Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Program "Mój prąd"


grv

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Powód jest trywialny.

Ci co krytykują podświadomie żałują że nie kupili PC+PV.

Muszą więc siebie i innych odwodzić od PC+PV aby nie byli sami w tym nieszczęściu. :)

 

Hmm...ja kupiłem PC po to by nie kupować PV :D

Od 31.12.2020 do 03.09.2021 życie w moim domku wszamało 3243kWh (wszystko na prąd) Liczę że do końca roku dojdzie max 1500kWh jeśli trzy ostatnie miesiące będą tak zimne jak pierwsze trzy tego roku co raczej mało prawdopodobne. Zaokrąglając 5000kWh przy obecnych cenach w G11 kosztuje 3500zł. Propozycje cen na PV 6kWp na gruncie oscylują w przedziale 27k na komponentach które tu opisujecie. Są tańsze o 2k ale taka trochę egzotyka w nazwach no i firemki nieznane.

Czyli ok 8 lat na zwrot przy obecnych cenach, przy 1zł/kWh to już ok 5,5 roku..no i zaczyna kusić :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i już oficjalnie:

 

https://gadzetomania.pl/62824,koniec-dotacji-na-fotowoltaike-moj-prad-z-pusta-kasa

 

Źródełko 3.0 wyschło.

Jestem ciekawy jak będzie wyglądał mój prąd 4.0.

Jak będzie wymóg i obowiązek magazynu energii, tak jak zapowiadają, to IMHO porażka na całej linii.

Latem ta auto-konsumpcja o którą tak proszą ma jeszcze uzasadnienie, ale zimą???

Problem z tym co mam autokonsumować zimą (jak ciemno i produkcji brak, a pompa ciepła prosi o kilowaty)???

Na ile ten magazyn energii mi starczy na 24 godziny, 48 godzin?

Toż to stek bzdur :)

Edytowane przez tomasziolkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i już oficjalnie:

 

https://gadzetomania.pl/62824,koniec-dotacji-na-fotowoltaike-moj-prad-z-pusta-kasa

 

Źródełko 3.0 wyschło.

Jestem ciekawy jak będzie wyglądał mój prąd 4.0.

Jak będzie wymóg i obowiązek magazynu energii, tak jak zapowiadają, to IMHO porażka na całej linii.

Latem ta auto-konsumpcja o którą tak proszą ma jeszcze uzasadnienie, ale zimą???

Problem z tym co mam autokonsumować zimą (jak ciemno i produkcji brak, a pompa ciepła prosi o kilowaty)???

Na ile ten magazyn energii mi starczy na 24 godziny, 48 godzin?

Toż to stek bzdur :)

 

Lato panele za 50 000 zimą wiatrak za 50 000 potem tylko pompa ciepła za 50 000 a zapomniałem o magazynie energi 50 000 , to już lepiej sprzedać dom i na bloki bo kwota na samo ogrzewanie wyniesie tyle ile kosztuje mieszkanie w bloku a kasa za dom wystarczy na całe życie wczasować na egzotycznych wyspach .:lol2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te magazyny energii to powinny instalować OSD bo tylko tak można zmagazynować nadmiar EE wprowadzanej do sieci przez PV.

Instalowanie magazynów przez prosumentów będzie miał jedynie sens jedynie w sytuacji wprowadzenia "dynamicznych" taryf.

Te "dynamiczne" taryfy będą zależały od obciążenia sieci. Im wyższe obciążenie sieci tym droższa EE z tej sieci.

Mając magazyn będzie można ciągnąć z magazynu w okresach drogiej EE.

Do tego duży magazyn nie jest potrzebny.

 

Taniej i lepiej wyjdzie nic kompletnie nie robiąc .:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powód jest trywialny.

Ci co krytykują podświadomie żałują że nie kupili PC+PV.

Muszą więc siebie i innych odwodzić od PC+PV aby nie byli sami w tym nieszczęściu. :)

 

hmm...że tak się wtrącę, jak ktoś ma budżet około 70 tys zł na modernizację CO to co stoi na przeszkodzi aby to montował, kiedyś też rozważałem kilka popcji czym będę ogrzewał nowo budowany dom, więc...

PV 10 kWp - 40 tys zł, po dotacjach 35

PC 12 tys zł

Instalacja CO w domu jak się robi samemu to około 15 tys

Projekt instalacji aby mi odebrali nowy budynek 1200 zł

 

łącznie 63 tys zł

 

Moja instalacja:

PV 5 kWp - 20 tys, po dotacjach 15 (moc dobrana według ostatnich 10 lat mieszkania w 7 osób w domu 180m2 gdzie zużycie nie przekraczało 4,5 tys kWh)

Piec kondensacyjny 4 tys

Instalacja CO 15 tys bo robiłem sam

UPS 1000 W w razu zaniku prądu około 1000 zł

 

Co daje 35 tys zł

 

Różnica to 28 tys zł...ile czasu minie aż mi się to zwróci? mieszkam ponad rok i za pierwszy sezon grzewczy nie mam jeszcze faktury z gazowni ale zużycie mam 720m3, gdyby nawet gaz kosztował ponad 3 zł za m3 to za ten sezon zapłacę około 2500 zł, także muszę grzać ponad 10 lat i jeszcze nie dotrwam do tej różnicy w cenie.

