Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dom szkieletowy 90m2 - jaka klimatyzacja i rekuperacja?


Recommended Posts

Witam!

 

Jestem w trakcie budowy parterowego domu szkieletowego o powierzchni około 90m2. Dom wykonany jest na stropie typu Crawl Space z pustką powietrzną pod podłogą. Ocieplony jest wełną mineralną następująco:

- Strop dolny 20cm

- Strop górny + sufit podwieszony 35cm

- Ściany zewnętrzne 15cm w środku + 15cm na elewacji = 30cm.

 

Zastosowane są okna 3-szybowe ze średnim współczynnikiem U=0,75.

W projekcie domu przewidziana jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Dom będzie ogrzewany elektrycznie grzejnikami Atlantic + kominek.

 

W celu schłodzenia latem, ale też dogrzania w okresach przejściowych, a być może też i zimą chciałbym zdecydować się na montaż klimatyzacji, ale podkreślam, że nie ma to być domyślnie podstawowe źródło ogrzewania. Zastanawiam się nad jedną jednostką typu SPLIT o mocy 3,5kw nad witryną w salonie. Czy takie rozwiązanie będzie wystarczające żeby schłodzić też powietrze latem w sypialni czy raczej potrzebna będzie dodatkowa jednostka?

 

W linku poniżej zamieszczam zdjęcie rzutu mojego domu wraz z rozkładem pomieszczeń. Jak widać od południa nie mam żadnych okien. Od zachodu 2 duże okna tarasowe oraz 1 duża witrynka od północy nad którą miałaby znaleźć się jednostka wewnętrzna klimatyzacji.

 

rzut.jpg

 

Bardzo proszę o poradę jaką klimatyzację zamontować oraz jaką rekuperację?

Ewentualnie bardzo bym prosił też o zaproponowanie lepszego rozwiązania jeśli moje jest nienajlepsze.

Bardzo dziękuję!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy chłodzeniu mniejsze znaczenie ma termoizolacja, bo różnica między tym co wewnątrz a na zewnątrz to kilka stopni. Dużo większe znaczenie mają zyski słoneczne. Najlepiej wykonaj obliczenia. Tak upraszczając możesz przyjąć 800W/m2 niezacienionego przeszklenia na południe i z połowę tego dla przeszkleń na wschód i zachód.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, więc czy dobrze zrozumiałem - autor pierwszego tematu ma jednego splita i daje radę na cały dom. Czy w moim przypadku wystarczy 3,5kW czy lepiej zamontować 5kW?

 

Naprawdę masz tylko trzy okna? I żadnego od wschodu i południa?

To powinna wystarczyć najsłabsza klima do chłodzenia. Do grzania warto wziąć taką, co ma sensowny COP w mrozy i mało jej spada moc wraz ze spadkiem temperatury. Większość ciepła do ogrzewania załatwi (ogrzeje całą część dzienną i co nieco dostaną też inne pomieszczenia). Jakie masz obciążenie cieplne w PCHE? Pewnie wystarczy najmniejsza Lomo Luxury (czy podobna tania, ale nie tracąca tak bardzo mocy w mrozy - nie patrz na moc nominalną, tylko szukaj, żeby przy -15 pokryła z 70% obciążenia całego domu - strzelam, że 1,8kW wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybacz, źle zaznaczyłem na rzucie, dopiero jak mnie spytałeś to zauważyłem. Od wschodu mam 4 okna. W kuchni i w pokoju 145x145 oraz w łazience i pom. tech. 60x90. Od południa nie mam żadnego.

 

Projekt to "Domek Panii Darii" tyle że troszkę zmodyfikowany, stąd dwa duże okna tarasowe z tyłu.

Edytowane przez emlem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To trudne pytanie, czy tak umieszczona klima schłodzi wystarczająco dalsze pokoje nie wychładzając za bardzo salonu. Jakbyś miał odwrotnie (salon na południe) to byłoby na 99% OK.

Jak chcesz mieć pewność, to lepiej kanałówkę. Albo dwie małe klimy - jedną tak jak planujesz, drugą na końcu korytarza, żeby dmuchała do sypialni. Przy tej drugiej opcji minusem będzie konieczność zostawiania otwartych drzwi za to plusem możliwość montażu najpierw tylko jednej i sprawdzenie, czy osiągnięty efekt Ci nie wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@emlem

Twoje obawy o brak chłodu w sypialniach są trochę przesadzone. Wiadomo w salonie będzie zimniej niż w sypialniach w upalne lato, ale klima znacznie osusza powietrze w całym domu i jest komfortowo. Możesz też obniżyć na noc chłodzenie salonu dla lepszego komfortu sypialni, bo rozumiem że jak spisz, to salon jest wyludniony.

Tak samo w okresach przejściowych dogrzewam salon klimą, w sypialniach jest trochę chłodniej i przyjemniej spać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@cezary.pl

Super! Dzięki za odpowiedź. Pytanie zatem czy jednostka ok. 3,5kW wystarczy na taki domek? No i którą najlepiej wybrać? Rozważałem LG Standard Plus lub GREE LOMO Luxury. Gree wygląda chyba na to, że ma lepszą sprawność grzania w niskich temp, za to LG ma 10 lat gwarancji.

Na którą się zdecydować?

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...