Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Stukające grzejniki w mieszkaniu w bloku.


Arkadiusz270

Recommended Posts

Dzień dobry, mam problem ze stukającym grzejnikiem w mieszkaniu w bloku.

 

Dźwięk jest zbliżony do uderzenia metalowym elementem w grzejnik (film poniżej). Występuje niezależnie czy grzejnik jest otwarty czy zamknięty. Można zauważyć regularność w czasie, ok. 4:00, ok 9:00 i ok 20:00. Oczywiście najbardziej uciążliwy jest w nocy.

 

Mieszkanie jest na parterze. Grzejnik jest aluminiowy z 7 żeberkami (zdjęcie pod filmem). Zawór termostatyczny Danfos RTD-N. Oczywiście grzejnik grzeje prawidłowo.

 

Dotychczas wykonałem szereg czynności :.

  1. Przy współpracy z hydraulikiem ze spółdzielni mieszkaniowej wymieniłem grzejnik wraz z głowicą termostatyczną i zaworem powrotnym- bez rezultatu. Grzejnik był wielokrotnie odpowietrzany. Rury wejściowa i wyjściowa są prawidłowo połączone.
  2. Przed grzejnikiem i zaworami, zostały wstawione plastikowe rury. Pomogły o jakieś 10%.

Aktualnym podejrzanym są rury C.O, które są zamurowane w ścianie i nie mają luzu. Niestety w innym pokoju jest zrobione podobnie i grzejnik nie stuka.

Kompletnie nie wiem co jeszcze zrobić. Spółdzielnia mieszkaniowa "umywa ręce".

 

Proszę o jakiekolwiek porady.

 

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=gdaEEiDo6c8&feature=youtu.be

Zdjęcie grzejnika:

grzejnik.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualnym podejrzanym są rury C.O, które są zamurowane w ścianie i nie mają luzu. Niestety w innym pokoju jest zrobione podobnie i grzejnik nie stuka.

 

Wygląda jednak na pracę instalacji pod wpływem zmieniającej się temperatury.Szukał bym przyczyny w trwałym osadzeniu rur w ścianie, być może jest naprawdę pasowanie i minimalne ruchy powodują te dźwięki. Skoro wymiana grzejnika nie dała rezultatu bo to akurat największy element który pracuje przy zmianie temperatury zasilania to innej opcji nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może być zamieniony powrót z zasilaniem . Zakręć grzejnik niech ostygnie , a następnie otwórz zawór . Sprawdź która rura zrobi sie ciepła jak opierwsza

 

Rury wejściowa i wyjściowa są prawidłowo połączone tzn. górna rura robi się ciepła jako pierwsza. Stukanie występuje niezależnie czy grzejnik jest otwarty czy zamknięty.

 

Jak ktoś ma jakikolwiek pomysł to zapraszam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli nawet zimny stuka ? Jak jest zamocowany?

 

nawet jak grzejnik jest zimny to stuka.

Mam też dwa zawory, na górze jest głowica termostatyczna, a na dole zwykły zawór. Otwarcie lub zamknięcie nic nie zmienia. Testowałem 100 razy.

 

grzejnik zamocowany jest standardowymi mocowaniami wkręcanymi do ściany. Pomiędzy mocowania a grzejnik podkładałem gumowe podkładki, ale bez rezultatu. W innym pokoju mam identyczny grzejnik zamocowany w identyczny sposób i jest wszystko OK, ale..... ten grzejnik podłączony jest do innego pionu i chyba tutaj jest pies pogrzebany :)

 

Jak ktoś ma jakikolwiek pomysł to zapraszam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 months później...
to nie wina grzejnika a instalacji. Mam identyczną sytuację w drabince łazienkowej zasilanej grzałką elektryczną ( drabinka wypełniona płynem - glikolem ) . Jak drabinka nagrzeje się zaczyna wydawać identyczne cykliczne dźwięki. Szukaj w ścianach bo rury są winne. Nagrzewają się i zaczynają pracować jak moja drabinka.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwykłe odgłosy związane z termiką czyli z rozszerzalnościa rur w funkcji temperatury. Wydłużają się piony, wydłużają się gałązki, gdzieś jest twarde oparcie i stukać musi. U jednych jest to delikatne pykanie , u innych stuki stawiające nieboszczyka na baczność. Zwykła przypadłość konstrukcji.

