Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Grupa bezpieczeństwa cwu miejsce montażu


romano78

Recommended Posts

Grupa nie może być odcinana zaworem. Spójrz na schemat, np Joule, tam grupa jest właśnie na zimnej wodzie przed zasobnikiem.

 

A gdzie ja napisałem ze chce odcinać zaworem naczynie?chodzi mi o to ze mam zbiornik w kotłowni np.300l w drugim końcu budynku np.W kuchni gdzie jest zasilany zlewozmywak wpinam się na zimnej wodzie przez trojnik z naczyniem przeponowym nie żebym tak chciał zrobić tak tylko teoryzujie ale według mnie działało to będzie tak samo jak z naczyniem w kotłowni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca. Trzeba sprawdzić schemat podłączenia zasobnika. Wspomniany joule, jak i na schematach znalezionych w internecie jest jeszcze zawór zwrotny. Czyli zawór zwrotny > grupa > zasobnik. W tej sytuacji nie możesz sobie dać grupy w dowolnym miejscu. No chyba, że dasz zawór zwrotny w drugim końcu budynku. Tylko po co on wtedy?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Nie chce puszczać za dużo rur po wierzchu rura do grupy bezpieczeństwa będzie schowane w ścianie grupa będzie nad zbiornikiem czyli przy zasilaniu zbiornika zimną wodą na dole dam zasilanie grupy bezpieczeństwa w ścianie rura fi 16 między zbiornikiem a zasilaniem zimnej wody dam trojnik i zawor zwrotny i ten trójnik połącze z zasilaniem grupy bezpieczeństwa .

1562070224606-567042787.jpg

Edytowane przez romano78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 years później...

Podepnę się pod temat.

Mam zmiornik CWU 250 l z Termici ze stali nierdzewnej.

Monter zamontował grupę bezpieczeństwa na rurze która wychodzi z dołu zbiornika, chyba tak ma to być bo 2 lata działało bez zarzutu.

Jednak od miesiąca zawór bezpieczeństwa na grupie przepuszcza, a na reduktorze ciśnienia wzrasta ciśnienie. Teraz po przeczytaniu wątku dotarło do mnie że widocznie nie mam zaworu zwrotnego, musiałbym więc zamontować go przed dopływem zimnej wody do zbiornika CWU?

Kolejna sprawa to od miesiąca zawór bezpieczeństwa przepuszcza bo naczynie przeponowe jest puste, nie ma w nim wody ale jest powietrze.

Spuszczam z niego powietrze a woda do niego nie wpływa, pompuje powietrze a woda w z kranu nie leci (oczywiście na zamkniętym dopływie zimnej wody)

Wywnioskowalem że zaciął się zawór serwisowy, który jest zamontowany tuż przed naczyniem przeponowym, aby można go zdemontować baz spuszczania wody ze zbiornika CWU.

Tera pytanie:

Czy mogę zamontować zawór tuż przed brupą bezpieczeństwa aby móc w przyszłości serwisowac naczynie przeponowe jak i całą grupę bezpieczeństwa, zaznaczę ze zdemontuje rączkę od zaworu aby przypadkiem nie została zamknięty, choć do piwnicy nikt nie wchodzi oprócz mnie i nie czego nie dotyka.

Chce zlikwidować zawór serwisowy przy naczyniu przeponowym, bo chyba jest zbyt awaryjny.

Kolejne pytanie to na jakimś forum ( nie pamiętam jakim) ktoś wrzucił fotkę grupy bezpieczeństwa takiej jak mam ja i tam pisali ze to jest grupa do CO i takiej się na CWU nie montuje.

Wrzucam fotkę jak to u mnie wygląda i proszę o ocenę czy tak to ma wyglądać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzucam fotkę jak to u mnie wygląda i proszę o ocenę czy tak to ma wyglądać.

 

Jaki masz model naczynia przeponowego?

Jakie masz ciśnienie wstępne w nim?

