Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dobudowa tarasu po odbiorze budynku bez pozwolenia i zgłoszenia?


Szklara

Recommended Posts

Małe wizyty po urzędach i rezultaty: zarówno Starostwo (wydział architektury i czegoś tam..) jak i PINB zdecydowanie twierdzą, że taras drewniany (bo taras ziemny to inna śpiewka i panuje tu wolna amerykanka) buduje się na pozwolenie na budowę. A więc, mapki, projekt zagospodarowania terenu, projekt tarasu, geodeta. Pełna procedura jak przy pozwoleniu na budowę + min 3 miesiące oczekiwania na zgodę.

Projektant i kier. budowy: że można budować jaki się chce bez pozwolenia, jedynie można zgłosić jak już.

 

Reasime: Na parę desek na ziemi trzeba mieć pozwolenie na budowę, natomiast dla ganków, garaży, wiat, altan czy też oranżerii czyli dużo bardziej skomplikowanych konstrukcji wystarczy zgłoszenie.

W PINB straszą kontrolą, ale tylko jak sąsiedzi uprzejmie doniosą, w starostwie natomiast"narażaniem się" jeśli zbuduje bez pozwolenia.

 

Podejście do przepisów zależny chyba od regionu, w moim urzędy mają takie slogany powieszone nad drzwiami (za ciężkie pieniądze pewnie) URZĄD PRZYJAZNY PETENTOWI. No to są przyjaźni :)

 

Debilny kraj, co tu rzec...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszedleś do urzedu i myslałeś że powiedza że nie trzeba? Przecież to ich chleb. Jeśli istnieje jakiś cień przepisu że trzeba to beda sie na niego powoływać.

To tak jakbyś poszedł do mechanika z autem na kontrolę i on by stwierdził że absolutnie nic nie trzeba przy nim robić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zapytaniu na początku wątku chodziło o obecny stan prawny, a nie widzimisię.

Generalnie chcesz coś zrobić legalnie to idziesz, dowiadujesz się, uzupełniasz papierki, płacisz, czekasz na decyzję i dopiero budujesz jak się zgodzą. W terenach wiejskich można jeszcze ryzykować, w miastach i terenach mocno zurbanizowanych (czytaj ciasnych przestrzeniach) każda zmiana krajobrazu rzuca się w oczy i zawsze powoduje przyspieszone bicie serca u sąsiadów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

Reasime: Na parę desek na ziemi trzeba mieć pozwolenie na budowę, natomiast dla ganków, garaży, wiat, altan czy też oranżerii czyli dużo bardziej skomplikowanych konstrukcji wystarczy zgłoszenie.

(...)

Debilny kraj, co tu rzec...

 

Ano debilny. Ale po co tam łazisz? A zresztą na większość tego co wymieniłeś nie potrzeba nawet zgłoszenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz mieć wszystko zgodnie z aktualnym przepisem to załatwiaj te wszystkie papierki. Ale wiesz ile tarasów drewnianych zostało tak zaprojektowanych i zbudowanych w naszym kraju w prywatnym budownictwie? Pewnie coś w przedziale 0-2% Edytowane przez booot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam , że co urząd to inna interpretacja. U mnie podobno na zgłoszenie tarasy i nikt się nie czepia.

Z ciekawostek z kolei. Miałem postawiony garaż blaszany na klamoty na potrzeby budowy. Stał na końcu działki przy płocie ( z 10 metrów mi wchodzi tam pas gazociągu gdzie nie można nic budować), przez rok nikt nic nie mówił aż nagle z gazowni dzwonią żeby przestawić bo tam nie może stać :D To im mówie, że to garaż niezwiązany z gruntem no ale beton nie do skruszenia i "przestaw Pan". Z ciekawości zadzwoniłem do architektury podpytać to pierwsze co usłyszałem to " postawił Pan garaż bez zgłoszenia???" . Mówię babce , że to blaszany niezwiązany z gruntem którego kopniakiem można przestawić :D Ale klapki na oczach straszne i jak zaczęła pier... o samowoli budowlanej to się rozłączyłem żeby mnie nie poniosło. Taki to jest kraj gdzie w urzędach siedzą w większości idiotki które w życiu na budowie nie były i trzymają się tych swoich przepisów bezmyślnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 weeks później...

A co myślicie o takiej sytuacji:

W projekcie budowlanym jest taras i będzie wykonany, jest powierzchnia utwardzona łącznie 100m2, czyli taras i podjazd. Czy jak odejmę z podjazdu 20m2 a dodam na taras to będzie ok? Ilość powierzchni utwardzonej się nie zmieni, będzie ta sama i współczynnik ten sam, po prostu utwardzenie w innym miejscu.

Czy to istotna zmiana?

Pyt 2: jak już wybuduje taras i był w pozwoleniu na budowę to jak zechce go zadaszyć to muszę zgłaszać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...

