Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

KOZA w domu z rekuperacją - Thorma czy Romotop


agao_83

Recommended Posts

witam

mamy dom z wentylacja mechaniczną, dobrze ocieplony (22cm grafitu na ścianach), okna trzyszybowe.

Przymierzamy się do kupna kominka wolnostojącego - w oko wpadły mi modele Romotop i Thorma.

Czy między tymi firmami jest jakaś znacząca różnica w jakości?

Czy piecyki tych marek są dobre, godne polecenia? Czy szukać czegoś innego.

Od razu mówię, ze Jotul odpada - nie ma modelu, jaki by mi się podobał.

Widziałam fajny piecyk Spartherm ale cena chyba 4 tys więcej niż Romotop :)

Modele, jaki mi się podobają to:

1. https://extrakominki.pl/pl/p/Thorma-Cadiz-Kafel-Bialy/2909

2. https://extrakominki.pl/pl/p/Thorma-Atika-Extra-Kafel/2913

3. https://extrakominki.pl/pl/p/Lugo-04-W-piaskowiec/1962

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie masz obciążenie cieplne przy -20*? Z 4kW? 5kW? Cały dom. A do salonu chcesz wstawić piecyk 10kW?

 

Upieczesz dom tymi kozami. Szukaj jak najmniejszej (np. Romotop Evora - moc 2 - 5,2 kW). Albo montuj piecokominek (jak największa masa akumulacyjna - i grube setki kilogramów, a nie dziesiątki).

 

I zdecyduj się, czy chcesz z płaszczem wodnym, czy bez.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez płaszcza wodnego. Zwykły piecyk żeby dogrzać sobie w okresach przejściowych. Obciążenie mam ok 5kW z tego co kojarzę.

Myślę, że domu nie upiekę, co najwyżej sauna lekka w salonie będzie ;) ale kominek stałby od razu przy szerokim na 1,6m wyjściu na przedpokój, więc może ciepło ładnie by się rozniosło i nie kumulowało w salonie :)

Romotop evora wcale mi się nie podoba wizualnie :/

A co sądzisz o firmach - są ok? jest jakaś zdecydowana różnica między nimi w jakości??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprawiam kolejność, miało być

To nie jest Nadia 8 tylko Koza AB

a nie tak

To nie jest Koza AB tylko Nadia 8

https://kratki.com/sklep/pl/produkt/1509/nadia-8

Może ma taka sama przypadłość (w sensie: może Nadia 8 ma taka sama przypadłość jak Koza AB)

Edytowane przez d7d
Poprawa kolejności wpisu Nadia i Koza AB (czeski błąd)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam jesteś Nadia 8. Lat.

 

Kozy z kratek z oznacznikiem DR zostały uszczelnione i są dostosowane do reku. Sprawdzcie w specyfikacji na stronie producenta.

 

Nie jestem Nadia, to był czeski błąd - zła kolejność nazw.

Dziękuję za zwrócenie uwagi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka jest powierzchnia domu?

Prawie koza https://kratki.com/sklep/pl/produkt/1839/nadia-8-kafel-bialy , polska i tańsza niż wcześniej linkowane

 

Kratki odpadają. Za dużo słabych opinii czytałam.

Interesuje mnie różnica w jakości między Thormą a Romotopem. Jest jakaś? Czy obojętnie którą z tych firm można brać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy obciążeniu 5kW dla całego domu chcesz wstawić 10 kW kozę/piecyk do salonu ? Przecież się ugotujecie ... te piecyki mają jedną szybę, to nie zadziała tak jak masz nadzieję ... jak będziesz palić ograniczając moc i dopływ powietrza to szyba będzie czarna i czar bielutkiego piecyka pójdzie w zapomnienie bo nie nastarczysz szorować szyby zaś jeśli będziecie palić na dużym przepływie to owszem szyba będzie czysta ale żar przez nią bijący będzie nieznośny i zanim to ciepło rozejdzie się po domu to w salonie zrobicie piekarnik.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kratki odpadają. Za dużo słabych opinii czytałam.

Możliwe że tak jest ale też możliwe że słabe opinie dotyczą starych lub konkretnych modeli - tych starych i tanich.

Może współczesne, te do domów z rekuperacją, są lepsze?

Ale nie namawiam do Kratek :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy obciążeniu 5kW dla całego domu chcesz wstawić 10 kW kozę/piecyk do salonu ? Przecież się ugotujecie ... te piecyki mają jedną szybę, to nie zadziała tak jak masz nadzieję ... jak będziesz palić ograniczając moc i dopływ powietrza to szyba będzie czarna i czar bielutkiego piecyka pójdzie w zapomnienie bo nie nastarczysz szorować szyby zaś jeśli będziecie palić na dużym przepływie to owszem szyba będzie czysta ale żar przez nią bijący będzie nieznośny i zanim to ciepło rozejdzie się po domu to w salonie zrobicie piekarnik.

 

A znasz może jakiś model kozy kaflowej przystosowanej do reku i o małej mocy? wizualnie zbliżonej do tych z posta?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A znasz może jakiś model kozy kaflowej przystosowanej do reku i o małej mocy? wizualnie zbliżonej do tych z posta?

 

Sporo tego w ofercie #Romotop . Ostatnio pojawiły się piecyki , całkiem ładne, o mocach od 2,5 kW... Kto ma blisko zapraszam do nas , jest spora ekspozycja ...

ovalis_g_05_ceramic_fireplace_stoves_romotop_big.jpg

ovalis_01_ceramic_fireplace_stove_romotop_detail5_big.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy obciążeniu 5kW dla całego domu chcesz wstawić 10 kW kozę/piecyk do salonu ? Przecież się ugotujecie ... te piecyki mają jedną szybę, to nie zadziała tak jak masz nadzieję ... jak będziesz palić ograniczając moc i dopływ powietrza to szyba będzie czarna i czar bielutkiego piecyka pójdzie w zapomnienie bo nie nastarczysz szorować szyby zaś jeśli będziecie palić na dużym przepływie to owszem szyba będzie czysta ale żar przez nią bijący będzie nieznośny i zanim to ciepło rozejdzie się po domu to w salonie zrobicie piekarnik.
Jest jeszcze jedno wyjście. Palić "na dużym przepływie ", ale niewielką ilością opału...:hug:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze jedno wyjście. Palić "na dużym przepływie ", ale niewielką ilością opału...:hug:

 

Da się w ten sposób utrzymać czystą szybę ? Jak się zrobi chłodniej to aż spróbuję ale na razie teoretycznie aby gaz uwalniający się z drewna spalał się czysto to trzeba uzyskać w palenisku ok 500 * - pytanie jak to zrobić spalając niewielką ilość opału ? Czy może wystarczy że stosik drewna osiągnie taką temperaturę ? No ale czy ją osiągnie w niewygrzanym palenisku ?

Edytowane przez Lookatorka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Da się w ten sposób utrzymać czystą szybę ? Jak się zrobi chłodniej to aż spróbuję ale na razie teoretycznie aby gaz uwalniający się z drewna spalał się czysto to trzeba uzyskać w palenisku ok 500 * - pytanie jak to zrobić spalając niewielką ilość opału ? Czy może wystarczy że stosik drewna osiągnie taką temperaturę ? No ale czy ją osiągnie w niewygrzanym palenisku ?
Płomień świeczki ma 300 o C. Jeśli to Ci nie wystarczy, mogę rozwinąć... :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...