Jakie masz ustawione ciśnienie na reduktorze?

Gdzie masz ten zawór serwisowy?

Odpowietrznik w CWU nie ma sensu. Ale nie zaszkodzi. Za to naczynie przeponowe powinno mieć atest PZH do kontaktu z wodą pitną.

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naczynie Reflex 18 l, zbiornik CWU 250 l

Pompa ciepła LG.

b7a114e4e93c7c65med.jpg

Na reduktorze ciśnienia 3 bary a na naczyniu przeponowym 2,8 bara.

I wszystko było super przez 2 lata, aż nagle zaczął przepuszczać zawór bezpieczeństwa na grupie bezpieczeństwa. Sprawdziłem ciśnienie na naczyniu a tam 4,5 bara, spuściłem do 2,8 i na drugi dzień znów były 4,5.

Dodatkowo naczynie jest ewidentnie puste, nie ma w nim wody, gdy obstukuje i ruszam. Chcialemnje na nowo wyregulować ale, coś jest nie tak.

Zakręciłem dopływ wody i spuściłem ciepła wodę w kranie i na otwartym kranie pompowałem naczynie do 2,8, bo wcześniej spuściłem do zera, ale woda z kranu się nie wylewa, a po odkręceniu zaworu przy reduktorze wzrosło do ponad 3 bar.

Nasunął mi się pomysł że ten zawór serwisowy nad naczyniem się zablokował i nie puszcza wody do naczynia, więc jest ono niewidoczne i nadmiar ciśnienia-woda wypływa przez zawór bezpieczeństwa. Boję się demontować naczynie bo jak szwankuje ten zawór serwisowy to zaleje piwnice.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I wszystko było super przez 2 lata, aż nagle zaczął przepuszczać zawór bezpieczeństwa na grupie bezpieczeństwa. Sprawdziłem ciśnienie na naczyniu a tam 4,5 bara, spuściłem do 2,8 i na drugi dzień znów były 4,5.

 

Co spuściłeś? Ciśnienie wstępne zmniejszyłeś?

 

Opukiwanie to urban legend. Do zapełnienia naczynia prawie po korek dookoła worka jest powietrze.

 

403320-4e3c-1600x0_porada-naczynie-wzbiorcze1-budujemydompl.png

źródło

 

Jak przy 4,5 bara puszcza zawór bezpieczeństwa to z nim masz problem, a nie z naczyniem. Naczynie jest na styk - więc nawet przy prawidłowym ciśnieniu wstępnym może trochę wzrosnąć ciśnienie w instalacji (4,5 bar jest w normie i to nic strasznego).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak spuszczałem ciśnienie - powietrze z balona w naczyniu.

Przez 2 lata podczas grzania wody (raz na dobę do 50 stopni) na manometrze na grupie bezpieczeństwa wzrastało z 2,8 do 3,1 teraz wzrastało do ponad 4 i puszczał zawór bezpieczeństwa.

Ok też pierwsze pomyślałem że to zawór bezpieczenstwa, ale dlaczego na manometrze tak wzrastało ciśnienie, przecież naczynie powinno to zniwelować jak przez ostatnie 2 lata?

Wczoraj wieczorem założyłem nowy reduktor ciśnienia, bo stary (20 lat) był pełen opiłków.

Zobaczę dziś o 14 jak pompa zagrzeje zbiornik CWU.

Tak czy siak zawór bezpieczeństwa mam do wymiany, a żeby go wymienić muszę spuścić i w wiadrach wynieść z piwnicy połowę zbiornika CWU, bo na takiej wysokości mam grupę bezpieczeństwa.

Dlatego chce założyć zawór kulowy na wlocie do grupy, aby na przyszłość nie opróżnić zbiornika CWU, jak już spuszczę wodę to i naczynie chce zdemontować i wywalić zawór serwisowy, bo też może szwankować.

Wtedy wyleje wodę z naczynia przeponowego i napompuje równe 2,8 bara powietrza, w sieci na reduktorze mam 3 bary.

