wprowadzać leprzych rozwiązań, skoro sprzedaje się to co jest.

Natomiast nie jestem pewien, czy odzysk wilgoci jest niezbędny. Ja nie narzekam na suchość powietrza w domu. Wilgotność utrzymuję na poziomie 45-50%. Teraz, jak przymroziło, to spadła do 38%, ale to chwilowe, więc da się przeżyć. Może jak jest za niska wilgotność, to znaczy, że centrala pracuje ze zbyt dużą wydajnością.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam. Być może na rynku nie ma. Może producentom nie opłaca się wprowadzać leprzych rozwiązań, skoro sprzedaje się to co jest.

Natomiast nie jestem pewien, czy odzysk wilgoci jest niezbędny. Ja nie narzekam na suchość powietrza w domu. Wilgotność utrzymuję na poziomie 45-50%. Teraz, jak przymroziło, to spadła do 38%, ale to chwilowe, więc da się przeżyć. Może jak jest za niska wilgotność, to znaczy, że centrala pracuje ze zbyt dużą wydajnością.

 

Centrala rpacuje z taką wydajnością aby zapewnić niski poziom CO2 i odpowiedni poziom tlenu. A zapewniając je usuwa wilgoć. Nawiewa powietrze o wilgotności bezwzględnej 1gm/3. Takie powietrze podgrzane do 20 stopni ma 7% wilgotności. Nawet jak dochodzą zyski to robi się 15. Więc żeby utrzymać wilgotność, trzeba nawilżać lub wilgoć odzyskiwać. Nie po to się robi wentylację, żeby potem się kisić we własnych oparach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka zagwostka - Na panelu mam w lewym górnym rogu wydajność wentylatora Nawiewnego a po prawej Wywiewnego. Ponieważ dziś na szybko sprawdziłem anemometrem i wyszło mi, że na 1wszym biegu mam 10m3/h większy nawiew, chciałem zrobić korektę. Wszedłem w Korekcja intensywności Nawiewu i dałem strzałką w górę od zera do 7%. Po tym wszystkim mam na panelu w lewym górnym rogu niezmieniony nawiew 40% a w lewym wywiew 38%

I teraz nie wiem - zwiększyłem czy zmniejszyłem nawiew albo czy zmniejszyłem jeszcze bardziej wywiew ??

Na pewno zmian dokonałem w okienku nawiewu, bo po ustawieniu opcji całkowitego zatrzymania wentylatora nawiew ustał.

Edytowane przez Pytajnick
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie narzekam na suchość powietrza w domu. Wilgotność utrzymuję na poziomie 45-50%. Teraz, jak przymroziło, to spadła do 38%, ale to chwilowe, więc da się przeżyć. Może jak jest za niska wilgotność, to znaczy, że centrala pracuje ze zbyt dużą wydajnością.

 

Cudów nie ma.

 

100% wilgotności względnej przy 0* = 25%@22*

 

Mój poprzedni reku w mniejsze mrozy niż ostatnio chodząc na minimum (niestety, CO2 wtedy nie mierzyłem jeszcze) tak suszył, że w małych pokoikach dzieci nawilżacze NU-5 nie dawały rady utrzymać wilgotności >=40%. W pomieszczeniach bez nawilżacza święto było, jak wilgotność w sezonie grzewczym bez rozwieszonego prania przekroczyła 40%. I takich relacji masz wiele nie tylko na FM. Np. tutaj

Albo masz skopany higrometr, albo wentylację, albo nieustające źródło wilgoci.

 

 

 

Może temu:

 

 

Przy takim podciśnieniu reszta wchodzi nieoczyszczona nieszczelnościami domu.

 

To przy otwartym kominku w którym się pali powinny mi PMy w domu też rosnąć? A spadają. Widocznie więcej PMów w domu produkuję, niż może przecisnąć się przez piankę montażową i inne nieszczelności.

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tez babol z dokumentacji? Czy to teoretyczny przykład nieocieplonego, nieogrzewanego domu, że na wywiewie ma być 0?

Najpierw wrzucasz zdjęcia zamarzniętego rekuperatora

Teraz pokazujesz zamarzniętą wyrzutnię

Mieszkasz w nieocieplonym i nieogrzewanym domu?

Czy to jakaś anomalia pogodowa?

Mnie to wygląda na ujemne temperatury na wywiewie, ale nie zdziwię się jak temu też zaprzeczysz.

 

Jak to policzyłeś? Nie pomyliłeś się o rząd wielkości?

500W przy przepływie 300 m3/h podniesie temperaturę dokładnie o 5 K

Udowodnij, że tak nie będzie tylko daruj sobie teoretyczne dywagacje nad wysokością npm.

 

Dzięki.

