Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Narysowałem dom który chcę zbudować.


Recommended Posts

Dobrze, żeś to napisał.

 

Dopiero wklejenie rysunku domu w obrys mojej działki uświadomiło mi,

że tam gdzie chciałem zrobić taras (od południa) zostało tylko 7,5m do granicy, trochę mało..

 

[ATTACH=CONFIG]429499[/ATTACH]

 

Pomyśl o ustawieniu domu krótszym bokiem do frontu działki. Pomyśl o przerzuceniu kuchni od ogrodu - będzie od wschodu, ładnie rano doświetlona, a nie przegrzana. Pomyśl o skumulowaniu instalacji wod-kan. To tylko rzucone hasła - Twoja decyzja, czy coś z tego wykorzystasz.

 

A może zacznij od wypisania sobie założeń projektowych - jakie pomieszczenia muszą być, a jakie byłoby fajnie zmieścić. Jaki metraż tych pomieszczeń. Jaki układ: czy muszą być od konkretnej strony świata, czy jest to obojętne. I potem z tych puzzli można coś układać.

 

Założenia pomogą Ci usystematyzować potrzeby Twoje i Twojej rodziny. A sensowny architekt zrobi z nich projekt idealnie dostosowany do Waszych potrzeb. Ja też rysowałam sobie domy, chyba mam 50 różnych rysunków. I każdy moje założenia spełniał. Ale i tak poszłam do architekta nie pokazując tych projektów, a jedynie założenia ogólne i uważam, że to była świetna decyzja - na takie rozplanowanie przestrzeni nigdy sama nie wpadłam i uważam je za idealne dla mojej rodziny. Zresztą, jak zajrzysz do mojego wątku to zobaczysz, że to i tak była chyba czwarta koncepcja, która siadła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za wypowiedzi, zanim narysuję kolejną wersję, kilka komentarzy na szybko, żeby nikt nie poczuł się ignorowany :)

 

1. Garaż w domu - nie

Garaż w domu - tak :)

 

2. Kotłownia w środku domu nie

Pralnia, podstawowa funkcja tego pomieszczenia to pralnia. Nie zrobię pralni na zewnątrz domu.

 

4. Łazienka jako wcięcie do pokoju - nie

W wielu projektach tak jest i nie widzę problemu, ale być może to się zmieni w nowej wersji projektu.

 

5. Wejście główne i brama garażowa/garaż oddzielone od siebie o ileś metrów - nie

Garaż będzie nieogrzewany od strony północnej, salon od południowej. Nie będę cudować żeby skrócić odległość między wejściami.

 

6. Wentylacja grawitacyjna -nie (projektuj już rekuperację)

Będę myślał.

 

Jeden prysznic na cztery osoby?

U mnie w domu prysznica używają 3 osoby, 1 osoba używa wanny w drugiej łazience (ale korzysta ze słuchawki prysznicowej), nie ma konfliktu.

Ileż czasu można brać prysznic? 15 minut?

Przy założeniu, że za kilka lat w domu na stałe będą mieszkać 2 osoby, nie widzę sensu mieć dwóch kabin prysznicowych.

 

Wiatrołap za ciasny - ledwo wieszak wejdzie. A szafa gdzie?

Racja. Teraz mam wąski, i jest to upierdliwe, trzeba poszerzyć.

Kurtki wiszą na wieszakach, nie wiem jeszcze czy chcę szafę.

 

7 grzanie peletem (paliwem stałym) - nie

Od 10 lat grzeję dom kominkiem z wodnym wymiennikiem ciepła i tak zrobię ponownie.

Pellet jako drugie źródło w razie konieczności.

 

Garaz o szerokosci 3.4m to żaden garaż. Mam taki i to moj najwiekszy niewypał w domu. Garaż musi mieć min 4m szerokości. Minimum.

Mam garaż o szerokości 3,3m, i jest trochę za wąski, ale bez przesady. W nowej wersji będzie prawdopodobnie około 3,8m.

