Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wybór pieca i kilka pytań odnośnie ogrzewania podłogowego


zibro007

Recommended Posts

Witam

Planuje kupno Buderusa GB062v2 14kw. Zastanawiam się jeszcze nad immergas victrix 12 x tt 2 erp. Dom po podłogach 140m (parter+poddasze użytkowe kubatura 460m3) Ocieplenie ściany grafit 20cm,podłoga 15cm,poddasze 25 cm.)100% podłogówka góra i dół.

Chcę kupić cały zestaw przez internet taniej niż lokalnie, poza tym nie lubię jak mi się wciska coś czego nie chcę, a tak się u mnie tutaj dzieję. Mam dlatego kilka pytań.

Wiele osób piszę tu, by zastosować najprostszą instalacje i ja również chcę tak zrobić bez zbędnych elementów nawet kosztem małych niedogodności (teraz posiadam piece kaflowe więc dla mnie to i tak olbrzymi przeskok w wygodzie :D ), Sterowane ma być to krzywymi grzewczymi prosto z pieca bez żadnych czujników pokojowych, elektrozaworów itp.

Wstępnie jestem dogadany z instalatorem, który ma zamontować piec i wszystko co do jego funkcjonawania potrzebne, ale potrzebuje przestawić mu swoją wizję i jakieś argumenty za, dlatego potrzebuje trochę informacji by powiedzieć mu czego oczekuję aby nie wcisnął mi czegoś niepotrzebnego bo to różnie bywa .Większość próbuje zrobić po swojemu nie patrząc na koszta, które ponosi inwestor, z góry zakładając że i tak się on kompletnie nie zna.Dlatego próbuję dowiedzieć się jak najlepiej to zamontować by być świadomym co mam w kotłowni, jak to działa i jak nad tym zapanować.

 

A więc tak; Czy muszę koniecznie kupić sterownik RC310 z czujnikiem temperatury zewnętrznej, czy można się bez tego obejść i jakie będą minusy jego braku.

Czy pompa w tym Buderusie jest na tyle mocna by przepchać to wszystko myślę ze wyjdzie ok 900-1000mb rurek?

 

Podłogówkę planuje rozłożyć samodzielnie(dom również wybudowałem sam) wiec sobie na pewno poradzę dużo czytam i porównuje masę opinii.

Największe wątpliwość mam z tym jak połączyć dwa rozdzielacze z parteru 6 pętli i z piętra 5 pętli.

Czy mam po prostu pojechać do kotłowni z rozdzielacza z parteru i z piętra i w kotłowni to spiąć poprzez trójnik i do pieca czy spiąć te rozdzielacze w inny sposób od pieca do dolnego rozdzielacza i od dolnego do górnego czy może jeszcze inaczej. Podejrzewam że w zależności od systemu zmienią się średnice pexa doprowadzającego zasilanie rozdzielaczy.

Jakie rurki do ogrzewania podłogowego polecacie - na razie jestem za wavinem. Czy kupując je muszę wybrać jakiś konkretny rozdzielacz danej firmy(nierdzewka czy mosiądz)? Jakie złączki skręcane polecacie pod podejścia do rozdzielaczy,, by nie denerwować się za jakiś czas przeciekami (czy wtedy rury muszą być z tej samej firmy)

Miałem jeszcze jakieś pytania ale gdy usiadłem przed klawiaturą to po prostu wypdały mi z głowy :D Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Optymalnym rozwiązaniem jest zrobienie projektu OZC a na jego podstawie projektu podłogówki.Wtedy można powiedzieć czy pompa w danym modelu kotła "pociągnie" tą instalację(jak nie pociągnie to sprzęgło i mocniejszą pompę za)Bez obliczeń nikt nie zaryzykuje stwierdzenia czy pompa da radę. W projekcie będziesz miał podane m.in.takie przydatne informacje jak średnice rur do rozdzielaczy czy przepływy w poszczególnych pętlach.Możesz pojechać np.jedną wspólną rurą do momentu rozdziału na oba rozdzielacze wtedy musi być o większej średnicy lub osobnymi rurami o mniejszej średnicy od kotła do każdego z rozdzielaczy.Średnica rury zależy od mocy jaką musi przenieść i różnicy temp.pomiędzy zasilaniem i powrotem.Czujnik zewnętrzny musi być bo bez niego nici ze sterowaniem krzywymi grzewczymi.

