Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Narysowałem dom który chcę zbudować.


Recommended Posts

1. Garaż w domu - nie

2. Kotłownia w środku domu nie

3. Wąski długi korytarz nie

4. Łazienka jako wcięcie do pokoju - nie

5. Wejście główne i brama garażowa/garaż oddzielone od siebie o ileś metrów - nie

6. Wentylacja grawitacyjna -nie (projektuj już rekuperację)

 

Pralnia w pomieszczeniu z kotłem na paliwo stałe to słaby pomysł.

Jeden prysznic na cztery osoby?

Wiatrołap za ciasny - ledwo wieszak wejdzie. A szafa gdzie?

 

Garaz o szerokosci 3.4m to żaden garaż. Mam taki i to moj najwiekszy niewypał w domu. Garaż musi mieć min 4m szerokości. Minimum.

 

7 grzanie peletem (paliwem stałym) - nie

 

 

Chciałbym pominąć w dyskusji punkty, co do których jestem pewien, a skupić się na tych które budą moje wątpliwości.

Kwestię rekuperacji również pomińmy, bo po prostu o niej zapomniałem i nie wiem jeszcze czy to chcę (muszę poczytać)

 

 

Prosiłbym o wyjaśnienie, dlaczego złym pomysłem jest:

 

-wąski długi korytarz - korytarz ma 1.2 m szerokości, nie wiem jak zrealizować dostęp do pomieszczeń przy zachowaniu bryły domu i dostępu pomieszczeń do światła dziennego.

 

-łazienka jako wcięcie do pokoju -dlaczego to jest złe

 

- pralnia w pomieszczeniu z kotłem na paliwo stałe - co tu nie gra?

 

-grzanie peletem- w salonie będzie kominek grzejący wodę w podłogówce, kocioł na pelet jako alternatywa (na osiedlu nie ma gazu, pompa ciepła za droga, węgiel brudzi)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- pralnia w pomieszczeniu z kotłem na paliwo stałe - co tu nie gra?

 

Mieszkałeś do tej pory w bloku, prawda?

KAŻDY kocioł na paliwo stałe generuje brud. Jeśli masz tam pralnię, to nie wszystko można suszyć w suszarce bębnowej - część będzie rozwieszona. I cały ten pył przyklei się do czystych ubrań... Jaki to sens?

Nawet nie mów, że wieszać pranie będziesz wtedy w sypialni czy salonie - bo na kij Ci w takim razie tak duże pomieszczenie na kotłownię/pralnię? No chyba, że opał też planujesz tam trzymać...

 

Kotłownia z pralnią TYLKO przy absolutnie czystym grzaniu: gaz, pompa ciepła.

 

 

A jak czytam, że w salonie będzie kominek grzejący wodę do podłogówki... Żeby na to odpisać, to muszę ochłonąć, bo inaczej odpiszę Ci za ostro, a to bez sensu :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-grzanie peletem- w salonie będzie kominek grzejący wodę w podłogówce, kocioł na pelet jako alternatywa (na osiedlu nie ma gazu, pompa ciepła za droga, węgiel brudzi)

 

Kominek z płaszczem wodnym i piec na pellet to nie są tanie rzeczy. Cena każdego z nich z osobna będzie zbliżona do ceny powietrznej PC, za oba w sumie spokojnie zrobisz gruntówkę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę o zbudowaniu domu w założeniach:

- parterowy

- maksymalnie prosty (prostokąt, dach dwuspadowy)

- duże pomieszczenie gospodarcze (razem z kotłownią i pralnią)

- garaż na 1 samochód + warsztat

 

Zanim dam moje wypociny do projektanta, proszę o opinie.

 

.[ATTACH=CONFIG]429457[/ATTACH]

 

Zakładam, że wyjście z salonu będzie do ogrodu, a wiatrołap jest od strony drogi. Dlaczego chcesz zafundować kotłowni ładny widok na ogród a ludziom z sypialni mniej fajny widok na drogę?

Chyba, że tam nie ma drogi... widzisz, żeby poprawnie ocenić projekt dobrze jest znać trochę kontekstu: jak wygląda działka, gdzie na działce ma stanąć dom, jakie strony świata, kto tam ma mieszkać, itp.

