Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ogrzewanie podłogowe w pokojach i sypialni


newbie88

Recommended Posts

Oczywiście, że podłogówka jest niewystarczająca w przypadkach opisanych przeze mnie, bo zanim Ci się chałupa nagrzeje, to już masz słoneczny dzień i nie jesteś w stanie na szybko tej podłogi wychłodzić. Podobnie jak się zrobi zimno, nie jesteś w stanie jej z miejsca nagrzać, a jak już to nastąpi to nadchodzi słoneczny dzień i jesteś w czarnej d...

 

Ale przecież Wy też to wiecie. Jedyne czego mogliście nie przewidzieć to fakt, że wahania temperatur opisane przeze mnie obecnie zajmują miesiące, a nie dni w roku.

 

Poza tym jeżeli płacisz za gaz na sezon 1200zł, to albo kłamiesz, albo masz w domu temperaturę przeznaczoną dla zwierząt gospodarskich. A i apropos finansów, to nie zrobiłem swojego ogrzewania (w tym piecokominka) żeby było taniej. Zrobiłem, żeby było dla mnie komfortowo w jedyny, poprawny w mojej ocenie sposób. Piecokominek to dodatek, którym chciałem zastapić zwykły kominek, reszta za to jest absolutnie konieczna.

 

P.S.

 

Kaizen i d7d przygotowują już wykresy rocznych temperatur z rozbiciem na poszczególne regiony, czy przypadkiem nie pomyliłem się o parę stopni w jedną lub drugą ;)

 

Szkoda ze nikt Tobie nie powiedział ze do domów nieocieplonych nie stosuje sie podłogówki. Podłogowka ma okreslona moc maksymalną przy temperaturze granicznej i nikt tego nie przeskoczy. Masz za duze straty ktorych podłogówka nie pokryje. Z drugiej strony dlaczego nie ocieplic domu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 51
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Kaizen i d7d przygotowują już wykresy rocznych temperatur z rozbiciem na poszczególne regiony, czy przypadkiem nie pomyliłem się o parę stopni w jedną lub drugą ;)

 

Wykresy dawno przygotowane:

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=404847

 

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=404848

 

Weźmy taki filmik - ok. 22 minuty:

 

Ale jak bardzo chcesz, to tu masz nowy. Zgadnij, kiedy podłogówka była odpalona. Dla ułatwienia dodam, że w czasie pokazanym na wykresie podłogówka chodziła dwa razy po pół godziny dostarczając ciepło potrzebne na całą dobę (czyli z ogromną mocą 24x przekraczającą średnie obciążenie).

 

 

attachment.php?attachmentid=435446

 

Pochwal się, jakie Ty masz amplitudy temperatury POWIETRZA w domu :)

 

A jeżeli Twoje warunki nie odpowiadają tym, które ma autor wątku, to po co się odzywasz w temacie, o którym nie masz pojęcia?

TempMobileBMEp220191002.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że podłogówka jest niewystarczająca w przypadkach opisanych przeze mnie, bo zanim Ci się chałupa nagrzeje, to już masz słoneczny dzień i nie jesteś w stanie na szybko tej podłogi wychłodzić. Podobnie jak się zrobi zimno, nie jesteś w stanie jej z miejsca nagrzać, a jak już to nastąpi to nadchodzi słoneczny dzień i jesteś w czarnej d...

 

Ale przecież Wy też to wiecie. Jedyne czego mogliście nie przewidzieć to fakt, że wahania temperatur opisane przeze mnie obecnie zajmują miesiące, a nie dni w roku.

 

Poza tym jeżeli płacisz za gaz na sezon 1200zł, to albo kłamiesz, albo masz w domu temperaturę przeznaczoną dla zwierząt gospodarskich. A i apropos finansów, to nie zrobiłem swojego ogrzewania (w tym piecokominka) żeby było taniej. Zrobiłem, żeby było dla mnie komfortowo w jedyny, poprawny w mojej ocenie sposób. Piecokominek to dodatek, którym chciałem zastapić zwykły kominek, reszta za to jest absolutnie konieczna.

 

P.S.

 

Kaizen i d7d przygotowują już wykresy rocznych temperatur z rozbiciem na poszczególne regiony, czy przypadkiem nie pomyliłem się o parę stopni w jedną lub drugą ;)

 

Ty trollujesz, bo się wpakowałeś w grzejniki, czy o co chodzi ?

To jak Ty masz ogrzany dom, że zmiany temperatury zew. tak drastycznie wpływają na temperaturę w domu ?

