Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak to działa ? Sterowanie ogrzewaniem


lukasz921

Recommended Posts

Mam zainstalowany piec Junkers Cerapur Smart wraz z regulatorem pogodowym CW400 umieszczonym w korytarzu i na tym regulatorze instalator ustawil mi ze jesli temp wewnatrz osiagnie załóżmy 20 stopni to piec sie wylaczy (byc moze tu upraszczam) . Ale do tego mam sterownik Tech L8 z regulatorami w pokojach. I teraz moje pytanie czy jest jakas wspolpraca pieca z regulatorem pogodowym i ze sterownikiem podlogowki ? Czy to nie jest za dużo sterowników? Co bedzie wp rzypadku jesli na CW400 ustawie temp wylaczenia na 20 stopni a na sterowniku podlogowki TECH l8 ustawie np 25 stopni ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jakaś bzdura lub wymysł instalatora.

 

Współpracy CW400 z TECH L8 nie ma żadnej.

 

Jeśli ustawisz na CW400 temperaturę 20*C i kocioł po jej osiągnięciu na korytarzu się wyłączy a w pomieszczeniach nie zostanie osiągnięta temperatura zadana przez regulatory pokojowe TECH to jest namieszane.

 

CW400 w tym przypadku powinien mieć wyłączony wpływ temperatury pomieszczenia lub ustawiony odpowiedni tryb prowadzenia regulacji tylko na temperaturę zewnętrzną lub stały.

 

Po drugie to moduł TECH poprzez styk dodatkowy powinien sterować kotłem, natomiast CW400 powinien zarządzać pogodówką lub słuzyć tylko jako panel dostępowy regulacji kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, a nie jest tak że regulator pogodowy cw400 moduluje moc kotla ?a sterownik l8 ustawia obiegi podlogowki ? Jakie jest prawidlowe sterownie takim ogrzewaniem , ? Tylko pogodowka? czy tylko sterownik obwodów podlogowki ? Czy ten styk do zalaczania pieca w Tech L8 to tylko wlacza /wylacza piec czy tez moduluje jego moc?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy w przypadku regulacji CW 400 z uwzglednieniem temp zewn +wewn praca jest w trybie nieciaglym ?

Natomiast przy regulacji CW 400 z uwzglednieniem tylko temp zewn to praca jest w trybie ciaglym ?(mniej ekonomiczna)?

 

Da sie to prawidlowo zestroic CW 400 + Tech L8 ? Czy to nie jest prawidlowe polaczenie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy w przypadku regulacji CW 400 z uwzglednieniem temp zewn +wewn praca jest w trybie nieciaglym ?

Natomiast przy regulacji CW 400 z uwzglednieniem tylko temp zewn to praca jest w trybie ciaglym ?(mniej ekonomiczna)?

 

Da sie to prawidlowo zestroic CW 400 + Tech L8 ? Czy to nie jest prawidlowe polaczenie ?

 

 

Jeżeli chodzi o sam regulator CW 400 to:

 

1. W przypadku t zewn + t.wewn. praca jest ciągła ale niestety jest uzalezniona od minimalnej wartości mocy do której zejdzie z modulacją palnik i do zapotrzebowania na moc grzewczą.

Poprostu modulacja schodzi do minimum a jeżeli zapotrzebowanie domu jest jeszcze mniejsze to kocioł musi się wyłaczyć bo temperatura w pomieszczeniu będzie za duża.

 

2. W przypadku tylko t. zewn. czyli pogodówki to tutaj nie mamy zależności od t pomieszczenia i wtedy praca kotła jest ciągła z tym że tutaj od temperatury zewnętrznej jest uzależniona temperatura na zasilaniu czyli temp. wody idącej do grzejników.

 

Jeśli dom nie będzie odbierał tego ciepła to temperatura powrotu będzie prawie równa temperaturze zasilania, i w tym przypadku także nastąpi wyłaczenie kotła.

Temperatury w pomieszczeniach będą uzależnione od prawidłowego doboru krzywej grzewczej, natomiast jeśli dołożymy do tego sterownik TECH to temperatury będą uzależnione od obu czynników i w zależności który będzie na nizszym pułapie to ta spowoduje wyłączenie kotła.

 

3. Prawidłowe i najmniej pracochłonne zestrojenie CW 400 + TECH jest takie w którym ustalimy stałą temperaturę na zasilaniu instalacji i to TECH będzie regulował temperatury w domu.

Dokładanie do takiego systemu regulacji pogodowej uzależnionej od t. zewn. spowoduje tylko kłopoty. Jest mozliwość zestrojenia ale jest to dość trudne gdyż w każdym punkcie krzywej grzewczej temperatura na zasilaniu powinna być wyższa od tej która akurat wynika z zapotrzebowania. Tylko tak można spowodować aby zadziałał TECH bo w odwrotnym przypadku regulator TECH nie wyłączy kotła a temperatura wynikająca z krzywej grzewczej będzie za niska anizeli ta ustalona na systemie TECH.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie...... Jeśli ta ustalona stała temperatura będzie wystarczająca do dogrzania pomieszczeń do wymaganych i ustawionych na regulatorach TECH.

