Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Dzień dobry wszystkim.

Witam się z Wami po wielu latach obserwacji forum teraz już jako inwestor zwracam się po poradę do znających temat okien.

 

Mam w planach duże fixy - największe okno w świetle otworu to dł.3300x wys.2700. Będą też duże drzwi balkonowe 1200x2700. Proszę powiedźcie na co powinienem zwrócić uwagę w rozmowach z dostawcami oprócz takich podstawowych spraw że chcę by pakiety były ciepłe Ug=0,5 a ramy białe, odpowiednio wytrzymałe i ciepłe (nie określałem profilu ani czy PCV czy Alu).

Chciałbym by montaż był na taśmach rozprężnych, taśmy i co tam potrzebne do ciepłego montażu.

Okna będą umieszczone w warstwie izolacji w ramach typu winframer przygotowane wcześniej przez moją ekipę (mam znajome źródło). Mur jest mocny - silikat i beton więc nośność tego systemu to 200kg/m.

 

Zwracam się do Was o takie rady bo dzwonił jeden dostawca salonu producenta mającego PCV i Alu z pytaniami typu: ile chcę szyb, czy profil 5 czy 7 komór i czemu napisałem że drzwi balkonowe rozwieralne a nie dodatkowo uchylne. Ja powiedziałem mu o moich wątpliwościach co do wytrzymałości przy dużych drzwiach to zaznaczył jedynie sobie - pan chce konstrukcje wzmacnianą... Doradzał również montaż na pianę, że ma dobrego pieniacza z mojego rejonu a cena znacząco mniejsza...

 

Napiszcie mi co byście wybrali, jaką konstrukcję dla takich okien. Cena też ma znaczenie więc nie wymagam topowych osiągnięć producentów schucko etc.

Czy PCV poradzi sobie? Czy może Alu lepsze i cena będzie podobna?

Jakie szyby?

Czy jakieś zalecenia macie co do drzwi balkonowych?

Rady co do montażu - okna wysokie są do posadzki więc tutaj ciepłych podwalin raczej nie trzeba. Taśmy rozprężne czy wystarczy pilnować pianującego?

 

Dziękuję za dyskusję i pozdrawiam,

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rany, też się uśmiałem na słowo "pieniacz" :)

 

Sorry, ale rozmowa z przedstawicielem fabryki wygląda na "hurtownię okien" która nie jest zainteresowana by zrobić dobrze, a jedynie "zaspokoić" oczekiwania klienta.

Dla mnie - handlowiec do skreślenia.

Takie gabaryty w plastiku??? Pewnie się znajdą tacy, co zaoferują szyby wklejane i profile drzwiowe. Ale to nie ma prawa działać.

Aluminium. Może jeszcze drewno. Podobne gabaryty skrzydeł robiłem parę lat tamu na okuciach klasycznych. Praktycznie regulacji wystarczy jeszcze na raz. Potem trzeba będzie poprawić mocowanie okuć (waga swoje robi).

Wstawiałem też tak duże skrzydła na okuciach Roto Power Hinge (kilkaset zł dopłaty za sztukę) - po 2 latach zero regulacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedzi!

 

Wygląda na to, że muszę wyprzedzić handlowców i sam w zapytaniu od razu napisać by duże okna były dobierane w ciepłych ramach aluminiowych a pakiety zawierały szyby hartowane...

Będę informował jak sytuacja się rozwija.

