Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kominkowe za i przeciw. Wszystko o biomasie i drewnie.


niktspecjalny

Recommended Posts

Jesteś pewien, że minimalne? Przecież tam jest nawet 26cm by poprawić U przegrody.

 

A gdzie EU dla takiego parametru? EU podane są dla minimum.

 

Co do budowania to nie wiem jak u Ciebie, ale u mnie standard to 10 cm no może teraz 15 cm, ale to szał białego styro.

 

Na FM standard to raczej 20cm. Minimum 15. Grafitu.

 

I jeszcze jeden błąd. W tabeli jest dla PC gruntowej EU=56,5 a EK= 26,8

Jakim cudem? Sprawność jest minimum 3,5 czyli z 56,5/3,5=16,14 wynik dzielimy przez sprawność regulacji i wykorzystania ciepła 76% (też najgorszy parametr z rozporządzenia) i mamy 21,23. A skąd 26,8?

Licząc dalej - 21,23 * 3,0 (współczynnik nakładu na energie nieodnawialną) mamy EP=63,71 - wiec skąd w tabeli 80,4? Co nie przeliczyłem, to się nie zgadza.

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyczyną jest przede wszystkim przyjecie minimalnej dopuszczalnej prawem izolacji przegród (nikt tak nie buduje) i błędne policzenie efektu WM (albo przyjecie sprawności ze 40%). Pewnie też sprawności kotłów słabe - ale tego nie sprawdzałem. W sumie to szanujący się naukowiec podaje dane źródłowe i metodologię obliczeń.

Przy przyzwoicie ocieplonym domu tylko z prądem z COP=1 trzeba kombinować.

 

Zdefiniuj przyzwoicie ocieplony?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kaizen ja się na tym aż tak nie znam. Znalazłem opracowanie to wrzuciłem. To materiał promujący PC, bo to mnie teraz interesuje, No i wynika z niego, że nic, bez "wspomagaczy", oprócz biomasy nie spełnia nowych warunków WT2021. Nawet PC. Pewnie dlatego, że wartość EP w największym stopniu zależy od współczynników nieodnawialnych nakładów energii. Może w tym opracowaniu jest EP a nie EU, bo miało być to na cele polityki i ekologii?

 

[ATTACH=CONFIG]435262[/ATTACH]

Ja nie przepadam za analizami tych wszystkich cyferek...Umiem jednak wyciągać wnioski z tego jak potrafią to robić inni...Między innymi na tym forum :p. Biomasa tylko w Polsce ma kiepskie notowania. Między innymi wynika to z ciemnogrodu jaki temu tematowi towarzyszy od wielu lat. "Beneficjent" tego wątku jest tego najlepszym przykładem....Idę o zakład, że wkrótce firmy takie jak Viessman, Junkers itp, rozwiną sztandary z biomasą co najmniej w tle... Nikt poza Polska nie podnieca się już gazem. W większości krajów ogranicza się czy wręcz likwiduje inwestycje w sieć gazowniczą. Przyjdzie czas i na PL, tylko trzeba najpierw upłynnić stany magazynowe liderów europejskich....No i oczywiście znaleźć coś w zamian....Sama biomasa ma być tylko elementem nowych kierunków energetycznych.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co najmniej kilkadziesiąt % lepsze U, niż minimum wymagane w rozporządzeniu.

 

Większość buduje na styk albo jescze mniej Sąsiad robił termo modernizacje dał 10 cm biaałego. Na nowo budowanych nieraz widać kleją jakąś cienizne (pewnie stare WT lub ktoś chce zaoszczędzić tam gdzie nie trzeba). Na nowo budowanym zobaczyć 20cm to wyczyn. Albo mikro domek z 70-80m2 i gaz zakłada. To norma

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdzie EU dla takiego parametru? EU podane są dla minimum.

 

Nie chodzi o EU, bo nie dyskutujemy tutaj o "jakości" budynku . Niektórzy twierdzą, że biomasa to nieodnawialne źródło.

 

wt1.jpg

 

 

Na FM standard to raczej 20cm. Minimum 15. Grafitu.

 

 

Pytałem jak u Ciebie w "realu". U mnie tak jak pisałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie przepadam za analizami tych wszystkich cyferek...Umiem jednak wyciągać wnioski z tego jak potrafią to robić inni...Między innymi na tym forum :p. Biomasa tylko w Polsce ma kiepskie notowania. Między innymi wynika to z ciemnogrodu jaki temu tematowi towarzyszy od wielu lat. "Beneficjent" tego wątku jest tego najlepszym przykładem....Idę o zakład, że wkrótce firmy takie jak Viessman, Junkers itp, rozwiną sztandary z biomasą co najmniej w tle... Nikt poza Polska nie podnieca się już gazem. W większości krajów ogranicza się czy wręcz likwiduje inwestycje w sieć gazowniczą. Przyjdzie czas i na PL, tylko trzeba najpierw upłynnić stany magazynowe liderów europejskich....No i oczywiście znaleźć coś w zamian....Sama biomasa ma być tylko elementem nowych kierunków energetycznych.

 

Czasami cyferki pomagają. ale do niektórych się nie dotrze. Tłumaczyłem, niektórym o co w tym wszystkim chodzi, ale nie nic nie dociera. No ale "najlepiej" iść drogą szwabów i na nich patrzeć, tak jak to niektórzy piszą, tylko oni mają w tym jasny cel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość buduje na styk albo jescze mniej Sąsiad robił termo modernizacje dał 10 cm biaałego. Na nowo budowanych nieraz widać kleją jakąś cienizne (pewnie stare WT lub ktoś chce zaoszczędzić tam gdzie nie trzeba). Na nowo budowanym zobaczyć 20cm to wyczyn. Albo mikro domek z 70-80m2 i gaz zakłada. To norma

 

Przy termo 10 cm to max. U mnie jak termo nawet 5 cm dają. 20 cm to Panie, kto tyle daje. No, ale w starym domu to też jak zużyjesz ponad 1200m3 chyba to płacisz 600zł/rok sam abonament za gaz. Dodaj przegląd piecyka pewnie 200zł. Fajnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od kilku lat większość klientów ma domy ocieplone minimum 15 cm . Czasami klienci się tłumaczą że "mam tylko 15cm" .... Domy ciepłe jak termos ,kominek czy piecyk musi nieć małą moc aby nie przegrzewał .... lub dodane odpowiednio du zo masy akumulacyjnej...

Krbova_vlozka_Romotop_Impression_R_2g_58.60.34.21_zadni_pohled_akumulace_10.jpg

Slajd47.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasami cyferki pomagają. ale do niektórych się nie dotrze. Tłumaczyłem, niektórym o co w tym wszystkim chodzi, ale nie nic nie dociera. No ale "najlepiej" iść drogą szwabów i na nich patrzeć, tak jak to niektórzy piszą, tylko oni mają w tym jasny cel.

 

Cyferki maja znaczenie ale czasem spłacają się 100 lat jak ktoś w paranoję wpadnie i da 50cm styro i PC za 80 tys .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na nowo budowanych nieraz widać kleją jakąś cienizne (pewnie stare WT lub ktoś chce zaoszczędzić tam gdzie nie trzeba). Na nowo budowanym zobaczyć 20cm to wyczyn.

U mnie 20cm, sąsiad 20cm, budowy 100,200m dalej 20cm.

Przejeżdżam wioskę moją i ta obok wszędzie 20cm, dwie budowy 15cm.

Takie szarawe wszystko podejrzewam że 0,036 lub lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...