Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Salon - narożnik czy sofa


woyytas

Recommended Posts

Witam serdecznie,

Obecnie stoję przed wyborem wypoczynku do salonu.

Od początku zakładaliśmy, że będzie to narożnik, jednak mam jedną wątpliwość związaną z jego umiejscowieniem. Założenie było takie, że jeden bok narożnika będzie na ścianie gdzie jest witryna, a drugi bok wgłąb pokoju - w kierunku filara (ten bok jest na wprost telewizora).

Zastanawiam się jednak, czy rozwiązanie to będzie dobrze wyglądało bo parapet na witrynie jest na wysokości 60 cm. Wysokość narożnika ok 80-90 cm, czyli będzie on ponad parapetem, a przy długości boku narożnika 2-2,2 m, będzie o rozpoczynał się mniej więcej w połowie witryny (całość witryny to 2,9 m). Czy nie będzie to dziwnie wyglądało, jeżeli narożnik będzie wystawał ponad parapet i zaczynał się od połowy witryny? Czy może lepiej pokombinować tak, aby zamiast narożnika ustawić sofę 3 osobową na odcinku ściana witrynowa - filar, w pufami?

Możecie doradzić jakie jest wasze zdanie?

Będę wdzięczny za wszystkie porady.

 

Z góry dzięki.

Wojtek

 

IMG_20190501_141213.jpgIMG_20190501_141039.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli odsuniesz narożnik od okna, to może stać w jego świetle. Ale wówczas w sumie masz kanapę przesłaniająca widok na okno.

Można ustawić ją odwrotnie i od strony holu dostawić konsolę, aby optycznie zamknąć salon.

Albo ustawić sofę i dać w świetle okna fotele o lekkiej konstrukcji.

 

bb2125c6fe10b126gen.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Elfir, dzięki za odpowiedź.

Masz rację, ustawienie narożnika dłuższym bokiem wzdłuż okna trochę przesłoni jego widok.

Ustawienie odwrotne - zamykające część salonu jest fajną opcją, jednak w tym przypadku siedzisko będzie tyłem do kominka. Dobrze byłoby, aby mieć miejsce do siedzenia na wprost kominka (kominek ustawiony równolegle do okna).

W przypadku natomiast foteli lekkiej konstrukcji (BTW mógłbyś podesłać link do jakiś ciekawych propozycji) jak rozwiązać sprawę z ławą? W tym przypadku musiałaby być chyba jedna duża kwadratowa ława, aby w każdego miejsca był do niej w miarę łatwy dostęp. Właśnie rozważałem tę opcję, ale zamiast foteli 2 pufy z jednej (od strony witryny i od strony zamykającej salon). Czy w tym przypadku pufy nie są dobrym pomysłem?

Jeszcze nad jedną opcją się zastanawiałem - sofa 2 osobowa na ścianie witryny (odsunięta od ściany) o sofa 3 osobowa frontem do TV?

Minusem tego rozwiązania jest zbyt duża "strata" miejsca w samym narożniku oraz zbyt dalekie odejście wgłąb pokoju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej chwili moda jest na dostawianie stoliczków pomocniczych. Dwóch mniejszych ław, zamiast jednej dużej.

 

http://bigpiloans.com/wp-content/uploads/2018/10/25-bright-midcentury-modern-living-room-designs-home-design-lover.jpg

 

home-design.jpg

 

Amagansett-House-by-Jessica-Helgerson-Interior-Design-Yellowtrace-07.jpg

 

http://www.architectureartdesigns.com/wp-content/uploads/2017/01/15-Exquisite-Mid-Century-Modern-Living-Room-Designs-That-Will-Inspire-You-6-630x420.jpg

 

Pufy nie mają oparcia, kiepsko się siedzi.

 

 

tutaj kanapy z niskimi oparciami w świetle okien:

http://cdn25.urzadzamy.smcloud.net/t/user_photos/t/88982/pastelowa-aranzacja-wnetrza-domu-nad-morzem_2836957.jpg

 

Ale osobiście wolę wysokie oparcia, bo na kanapie raczej siedzę niż leżę.

 

A tutaj pomysł z siedziskiem przy oknie:

Mid-Century-Modern-Living-Room-Interior-Design-9.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozwiązania ze stolikami dodatkowymi pewnie są praktyczne. Może i jest to opcja.