 

Mieszkałeś do tej pory w bloku, prawda?

Od ponad 10 lat mieszkam w domu z poddaszem użytkowym, nie cały czas, kilka miesięcy w roku mieszkam za granicą w różnych domach i krajach.

 

na kij Ci w takim razie tak duże pomieszczenie na kotłownię/pralnię?

Kocioł na paliwo stałe wymusza kubaturę min 30m3- przepisy.

Duża pralnia jest mi potrzebna w lecie (zwiazane z dział. gosp), kocioł w lecie na pewno nie będzie używany, CWU -bojler na prąd.

 

A jak czytam, że w salonie będzie kominek grzejący wodę do podłogówki... Żeby na to odpisać, to muszę ochłonąć, bo inaczej odpiszę Ci za ostro, a to bez sensu

Od 10 lat grzeję wodę w kaloryferach za pomocą kominka, co się zmieni gdy kaloryfery zastąpię rurami w podłodze? Poza obniżeniem temperatury załączenia pompy nie widzę różnicy.

 

Grzanie kominkiem domu to jest pomyłka.

Wedle ankiety na tym forum, 54% użytkowników wstawiło by kominek ponownie. Ja też.

Nie chcę bić piany na tematy, które były wielokrotnie dyskutowane.

 

Jeśli chcesz grzać kominkiem, to drewna do niego będziesz potrzebował wiele metrów sześciennych.

Po 10 latach średnia w moim domu (podobna wielkość) około 12m3 rocznie. Wiata na drewno 2,5mx6m (około 30m3).

Będzie mniejsze zużycie, bo ocieplę lepiej niż deweloper.

 

Zakładam, że wyjście z salonu będzie do ogrodu, a wiatrołap jest od strony drogi. Dlaczego chcesz zafundować kotłowni ładny widok na ogród a ludziom z sypialni mniej fajny widok na drogę?

Z sypialni wychodzę rano, a wracam wieczorem. Przez 10 lat przez okno w sypialni wyjrzałem może ze 3 razy.

 

Ja bym spróbował zgrupować kotłownię i łazienki (obie - będzie mniej instalacji) od strony wiatrołapu - wizualizacja w programie nic nie kosztuje, a może nakieruje na jeszcze inne koncepcje.

Marzę o zgrupowaniu całej wody i ścieków w jednym miejscu, ale chyba się nie uda. Są ważniejsze rzeczy które z tym kolidują.

 

Kotłownia jako pom.gosp. - przechodzenie przez łazienkę będzie upierdliwe na dłuższą metę.

Tak mam obecnie, przyzwyczaiłem się i nie jest to dla mnie uciążliwe. Za to wyjście na zewnątrz, żeby postawić pranie na słońcu bardzo mi się przyda.

(w lecie mam dużo prania - pościel z domków letniskowych)

 

Kominek z płaszczem wodnym to nie są tanie rzeczy.

Znam koszty, robiłem sam instalację.

 

możliwość zmniejszenia kotłowni/pralni

Potrzebuję duża pralnię.

 

Wiatrołap wychodzi wprost na salon, nie jest to komfortowe, bo salon traci na przytulności.

Mam teraz identycznie, nie odczuwam tego.

 

Nie rób tarasu od południa. .

Chcę zadaszony taras od południa.

 

Pomyśl o ustawieniu domu krótszym bokiem do frontu działki.

Będę próbował zmienić tak, żeby dom był krótszy. Długość domu na moim rysunku to moim zdaniem najpoważniejsza jego wada - nie pasuje do działki.

 

Jaki metraż tych pomieszczeń. Jaki układ.

Rozkład i metraż pomieszczeń dobrałem na podstawie domu w którym mieszkam i wieloletniego mieszkania za granicą w kilkunastu różnych domach. W niektórych mieszkałem miesiąc, w kilku rok lub 2lata , w jednym 3 lata.