Innymi słowy ustawiasz tam maksymalną temperaturę dla podłogówki czyli 45*C lub niższą ale wynikającą z zapotrzebowania na ciepło domu.

 

CW 400 jest w tym przypadku nie potrzebny......... TAK.

Nie można mieć dwóch regulatorów....... albo stawiasz na regulację CW400 w całym domu albo chcesz mieć np. zróżnicowaną w pomieszczeniach i ustalaną według własnych potrzeb i wtedy masz TECH

Edytowane przez Mareks77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym względzie wszystko jest uzależnione od ocieplenia domu i zapotrzebowania na ciepło oraz od rodzaju instalacji. Jeśli instalacja to 100% podłogówki to zysków raczej nie będzie bo one wynikają głównie z kondensacji oraz z ulatniania się energii przez komin.

Czasem tak jak już pisałem większe zyski wynikają z pracy przerywanej kotła gdy pracuje on krótko a na temperaturach wyższych np. 45*C anizeli przy długiej pracy wedle krzywej grzewczej i temperaturach na zasilaniu np 30 - 35*C.

Obie opcję spowodują uzyskanie zadanej temperatury w pomieszczeniu ale kocioł w pierwszej opcji pracował 15 minut a w drugiej ponad 30min.

 

Powiedzmy że temperatura zadana pomieszczenia to 22*C

Krzywa grzewcza jest dobrana do domu i gdy na zewnątrz jest np. 5*C to dla uzyskania zadanej temperatury na zasilaniu kocioł podaje 35*C.

Kocioł pracuje tak długo aby temperatura na powrocie uzyskała temperaturę o ok 5*C niższą niż na zasilaniu a następnie kocioł przekracza temperaturę zadaną o np. 2*C dochodząc do 37 - 38*C a na powrocie uzyskamy 33*C.

W ten sposób automatyka kotła ma pewność ze temperatura średnia w pętli podłogówki była na poziomie zadanych 35*C

Poza tym kocioł pracuje tak długo dopuki nie dostanie sygnału z regulatora pokojowego w tym przypadku CW400 ze temperatura pokojowa zrównała się z zadaną lub ją przekroczyła o 0,5*C

Nie wiem jaką histerezę ma CW400 ale przypuszczam że 0,5 lub 1*C

 

Druga opcja to wyłączenie pogodówki i wtedy na zasilaniu mamy ustawioną temperaturę 45*C i kocioł pracuje tak długo dopóki z regulatora nie dostanie informacji że temperatura pokojowa przekroczyła zadaną 22*C.

 

W pierwszym przypadku praca kotła to tak jak pisałem wcześniej 30 minut a w drugim np 15 minut czyli 2 razy krócej.

Temperatury natomiast i wysterowanie palnika nie różnią się już dwukrotnie bo dla temperatury na zasilaniu 35*C palnik ma wysterowanie 7% a dla temperatury 45*C palnik ma wysterowanie 10% i z tego wynikają oszczędności.

Wysterowanie palnika oczywiście zmienia się gdyż temperatura wody na powrocie cały czas rośnie i dla podgrzania jej do temperatury zadanej potrzebne jest coraz mniej energii, dlatego podane wartości 7 i 10% są w jakimś sensie średnie .

 

Krótka praca na temperaturach wyższych niestety niesie za sobą minusy w postaci wahania temperatur pokojowych z tego względu że podłoga oddaje ciepło jeszcze dłuższy czas po wyłączeniu kotła.

 

Odnośnie ekonomii to U Ciebie z regulatorem TECH i sterownikami pokojowymi masz jeszcze inną sytuację ponieważ w skrajnych poziomach kocioł ogrzewa albo cały dom czyli wszystkie pokoje i pętle podłogówki albo ogrzewa tylko jeden pokój i jedną lub dwie pętle podłogówki. Z tego też sytuacje są różne bo zmianie ulegają także pojemności instalacji bo regulatory pokojowe TECH-a zamykają bądź otwierają poszczególne pętle podłogówki.

W takiej sytuacji nie ma jednoznacznej odpowiedzi na tak zadane pytanie bo różne kotły różnie się zachowują.

Poza tym każdorazowy start kotła i odpalenie palnika niesie za sobą pewne straty gdyż automatyka kotła jest tak ustawiona iż wysterowanie podczas zapłonu jest na poziomie wyższym niż 80%. W ten sposób automatyka kotła jest zaprogramowana aby zapłon powstał za pierwszym razem. Jest to poziom inny w różnych kotłach i trwa to części sekundy ale jednak podczas tego procesu część energii i gazu ucieka bezpowrotnie kominem. Dlatego też z jednej strony chodzi o to aby starty nie były zbyt częste, natomiast z drugiej strony chodzi o to aby kocioł pracował jak najkrócej a przerwy były jak najdłuższe.