Ceny paliw w tym prądu idą mocno w górę więc nie wierzę w to aby ta różnica kiedykolwiek się zwróciła. Natomiast cena instalacji PV jak i PC nie będzie spadać ale rosnąć ze względu na inflację. Nie raz słyszałem że ludzie nabrali kredytów na budowę nowego domu, poczytali pierdoły o OC, PC i rekuperacjach, wymyślonych izolacjach i odrazu zapragnęli to mieć, a teraz obudzili się że nagle brakuje im 200 tys zł aby to sfinalizować. Na szczęście ja cały dom od podstaw wybudowałem sam z oszczędności bez żadnej pomocy finansowej i nie wydaję nie potrzebnie kasy na coś co mi się zwróci wtedy jak dostanę odprawę emerytalną w wieku 70 lat lub później, aby całe te pieniądze ponownie wydać na modernizację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najtaniej jest mieszkać pod mostem i sikać w krzaki. :)

 

Niekoniecznie choć pewnie też , wystarczy dobry kocioł podajnikowy (mam) i dwie tony ekogroszku za który do nie dawna płaciłem 1500 zł na cały rok i to całkowity koszt grzania oraz cwu domu 120-160m2 zależnie czy ktoś mieszka dodatkowo co często się zdaża (rodzinka) mam kupić PC za 30 tysiaków panele za 40 tysiaków oraz magazyn energi za 40 tysiaków po to by być modnym ? kool czy co tam , warto to ? skoro niedługo do dziury .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i już oficjalnie:

 

https://gadzetomania.pl/62824,koniec-dotacji-na-fotowoltaike-moj-prad-z-pusta-kasa

 

Źródełko 3.0 wyschło.

Jestem ciekawy jak będzie wyglądał mój prąd 4.0.

Jak będzie wymóg i obowiązek magazynu energii, tak jak zapowiadają, to IMHO porażka na całej linii.

Latem ta auto-konsumpcja o którą tak proszą ma jeszcze uzasadnienie, ale zimą???

Problem z tym co mam autokonsumować zimą (jak ciemno i produkcji brak, a pompa ciepła prosi o kilowaty)???

Na ile ten magazyn energii mi starczy na 24 godziny, 48 godzin?

Toż to stek bzdur :)

 

Ha, to już wiem skąd te telefony z tekstem - mamy promocyjną obniżkę 3000zł na PV. Może faktycznie firmy obniżą ceny i nie będzie trzeba żadnych wniosków wypełniać o dofinansowanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Różnica to 28 tys zł...ile czasu minie aż mi się to zwróci?

Z całym szacunkiem. Skoro machnąłeś całą chałupę za gotówę to co to dla ciebie 28 tysięcy? :)

...także muszę grzać ponad 10 lat i jeszcze nie dotrwam do tej różnicy w cenie.

Ceny paliw w tym prądu idą mocno w górę więc nie wierzę w to aby ta różnica kiedykolwiek się zwróciła...

No ja bym raczej powiedział na odwrót. Im bardziej będzie rosła cena gazu tym szybciej ta różnica się zwróci. Koszt wymurowania kominów liczyłeś do różnicy cen?

..., poczytali pierdoły o OC, PC i rekuperacjach, wymyślonych izolacjach i odrazu zapragnęli to mieć,

Pierdoły powiadasz? Hmmm... Szkoda że niektórzy inwestorzy tak myślą. Rekuperacje możesz mieć niewiele drożej niż wymurowanie dwóch kominów, a znacząco poprawia komfort życia w domu. Dobrze, że chociaż dałeś gaz a nie węgiel.

Na szczęście ja cały dom od podstaw wybudowałem sam z oszczędności bez żadnej pomocy finansowej i nie wydaję nie potrzebnie kasy na coś co mi się zwróci wtedy jak dostanę odprawę emerytalną w wieku 70 lat lub później, aby całe te pieniądze ponownie wydać na modernizację.

BRAWO!

Jesteś bohaterem w swoim domu!

Ale z tym zwracaniem - naprawdę nie rozumiem o co chodzi.

Edytowane przez tomasziolkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobisz jak zechcesz, ale jeśli Polska nie wyjdzie z tego lewackiego kołchozu to za węgiel będziesz płacił pewnie jakieś 4000 rocznie a za prąd 2 zł za kWh.

 

Powiem ci tylko jedno że w tym naszym kraju niczego nie możesz być pewny na dłużej niż 3-4 lata , było już wszystko od gazu ,oleju po koks itp , co kilka lat zmiana frontu a potem jak zwykle , wystarczy jak zlikwiduje się te smrodloki które walą z komina gównem i będzie dobrze .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Znane są kolejne szczegóły dotyczące programu Mój Prąd 4.0. Ruszy w I kwartale 2022, a jego budżet wyniesie tyle, co budzet pierwszej wersji programu, czyli 1 miliard złotych.

 

Wsparcie będzie przysługiwało na:

- instalacje fotowoltaiczne

- inteligentne systemy zarządzania energią

- ładowarki do samochodów elektrycznych

- magazyny energii elektrycznej

- magazyny ciepła i chłodu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...