Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Komin wentylacji i pieca


Recommended Posts

Witam.

 

Pogrzebałem na forum i nie znalazłem konkretnej odpowiedzi na mój problem.

Chcę ocieplić komin na strychu. Komin z pustaków wentylacyjnych, w jednym z nich będzie przebiegała rura ze spalinami z pieca gazowego, pozostałe wentylacyjne (łazienki itp)

Kocioł kondensacyjny z zamkniętą komorą spalania.

 

Czy w takim przypadku konieczne jest ocieplenie komina wełną skalną, czy bezpieczne będzie również zastosowanie styro?

Edytowane przez Bukake
dodatkowe informacje
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, więc jak para z łazienki 23 stopni wejdzie na strych 10 stopni to może się skroplić.

 

Wracając do pytania- czy taki komin ze spalinami z kotła gazowego dla bezpieczeństwa należy ocieplić wełną, czy styropian w tym wypadku nie będzie stanowił zagrożenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby nastąpiło skraplanie wody na ściankach komina ich temperatura musi być niższa od pobieranego powietrza /w uproszczeniu/

 

Bzdura. Spaliny z kotła kondensacyjnego mają 100% wilgotności i każde ich schłodzenie powoduje skraplanie pary. Taki wydruk - temperatura punktu rosy = temperaturze spalin.

 

Analiza-procesu-spalania_fot_3.png

 

Ciekawe, skąd się wzięła nazwa kocioł kondensacyjny? ;)

 

A co do meritum - to ocieplenie musiałby być idealne. Trzeba więc założyć, że z komina się będzie lało czy będzie ocieplony, czy nie.

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciebie.

Dla mnie jest oczywiste, że @Bukake pytał o komin, czyli konstrukcję i czy trzeba ja ocieplać z zewnątrz

Ty natomiast piszesz o przewodzie spalinowym kotła i wodzie w spalinach, który dobrze by było ocieplić idealnie.

Z komina nic się nie leje, z przewodu spalinowego i owszem - do kanalizacji/szamba, a resztki pary wodnej wraz ze spalinami przez wylot na dachu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciebie.

 

Ja nie chcę ocieplać komina. Polemizuję z Twoim stwierdzeniem "Aby nastąpiło skraplanie wody na ściankach komina ich temperatura musi być niższa od pobieranego powietrza /w uproszczeniu/"

Chcesz podyskutować, czy rura jest składnikiem komina?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ścianki komina od wewnątrz opływa powietrze pobierane przez kocioł.

Teoretycznie jest możliwe wykraplanie na nich wody.

Mamy rozmawiać o teorii kiedy to jest możliwe, zależności punktu rosy od temperatury, ciśnienia cząstkowego pary itd., które mogą mieć miejsce?

Publikujesz wydruk testowy z analizatora spalin. Skład spalin i ich punkt rosy nie ma nic wspólnego w kominem i wykraplaniem wody po stronie wewnętrznej komina /pomiędzy przewodem spalinowym, a wewnętrzną częścią komina/, a także z zewnętrzną częścią komina na strychu u @Bukake.

Łopatologicznie. Nie widzę związku publikowania wydruku z analizatora, a pytaniem @Bukake i jaki ma związek zamknięty i wydzielony układ spalinowy z kotła i wykraplaniem wody w konstrukcji komina.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...