 

W niektórych kotłach i instalacjach długa praca na niskim wysterowaniu palnika jest oszczędniejsza a w innych odwrotnie. Kocioł który w dobę pracował przez np 20 godzin na średnim poziomie wysterowania palnika 3,5kW miał na zasilaniu temperaturę 26*C spali np. 70 kWh energii. Natomiast inny pracując z przerwami w sumie pracy miał 12 godzin i 12 godzin przerwy średnie wysterowanie palnika miał na poziomie ok 5,5 kW spalił 66kWh energii.

Pierwszy miał w dobie 10 odcinków pracy po 2 godziny pracy, natomiast drugi miał 24 docinki pracy po 30 minut.

 

W Twoim przypadku odcinki pracy będą się jeszcze różniły między sobą ponieważ np. w 1, 5, 11, 18 i 24 to odcinki w których kocioł ogrzewał całą instalację i wszystkie pętle, natomiast w 2, 4, 6, 8. 10. 12. 15. 17. 20, 22, 13 odcinku kocioł pracuje tylko np. na jeden pokój, w pozostałych częściach kocioł pracował na 3 lub inną liczbę pokoi.

 

Dlatego też sytuacja jest tak skomplikowana i uzależniona od wielu czynników że nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jak każdy facet który kupił sobie kolejną zabawkę będziesz latał najpierw codziennie do gazomierza porównując spalanie, a gdy ci się nie spodoba zmienisz parametr i znowu, Tylko w ten sposób tylko dojdziesz do swojego najniższego spalania gdyż ustawianie identycznych parametrów od innych urzytkowników tego samego kotła z podobnym metrażem domu niestety czasem nic nie daje.

Edytowane przez Mareks77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czy podlaczenie kotla do Techa poprzez styk beznapieciowy nie powoduje ze praca Palnika steruje tylko TECH ?tzn jak temperatura z czujnika pokojowego podlaczonego do tech spadnie ponizej zadanej to Tech załącza palnik a temperatura jest taka jak np temperatura zadana np w trybie regulacji pogodowej ?

 

A jeszcze pytanie takie jesli tech nie bedzie sterowal piecem tylko pompa i zaworami, i ustawimy CW 400 na regulacje temp zewn i wewn . i ustawimy go np 20 stopni na cw 400 w korytarzu. To czy tech poprzez sterowanie zaworami i pompa nie poradzi sobie zaworami aby ustawiac temp w pokojach np 18-22 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czy podlaczenie kotla do Techa poprzez styk beznapieciowy nie powoduje ze praca Palnika steruje tylko TECH ?tzn jak temperatura z czujnika pokojowego podlaczonego do tech spadnie ponizej zadanej to Tech załącza palnik a temperatura jest taka jak np temperatura zadana np w trybie regulacji pogodowej ?

 

A jeszcze pytanie takie jesli tech nie bedzie sterowal piecem tylko pompa i zaworami, i ustawimy CW 400 na regulacje temp zewn i wewn . i ustawimy go np 20 stopni na cw 400 w korytarzu. To czy tech poprzez sterowanie zaworami i pompa nie poradzi sobie zaworami aby ustawiac temp w pokojach np 18-22 ?

 

Radzę aby do sterowania używać tylko jednego typu regulacji ponieważ nakładanie się na siebie dwóch algorytmów może spowodować sytuację w której niektóre pomieszczenia będą nie dogrzane.

Jeśli TECH ma sterować zaworami na pętlach i w ten sposób utrzymywać temperatury pokojowe na poziomie ustawionym to dodawanie do tego pogodówki jest zbędne.

Raczej w takim przypadku wymagane jest aby temperatura zadana w TECH-u była niższa niż temperatura zadane w sterowniku pogodowym CW400.

Oczywiście mam na myśli sytuację w której krzywa grzewcza jest idealnie dobrana do domu.

 

 

2. W przypadku gdy TECH steruje tylko pompą i zaworami, natomiast CW steruje kotłem to obniżenie temperatury w pomieszczeniu w którym jest regulator TECH nie spowoduje załączenie kotła i dogrzania tego pokoju. Dogrzanie go nastąpi tylko wtedy gdy obniżeniu nastąpi temperatura w pomieszczeniu w którym jest zainstalowany CW400. Odwrotna sytuacja natomiast czyli taka że to pomieszczeniu w którym jest zainstalowany CW400 nastąpiło obniżenie temperatury to załączenie kotła w takim przypadku nie spowoduje dogrzania żadnego pomieszczenia ponieważ dla TECH - a wszystkie temperatury pokojowe były osiągnięte i nie załączył on pompy.

 

Takie sytuacje są skrajne ale jednak mogą wystąpić.

Edytowane przez Mareks77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...