Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Drenaż wokół domu


Emmm

Recommended Posts

Witam. Kupiliśmy mieszkanie w starym budownictwie. Niestety okazało się,

Że niezbędne jest wykonanie drenażu, bo dosłownie podczas ulew i odwilży lało nam się ze ściany. I teraz pytanie. Jak taki drenaż wykonać "po kosztach"? Tak aby działało. Krok po kroku

PS. Budynek stoi na skale i pod drenaż trzeba wykuc. Czy takim kruszywem można potem rury drenarzowe zasypac?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co znaczy że sie lalo po ścianie? To ściany mieszkania masz w ziemi?

 

Wszystko co się wiąże z osuszaniem to raczej nie są małe koszty a robienie po kosztach prowadzi do podwójnej roboty. Robi się raz a dobrze czyli z solidnych materiałów i zgodnie z wytycznymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie ja jakiej glebokosci jest skala. Brat ma tez dom na skalach ale ponad metr pod powierzchnia jest skala. Mieli w domu zrobiona studzienke do ktorej wpływała woda a potem plynela korytkiem po posadzce na drugi koniec domu. Oczywiscie stare budownictwo tak ze fundament to glazy ulozone na sobie a klejem jest glina. Brat wykonal drenaz 3 metry od domu obchodzac go i jak najniżej mogl i teraz ta studzienke ma sucha.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drenaż "po kosztach" po 5 latach będzie zamulony, potem co roku będzie wymagał odmulania, chyba że wykona się od nowa "po kosztach" to na kolejne 5 lat spokój. Jak ma być porządnie to będzie drożny przez 15 lat może ciut więcej, a potem remont. Drenaż to ostateczność, bo kosztuje sporo a i tak wymaga wcześniej czy później serwisowania. Jeśli nie ma piwnic to raczej nie jest potrzebny.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd się lało?

Na jakim poziomie jest posadzka w stosunku do terenu?

Czy jest piwnica?

Czy budynek jest na stoku?

Skąd pewność, że drenaż przechwyci wodę która Ci zalewa mieszkanie?

Może choć jakieś zdjęcie poglądowe z zewnątrz?

 

Tak wiele pytań... Na podstawie tego co sie dowiedziałem, mogę Ci tylko w jeden sposób odpowiedzieć na Twoje pytania: Nieefektywny. Można.

 

Pozdrawiam,

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc tak. Dom na wzgórzu, na skale. Z jednej strony domu grunt w stosunku do podłogi w środku(w budynku) był o jakis metr wyżej położony. W związku z tym ściana przesiakala i na wysokości gruntu ściana w środku mokra a przy większych ulewach mieliśmy w mieszkaniu mały wodospad. Problem w tym że ten grunt nazewnatrz to skala do skucia. Skute już do poziomu podłogi w mieszkaniu. Ile jeszcze musimy skuc żeby miało to sens i jak zrobić drenaż?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem kamienicę w kurorcie, zbudowaną na skale. Pod drzwiami do piwnicy (wejście na poziomie gruntu od najniższej strony) była rura fi 100 i chlupała w niej woda. Pytam się mieszkańców co to za woda? Wzięli klucze, otworzyli piwnicę i pokazali aby za dużo nie gadać. W piwnicy nie było posadzki tylko skuta lita skała. W niej wokół ścian zewnetrznych wykuty był rowek szeroki na circa 15cm, głęboki na 10cm, szedł przez wszystkie pomieszczenia i wyprowadzał wodę pod drzwiami wejsciowymi do piwnicy. Kamienica stoi około 120 lat i system działa, grawitacja jest za darmo. Jeszcze...

 

To Twoje okolice. O ile dobrze pamietam to było w SzPorębie ul.Mickiewicza 9

Edytowane przez Bertha
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...