A co powiesz na narożnik przy oknie i w kierunku filara a takim rozwiązaniem, że część narożniku przy oknie byłaby bez boku - wówczas ta "końcówka" mimo, że zachodziłaby na okno, byłaby pod parapetem. Wizualnie mielibyśmy wówczas otwartą przestrzeń salonu patrząc od wejścia. Minus taki, że znów nie ma miejsca do siedzenia na wprost kominka. Może jakieś lekkie fotele rozwiązałby sprawę?

Przykładowa wizualizacja - jednak wydaje mi się, że sofa ustawiona przy kominku (równolegle do okna) zmniejsza znacznie przejście przy kominku w kierunku telewizora (ja kominek mam właśnie w takim ustawieniu).

Ja uważasz czy zastosowanie narożnika będzie lepszym rozwiązaniem - gdyż pozwoli na efektywniejsze wykorzystanie narożnika przy witrynie?

 

big_51c765a33aa9009fb778535ec77df5f145a1a4c2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dla mnie kanapa musi mieć oparcie. Wstawianie narożnika, z którego fragmentu nie będzie się korzystać, bo będzie zbyt niewygodny, to dla mnie strata kasy.

 

Nie wiem jakie sa twoje preferencje, może tobie nie przeszkadza brak oparcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tu masz nowoczesne kanapy z niskimi oparciami.

http://cdn.bestdesignideas.com/wp-content/uploads/2016/04/Living-Room-White-Curtains-Ideas.jpg

 

a tu z fotelami:

formal-18.jpg

 

http://1.bp.blogspot.com/-57Sfla2i30E/VivgLMv8gBI/AAAAAAAABDM/Npvtf999vPY/s1600/020-harbour-frontrow-seat-luigi-rosselli-architects-1050x578.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasem jak popatrzy się na te projekty domów to człowiek się zastanawia jakiż to baran projektował , ogladałem z synem (chce się budować) kilka domów tzw modelowych i ani jeden tak po prawdzie nie nadawał sie do budowy chociaż ludzie to biorą , naokoło wszedzie okien typu balkonowych i nie mówię tu juz o koszcie tych okien bo to inna para kaloszy ale o tym że w tych salonach nijak nie da się nic ustawić ot mają chyba puste stać ba nawet TV tak na dobrą sprawę ciężko gdzieś doczepić , połowa tych projektantów powinna zdawać jakies inne egzaminy z ergonomi np .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w tych salonach nijak nie da się nic ustawić ot mają chyba puste stać ba nawet TV tak na dobrą sprawę ciężko gdzieś doczepić , połowa tych projektantów powinna zdawać jakies inne egzaminy z ergonomi np .

 

Te domy sa projektowane był ładnie wyglądały na wizualizacjach. Oknami poprawia się czasem złe proporcje domu.

 

Niewątpliwie duże okna są drogie i wówczas to kwestia posiadanych funduszy (oraz widoków roztaczających się z okien):

- albo okno jest luksusem i szkoda je wówczas zasłaniać meblami

- albo cena okien nie ma znaczenia, przeszklone są prawie wszystkie ściany i nawet TV może stać w świetle okna, jak tu:

ATELIER-DATA-CASA-VARATOJO-008.jpg

 

 

A to jest wizualizacja salonu chyba z projektu autora wątku, lub bardzo podobna:

015096_r0_960.jpg

 

Szprosy odcinają optycznie widok zza okna i okno staje się tylko świetlikiem. W sumie szkoda, jeśli widok za oknem jest ładny (np. na las czy duży ogród). Mniejsza szkoda, gdy zaraz za oknem jest żywopłot i dom sąsiada :)

 

bo taki widok zastąpi i kominek i telewizor:

http://pinhouse.pl/p/wp-content/uploads/2014/07/pokój-z-widokiem-na-las-duże-okno-710x651.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 years później...
  • 2 weeks później...

Witam

dla mnie okna ostatnio to frustrujący temat. Nie mam ich za wiele ale i tak już kilkanaście ptaków musiałam zakopać. O tym rzadko mówi się. Mieszkam już długo zaraz przy lesie w otulinie Puszczy kampinoskiej i dalej nie mogę się do tego przyzwyczaić. Najgorzej jest właśnie w okresie wiosennym. Trochę pomogły naklejki na okna ale wciąż ptaki rozbijają się o nie. A naokoło mnie powstają nowe domy z wielkimi przeszkleniami. Czasami mam wrażenie, że teraz to zapanował wyścig- kto ma większe okna tym jest "lepszy". Czuję bezsilność...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...