Kurczę, tego się nie spodziewałem:) Będzie problem z prowadzeniem rurek, ciekawe czy to optymalne mierzyć spadek ciśnienie na wymienniku gdzie panują spore różnice temperatur i wilgotności powietrza. A co do sterowania, w IZZI 300 zastąpiłem całkowicie panel dotykowy pluginem w home assistant.

 

Niestety to nieoptymalne.

Wymiennik w trakcie pracy zmienia swoją charakterystykę hydrauliczną w dodatku w tej centrali szczelność jego montażu jest dyskusyjna.

Pomiar powinno robić się na elemencie, który ma stały "rozmiar" hydrauliczny.

 

Takim elementem jest dysza wentylatora.

Niestety ten model wentylatorów nie posiada fabrycznych króćców, producent nie udostępnia też jego charakterystyki.

Edytowane przez _John
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw wrzucasz zdjęcia zamarzniętego rekuperatora

Teraz pokazujesz zamarzniętą wyrzutnię

Mieszkasz w nieocieplonym i nieogrzewanym domu?

Czy to jakaś anomalia pogodowa?

Mnie to wygląda na ujemne temperatury na wywiewie, ale nie zdziwię się jak temu też zaprzeczysz.

 

Możesz zacytować czy pokazać zdjęcie, z którego wywnioskowałeś, że u mnie na wywiewie wymiennika temperatura spada do 0st.C?

 

500W przy przepływie 300 m3/h podniesie temperaturę dokładnie o 5 K

Udowodnij, że tak nie będzie tylko daruj sobie teoretyczne dywagacje nad wysokością npm.

 

Pytam, jak liczyłeś. Nie potrafisz odpowiedzieć? Przyjąłeś ciepło właściwe powietrza o wilgotności 0% i gęstość przy +20*? Też by tyle nie wyszło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz zacytować czy pokazać zdjęcie, z którego wywnioskowałeś, że u mnie na wywiewie wymiennika temperatura spada do 0st.C?

Wygląda na to, że zabezpieczenie przeciwzamrożeniowe nie za zadziałało. Od strony wyrzutni:

attachment.php?attachmentid=452074

Ja doskonale wiem, że teraz będziesz mnie edukował

Że wyrzutnia i wszystko co za wymiennikiem, to nie jest element wywiewu.

Tak samo jak mróz - to anomalia.

Ty jak sam nie spróbujesz kupy, użyjesz wszelkich abstrakcyjnych argumentów by przekonać pozostałych jaka dobra jest ta czekolada ;)

 

Pytam, jak liczyłeś. Nie potrafisz odpowiedzieć? Przyjąłeś ciepło właściwe powietrza o wilgotności 0% i gęstość przy +20*? Też by tyle nie wyszło.

Nie trzeba liczyć.

Użyj aplikacji, którą polecałem.

Lub tego: https://www.systemair.com/support/product-selection-tools/online-selection-tools/

 

I może przestań się w końcu oszukiwać?

Rekuperator Izzifast 300 niezbyt dobrze radzi sobie z mrozem i by spać spokojnie trzeba go instalować z nagrzewnicą.

Poza tym ma niemal same plusy i bezkonkurencyjną cenę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cudów nie ma.

 

100% wilgotności względnej przy 0* = 25%@22*

 

Mój poprzedni reku w mniejsze mrozy niż ostatnio chodząc na minimum (niestety, CO2 wtedy nie mierzyłem jeszcze) tak suszył, że w małych pokoikach dzieci nawilżacze NU-5 nie dawały rady utrzymać wilgotności >=40%.

 

Pytanie ile m³ na godzinę przerzucał na tym minimum, w wielu centralach minimum to może być za dużo..

 

Albo masz skopany higrometr,

 

Higrometrów używam kilku, więc poziom wilgoći mam jako tako pod kontrolą. Powiedzmy z dokładnością do 5%.

 

albo wentylację

 

Wentylację mam dobrą, bo w pełni nad nią panuję. Nie mam biegów, które nie wiadomo z jaką mocą chodzą, tylko płynną regulację potencjometrem. W tej chwili nawiewa mi z dwóch kratek fi100 z prędkością 1,1m/s co daje przepływ wielkości 62,3m³ na godzinę. Jest nas trójka, nikt nie pali, więc mam tyle powietrza ile potrzeba, 20m³/h na osobę jak w mordę strzelił :p

 

albo nieustające źródło wilgoci.

 

Wilgoci generujemy sporo, to fakt, często się pierze, gotujemy zawsze w domu, żona musi mieć zawsze błysk, więc podłogi myje dość często...

Summa summarum, wszystko mi działa tak jak powinno. Tak to wygląda.

 

IMG_20210118_054851.jpg

 

Ten pokazuje najmniejszą wilgotność, drugi pokazuje mi 5% więcej, trzeci analogowy gdzieś tak pośrodku. Nie są to może super precyzyjne pomiary, ale są wystarczające.

