Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Program "Mój prąd"


grv

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Nie bardzo rozumiem. Są przecież cele na kolejne lata, które są wyższe niż obecne.

 

Zresztą dotacje w tym momencie stanowią tylko impuls. Teraz nawet bez tych 5 tys. zł ceny instalacji są na podobnym poziomie jak na początku uruchomienia programu razem z dotacją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
dotacje do PV w obecnej formie to totalna bzdura. Nadwyżka wpychana do sieci rozwala energetykę zawodową. Jedyna dotacja jaka powinna być to tylko i wyłącznie do instalacji które nic nie oddadzą do sieci, czyli tylko instalacja PV z akumulacją energii która potem jest konsumowana na miejscu. Za oddawanie energii do sieci powinny być wręcz kary.

Mam pytanie ,Czy byś założył instalację PV na takich warunkach jak piszesz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dotacje do PV w obecnej formie to totalna bzdura. Nadwyżka wpychana do sieci rozwala energetykę zawodową. Jedyna dotacja jaka powinna być to tylko i wyłącznie do instalacji które nic nie oddadzą do sieci, czyli tylko instalacja PV z akumulacją energii która potem jest konsumowana na miejscu. Za oddawanie energii do sieci powinny być wręcz kary.

 

Mam wrażenie, że zazdrościsz tym co mają instalacje PV. Może to tylko wrażenie i rzeczywiście masz rację, że dobrze by było konsumować na miejscu wyprodukowaną energię. Powiedz nam jednak jak to zrobić, aby energię wyprodukowaną w lecie zachować na zimę. Jak tego dokonasz to masz NOBLA w kieszeni.

Piszesz, że PV rozwala energetykę zawodową, tylko zastanawia mnie fakt dlaczego ta energetyka zawodowa też inwestuje w PV. Niedaleko mam kilka takich klastrów energii PV.

Dziwne podejście prawda robić sobie na złość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dotacje do PV w obecnej formie to totalna bzdura. Nadwyżka wpychana do sieci rozwala energetykę zawodową. Jedyna dotacja jaka powinna być to tylko i wyłącznie do instalacji które nic nie oddadzą do sieci, czyli tylko instalacja PV z akumulacją energii która potem jest konsumowana na miejscu. Za oddawanie energii do sieci powinny być wręcz kary.

 

tak, oczywiście, zabetonowana energetyka zawodowa najwyraźniej nie rozumie, że swiat się zmienia, że za chwilę będziemy przez ich niedawisizm przepłacać za prąd (co się odbije czkawką całej gospodarce, produkującej na tym drogim prądzie) i płacić kary za nadmierną emisję CO2 oraz niewypełnienie podpisanych zobowiązań dotyczących ilości energii pochodzących z OZE.

I każda próba zmiany tego, nawet nie za ich pieniądze jest zła.

Edytowane przez mibas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dotacje do PV w obecnej formie to totalna bzdura. Nadwyżka wpychana do sieci rozwala energetykę zawodową. Jedyna dotacja jaka powinna być to tylko i wyłącznie do instalacji które nic nie oddadzą do sieci, czyli tylko instalacja PV z akumulacją energii która potem jest konsumowana na miejscu. Za oddawanie energii do sieci powinny być wręcz kary.

 

bo pegaziatko jest trolem opłacanym przez spółki energetyczne.

 

Już zapomnieli jak 3 lata temu ogłoszony był w lato któryś poziom energetyczny i zakazali firmom energochłonnym przekraczać określonego zużycia prądu, bo elektrownie pracowały na chyba 70% mocy i więcej nie mogły bo brakowało wody do chłodzenia reaktorów.

Fotowoltaika by sytuację podratowała i dodała energii nieobciążającej bloki energetyczne.

Coś za coś, każdy kij ma dwa końce.

 

A nawet wtedy były zapowiedzi, że jak okres bezdeszczowy się utrzyma dłużej to nawet na domy jednorodzinne będzie trzeba nałożyć ograniczenia w poborze prądu.

Edytowane przez Marco36
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niewątpliwie wzrost zainteresowania fotowoltaiką może stanowić problem dla energetyki, ale po to oni też robią modernizacje i ulepszenia, żeby sobie z tym radzić. Druga sprawa, prawdopodobnie w najbliższej przyszłości domowe magazyny energii staną się zdecydowanie bardziej popularne. Na razie jednak dla inwestorów system prosumencki jest najkorzystniejszy. Trzeba jeszcze dodać, że w systemie prosumenckim nie opłaca się przewymiarowywać instalacji, a im mniej one są przewymiarowane tym mniejsze obciążenie stanowią.

 

Co do przedsiębiorstw energochłonnych, to teraz mogą bardziej zacząć stawiać na fotowoltaikę, bo dobije je opłata mocowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Jeżeli masz takie szczególne pytanie, to najlepiej skontaktować się bezpośrednio z NFOSiem. Niemniej jednak w zakładce Pytania i Odpowiedzi na oficjalnej stronie programu Mój Prąd znajduje się informacja, że można rozbudować instalację bezpośrednio po otrzymaniu dotacji pod warunkiem, że rozbudowa nie będzie wiązała się z demontażem elementów instalacji, które podlegały dotacji.