Uproszczenie bryły narysowanego domu wynika z mojego doświadczenia przy budowie innego domu (zbudowałem mały szeregowiec na wynajem nad morzem).

 

...poszłam do architekta .. jak zajrzysz do mojego wątku to zobaczysz

Zobaczyłem, dla mnie - kosmos. Mamy inne prorytety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w domu prysznica używają 3 osoby, 1 osoba używa wanny w drugiej łazience (ale korzysta ze słuchawki prysznicowej), nie ma konfliktu.

Ileż czasu można brać prysznic? 15 minut?

Przy założeniu, że za kilka lat w domu na stałe będą mieszkać 2 osoby, nie widzę sensu mieć dwóch kabin prysznicowych.

 

 

Tyle, że tu zaplanowałeś tylko jeden prysznic i zero wanny. 15 minut x 4 to godzina. Przy dobrej organizacji. Wieczorem kolejka, rano kolejka, a przed wyjściem na imprezę masakra. Przy założeniu dwóch osób to cały projekt trzeba przerobić.

A u siebie szybciej się spodziewam przybycia domowników, niż ubycia (dziadkowie jedni i drudzy pewnie szybciej będą potrzebowali opieki, niż dzieci wylecą, o ile wylecą, na studia).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle, że tu zaplanowałeś tylko jeden prysznic i zero wanny. 15 minut x 4 to godzina. Przy dobrej organizacji. Wieczorem kolejka, rano kolejka, a przed wyjściem na imprezę masakra.

A u siebie szybciej się spodziewam przybycia domowników, niż ubycia (dziadkowie jedni i drudzy pewnie szybciej będą potrzebowali opieki, niż dzieci wylecą, o ile wylecą, na studia).

 

Mam starsze dzieci, w tej chwili na stałe mieszkają 3 osoby, NIGDY nie ma kolejki do prysznica (wszyscy wstają i kładą się o różnych porach).

Mimo tego spróbuję umieścić 2 gi prysznic w mniejszej łazience, dla wygody gości.

 

Przy założeniu dwóch osób to cały projekt trzeba przerobić.

A to niby czemu? Nadmiarowo jest 1 sypialnia, będzie dla gości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłam przekonana, że mieszkałeś w bloku, bo w głowie mi się nie mieścił pomysł połączenia kotłowni z kotłem na paliwo stałe i pralni. I dalej mi się nie mieści, ze względu na pył i brud, którego po prostu nie da się uniknąć.

 

Od 10 lat grzeję wodę w kaloryferach za pomocą kominka, co się zmieni gdy kaloryfery zastąpię rurami w podłodze? Poza obniżeniem temperatury załączenia pompy nie widzę różnicy.

 

Nie obawiasz się, że przez konieczność pakowania niskiej temperatury w podłogę sprawisz, że kominek będzie pracował z dużo niższą sprawnością? Takie działanie skraca jego żywotność.

 

Zobaczyłem, dla mnie - kosmos. Mamy inne prorytety.

 

To na pewno ;) Dlatego pisałam, byś wypisał sobie założenia, bo to pozwoli Tobie samemu usystematyzować potrzeby i możliwości. Dużo łatwiej się wtedy pracuje.

 

 

Jeśli ustawiłbyś dom krótszym bokiem do drogi, to możesz w ten sposób sprawić, że z wiatrołapu z jednej strony wchodzisz do garażu od północy, a z drugiej strony masz część dzienną od południa. Skracasz komunikację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z sypialni wychodzę rano, a wracam wieczorem. Przez 10 lat przez okno w sypialni wyjrzałem może ze 3 razy.

No to ja mam zupełnie odwrotnie - lubię wstawać z łóżka z widokiem na ogród, szczególnie o wschodzie widok jest energetyzujący. Poza tym czasem pracuję zdalnie z domu, więc byłoby milej. Niestety boleję, że w planowanym domu, który podobnie jak Ty sobie rozrysowuję, nie mogę mieć pokoju od strony ogrodu - mam bardzo wąską działkę, więc z widokiem na ogród zmieści się tylko salon. Nie mogę inaczej, bo chcę parterówkę, co ma swoje wady, ale brak schodów jest mega plusem.