 

To przy otwartym kominku w którym się pali powinny mi PMy w domu też rosnąć? A spadają. Widocznie więcej PMów w domu produkuję, niż może przecisnąć się przez piankę montażową i inne nieszczelności.

 

A to już nie wiem, to zależy od sąsiadów jaką masz tam atmosferę u siebie ;-). U mnie w niedzielę wieczorem, jak był mróz, to można było na zewnątrz siekierę powiesić.

Edytowane przez Tom1000k
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W wymiennikach przeciwprądowych wykonanych z polimerów czy membran kanały powietrzne są tak małe (intensyfikacja wymiany ciepła) że nawet pionowe ułożenie kanałów jest niewystarczające by woda wypłynęła grawitacyjne.

W starego typu wymiennikach krzyżowych wykonanych z aluminium te kanały były duże i tam wystarczyło na krótką chwilę puścić powietrze bypassem by osuszyć wymiennik.

 

No tak. Po prostu zoptymalizowali miejsce kosztem funkcjonalności. To ja wolę mojego grzmota aluminiowego. Robi to samo, a do tego jest niezawodny :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja doskonale wiem, że teraz będziesz mnie edukował

Że wyrzutnia i wszystko co za wymiennikiem, to nie jest element wywiewu.

 

Prosiłem, żebyś popatrzył na zdjęcia na pierwszej stronie jak pisałeś bzdury o bypassie. Jest tam też fotka, gdzie są podpisane króćce (konkretnie w tym poście) - wywiew nigdy mi nie spadł poniżej zera.

 

 

Tak samo jak mróz - to anomalia.

 

Taki mróz, jaki był przez kilkadziesiąt godzin. Zresztą wystarczy popatrzeć na wątki o PC - tam też się działo :)

Tu masz linka:

https://www.meteo.waw.pl/hist.pl

Znajdź mi taką sytuację, gdy przez 59 godzin (tak jak to miało miejsce teraz) temperatura nie wzrosła powyżej -10*. Znajdziesz chociaż jedną? Ja nie znalazłem. W zeszłym roku w ogóle temperatura nie spadła do -10 w tym miejscu.

 

 

 

Nie trzeba liczyć.

Użyj aplikacji, którą polecałem.

 

Którą? To co nie zna rur o średnicy mniejszej niż 63mm?

 

Wierzysz aplikacjom? Ja najpierw sprawdzam. Zwłaszcza, jak wyniki wychodzą kosmiczne.

Dane wilgotnego powietrza przy -15* i ciśnieniu w okolicach 750mm

Ciepło właściwe - 10,079kJ/kg*K

Gęstość - 1,350kg/m3

źródło

 

Zatem do ogrzania 300m3 powietrza o 1* potrzeba

10,079kJ/kg*K x 1,350kg/m3 x 300m3=4082kJ =1,13kWh.

Żeby to ogrzać w ciągu godziny potrzebna byłaby grzałka o mocy 1,13kW. A żeby ogrzać o 5* potrzebna byłaby grzałka o mocy 5,65kW - pomyliłeś się "tylko" o rząd wielkości twierdząc 500W przy przepływie 300 m3/h podniesie temperaturę dokładnie o 5 K

 

I może przestań się w końcu oszukiwać?

Rekuperator Izzifast 300 niezbyt dobrze radzi sobie z mrozem i by spać spokojnie trzeba go instalować z nagrzewnicą.

Poza tym ma niemal same plusy i bezkonkurencyjną cenę.

 

Może przestaniesz naganiać na rotory?

 

Przejdziemy do konkretów?

 

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=452201

 

Sam przestań oszukiwać, że "nie radzi sobie z mrozem" - jak widać wyżej radzi sobie. A w nocy mam ustawione obroty dosyć wysoko (różnie w różnym czasie, bo eksperymentowałem, ale poniżej 60% na pewno nie było) - a sprawność IMO więcej, niż przyzwoita bo 73,2%. A to, że nie poradził sobie z anomalią nie widzianą kilkadziesiąt lat - też nie jestem pewien, czy to jego wina. Ale po to wynaleziono nagrzewnice wstępne, żeby sobie i z takimi anomaliami radzić.

Reku 20200115.jpg

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie ile m³ na godzinę przerzucał na tym minimum, w wielu centralach minimum to może być za dużo..

 

Sterownik z potencjometru - pewnie niżej schodził, niż fabryczny (nie mierzyłem, ale pewnie znacząco poniżej 100m3/h. Więcej url=https://forum.muratordom.pl/showthread.php?342712-Wszystko-o-Itho-HRU-SV-H-009]w tym wątku[/url]

 

Higrometrów używam kilku, więc poziom wilgoći mam jako tako pod kontrolą. Powiedzmy z dokładnością do 5%.