Przyjmijmy, że temperatura zmieniła się w ciągu godziny(!) spadając z 17 do 7 stopni, czyli o wspomniane 10 stopni. Przy 7 pompa nie włącza się od razu. Histereza ustawiona na 0,4 stopnia. Temperatura zadana 23 stopnie. Pompa się nie włącza w ogóle. Bo po co ? Przecież ciepło jest zgromadzone w domu. To przykład z mojego domu. Pompa w ostatni tydzień włączała się tylko na grzanie CWU, dodam że mamy duże zyski słoneczne ze względu na duże okna.

 

Chyba, że Ty w durszlaku mieszkasz. A może na ociepleniu chciałeś zaoszczędzić i wsadziłeś jakiegoś Polstyra czy wełnę tylko międzykrokwiowo, a na podłodze leży 5 cm styro? No jakaś przyczyna pisania takich głupot musi być.

Albo nie zrobiłeś OP i sam dla siebie szukasz argumentacji, że grzejniki były dobrym wyborem.

 

OP ma bezwładność, nie podlega to dyskusji. Ale bezwładność ta, nie wpływa jakkolwiek na komfort mieszkania. Nie trzeba do tego wykresów, wystarczy pomieszkać i sprawdzić. Ty pewnie OP nie masz, ale próbujesz wszystkim wcisnąć, że to zło. Po co to robisz? Na koniec piszesz, że ludzie są w czarnej dupie. Ja nie jestem, ale coraz bardziej mam wrażenie że Ty tak się czujesz, bo masz i grzejniki i jakiś piecokominek i coś czuje że wiesz że to był błąd.

 

Zapłaciłem za ogrzewanie za sezon 1100 zł. I w zasadzie mam to w nosie, ma być ciepło, bo tak lubimy. Niemniej fajniej się żyje mając ciepło i płacąc mniej. Ładniejszy wygląd pomieszczeń dostajesz w gratisie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podsumowując, jeżeli dom jest źle ocieplony czy też ciepło ucieka w glebę i/lub kominem wentylacyjnym, wtedy OP ma same wady, nie dogrzejesz szybko bo ma inercję, a jak już rozgrzejesz i przyjdzie cieplejszy dzień to wraz z słońcem dom jest przegrzany.

Dobrze ocieplony dom z OP daje równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniach, nie "ciągnie po nogach" i nie ma duchoty. Różnicowanie temperatury w ciągu doby nie ma sensu, bo to co wychłodzisz po nieobecność będzie trzeba nadrobić później. Najlepiej jest utrzymywać stałą temperaturę - to tak jak z jazdą autem, więcej się spala jak przyspieszasz i hamujesz niż jak jedziesz ze stałą prędkością.

OP pozwala na ustawienie innych temperatur w pomieszczeniach ale mowa o różnicy do ~2C max - wentylacja wyrównuje.

Przy obecnej pogodzie nie muszę jeszcze włączać ogrzewania, w domu mamy 23-24C, wymiana powietrza ~180m3/h, dom dogrzewa w dzień od słońca i nie wychładza.

Dom 190m2, koszt ogrzewania gazem 800zł /rok (z wodą 1350), temperatura ~23C. Temperatura podłogi 23-24C ze sterowaniem strefowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnicowanie temperatury w ciągu doby nie ma sensu, bo to co wychłodzisz po nieobecność będzie trzeba nadrobić później.

 

To nie jest kwestia sensu. Tego po prostu nie da się zrobić. Jak widać na wykresach amplituda w ciągu doby to pół stopnia - w najgorszym wypadku (filmik Devi ze stosunkowo słabo ocieplonym domem) 1,5 stopnia w ciągu doby przy -15* za oknem. A i to obstawiam, że gdyby sterowali tylko temperaturą podłogi to amplituda byłaby mniejsza - to, co pokazali pokazuje też wadę typowych sterowników do kabli, które reagują na zmianę temperatury powietrza która jest opóźniona. O ile? To widać na wykresach kolegi Kroles.

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A po kiego grzyba zakładac jakies sterowania podłogówką ? nie lepiej zasilić ją i grzać nonstop na niskiej temp , zużycie pomijalne a komfort zawsze ten sam , mnie teraz idzie w podłogówkę 2 kw a i czasem podbije leciutko temp na kotle , zużycie nie wiele większe niż tylko samo CWU ,za dużo kombinowania też szkodzi zwłaszcza skąpcom .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty trollujesz, bo się wpakowałeś w grzejniki, czy o co chodzi ?

To jak Ty masz ogrzany dom, że zmiany temperatury zew. tak drastycznie wpływają na temperaturę w domu ?

Przyjmijmy, że temperatura zmieniła się w ciągu godziny(!) spadając z 17 do 7 stopni, czyli o wspomniane 10 stopni. Przy 7 pompa nie włącza się od razu. Histereza ustawiona na 0,4 stopnia. Temperatura zadana 23 stopnie. Pompa się nie włącza w ogóle. Bo po co ? Przecież ciepło jest zgromadzone w domu. To przykład z mojego domu. Pompa w ostatni tydzień włączała się tylko na grzanie CWU, dodam że mamy duże zyski słoneczne ze względu na duże okna.