Rury Wavin OK .Złączki łączące rurę z rozdzielaczem tzw.eurokonusy są uniwersalne,ja preferuje takie z dwoma oringami.

Edytowane przez Kondensat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiele osób piszę tu, by zastosować najprostszą instalacje i ja również chcę tak zrobić bez zbędnych elementów nawet kosztem małych niedogodności ......, Sterowane ma być to krzywymi grzewczymi prosto z pieca ...... itp.

 

Czym innym są małe niedogodności a czym innym brak sterowania. Krzywe grzewcze prosto z kotła odnoszą się z regóły do temperatury zewnętrznej a to oznacza że czujnik temperatury zewnętrznej jest potrzebny.

 

A więc tak; Czy muszę koniecznie kupić sterownik RC310 z czujnikiem temperatury zewnętrznej, czy można się bez tego obejść i jakie będą minusy jego braku.

 

Sterownika RC310 możesz uniknąć ale w przypadku domu raczej rzadko kiedy udaje się dobrać idealną krzywą grzewczą do charakterystyki domu więc brak sterownika oznacza np. drobne zmiany temperatury w domu w niektórych odcinkach krzywych grzewczych.

To oznacza że przy zadanych 20*C w pomieszczeniach w okresach zimy i mrozu oraz w okresach jesieni i wiosny będziesz miał tylko 19*C lub aż 21*C . W takim przypadku zrzędzenia żony na chcłód w domu lub ciągłych wycieczek do kotłowni w celu korekty krzywych grzewczych już raczej bym nie zniósł.

 

Czy pompa w Buderusie jest na tyle mocna by przepchać to wszystko....

 

Tu nie chodzi o ilość metrów rurek tylko o przepływ całkowity i opory przepływu.

W Twoim przypadku jeśli chcesz koniecznie zaoszczędzić i rurki chcesz rozkładać sam to zainwestuj w miarodajną ocenę OZC oraz projekt instalacji.

To spowoduje że w końcowym rozrachunku zaoszczędzisz swój czas i pieniążki.

Edytowane przez Mareks77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

A więc tak; Czy muszę koniecznie kupić sterownik RC310 z czujnikiem temperatury zewnętrznej, czy można się bez tego obejść i jakie będą minusy jego braku.

Czy pompa w tym Buderusie jest na tyle mocna by przepchać to wszystko myślę ze wyjdzie ok 900-1000mb rurek?

 

..

RC310 nie jest konieczny do pogodówki ale trzeba dokupić czujnik zewnętrzny ( nie koniecznie firmowy)

Pompka z kotła wystarczy do zasilania podłogówki w tak małym domku.

Podłogówkę trudno zrobić źle, tylko pętle max 80 mb

Edytowane przez fachman19
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Witam,

 

W każdym przypadku zastosowanie regulatora pogodowego zwiększy komfort obsługi gazowego kotła kondensacyjnego oraz oszczędności (nawet do 30%) w zużyciu samego gazu. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie pozwalające na obniżenie rachunków za ogrzewanie, więc zachęcam Pana do rozważenia zakupu tego regulatora. Zastosowania regulatora Logamatic RC310 pogodowego pozwoli na sterowanie pracą kotła w zależności od wskazania czujnika temperatury zewnętrznej, na podstawie ustawionej krzywej grzania. W sprawie wydajności pompy obiegowej w kotle polecam Panu skontaktować się z jednym z naszych Autoryzowanych Instalatorów. Kontakt do instalatora marki Buderus można znaleźć na stronie http://www.buderus.pl. Znajduje się tam wyszukiwarka na podstawie miejsca ich lokalizacji. Możliwy jest również kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (BOK) tel. 801 777 801 lub poprzez formularz kontaktowy: http://www.buderus.pl/kontakty/formularz-kontaktowy.html.

Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.

 

Pozdrawiam,

_______________________________

Konsultant Buderus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...