 

Opartych na których sensorach?

https://www.kandrsmith.org/RJS/Misc/Hygrometers/calib_many.html

Czy może analogowe?

Tak to jest, że większość higrometrów łże. Im dalej od środka skali, tym bardziej.

 

Nie mam biegów, które nie wiadomo z jaką mocą chodzą, tylko płynną regulację potencjometrem.

 

Miałem tak. Niewygodne. Znacznie lepsze programowanie w wybranych przedziałach czasowych.

 

W tej chwili nawiewa mi z dwóch kratek fi100 z prędkością 1,1m/s co daje przepływ wielkości 62,3m³ na godzinę. Jest nas trójka, nikt nie pali, więc mam tyle powietrza ile potrzeba, 20m³/h na osobę jak w mordę strzelił :p

 

A te 62,3m3/h "idą" za ludźmi?

Zmierz CO2. Zdziwisz się.

 

https://forum.muratordom.pl/entry.php?132565-Troch%C4%99-o-regulacji-wentylacji-cz-1

 

Nie tylko ja mam takie obserwacje.

 

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?368039-Regulacja-wentylacji-a-zamkni%C4%99te-drzwi&p=8009490#post8009490

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A te 62,3m3/h "idą" za ludźmi?

Zmierz CO2. Zdziwisz się.

 

Zmierzyłem, przed chwilą, jest dobrze.

IMG_20210120_055641.jpg

 

 

Nie tylko ja mam takie obserwacje.

 

Wiele problemów, które ludzie opisują u mnie nie występuje. Może dlatego, że mam mały domek i łatwo nim sterować, a może też dlatego, że cały system HVAC robiłem sam i jest "uszyty na miarę".. Są rzeczy, których w sklepie nie kupisz.

Edytowane przez Tom1000k
Dopisek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka zagwostka - Na panelu mam w lewym górnym rogu wydajność wentylatora Nawiewnego a po prawej Wywiewnego. Ponieważ dziś na szybko sprawdziłem anemometrem i wyszło mi, że na 1wszym biegu mam 10m3/h większy nawiew, chciałem zrobić korektę. Wszedłem w Korekcja intensywności Nawiewu i dałem strzałką w górę od zera do 7%. Po tym wszystkim mam na panelu w lewym górnym rogu niezmieniony nawiew 40% a w lewym wywiew 38%

I teraz nie wiem - zwiększyłem czy zmniejszyłem nawiew albo czy zmniejszyłem jeszcze bardziej wywiew ??

Na pewno zmian dokonałem w okienku nawiewu, bo po ustawieniu opcji całkowitego zatrzymania wentylatora nawiew ustał.

 

Jeśli dobrze rozumiem, przy mocniejszym nawiewie powinno się zrobić korektę wywiewu o te 10% (izzi ma tylko dodatnie (zwiększające) korekty), wtedy sterownik zmniejszy obroty nawiewu o 10%. Trochę niejasne jest ustawianie tych korekt, wolałbym np tylko korektę nawiewu ale w zakresie -50 do 50, wtedy jest jasne czy zwiększamy czy zmniejszamy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dobrze rozumiem, przy mocniejszym nawiewie powinno się zrobić korektę wywiewu o te 10% (izzi ma tylko dodatnie (zwiększające) korekty), wtedy sterownik zmniejszy obroty nawiewu o 10%. Trochę niejasne jest ustawianie tych korekt, wolałbym np tylko korektę nawiewu ale w zakresie -50 do 50, wtedy jest jasne czy zwiększamy czy zmniejszamy.

 

Hmm.. w instrukcji jest napisane - Ustawienie wartości np 10% powoduje ZMNIEJSZENIE wydajności wywiewu lub nawiewu ..

Najciekawsze jest to, że zmniejszałem nawiew a na panelu po lewej (Nawiew w.g instrukcji ) zostało 40% (1bieg fabryczny) a po prawej (wywiew) mam 38%.

 

Wchodzę w ikonkę korekty Nawiewu, ustawiam a na panelu pokazuje korektę Wywiewu...

Też tak macie ??

Edytowane przez Pytajnick
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawdopodobnie pytanie, na które nie da się konkretnie odpowiedzieć bo jest dużo zmiennych... ale na jaką wilgotność w domu mogę liczyć jeśli mam entalpiczny rekuperator (izzi 302). Nie suszę prania (mam suszarkę), nie myłem ostatnio podłogi, rodzina 2+2 przez większość dnia jest nieobecna... no ale liczyłem na >40%.

Mój higrometr pokazuje teraz 36%, podczas mrozów było prawie tak samo. Reku chodzi ciągle na 30%. Jakie wilgotności osiągacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...