Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompa ciepła - termomodernizacja domu z kaloryferami


karola.k

Recommended Posts

Proszę wszystkich o pomoc, bo im więcej czytam tym mniej wiem :oops:

 

2.5 roku temu kupiliśmy dom z 2003 roku (2002 rok pozwolenie). Wprowadzając się zakładaliśmy, że będziemy zawsze grzać węglem, jak nasi ojcowie (:D), ale kopciuch, który był zastany nas wykończył. Przy mrozach poniżej -10 trzeba dokładać do niego co 4-5h, gdy spada poniżej nawet nie pytajcie :mad: Do tego od stycznia, mimo wyczyszczenia porządnie komina i uszczelnienia pieca za każdym rozpaleniem włącza się czujnik czadu i dymu, czy jest 5 czy -15 stopni na polu trzeba od razu biec i wietrzyć kotłownię... A mąż był 2 lata serwisantem i szefem serwisu jednej firmy produkującej kotły na węgiel i pellet, więc wie jak palić.

 

W tym roku zebraliśmy pieniądze, złożyliśmy wniosek o czyste powietrze. We wniosku pierwotnie mieliśmy wpisać ogrzewanie elektryczne (bufor+grzałka indukcyjna), ale stwierdziliśmy, że brakuje nam łazienki i padła decyzja na przerobienie kotłowni na łazienkę z pompą ciepła. W zeszłym tygodniu dzwoniła pani z WFOŚ i mamy zatwierdzony wniosek.

 

W związku z tym przyjechał pan od pomp ciepła i... Powiedział, że pompa nam się nie opłaca i żeby brać bufor :o Wycenił nam bufor, a pompy ciepła nawet nie poruszył zagadnienia, mimo, że w kółko pytaliśmy... :/ Wniosek uzupełniony na pompę ciepła, podobno zmienić nie można, tak nam powiedzieli w WFOŚ :(

 

 

Dane domu:

100m2 parter + garaż i kotłownia w bryle ok 27m2, więc docelowo 105m2 ogrzewane i te 22m2 w garażu, żeby nie wyziębiać, na "pół gwizdka".

Okna, drzwi, brama mają być energooszczędne (a okna wręcz pasywne, patrząc na wymagania z Czystego Powietrza).

Podłoga 5cm styropian zakładamy, bo tak było w projekcie;

Ściany Thermorex 36cm + dokładamy 15cm styropianu grafitowego 0.03;

Na stropie drewnianym jest 10cm styropianu, chcemy dołożyć 15cm wełny 0.032 i połać docieplić 15-20cm wełny 0.032.

Ze strony cieplowlasciwe.pl wychodzą mi straty po ociepleniu ok 58kW/m2, dobiera nam 5.5kW max moc grzewcza plus cwu przyszłościowo dla 6ciu osób różne strony pokazują 2-4kW...

 

Co do ogrzewania:

Grzejniki aluminiowe - 5szt po 10 żeber, 2szt po 4 żebra.

Grzejnik w łazience drabinka na grzałkę, włączany sporadycznie, gdy już nie grzejemy w piecu, a chcemy nie marznąć w łazience ;)

Podłogówka w łazience, ale starego typu, czyli regulacja termostatem jak na grzejnikach.

 

Czytałam, na forum przy starych wpisach, że przy kaloryferach trzeba je do pompy ciepła przewymiarować.

Czy jeżeli na piecu mieliśmy przy mrozach 57 stopni i kaloryfery część była na 3.5 na termostacie, a część na 4.5 to znaczy, że te 3.5 są ok, a do tych na 4.5 trzeba dołożyć żeber?

 

Powiedzmy, że dzięki termomodernizacji i dodaniu żeber do kaloryferów zejdziemy do niżej z temperaturą to co wtedy z CWU w przypadku pompy ciepła? Bo np. teraz, od maja mamy w zbiornik włożoną grzałkę, żeby nie rozpalać pieca i mamy temp 50 stopni, mniej jest zimno. Czy pompa ciepła ma opcję innej temperatury dla cwu i innej dla co?

 

Jak to ugryźć, żeby było dobrze?

Jaką pompę powietrze-woda wybrać do co i cwu? Wysoko czy nisko temperaturową? Moc jak wyszła z wyliczeń czy mniejszą lub wyższą? Z grzałkami czy bez? Split, monoblok?

Czy jest szansa na coś do 20, max 25tyś zł?

 

 

Od razu uprzedzam, że mamy rocznie 8ton kostki plus ok 1 kubika drewna wysuszonego od rodziców z działki (suszą się już 15 lat w stodole po dziadku :D), czyli przy naszych lokalnych cenach 7tys złotych za ogrzewanie i ciepłą wodę. Do tego co chwilę czad i dym w kotłowni i garażu i latanie w zimie co 4h do pieca, a jesień i wiosna 3x na dobę. Więc jesteśmy w 100% zdecydowani na coś, co jest mniej kłopotliwe :)

Teraz grzałka 2kW do ciepłej wody (zbiornik 120l) wyszła nas za 2 miesiące 180zł :lol2:

 

Wszystkim dziękuję za przeczytanie wpisu i wszelkie podpowiedzi :hug:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie macie miejsca, to odpada bufor który pozwoliłby zmniejszyć koszty ogrzewania produkując zdecydowaną większość ciepła w tanią strefę.

 

Jakby iść w stronę ogrzewania elektrycznego bez bufora, to nie ma sensu kocioł do tego celu - wymieńcie grzejniki na elektryczne. Najtaniej w instalacji, najwygodniejsze sterowanie. A koszty ogrzewania podobne (albo przez precyzyjniejsze dawkowanie ciepła do poszczególnych pomieszczeń niższe) niż przy kotle elektrycznym.

 

Dzięki dopłatom jednak najprawdopodobniej najkorzystniej wyjdzie pompa ciepła i taryfa G12as. Nie fiksuj się na jednego oferenta - zdobądź ze trzy oferty na pompy ciepła, zrób porządne OZC i przelicz uwzględniając dopłaty - tutaj masz pomocnika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaizen, zakładając dopłaty wszystkie i, że łączny koszt buforów z grzałkami to 11.5tys, a pompy ciepła z dodatkowymi żebrami grzejników to 20.6tys to po 4 latach bardziej opłaca się pompa ;)

 

Pytanie czy znajdziemy ODPOWIEDNIĄ pompę z montażem za max 20 tysięcy... :eek:

Znalazłam np ofertę na OLX na pompę LG Therma V 9kW z montażem, ale nie wiem czy to w końcu dobra PC do naszych warunków...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...