Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Izolacja rur spiro na poddaszu


Recommended Posts

Witam,

 

Pewnie firma zrobiła mi rekuperację jakiś czas temu. Na poddaszu instalacja rozprowadzona jest rurami spiro bez izolacji. Są podczepione pod jętki. W jętkach będzie 20cm wełny, a pod jętkami 25 cm (w sumie 45). Zapewniano mnie, że jeśli rury będą w takiej warstwie wełny nie muszą mieć izolacji. Tu pytanie, czy to prawda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zalecenia dotyczące umiejscowienia rekuperatora i izolacji.

Pomieszczenia od +20 do + 15stC - przewody wywiewne i nawiewne 20mm, czerpni 50mm , wyrzutni 20-30mm

Pomieszczenia od +14 do 1stC - odpowiednio : 50mm , 50mm, 20mm

Pomieszczenia od 0 do - 20stC - odpowiednio : 20+200mm* , 20mm , 20+200mm*

* - minimum 200mm wełny mineralnej, jako obłożenie lub obudowanie przewodów układanych na poddaszu nieizolowanym termicznie.

Żródło : SPW - W/I.2011

Plus to - zaleca się lokalizację central w pomieszczeniu ogrzewanym lub dobrze zaizolowanym, w którym jest dodatnia temp. w ciągu całego roku. Ma to ZNACZĄCY wpływ na efektywność oraz uniknięcie nadmiernego wychłodzenia zimą jak i przegrzania latem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłączę się pod temat. U mnie wykonawca ma rozkładać rury SPIRO sztywne metalowe na nieogrzewanym strychu. Będzie kładł je na stropie. Sugeruje aby nie ocieplać ich gdyż ja będę tam jeszcze kładł 35-40cm styropianu i wg wykonawcy to w zupełności wystarczy do ich ocieplenia. Rury od czerpni i wyrzutni też chce kłaść po stropie. Ja mam jednak obawy czy nie będą mi takie rury zbyt wychładzać stropu? Ma je niby kłaść na 2cm czy 4cm styropianu (klockach) ale czy to wystarczy? Strop jest lany żelbet. Rekuperator ma być obrotowy w przygotowanym ocieplonym pomieszczeniu na poddaszu. Wejście do rekuperatora są 160mm. Z podbitki mam wyprowadzone rury 200mm i takie też są czerpnia i wyrzutnia. Wykonawca chce od razu za murłatą je zredukować na 160 i tak iść do rekuperatora. Nie lepiej aby były 200mm cały odcinek a redukcja dopiero przez rekuperatorem? Proszę o jakieś wskazówki na co zwrócić uwagę przy takim sposobie rozkładania.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rury należy ocieplać min. 20cm izolacji (nawiew i wywiew od przestrzeni nieogrzewanej, czerpnię i wyrzutnię od ogrzewanej).

Pewnie, że lepiej jak najdłuższą część instalacji robić rurami o większej średnicy - warto to jednak robić symetrycznie żeby opory były podobne. Np. jak masz czerpnię dużo bliżej, to dla równowagi lepiej ją zrobić mniejszą średnicą, a wyrzutnię dłuższą gdy opory na nawiewie i wywiewie będą podobne.

Nie każdy rekuperator umożliwia równoważenie - więc lepiej mieć instalacje zrównoważoną "z natury".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak jest z ociepleniem sonodec classic 200. Fabrycznie ma on 25mm izolacji.

Czy i czym docieplić aby grubość izolacji była na poziomie 50mm. Pytam w kontekście nieogrzewanego poddasza ale chyba dobrze zaizolowanego (w sumie 30mm wełny pod dachem i tyle samo w podłodze poddasza).

Czy jest w moim przypadku sens docieplania tego sonodec którego mam zamiar użyć jako przewód od czerpni i wyrzutni do reku oraz od reku do skrzynek rozdzielczych, które to już będą znajdować się w części ogrzewanej.

Czerpnia i wyrzutnia będzie spięta z 1m kawałkiem sztywnej spiro, które mam zamiar ocieplić wełną 50mm grubą (tu nie ma problemu z ocieplaniem po spiro jest sztywne).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak jest z ociepleniem sonodec classic 200. Fabrycznie ma on 25mm izolacji.

 

Teoretycznie czerpni i wyrzutni poprowadzonych w nieogrzewanych przestrzeniach nie trzeba izolować. Ale jak stryszek się nagrzewa latem, to niepotrzebnie ogrzewałby też powietrze nawiewane. Tyle, że o ile to będzie u Ciebie cieplej, niż na zewnątrz? Pewnie niewiele i pod tym względem izolacja fabryczna by wystarczyła.

Dołożenie izolacji skomplikuje też wymianę takiej rury - a wymieniałbym regularnie przynajmniej od czerpni. Bo ta rura ma wewnętrzną warstwę perforowaną i cały syf może się dostawać do wełny.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Kaizen za info.

Czyli sugerujecie aby te rury jednak ocieplać bez względu na to ile będzie styropianu?

Tak sobie myślę jeszcze czy może nie przekształcić rur od czerpni i wyrzutni na jakieś prostokątne w przekroju aby np pod nimi było z 5cm styropianu (oddzieli to rury od stropu) a nad nimi te 15 czy jak się uda to 20cm styropianu? Co sądzicie o takim rozwiązaniu? Czy w ogóle dać sobie spokój i jak kolega wyżej pisze dać te rury nad ociepleniem stropu? Wtedy by miały tylko te 2 czy 3 cm fabrycznej izolacji?

Kurde ta rekuperacja to temat rzeka:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...