 

Chyba, że Ty w durszlaku mieszkasz. A może na ociepleniu chciałeś zaoszczędzić i wsadziłeś jakiegoś Polstyra czy wełnę tylko międzykrokwiowo, a na podłodze leży 5 cm styro? No jakaś przyczyna pisania takich głupot musi być.

Albo nie zrobiłeś OP i sam dla siebie szukasz argumentacji, że grzejniki były dobrym wyborem.

 

OP ma bezwładność, nie podlega to dyskusji. Ale bezwładność ta, nie wpływa jakkolwiek na komfort mieszkania. Nie trzeba do tego wykresów, wystarczy pomieszkać i sprawdzić. Ty pewnie OP nie masz, ale próbujesz wszystkim wcisnąć, że to zło. Po co to robisz? Na koniec piszesz, że ludzie są w czarnej dupie. Ja nie jestem, ale coraz bardziej mam wrażenie że Ty tak się czujesz, bo masz i grzejniki i jakiś piecokominek i coś czuje że wiesz że to był błąd.

 

Zapłaciłem za ogrzewanie za sezon 1100 zł. I w zasadzie mam to w nosie, ma być ciepło, bo tak lubimy. Niemniej fajniej się żyje mając ciepło i płacąc mniej. Ładniejszy wygląd pomieszczeń dostajesz w gratisie.

 

Aha to teraz rozumiem, zapłaciłeś 1100 zł za ogrzewanie w sezonie letnim z odgienaśnością (jeśli wiesz w ogóle co to oznacza) obejmującą zeszły rok rozliczeniowy, bo w czasie pisania swoich dwóch postów, obniżyłeś zeszło sezonowe (obojętnie letnie czy zimowe) koszta ogrzewania o 100zł. Brawo Ty! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że podłogówka jest niewystarczająca w przypadkach opisanych przeze mnie, bo zanim Ci się chałupa nagrzeje, to już masz słoneczny dzień i nie jesteś w stanie na szybko tej podłogi wychłodzić. Podobnie jak się zrobi zimno, nie jesteś w stanie jej z miejsca nagrzać, a jak już to nastąpi to nadchodzi słoneczny dzień i jesteś w czarnej d...

 

Ale przecież Wy też to wiecie. Jedyne czego mogliście nie przewidzieć to fakt, że wahania temperatur opisane przeze mnie obecnie zajmują miesiące, a nie dni w roku.

 

Poza tym jeżeli płacisz za gaz na sezon 1200zł, to albo kłamiesz, albo masz w domu temperaturę przeznaczoną dla zwierząt gospodarskich.

 

Za ogrzewanie domu 106m2 płacę rocznie 800-900zł. z CWU około 1400-1500zł

Temperatura 21.8C

 

Mieszkałem w domu i mieszkaniu z grzejnikami, oraz w dwóch domach z podłogówką.

Nigdy nie wróciłbym do grzejników.

 

Przy ilości energii, jaką akumulują sciany zaizolowane 20cm styropianu, dla temperatury we wnętrzu nie robi większej różnicy, że przez kilka h na zewnątrz nastąpił spadek o 10-12C.

Tylko - izolacja musi być wykonana dobrze, z dobrych materiałów, a wentylacja nie powinna dmuchać powietrzem o te 10-12 C chłodniejszym, tylko o 2-3 C, dzięki WM z odzyskiem ciepłą, której jesteś przeciwnikiem...

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A po kiego grzyba zakładac jakies sterowania podłogówką ? nie lepiej zasilić ją i grzać nonstop na niskiej temp , zużycie pomijalne a komfort zawsze ten sam , mnie teraz idzie w podłogówkę 2 kw a i czasem podbije leciutko temp na kotle , zużycie nie wiele większe niż tylko samo CWU ,za dużo kombinowania też szkodzi zwłaszcza skąpcom .

 

Prąd nie ma temperatury, więc nie mogę zasilać niską ani wysoką.

Jak ktoś może, to też się nie sprawdzi - im niższa temperatura na zewnątrz, tym potrzebna wyższa temperatura podłogi (poczytaj o krzywej grzewczej).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale się wątek rozwinął :) dziękuję za odpowiedzi i dyskusję.

 

Dodam, że planujemy zbudować dom z silikatu (18 lub 24cm) + 20 cm wełny. Więc jak nikt niczego nie popsuje podczas budowy, to chyba będzie odpowiednio zaizolowany... Do tego ma być rekuperacja, więc to też zmniejszy wahania temp. wewnątrz w relacji do tradycyjnej wentylacji no i może jeszcze czujnik pogodowy na zewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...