W czasach gdy miałem tradycyjne ogrzewanie (koksiak stalowy, rury rozdział dolny), w piwnicy był poziom o długości 9metrów o średnicy od 2'' do 1'' , do góry dwa piony 3/4'' takie odgłosy były normą. Przy zwyżce temperatury było ciche pyk, pyk, pyk; gdy temperatura spadała to rzadko - stuk, stuk. To było lepsze od termometru.

Lokalizacja jest trudna, bo dźwięk po rurach niesie się daleko. Pytanie dodatkowe: skąd macie ciepłą wodę? To może być hałas również od pionu rur CWU.

 

Jeśli odgłos pojawił się po zmianie grzejnika, to źródło jest na gałązkach (odcinek od pionu do grzejnika). Minimalnie inaczej przykręcone podejścia, rura gdzieś bardziej ociera w ścianie i musi stęknać gdy nastepuje skokowy poślizg o mur. Minimalnie unieś grzejnik, bez odkręcania! Próbuj po milimetrze, może pół i obserwuj. Delikatnie używany podnośnik nożycowy może być przydatny, łatwo wyskalować ruchy obrotowe na zmiane wysokosci - pod warunkiem że podłoga jest sztywna.

Edytowane przez Bertha
Jeśli....
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwykłe odgłosy związane z termiką czyli z rozszerzalnościa rur w funkcji temperatury. Wydłużają się piony, wydłużają się gałązki, gdzieś jest twarde oparcie i stukać musi.

 

temat został dokładnie wyjaśniony. Stukom pomógł któryś sąsiad z góry, który usunął luźny przepust przez sufit, a rurę C.O. zalał betonem albo gipsem.

 

Tymczasowo na rury C.O. nasunąłem rurki z pianki j i pomiędzy nimi wstawiłem drewniany klocek. Trochę pomogło.

 

Na koniec stwierdzam ze spółdzielnia mieszkaniowa doskonale wiedział w czym jest problem. Niestety woleli sprawdzać kto jest właścicielem mieszkania i czy nie zalega z opłatami .... Dział techniczny. - >śmiech na sali....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years później...
temat został dokładnie wyjaśniony. Stukom pomógł któryś sąsiad z góry, który usunął luźny przepust przez sufit, a rurę C.O. zalał betonem albo gipsem.

 

Tymczasowo na rury C.O. nasunąłem rurki z pianki j i pomiędzy nimi wstawiłem drewniany klocek. Trochę pomogło.

 

Na koniec stwierdzam ze spółdzielnia mieszkaniowa doskonale wiedział w czym jest problem. Niestety woleli sprawdzać kto jest właścicielem mieszkania i czy nie zalega z opłatami .... Dział techniczny. - >śmiech na sali....

 

Pozwolę sobie odkopać ten wątek, bo właśnie wczoraj późnym wieczorem rozpoczął się u mnie kolejny sezon grzewczy, a dla mnie zwłaszcza sezon stukania.

Jak się sprawują Twoje grzejniki, nadal stukają, czy znalazłeś na nie rozwiązanie?

 

Ja mam dwa grzejniki aluminowe w dwóch pokojach wydzielonych z jednego wielkiego. Przez długie lata (mieszkam tu już 11 lat) czasem słyszałem jakieś dziwne odgłosy jakby właśnie sąsiedzi walnęli przypadkiem o grzejnik jakimś kluczem francuskim, jakkolwiek to brzmi, jednak jakieś dwa alta temu zaczęło się głośnie regularne stukanie, też w dzień, ale też w nocy. Dwa lata temu stukał grzejnik w większym pokoju, nazwijmy go salonem, natomiast rok temu głównie stukał w mniejszym pokoju, mojej sypialni.

 

W zeszłym roku na przełomie sierpnia września wezwałem hydraulika ze spółdzielni, który powiedział tylko że grzejniki aluminiowe mają to do siebie że stukaja i tutaj nic sie nie da poradzić, w skrajnym przypadku wymienić na żeliwne (bez gwarancji ze przestanie stukac).

 

Ja osobiście mam dosyć, zwłaszcza nocnych koncertów, gdy się uruchomi takie walenie, bo to już nie jest stukanie, gdzies o 2 nad ranem i tak ciągnie regularnym waleniem co kilkanaście sekund przez godzinę lub dłużej. Spać się nie da, żyć się odechciewa.

 

Szukam pilnie jakichkolwiek szybkich i skutecznych porad i rozwiązań.

 

Dodam tylko, że grzejniki są odpowiednio podpięte do instalacji góra/dół, używam ich sporadycznie, tylko w przypadku ciężkiego chłodu w mieszkaniu, głównie z obawy że rozkręcenie choćby minimalne uruchomi grzejnikowego demona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...