O nie, wcale nie musisz tego robić. Dzięki temu będziesz wiedział kto ma doświadczenie w tego typu konstrukcjach, a kto robi ofertę byleby tylko złapać klienta a potem "jakoś to będzie"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciekawe co bedzie jak szyba peknie - kto ja wymieni - szklenie zazwyczaj jest od wewnatrz - poza nielicznymi przypadkami alu [fasady] - jak wynienisz szybe - chyba ze rozprujesz sciany - co do szyby to powinna byc dwukomorowa - od zewnatrz hartowana 6 mm w srodku tak samo a od wewnatrz klejona hartowana - dwie piatki na folii podwojnej czyli ESG6mm /16 ramka/ESG6 mm/ramka 16 mm/ ESG VSG 55.2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciekawe co bedzie jak szyba peknie - kto ja wymieni - szklenie zazwyczaj jest od wewnatrz - poza nielicznymi przypadkami alu [fasady] - jak wynienisz szybe - chyba ze rozprujesz sciany - co do szyby to powinna byc dwukomorowa - od zewnatrz hartowana 6 mm w srodku tak samo a od wewnatrz klejona hartowana - dwie piatki na folii podwojnej czyli ESG6mm /16 ramka/ESG6 mm/ramka 16 mm/ ESG VSG 55.2

Z konstrukcją szyby się zgodzę choć nie wiem dlaczego sugerujesz laminowaną od środka zamiast ESG ? I tak w razie jakby co całość do wymiany

A jak się wymienia ?

Nooo Pchełek.... to nie lata 90te ;) w naszych realiach

Są dźwigi

są pająki

wymiana z zewnątrz nie stanowi już wyzwania chyba że od pierwszego piętra w górę ale to też wykonalne

 

Ważne jedno

By klient miał świadomość kosztów jakie to ze sobą niesie oraz realnie zerowej szansy na zrzucenie tego w koszty gwarancyjne

 

Sam pają z dźwigiem to idzie już w tysiące a sama szyba też tanią nie będzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wymiana z zewnątrz nie stanowi już wyzwania

 

To trzeba przewidzieć i dać inne ramy na starcie? U mnie ramy uniemożliwiają wyjęcie szklenia z zewnątrz.

Nie wpływa to na szczelność okna, jak te listwy montowane po włożeniu szklenia są od zewnątrz?

 

I co z bezpieczeństwem? Złodziej może sobie te listwy z zewnątrz zdemontować i nie wzbudzając czujki inercyjnej ani kontaktronu ma autostradę do wynoszenia dobytku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a kto powiedział że przyszybówki mają być od zewnątrz ?

Oj oj oj poszperajcie na YT i zobaczycie jak z zewnątrz wkłada się szybę do wnętrza pomieszczenia by później włożyć ją w ramę

Tylko fasady szkli się od zewnątrz ale one mają zupełnie inną konstrukcję

 

I tylko w wyjątkowych sytuacjach gdy pająk przez ramę nie ma szansy przejść (bardzo wąskie fixy) rozwa za się szklenie od zewnątrz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I co z bezpieczeństwem? Złodziej może sobie te listwy z zewnątrz zdemontować i nie wzbudzając czujki inercyjnej ani kontaktronu ma autostradę do wynoszenia dobytku?

 

Pomimo, że nikt nie sugerował listew przyszybowych od zewnątrz to już widzę jak złodziej wyciąga sobie ważącą ponad 400kg szybę i wchodzi do domu :lol2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomimo, że nikt nie sugerował listew przyszybowych od zewnątrz to już widzę jak złodziej wyciąga sobie ważącą ponad 400kg szybę i wchodzi do domu :lol2:

 

Same nie wypadną po wyjęciu listew? To może jakaś dźwignia (jak mnie pamięć nie zawodzi to czegoś takiego w podstawówce na fizyce uczyli).

No, może jedna przyssawka będzie potrzebna do pomocy. I wystarczy coś podłożyć do wyciszenia upadku (jak nie ma w ogrodzie krzaków które to załatwią).

 

A tak zrozumiałem szklenie od zewnątrz. Widocznie błędnie. Faktycznie, nie widziałem jak się szkli 3,3x2,7 i nie mogę tego znaleźć. I takie okno waży chyba z 270 kg, a nie 400.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szklenie od zewnątrz - czyli podawanie szyby od wewnątrz, a nie przez dom (z resztą - takie pakiety niejednokrotnie nie "przejdą" przez drzwi.

