Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ciepła obudowa kominka narożnego


WMaciek

Recommended Posts

Zbliżam się do montażu kominka. Prześledziłem kominkowe wątki na forum i już wiem że należy unikać wełny i płyt kartonowo-gipsowych.

 

Kominek koniecznie narożny, z dolotem powietrza od spodu.

W domu jest wentylacja mechaniczna i dolot powietrza pod płytą fundamentową rurą kanalizacyjną 160mm. Komin ceramiczny. Ogrzewanie pompą ciepła, kominek będzie używany w celach rekreacyjnych.

Umieszczony na połączeniu salonu z otwartą kuchnią i otwartą klatką schodową. Dom 140m2, dobrze ocieplony.

 

 

1. Jaką rurą należy połączyć kominek z rurą PCV? Czy rurę PCV obciąć równo z posadzką czy wyjąć ostatni fragment, i skrócić równo aby kielich był równo z posadzką?

Podłączenie do komina ceramicznego to wiem że użyć tego przyłącza z nawiniętym sznurem aby nie rozszadziło wlotu.

 

2. Po lekturze forum chciałbym wykonać ciepłą obudowę, np. z płyt lub cegieł szamotowych, polecaliście raczej cieńsze płyty ok. 3cm. grubości jako optimum między czasem nagrzewania i czasem oddawania ciepła.

Niestety za późno wziąłem się za czytanie o obudowach i pod kominkiem jest płyta fundamentowa, 10cm styropianu a następnie posadzka betonowa o grubości ok. 7cm więc wszelkie obudowy akumulacyjne odpadają. Czy tak cienkie płyty szamotowe muruje się jako samonośne czy konieczny jest jakiś stelaż?

Jak wykonać nadproże nad narożnym oknem kominka?

Z opisów na forum wiem aby zakotwić do ściany przy pomocy cienkich drutów wklejonych w zaprawę.

Od wierzchu chciałbym tą obudowę zaciągnąć cienką warstwą betonu.

 

3. Jako kominek planowałem Kratki pro MBM 10 prawy BS, jednak widząc opinie forumowych specjalistów o tej firmie jeszcze się zastanawiam czy znajdę w tym budżecie coś wartego polecenia narożnego pod rekuperację?

 

parter.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pod kominkiem jest płyta fundamentowa, 10cm styropianu a następnie posadzka betonowa o grubości ok. 7cm więc wszelkie obudowy akumulacyjne odpadają. Czy tak cienkie płyty szamotowe muruje się jako samonośne czy konieczny jest jakiś stelaż?

[ATTACH=CONFIG]434480[/ATTACH]

A to niby dlaczego?

Płyty szamotowe klei się jako samonośne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie tyle ciężką obudowę akumulacyjną, co lżejszą obudowę ciepłą bez wełny i karton gipsu. Na tyle lekka aby można ją było postawić na betonowym jastrychu.

 

 

Po przejrzeniu forum widzę że takie obudowy z płyt 3cm są wystarczająco stabilne, ale nie wiem jak wykonać nadproże nad kominkiem narożnym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WMaciek - jeżeli chcesz to robić sam -

Życzę powodzenia. Szczerze.

Płyty z cebudu CPA-k chociażby będą idealnym rozwiązaniem. Można taką obudowe wykonać tak, aby spora część ciężaru spadła na barki ścian oraz stropu lanego/beli stropowej.

Żadnych nadproży przy tego typu płytach nie potrzeba, tworzy się ono samoistnie przy tworzeniu bryły.

Jak chcesz więcej mądrości, to priv.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...