 

 

Tak mam obecnie, przyzwyczaiłem się i nie jest to dla mnie uciążliwe. Za to wyjście na zewnątrz, żeby postawić pranie na słońcu bardzo mi się przyda.

(w lecie mam dużo prania - pościel z domków letniskowych)

Wychowałem się w domu z ogrodem, teraz mieszkam w bloku. Wiem, do wszystkiego można się przyzwyczaić i do wielu rzeczy w mieszkaniu się przyzwyczaiłem, co nie znaczy, że mnie nie irytują lub po czasie zaczęły irytować. Dlatego w swoim planowanym domu dużo czasu spędziłem na optymalizacji ścieżek i dopracowanie różnych mniej lub bardziej oczywistych detali.

Przy ogrzewaniu podłogowym i rekuperacji pranie dużo szybciej schnie. Ale fakt, nic nie zastąpi możliwości wystawienia na słońce i wiatr.

 

 

Znam koszty, robiłem sam instalację.

 

 

Potrzebuję duża pralnię.

Więc ja bym tym bardziej wywalił kocioł na pellet, żeby mieć jeszcze więcej miejsca w pralni. Skoro i podstawą jest kominek z płaszczem to ja bym się tego trzymał. A jako zapas kociołek elektryczny, bo to małe, czyste i bezobsługowe (ale czy się opłaca to trzeba policzyć z uwzględnieniem standardu wykonania domu, jakie ocieplenie, wentylacja, itp.).

Weź pod uwagę, że podłogówka pobiera niższą temperaturę, czyli możesz mieć problem z utrzymaniem parametrów spalania na kotle, jeśli nie będzie odpowiednio większego zładu wody. Do tego lepsze ocieplenie też swoje dokłada i automatyka może dławić efektywność spalania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym pominąć w dyskusji punkty, co do których jestem pewien, a skupić się na tych które budą moje wątpliwości.

Kwestię rekuperacji również pomińmy, bo po prostu o niej zapomniałem i nie wiem jeszcze czy to chcę (muszę poczytać)

 

 

Prosiłbym o wyjaśnienie, dlaczego złym pomysłem jest:

 

-wąski długi korytarz - korytarz ma 1.2 m szerokości, nie wiem jak zrealizować dostęp do pomieszczeń przy zachowaniu bryły domu i dostępu pomieszczeń do światła dziennego.

 

-łazienka jako wcięcie do pokoju -dlaczego to jest złe

 

- pralnia w pomieszczeniu z kotłem na paliwo stałe - co tu nie gra?

 

 

Wąski długi korytarz to ciemna dziura będziesz musiał dobrze sztucznie oświetlić, zwęża optycznie cały dom, a z praktycznego punktu widzenia ten korytarz będzie łącznikiem między garażem a kuchnią, zakupy (w sensie jedzenie z biedronki) będziesz nosił przez cały dom, marnujesz miejsce bo 1,2 m nie da się wykorzystać do niczego innego jak tylko przejście, nie wiem ilu domowników będzie ale na tym korytarzu będziecie się mijać obijając o siebie. Co do łazienki z wcięciem do pokoju to przy cienkich ścianach działowych odgłosy z łazienki będą zmorą pokoju - z łazienki korzysta się w nocy, wczesnym ranem, szum wody o 5 rano nie jest fajny. Kocioł na paliwo stałe nawet ten na pellet to kurz i pył, pralnia się nie uda w takim miejscu. Poza tym masz wejście do kotłowni/pralni od tyłu budynku (przeciwna strona jak brama garażowa) i jak nie masz dojazdu autem na tył budynku to lipa bo będziesz musiał targać wory z pelletem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...