Okres trwałości w programie wynosi 3 lata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 weeks później...
Dobra wiadomość! Dziś, podczas XII Forum Fotowoltaiki i Magazynowania Energii Solar +, którego byliśmy partnerem, Wiceminister Klimatu i Środowiska Ireneusz Zyska zapowiedział, że trzeci nabór do programu Mój Prąd ma szansę zostać uruchomiony jeszcze w pierwszej połowie 2021 roku!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra wiadomość! Dziś, podczas XII Forum Fotowoltaiki i Magazynowania Energii Solar +, którego byliśmy partnerem, Wiceminister Klimatu i Środowiska Ireneusz Zyska zapowiedział, że trzeci nabór do programu Mój Prąd ma szansę zostać uruchomiony jeszcze w pierwszej połowie 2021 roku!

 

W jakiej wersji? Same PV będą możliwe czy TYLKO PV + magazyn?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety Minister nie podał szczegółów. Resort klimatu prosił o cierpliwość i wyrozumiałość, ale Minister zapewnił że program będzie kontynuowany. Na razie problemem jest jeszcze budżet. Jeśli zostanie przygotowany w ciągu 2-3 miesięcy, to wtedy jeszcze w pierwszej połowie 2021 r. będzie możliwość ogłoszenia naboru.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety Minister nie podał szczegółów. Resort klimatu prosił o cierpliwość i wyrozumiałość, ale Minister zapewnił że program będzie kontynuowany. Na razie problemem jest jeszcze budżet. Jeśli zostanie przygotowany w ciągu 2-3 miesięcy, to wtedy jeszcze w pierwszej połowie 2021 r. będzie możliwość ogłoszenia naboru.

 

Cierpliwość i wyrozumiałość. jakaś %@!$#( wa kpina.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety Minister nie podał szczegółów. Resort klimatu prosił o cierpliwość i wyrozumiałość, ale Minister zapewnił że program będzie kontynuowany. Na razie problemem jest jeszcze budżet. Jeśli zostanie przygotowany w ciągu 2-3 miesięcy, to wtedy jeszcze w pierwszej połowie 2021 r. będzie możliwość ogłoszenia naboru.

 

Niestety firma ta robi se jaja z gwarancji, i cen instalacji. Wiecie że tam można założyć 5kW za 32000 zł + grawaracja 60 zł/mc przez 10 lat?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cierpliwość i wyrozumiałość. jakaś %@!$#( wa kpina.

No ale dlaczego kpina? Te dotychczasowo wypłacane 5 kpln na instalację to więcej niż duża część polaków odprowadza rocznego PITu. Środki były dostępne naprawdę długo i dodatkowo została zwiększona pula, jak się wyczerpały. Masa ludzi z tego skorzystała, a teraz nagle kpina, bo program ruszy ponownie dopiero za pół roku? To żart, czy Ty tak na poważnie? :) To już sobie wyobrażam, jaka kpina będzie, jak się okaże, że 5 kpln się dostanie, ale tylko w połączeniu z magazynem energii albo PC. To dopiero lament będzie i wyzywanie od złodziei :lol2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No a nie jest to kpina, że chcący iść za namową rządu i budować zielone elektrownie i zamiast konkretów jak to teraz miałoby wyglądać aby skorzystać ze wsparcia to minister przekazuje prośbę o cierpliwość i wyrozumiałość z odroczeniem 2-3 miesięcy tłumacząc się budżetem

Żebyśmy się dobrze zrozumieli: do tej pory nie było takiego programu i nie było możliwości skorzystania z niego, tak? I dlatego jest to kpina, że ludzie czekają i czekają, bo były obietnice, że program będzie, a tu wyszło jak zawsze w polityce, ani widu ani słychu? Że znowu nas robią w jajo? Tak?

 

Oh, wait! Przecież ten program działał blisko półtora roku. Czyli ludzie mieli półtora roku na reakcję i teraz jak się środki skończyły, to czym się niby tłumaczą? Czyli obecny rząd (w odróżnieniu od PO & spółka, którzy jak wszyscy powinni pamiętać byli przeciwko OZE), dzięki któremu mamy ulgę termomodernizacyjną, program Mój Prąd, Czyste powietrze i w ogóle trójpak, od którego się te całe wsparcie zaczęło (a przeciwko któremu były ZE) jest teraz tym złym? No proszę Cię, nie kpij sobie w żywe oczy, bo większych bzdur już dawno nie czytałem. Takie rzeczy przeważnie tylko na forach branżuni czytam :) A tu popatrz, teraz ludzie poszkodowani, bo branżunia nie ma na czym przycinać ;) Dobre, uśmiałem się, dzięki, jak to mówią w korpo, zrobiłeś mi dzień :lol2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście ze jest to kpina. Program powinien być automatycznie przedłożony. Kpina dokładnie jest podejście ministerstwa , zamiast wspierać ma max ludzi , żeby instalacji powstawało jak najwięcej, żeby firmy w pandemii miały jak najwięcej zleceń oni się zastanawiają. Kuźwa nad czym?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście ze jest to kpina. Program powinien być automatycznie przedłożony. Kpina dokładnie jest podejście ministerstwa , zamiast wspierać ma max ludzi , żeby instalacji powstawało jak najwięcej, żeby firmy w pandemii miały jak najwięcej zleceń oni się zastanawiają. Kuźwa nad czym?

Może nad tym, że system energetyczny nie jest gotowy na taki przyrost ilości instalacji w tak krótkim czasie. Jestem niemal w pewien, że nie będzie ogłoszony na takich samych zasadach jak poprzedni i raczej wymuszą mini magazyny energii. Swoją drogą nie mogą się jeszcze uporać z pierwszym naborem, który nie wiem czy do półrocza obrobią. To jak mają działać z nowym?

A firmy tak czy inaczej będą miały co robić, bo ceny po prostu wrócą do normalnych poziomów, nie sztucznie zawyżonych przez 5000+.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...