Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Izzifast - nowy rekuperator z odzyskiem wilgoci.


Recommended Posts

Podłączam się do pytania. Izzyfastów prawdopodobnie szybko nie będzie. Jeśli wierzyć producentowi to najwcześniej maj a i to niepewne.

Mi zaproponowano coś takiego jako alternatywę.

https://rekuper.pl/produkt/rekuperator-centrala-prodmax-pro-mini-300-h-v/?attribute_wariant=CLASSIC&utm_source=Google%20Shopping&utm_campaign=Wszystkie%20produkty&utm_medium=cpc&utm_term=2121&gclid=Cj0KCQiA95aRBhCsARIsAC2xvfyPLJ6mU_xmSa2bWiWNVSogYdnxF0Da7Qp6A2iWq-dOKzbjo9YL7ScaApQDEALw_wcB

 

Chciałbym sprawę rekuperacji mieć już zamkniętą a tu takie buty.

 

 

To faktycznie trochę trzebaby czekać :/ A coś takiego?

 

https://allegro.pl/oferta/rekuperator-400m3-h-reventon-inspiro-basic-11779249385

 

Niby 400m3, wymiennik z odzyskiem wilgoci, cena atrakcyjna w porównaniu do skrzynek z podobnymi parametrami, warto w coś takiego się "bawić"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 890
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

To faktycznie trochę trzebaby czekać :/ A coś takiego?

 

https://allegro.pl/oferta/rekuperator-400m3-h-reventon-inspiro-basic-11779249385

 

Niby 400m3, wymiennik z odzyskiem wilgoci, cena atrakcyjna w porównaniu do skrzynek z podobnymi parametrami, warto w coś takiego się "bawić"?

Jakie parametry masz porównywalne?

Wymiennik celulozowy i wentylatory AC. IMO warunki konieczne to EC i polimer.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Teraz czerpnia mi pokazuje 40*. Wiecie, jaki czujnik jest fabryczny? NTC 10k?

 

Wczoraj (czy raczej już dzisiaj) poszedłem do sypialni szukać Morfeusza. A tam jakoś tak duszno... Zaglądam do pomieszczenia technicznego - a tam błąd czujnika i wentylatory stoją.

 

Ig Nobla dla tego, co wymyślił, że jak padnie czujnik to trzeba zatrzymać wentylatory.

 

Rozumiem, że warto wywalić komunikat, można zdezaktywować automatykę bypassu i nagrzewnicy wstępnej. Ale po co dusić mieszkańców?

 

Niestety, jak przepiąłem czujniki to i tak nie startował przez ten zepsuty.

 

Rozwiązanie - podpiąć rezystor ok. 10K (warto mieć pod ręką jak nie termistor, to chociaż zwykły rezystor, bo jak widać i na filmiku, i u mnie, ale też w wątku o TG nie jest to jednostkowy przypadek).

Ja miałem pod ręka potencjometr 20K - więc mogę nawet sobie regulować temperaturę ;)

 

Z wykresów w Domoticzu wygląda, że wentylatory zostały zatrzymane ok. południa. Nikogo nie było od rana - więc w tym momencie dom był już dobrze przewietrzony. Czyli bez wentylacji da się wytrzymać kilka godzin przy otwartych drzwiach przy normalnym funkcjonowaniu. W zamkniętej sypialni z dwoma osobami pewnie kilka kwadransów.

 

Przy okazji - nie warto ufać też wskazaniom tych termometrów. Jak wcześniej pisałem najpierw mi zawyżał temperaturę coraz bardziej. Dopiero po jakimś czasie wywalił błąd. Wiec zanim zaczniecie szukać przyczyny dziwnej sprawności czy temperatur - najpierw sprawdźcie innym termometrem, czy reku pokazuje prawidłowe temperatury.

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłączam się do pytania. Izzyfastów prawdopodobnie szybko nie będzie. Jeśli wierzyć producentowi to najwcześniej maj a i to niepewne.

Mi zaproponowano coś takiego jako alternatywę.

https://rekuper.pl/produkt/rekuperator-centrala-prodmax-pro-mini-300-h-v/?attribute_wariant=CLASSIC&utm_source=Google%20Shopping&utm_campaign=Wszystkie%20produkty&utm_medium=cpc&utm_term=2121&gclid=Cj0KCQiA95aRBhCsARIsAC2xvfyPLJ6mU_xmSa2bWiWNVSogYdnxF0Da7Qp6A2iWq-dOKzbjo9YL7ScaApQDEALw_wcB

 

Chciałbym sprawę rekuperacji mieć już zamkniętą a tu takie buty.

 

Napisałem zapytanie na adres @ i złożyłem zamówienie, na stronie ta opcja jest wyłączona ale mailowo się da ;) Według informacji dostawa na początku kwietnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłoby super, ale podobno od listopada ten termin się zmienia.

 

To nie wiem czy mi się tak super trafiło, ale zamówiłem w ubiegłym tygodniu i właśnie dostałem telefon z informacją o wysyłce w dniu jutrzejszym.

 

EDIT: 2 dni po telefonie rekuperator pojawił się u mnie.

Edytowane przez Czarsky
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
To normalne.

Każda centrala powinna się zatrzymać kiedy sterownik nie jest w stanie odczytać temperatury nawiewu / wywiewu.

Prosty przykład - pada wam jednocześnie czujnik temperatury i zacina się by-pass w pozycji otwartej.