Szybę miniżuraw podaje od zewnątrz, przez okno. Trochę tak, jakby wnosić do domu bardzo duży obraz. Pod kątem, przechylony, ale wejdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Straszycie ale to dobrze. Spodziewam się że nie będzie to zlecenie zupełnie proste - tanie. Potrzeba mi tej wiedzy by dobrze rozpatrzeć oferty. Zobaczymy co ten tydzień przyniesie.

Mam fajne widoki, brak sąsiadów od stron dużych okien więc szkoda patrzeć na ściany. Chyba że ceny będą zaporowe to pomyślę o jakimś podmurowaniu...

20190418_180848_HDR.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepiekny widok!

Ja również się zastanawiam o co wszytskim sprzedajacym chodzi. Prosze wyjasnijcie mi to. Nasze najwieksze przeszklenie to 250cmx 250cm czyli dużo mniejsze niż wskazane w tym wątku/poscie, jednak sprzedawcy zgodnie kręcą głowami że przy tym gabarycie nalezy zrobić słupek. Oczywiscie dwie firmy wyceniły bez słupka ale twierdza że lepiej zrobic słupek w razie pekniecia szyby... Jeden twierdzi że takiej tafli to on sie nie podejmie wymieniać w razie uszkodzenia. Poza tym mówi że wymienia sie od środka i nie bedzie jak miał wejśc z tak duża taflą własnie ze względu na gabaryty (wiekszość okien to fixy, tarasowe drzwi zwykłe wys 240cm). Czy mamy go słuchać? Prawde mówi czy nabija w butelke? Robić ten słupek ? Mamy mętlik w głowie... Jakie jest prawdopodobieństwo ze taka szyba pęknie? czy przy takich dużych przeszkleniach pękaja samoistnie bo po tylu rozmowach to ja takie wrazenie odnoszę :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepiekny widok!

Ja również się zastanawiam o co wszytskim sprzedajacym chodzi. Prosze wyjasnijcie mi to. Nasze najwieksze przeszklenie to 250cmx 250cm czyli dużo mniejsze niż wskazane w tym wątku/poscie, jednak sprzedawcy zgodnie kręcą głowami że przy tym gabarycie nalezy zrobić słupek. Oczywiscie dwie firmy wyceniły bez słupka ale twierdza że lepiej zrobic słupek w razie pekniecia szyby... Jeden twierdzi że takiej tafli to on sie nie podejmie wymieniać w razie uszkodzenia. Poza tym mówi że wymienia sie od środka i nie bedzie jak miał wejśc z tak duża taflą własnie ze względu na gabaryty (wiekszość okien to fixy, tarasowe drzwi zwykłe wys 240cm). Czy mamy go słuchać? Prawde mówi czy nabija w butelke? Robić ten słupek ? Mamy mętlik w głowie... Jakie jest prawdopodobieństwo ze taka szyba pęknie? czy przy takich dużych przeszkleniach pękaja samoistnie bo po tylu rozmowach to ja takie wrazenie odnoszę :o

Ja mam fixa 250x230 i musiałem go podzielić bo nie chcieli zrobić w takim wymiarze - tzn zrobić może by i zrobili, ale beż żadnej gwarancji. Okna były zamawiane w 2016.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie

Takie duże przeszklenia są wykonalne i się je wykonuje.

To żaden problem

Ale:

- przy dużych ciezarach i gabarytach należy rama wykonać w aluminium badz drewnie

- szkło powinno być hartowane - wszystkie szyby w zespoleniu

- trzeba mieć świadomość kosztów- samej szyby, haftowanie, dźwigu z pajakiem

- na parterze można spokojnie wymienić szybe z zewnątrz- z zewnątrz wprowadza się ja do środka i wycofuje w otwor. Na piętrze już mogę być z tym manerwrem problemy

 

Można prawie wszystko

Kwestia przede wszystkim sprzedającego znającego się na rzeczy no i zawartości portfela

W dzisiejszych czasach już ogromna większość firm dolicza pająka gdy szyba przekracza 150 kilo

Coraz mniej wariatów dzwigajacych w kilku duża ciezary

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...