 

Wracając do kotłowni. Fajnie, że ma dodatkowe wyjście do ogrodu (jak zakładam) - przydaje się. Ale czy równie często nie przydawałoby się wejście od strony wiatrołapu i/lub garażu? Ja bym spróbował zgrupować kotłownię i łazienki (obie - będzie mniej instalacji) od strony wiatrołapu - wizualizacja w programie nic nie kosztuje, a może nakieruje na jeszcze inne koncepcje.

Kotłownia jako pom.gosp. - przechodzenie przez łazienkę będzie upierdliwe na dłuższą metę.

 

Źrodło ciepła, warto rozważyć jednak czyste nieobsługowe ogrzewanie. Pompa ciepła PW albo nawet kable elektryczne zamiast wodnej podłogówki (w tym drugim wypadku trzeba się szczególnie przyłożyć do ocieplenia to rachunki nie muszą rujnować budżetu).

Kominek z płaszczem wodnym to nie są tanie rzeczy. Jeśli już to najprostszy kominek akumulacyjny do dogrzewania w mrozy, gdyby trzeba było oszczędzić na prądzie. Na tym cieple z kominka skorzysta wentylacja mechaniczna z rekuperacją.

Wywalenie peletu to też możliwość zmniejszenia kotłowni/pralni i być może rozplanowanie bardziej funkcjonalnego układu pomieszczeń.

 

Wąski korytarz, ale 1,2m jest do zaakceptowania, czasem po prostu nie można inaczej.

Wiatrołap wychodzi wprost na salon, nie jest to komfortowe, bo salon traci na przytulności. Można to poczucie zniwelować odpowiednią aranżacją, ale warto o tym pomyśleć już teraz jak będzie wyglądać strefa wejścia w takim układzie. Chociaż rozumiem intencje: ukierunkowanie wiatrołapu na salon pozwala skrócić korytarz i optycznie dołożyć przestrzeni do salonu/jadalni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze ze sam projektujesz bo to daje duuuze mozliwosci ale tez wymaga wiele przemyslen... polecam wziac miarke I chodzic po ikea, sasiadach, znajomych I ogolnie roznych pomieszczeniach I uzmyslowic sobie co wymiar z projektu oznacza w rzeczywistosci... to bardzo dlugi proces ale pozwala uniknac bledow za malych za duzych lub niefiremnych pomieszczen... no I fajnie ze korzystasz ze SU tam tez sie da duzo podejrzec.. trzymam kciuki za udany projekt I realizacje
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

, żeby poprawnie ocenić projekt dobrze jest znać trochę kontekstu: jak wygląda działka, gdzie na działce ma stanąć dom, jakie strony świata, kto tam ma mieszkać, itp.

 

Dobrze, żeś to napisał.

 

Dopiero wklejenie rysunku domu w obrys mojej działki uświadomiło mi,

że tam gdzie chciałem zrobić taras (od południa) zostało tylko 7,5m do granicy, trochę mało..

 

dzialka.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopiero wklejenie rysunku domu w obrys mojej działki uświadomiło mi,

że tam gdzie chciałem zrobić taras (od południa) zostało tylko 7,5m do granicy, trochę mało..

[/ATTACH]

 

Nie rób tarasu od południa. Przez lato będzie rozpalony jak patelnia jak będziesz chciał wyjść po południu. Będziesz kombinował, jak go zacienić, wydasz na to czapkę pieniędzy a efekt będzie co najwyżej średni.

Najlepiej od zachodu i północy - jak zechcesz po południu wyjść, żeby słonko przygrzewało trochę, ale żeby można było się od niego schować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam od południa taras...

Ale wraz z budową posadziłem brzozę i rosła z domem a dzisiaj po 10 latach daje cień i piękny widok i odgłos w trakcie podmuchów wiatru :yes: i oczywiście zrzuca upierdliwie liście i nasiona :no:

A od południa też dlatego aby kuchnia nie było od południa - bo to dopiero jest porażka ... u mnie jest od zachodu.

Jak projektowałem posadowieni domu to wyciąłem w skali rzut domu i na działce w tej samej skali go ustawiałem ... mam go do dzisiaj.

Edytowane przez q-bis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...