Pytanie czy model grupy może zostać, bo ta belka niebieska to zwykły metal i woda +metal = rdza no i woda z zaworu bezpieczeństwa leci już żółtawa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę założyć ten zawór przed grupą bezpieczeństwa a zlikwidować zawór serwisowy na naczyniu ?

Gdy cokolwiek mi nawali na grupie to nie bedy mysiał dymać z wiadrami z wodą z piwnicy, no i może pompa cyrkulacyjna się nie będzie zapowietrzać , do niej też mam utrudniony dostęp, jest w rogu za zbiornikiem cwu, żeby ją odpowietrzyć to woda leje się na mnie i na ściany, bo mogę na ślepo wsadzić tam tylko ręce z kluczami, tak mi to magik zmontował

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i mam kolejny problem, a raczej pozostał stary,.

Mimo wymiany reduktora nadal wzrasta ciśnienie w całej instalacji.

Na reduktorze mam fabrycznie 3 bary, po zagrzaniu wody wzrasta na grupie bezpieczeństwa do 4,5 bara czyli nie działa naczynie przeponowe, nie pochłania tego ciśnienia, dodatkowo wzrasta ciśnienie na reduktorze do 4,5 bara, mimo że mam zawór zwrotny na doprowadzeniu zimnej wody do zasobnika, gdzieś 0,5 m przed zasobnikiem, macam rurkę i jest lodowata, a więc zawór zwrotny jest sprawny i woda się nie cofa.

Skąd więc wzrost ciśnienia na reduktorze?

Wiem że jest weekend a ja zadeje dużo pytań, ale może ktoś w końcu znajdzie chwilkę i odpowie ;)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chce zamontować taką mosiężną belkę, bo mam jak wspomniałem zwykłą metalową która jak wspomniałem rdzewieje w środku, czy to dobry pomysł?

https://allegrolokalnie.pl/oferta/grupa-bezpieczenstwa-cocwu-waq

 

Zły pomysł. Właśnie - czy teraz też nie masz przypadkiem zaworu bezpieczeństwa na 2,5 bara? Taki nie nadaje się do CWU - jest do CO. Do CWU powinien być 6 bar.

 

Jakie masz w tej chwili ciśnienie wstępne? Sprawdź np. w oponie samochodu, czy wskazania manometru są realne.

Jak zawór zwrotny jest lodowaty to znaczy tylko tyle, że przed chwilą był pobór ciepłej wody i doszła tam woda z wodociągu która ma temperaturę gruntu. Ciepła woda tam z zasobnika nie dojdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeoczyłem ze to 2,5 bara, w domu mam taki jak zmontował monter 3 lata temu, ale raczej jest na 6 bar, bo dziś przy grzeniu na grupie zegar wskazał 4,5 bara i ani kropla nie pociekła, zresztą 3 lata nie popuszczał, aż do teraz.

Czyli zawór zwrotny musi być szczelony skoro ciśnienie się cofa?

Mam ograniczony dostęp do niego i aby go wymienić muszą spuścić całe 250 l wody.

To może założę go zaraz za reduktorem, że nie cofalo się do reduktora to jakieś 7- 8 metrów od zasobnika cwu.

Można tak? Że będą dwa zawory zwrotne?

Wczoraj wstępna na przeponowym ustawiłem 2,8 a w sieci mam 3, chyba się udało bo woda nie cieknie, a z drugiej strony dlaczego przy grzaniu wzrasta do 4,5?

Skoro przez 2 lata wzrastało o 3 dziesiąte bara?

Gdy pompowałem naczynie przeponowe to zakręciłem dopływ i otworzyłem kran z ciepła woda, ale nic z niego nie ciekło, może dlatego że jest preto wyżej i po drugiej strony domu.

Można tak no nie, czy trzeba jednak demontować naczynie aby dobrze ustawić ciśnienie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...