Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Chłodnica przy rekuperacji


Recommended Posts

Witam!

 

Zastanawiam się nad dołożeniem NAGRZEWNICA / CHŁODNICA WODNA WANAS 426 do rekuperatora. Czy korzysta ktoś z takiego rozwiązania? Interesuje mnie jaką temperaturę w domu można uzyskać przy takich upałach jakie mamy obecnie.

 

No niestety muszę cię zmartwić.To jest jak kombinowanie konia pod górkę.Musi być klima i kropka.Zobacz jaką ilość powietrza przemieli klima na pierwszym i najniższym biegu i teraz porównaj to z reku.:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie nierealne. Mam założoną chłodnicę (ggwc głównie jako zabezpieczenie w zimę przed zamrożeniem wymiennika). Ilość chłodu jaką jesteś w stanie dostarczyć jest zbyt mała. Dla ok 200 m^3/h i temperaturze 15*C (co i tak jest mega optymistyczne, u mnie jest to ok 20*C za chłodnicą) zamiast 25 z reku dostarczasz tylko 0,6kW chłodu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpinam się pod ten wątek. Co myślicie o takiej chłodnicy i puszczeniu w niej wody z pompy ciepła? Zdaje sobie sprawę, że to nie schłodzi jak klima, natomiast dobre i te 2-3C mniej przy niewysokim koszcie instalacji. Tylko ciekaw jestem czy ktoś ma takie rozwiązanie i przy domu ocieplonym według współczesnych standardów udaje się te 2-3C temperaturę obniżyć.

 

Jak to sobie wyobrażasz? Że puścisz w taki obieg co ma z 20l i 500W mocy bezpośrednio? Czy zamierzasz zamontować zbiornik wody lodowej i osobną pompę obiegową?

IMO w upały podstawa to osuszyć powietrze. To daje dużo więcej, niż samo schłodzenie. A schłodzenie o 3* bez kondensacji (czyli zwiększenie wilgotności względnej) niewiele da.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy temperatura gruntu...

Każde dobrze zrobione GWC czy GGWC pozwala osuszać powietrze wentylacyjne...

 

Nie schłodzisz do temperatury czynnika. A to już ponad 10* latem.

Nawet, jak uda się schłodzić powietrze do temperatury punktu rosy, to będą to chwile i niewielkie przekroczenia, więc i niewiele wilgoci skroplisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie schłodzisz do temperatury czynnika. A to już ponad 10* latem.

Nawet, jak uda się schłodzić powietrze do temperatury punktu rosy, to będą to chwile i niewielkie przekroczenia, więc i niewiele wilgoci skroplisz.

 

Oczywiście wiesz to z doświadczenia...

 

 

Ale oczywiście "klapka" w twoim rekuperatorze to chłodzi ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście wiesz to z doświadczenia...

 

Oczywiście.

Masz takie doświadczenia, że wymiennik ogrzewa/schładza obieg wtórny do temperatury jaką jest zasilany?

 

A temperatury z gruntu, o czym świadczą liczne relacje właścicieli pomp gruntowych, to latem ponad 10*. A oni ten grunt chłodzą nawet latem grzejąc CWU - Ty chcesz grunt jeszcze ogrzewać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście.

Masz takie doświadczenia, że wymiennik ogrzewa/schładza obieg wtórny do temperatury jaką jest zasilany?

 

A temperatury z gruntu, o czym świadczą liczne relacje właścicieli pomp gruntowych, to latem ponad 10*. A oni ten grunt chłodzą nawet latem grzejąc CWU - Ty chcesz grunt jeszcze ogrzewać.

 

Weź sobie człowieku puść zwykłą kranówkę przez pierwszą lepszą chłodnicę z wentylatorem i sam zobaczysz czy robi się kałuża z kondensatu pod nią...

Każde GGWC działa tak samo...

 

No ale ty oczywiście będziesz udowadniać że to nie prawda bo wiesz lepiej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weź sobie człowieku puść zwykłą kranówkę przez pierwszą lepszą chłodnicę z wentylatorem i sam zobaczysz czy robi się kałuża z kondensatu pod nią...

Każde GGWC działa tak samo...

 

No ale ty oczywiście będziesz udowadniać że to nie prawda bo wiesz lepiej...

 

Masz rację, wystarczy przekroczyć punkt rosy i już będzie kałuża. Problem tylko w tym jak duża. Im niższa temperatura czynnika chłodzącego, tym więcej się wykropli wody i tym mniejszą będzie miało wilgotność po ogrzaniu w pomieszczeniu.

Dzisiaj jest super. Temperatura na "polu" około 23*C i wilgotność około 45% . W nocy tylko otwierać okna (oczywiście kto może otworzyć) i łapać chłód na gorętsze dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weź sobie człowieku puść zwykłą kranówkę przez pierwszą lepszą chłodnicę z wentylatorem i sam zobaczysz czy robi się kałuża z kondensatu pod nią...

 

Jakoś mam sucho przy wodomierzu. Czemu miałoby się skraplać po dołożeniu chłodnicy czy wentylatora? Temperatury się nie zmienią.

 

Ale co się dziwić, jak temperatura punktu rosy wygląda tak:

 

 

attachment.php?attachmentid=432075

 

 

PunktRosy3.jpg

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakoś mam sucho przy wodomierzu. Czemu miałoby się skraplać po dołożeniu chłodnicy czy wentylatora? Temperatury się nie zmienią.

 

Ale co się dziwić, jak temperatura punktu rosy wygląda tak:

 

 

attachment.php?attachmentid=432075

 

 

 

Dzisiaj jest wyjątkowo sucho, W poprzednie dni nie było już tak różowo. Dzisiaj z klimy nie wiem czy by coś udoił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...