Centrala nawiewa wtedy do domu -20 st C

 

A czemu przy awarii nie miałaby zrobić tego, co pisałem:

Rozumiem, że warto wywalić komunikat, można zdezaktywować automatykę bypassu i nagrzewnicy wstępnej. Ale po co dusić mieszkańców?

 

U mnie akurat padł czujnik temperatury czerpni. Ale nie ma znaczenia, z którym go podmieniałem efekt był ten sam (zatrzymanie wentylatorów niezależnie od tego, który czujnik sterownik uznał za uszkodzony).

 

A tak czy inaczej wolałbym nawiew -20* niż duszenie się. Jakoś przy WG da się żyć przy nawiewie -20* - przy braku wentylacji gorzej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale dlaczego przy temperaturze -20C miałby być otwarty by-pass ?

Bo to jeden z elementów, który również może ulec awarii.

Jest to też często stosowania logika rozladzania wymiennika.

I to właśnie w takich przypadkach (nagły skok temperatury) najczęściej dochodzi do uszkodzenia czujnika.

 

Może być to również jedna z sekwencji chłodzenia.

Awarią czujnika, jest również odczyt skrajnie wysokiej temperatury nawiewu.

Lepiej by centrala uruchomiła w takiej sytuacji by-pass i próbowała schładzać powietrze? - wątpię.

 

A czemu przy awarii nie miałaby zrobić tego, co pisałem:

Rozumiem, że warto wywalić komunikat, można zdezaktywować automatykę bypassu i nagrzewnicy wstępnej. Ale po co dusić mieszkańców?

 

Co powinna zrobić moja centrala? Na nawiewie mam filtry węglowe i wymiennik wodny.

Są też użytkownicy wodnych nawilżaczy ewaporacyjnych.

Żadne z tych elementów niezbyt tolerują ujemne temperatury.

 

Czujnik to tylko termistor.

Awaria może polegać na zaniżaniu/zawyżaniu odczytu

A to już niekoniecznie można połączyć uszkodzonym termistorem, mógł się nie domknąć by-pass.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żadne z tych elementów niezbyt tolerują ujemne temperatury.

 

Mój organizm niezbyt toleruje nadmiar CO2 i niedobór O2 (o bardziej niebezpiecznych związkach usuwanych wentylacją nie wspominając). Dbanie bardziej o sprzęt (który w nieprawdopodobnej sytuacji jest zagrożony - bo dwie awarie na raz to już kosmos) niż o człowieka to złamanie pierwszej zasady robotyki.

 

Tak długo, jak termistor tylko przekłamywał odczyty - przymykałem oko. Ale jak sterownik uznał, że termistor jest uszkodzony i zatrzymał wentylatory - to już przegięcie. Jak trafi na prawnika, to nie wiem, czy producent będzie miał szansę wybronić taki algorytm.

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo to jeden z elementów, który również może ulec awarii.

Jest to też często stosowania logika rozladzania wymiennika.

 

Dwie awaria równolegle są mało prawdopodobne.

Awarię mozna szybciej odkryć przy otwartym bypassie, niż zamkniętym.

A jeśli wystąpi w nocy wolałbym obudzić się nad ranem w pokoju wychłodzonym o 2-3C niż ze znacznie przekroczonym poziomem co2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No chyba sobie żartujecie, że w razie kiedy sterownik uzna awarię, ma za wszelką cenę utrzymać urządzenie pracujące.

Jeśli sterownik ma sygnał o uszkodzeniu kluczowych czujników (a takie są czujniki temperatury) ma prawo wyłączyć urządzenie. Szczerze to wolałbym aby np podczas mojej kilkudniowej nieobecności (przykręcone ogrzewanie w zimie) uszkodzone urządzenie wyłączyło się, niż np z powodu błędnego odczytu czujnika nawiewu pompowało otwartym bypassem powietrze -20 do mieszkania i doprowadziło np do temperatury w okolicach 0 w domu.

Tak samo lepiej jak się wyłączy, niż przy - 20 nie zauważy symptomów zamarzania wymiennika i doprowadzi do jego uszkodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo nikt nie dopłaci do lepszego (np. przemysłowego) lub do duplikacji (koszty i wzrost skomplikowania), więc taniej jest serwisować gwarancyjnie (a jeszcze taniej pogwarancyjnie) niż dopłacić do lepszych podzespołów. Z tego samego powodu obudowy robi się najtaniej jak to możliwe (najczęściej ze styropianu/styroduru).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze to wolałbym aby np podczas mojej kilkudniowej nieobecności (przykręcone ogrzewanie w zimie) uszkodzone urządzenie wyłączyło się, niż np z powodu błędnego odczytu czujnika nawiewu pompowało otwartym bypassem powietrze -20 do mieszkania i doprowadziło np do temperatury w okolicach 0 w domu.

.

 

W jaki sposób doprowadzi do 0C ,skoro przed wyjazdem ustawiam termostat na 12C?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, bo mam mętlik :) dostałem wycenę na Izzi 302ERV z czujnikiem Co2 na 7500 zł brutto, ale dostałem również na Wanasa ComboLight 430 - 11 145 zł brutto. I teraz moje pytanie warto dopłacać 4000 zł więcej żeby mieć Wanasa czy dać sobie spokój i kupić izzi 302? Przepływ powietrza 270m3. Rekuperator będzie na ocieplonym, ale niedogrzewanym strychu. Instalacje rekuperacji mam rozłożoną.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...