Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Izzifast - nowy rekuperator z odzyskiem wilgoci.


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 890
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

  • 2 weeks później...
Będzie.

Ale odradzam - to nie będzie działać tak jak Ci się wydaje. (...) Ta centrala przy 300 m3/h (na maksymalnym biegu) odbierze nie więcej jak 1,5 kW (dla delty T 15K)

 

Można prosić o podanie źródła dla takiej informacji? Mało się na tym znam ale tabela chłodnicy freonowej Thessla CoolBox F 52 6R przy przepływie rzędu 300 m³/h podaje całkowitą maksymalną moc chłodniczą 3,67kW (32°C na 10°C). Dlaczego nie miałoby to zadziałać zgodnie z tabelą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, ale moc chłodniczą dla domu licz deltę od temp w domu to temperatury do jakiej chłodnica schładza. Normalnie nie dmuchałbyś do domu 300m2/h.Co innego chłodzenie w obiegu zamkniętym, a co innego niż na zsilaniu powietrzem z zewnątrz.

Chłodzenie wentylacją to proteza - jedyny plus to osuszanie powietrza.

 

Inna sprawa, że chcąc schodzić do 10 stopni musisz mieć porządną izolację wszystkich kanałów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, ale moc chłodniczą dla domu licz deltę od temp w domu to temperatury do jakiej chłodnica schładza.

 

Prosiłbym o rozwinięcie myśli, rozumiem słowa ale nie rozumiem o co chodzi :)

 

Chłodzenie wentylacją to proteza

 

W pełni zgoda, naczytałem się na ten temat dużo i nie mam wielkich oczekiwań. Po prostu na chłopski rozum jeśli mogę zamiast powietrzem 32°C dmuchać 10°C to ta druga opcja brzmi atrakcyjniej. W sensie zamiast dostarczać dodatkową energię cieplną do domu choć trochę się jej pozbywamy. A 3,5kW to może niedużo ale więcej niż nic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sęk w tym, że w cenie tej chłodnicy i agregatu będziesz miał porządnego splita pracującego w obiegu zamkniętym - pamiętaj, że do chłodnicy musisz dokupić agregat z jednostką zewnętrzną i to wysterować. To sama chłodnica.

 

Zakładamy, że w domu masz 27 stopni. Na zewątrz 32 - nie nawiejesz 32 bo reku odzyska chłód i powiedzmy, że z 27 zrobi się 29.

Normalnie nie mając chłodnicy dmuchasz pewnie ze 100m3. Zyski od wentylacji będą znikome - bo 100m3/h z deltą 2.

Realnie już masz sytuację, że max moc chłodnicza to będzie te 29 stopni w najbardziej upalne dni w stosunku do 10 za chłodnicą, przy czym spora część pójdzie na schłodzenie większego volumenu powietrza nawiewanego z zewnątrz.

 

Uważam, że taka chłodnica ma sens jak masz pionowe dolne żródło i możesz ją zasilić glikolem za grosze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można prosić o podanie źródła dla takiej informacji? Mało się na tym znam ale tabela chłodnicy freonowej Thessla CoolBox F 52 6R przy przepływie rzędu 300 m³/h podaje całkowitą maksymalną moc chłodniczą 3,67kW (32°C na 10°C). Dlaczego nie miałoby to zadziałać zgodnie z tabelą?

 

Jak masz w domu 32*C i nawiewał będziesz 10*C to owszem, zadziała zgodnie z tabelą.

Aby móc nawiewać 10*C to cały system dystrybucji powietrza trzeba zaizolować szczelnie kauczukiem - śmiało pomnóż sobie wykonanie takiej instalacji x2.

Inne muszą być też nawiewniki, bo ze zwykłych zacznie się lać woda.

 

Więc jeśli w domu utrzymujesz temperaturę rzędu 25 st*C a nawiewasz 300 m3/h powietrza o temperaturze 15*C to taki system ma moc chłodniczą na poziomie

1 kW - reszta jest "tracona" na uzdatnieniu powietrza zewnętrznego.

 

Klimatyzator (kanałowy lub ścienny) ew. wodny klimakonwektor, który mieli wyłącznie powietrzem wewnętrznym, większość mocy chłodniczej oddaje w domu.

Jednocześnie wentylacja dostarcza z zewnątrz tylko minimum dla utrzymania komfortu.

 

Uważam, że taka chłodnica ma sens jak masz pionowe dolne żródło i możesz ją zasilić glikolem za grosze.

Lub jak ktoś planuje powietrzną PC i myśli o chłodzeniu latem.

Edytowane przez _John
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówicie o PC PW? To wcale nie jest takie proste. Bo przepływ przez tą chłodnicę nijak ma się do przepływu PC. Z dopasowaniem mocy też nie wiem czy będzie tak prosto. Pomijając dokładanie tysięcy godzin sprężarki w sezonie trzeba jeszcze wstawić sprzęgło gdzieś w układ.

 

Dlatego mając PC PW myślę nad freonową chłodnicą z dedykowaną jednostką zewnętrzną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówicie o PC PW? To wcale nie jest takie proste. Bo przepływ przez tą chłodnicę nijak ma się do przepływu PC. Z dopasowaniem mocy też nie wiem czy będzie tak prosto. Pomijając dokładanie tysięcy godzin sprężarki w sezonie trzeba jeszcze wstawić sprzęgło gdzieś w układ.

Dlatego mając PC PW myślę nad freonową chłodnicą z dedykowaną jednostką zewnętrzną.

 

Freonowa chłodnica do wentylacji to równie kiepski pomysł jak chłodzenie podłogami.

Raz, że za duża moc.

Dwa, nie znam na rynku central które radzą sobie choćby z takim stanem agregatu jak odzysk oleju, lub rozruch.

Chwilowe przechłodzenie na nawiewie jakie występuje w trakcie tych 2 powyższych stanów pracy, spowoduje przejście sterownika centrali w tryb grzania, lub zdejmie pozwolenie na pracę dla agregatu.

 

Do wentylacji rozsądnie jest podłączyć wyłącznie wymiennik wodny/glikolowy którego mocą możesz sterować 0-100%.

W agregacie freonowym nieosiągalne.

 

Przy jednym klimakonwektorze bufor/sprzęgło raczej konieczne.

Ogólnie do klimatyzacji lepiej bufor dać, układ pracuje wtedy stabilniej.

Klimakonwektory najczęściej są z siłownikiem on/off - mimo że jest to wolno reagujący siłownik termiczny, to otwarcie takiego zaworu wywołuje nagły skok temperatury wody powracającej z klimakonwektora.

 

Bufor o pojemności między 50 a 100 litrów jest w zupełności wystarczający.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież thessla ma cool boxa w odmianach wodnych i freonowych. O niemal tej samej mocy.

 

50-100l to jest według mnie za mało. Chyba, że ktoś chce taktowania pompy kilka razy na godzinę.

 

 

Mam jeszcze idealne źródło w postaci wody ze studni głębinowej. Ale nie mam zrzutu na taką ilość wody :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ma, ma też niby sterowanie agregatem 0-10V, ale skąd taki agregat.

 

Myślę, że zbiornik 200l na wodę lodową i wtedy zasilać go z pompy byłoby lepszą opcją ;) Pompka obiegowa, zawór mieszakący na 10C i powinno być git. Lub po temperaturze - zawór mieszający sterowanie 0-10. U mnie stak steruje nagrzewnicą wodną.

 

A jeśli chodzi o studnię, to może zrzut w to samo źródło? Przecież nie skazisz tej wody... Oczywiście po uzyskaniu pozwolenia wodnoprawnego ;)

Edytowane przez Owczar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...