Zgodnie z nowelizacją Prawa Budowlanego, która wchodzi w życie 19 września 2020.

Art. 29. 1. Nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę, ale wymaga zgłoszenia, budowa:

(...)

22) przydomowych tarasów naziemnych o powierzchni zabudowy powyżej 35 m2;

(...)

2.Nie wymaga decyzji opozwoleniu na budowę oraz zgłoszenia, o którym mowa w art.30, budowa:

(...)

31) przydomowych tarasów naziemnych opowierzchni zabudowy do 35 m2;

(...)

https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20200000471/U/D20200471Lj.pdf

Rozumiem, że chcąc dobudować do domu dwa tarasy o powierzchni 19 i 8 m2 nie muszę tego ani zgłaszać ani występować o wydanie PnB. Czy taki taras będę mógł zadaszyć? Czy taki taras można dobudować jeszcze przed odbiorem budynku?

Edytowane przez kemot_p
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czytam podobne tematy i zastanawiam sie czy ludzie czasem nie żyją juz oderwani od rzeczywistosci. Jak kładziecie sciezke z kamieni do ogrodu to też idziecie do urzedu po zgodę? w koncu zmieniacie powierzchnie biologicznie czynna.

Jak stawiacie domek narzedziowy na grabie albo domek do zabawy dla dzieci to w sumie tez by trzeba zgłaszać...

 

Jeśli obiekty na fundamencie to trzeba.

 

 

Nie ma domu zbudowanego absolutnie zgodnie z projektem, w każdym są wieksze lub mniejsze odstępstwa. Urzędnik w przeważającej części to tez człowiek myslący i nie czepia sie bzdur. A na upierdliwego sąsiada nie pomoże żadne sztywne trzymanie sie przepisów, Zawsze znajdzie sie coś co można zgłosić.

Jakby skontrolować domy wybudowane do roku 2000 to okolo 90% byloby samowolą. Nitk tego nie robi bo wszyscy zdają sobie sprawę ze skali niezgodności.

 

Dlatego wręczając mdcproj moim inwestorom, tłumaczę jak dzieciom: pięć razy pomyślcie, trzy spotkania z architektem więcej i projekt (budynku i zpt) ma byc taki abyście nie marudzili na koniec że to nie wyszło a tamto musi być inaczej czyli niezgodnie z projektem.

Po co wam to?

Pomyśleć (to nie boli i jeszcze nie jest zakazane) , przegadać z architektem co wolno, co ma sens, czego nie wolno lub nie warto.

Inwestycja powinna być przemyślana a nie na łapu capu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kemot_p

 

jednocześnie w tej samej znowelizowanej Ustawie pisze ( cytat ) :

" Istotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu zagospodarowania działki lub terenu oraz projektu architektoniczno-budowlanego lub innych warunków decyzji o pozwoleniu na budowę jest dopuszczalne jedynie po uzyskaniu decyzji o zmianie pozwolenia na budowę wydanej przez organ administracji architektoniczno-budowlanej. "

i w tym momencie powinieneś mieć pisemną informację wpisaną w dziennik budowy przez projektanta, czy realizacja tarasu w zagospodarowaniu działki podczas realizacji obiektu i zagospodarowania jest zmianą istotną, czy nieistotną, bez względu na możliwości realizacji tarasu, ponieważ wiąże się to z zmianą zagospodarowania działki, możliwą ( ale nie koniecznie ) zmianą obszaru oddziaływania oraz zgodnością z zapisami Planu Miejscowego ( choćby w zakresie bilansu minimalnej / maks. powierzchni zabudowy, biologicznie czynnej, czy utwardzonej. )

 

reasumując : najpierw skończ jedną budowę, potem rozpocznij drugą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak, już uzyskałem od Pana odpowiedź w innym wątku. Najpierw uzyskam odbiór domu, potem powołując się na punkt 31 znowelizowanego artykułu wykonam tarasy bez zgłoszenia.

Niestety na etapie projektowania domu i zagospodarowania działki nie da się wszystkiego przewidzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months później...
Podepnę się pod temat bo mam podobną sytuację, chociaż jestem już trochę dalej;) Dom oddany do użytku, brak tarasu w projekcie, nie był nigdy wybudowany i naniesiony na jakiekolwiek mapki. Nadeszła pora na dobudowę owego tarasu, i o ile w kwestii <35m2 nie mam chyba wątpliwości, to interesuje mnie opcja >35m2. Czy ktoś orientuje się co za sobą niesie konieczność zgłoszenia budowy takiego tarasu? poza oczywiście samym dokumentem do urzędu. Taras ma być drewniany, na betonowych słupach, gdzieś 25cm ponad gruntem. Bo skoro nie wymaga PnB, to projektu dalej nie trzeba, kierownika również....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...