Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ogrzewanie podłogowe dół grzejniki góra


mateusz4444

Recommended Posts

Witam

Temat poruszany wielokrotnie jednak nadal się głowie co i jak.

Dom po remoncie z lat 70-tych, ocieplony 15cm grafit dach 30 wełny profitmaty pełne deskowanie i jeszcze 10 wełny, okna 3 szyby strop 30 cm wełny.

 

Na dole sama podłogówka 100m2 8 sekcji najdłuższe petle ok 80-90m rozstaw 15cm w łazience 10 cm pex 16.wszystko to obsługuje pompka z pieca Vaillant eco tec plus 246 3/5 (wiem wiem za duży) Wydaje mi się że za małe przepływy(brak projektu instalator 10 lat temu twierdził że to nikomu nie potrzebne) wszystkie pętle otwarte na max to 1 - 1,2 l/min. Rura od pieca do rozdzielacza to miedź też niestety 20mm na odcinku około 4m potem przechodzi przez plyte i do rozdzielacza.

 

Teraz robię pokoje na poddaszu, 3 pokoje 40m2 25m2 11m2 i łazienka 9m2. Hydraulik chce dać sprzęgło mieszacz i 2 pompki żeby to dobrze chodziło.

A ja chce przewymiarować grzejniki na zasilanie 45/35 bądź 40/35 (będą duże ale mi to nie przeszkadza) Nie mam możliwości podłogówki z racji drewnianego stropu.

 

Moje pytanie brzmi jak to zrobić najprostszym sposobem nie ponosząc niepotrzebnych kosztów.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez mateusz4444
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł jest za duży ale głównym minusem jest tu zbyt wysoka moc minimalna do której moduluje kocioł.

Moc minimalna to 6,5 kW co dla podłogówki jest mocą zbyt wysoką nawet zimą a co dopiero jesienią i wiosną więc kocioł będzie zbyt często się wyłączał.

Po drugie to pompa w kotle niestety sama nie pociągnie podłogówki i grzejników.

W tym układzie zalecam zastosowanie sprzęgła i dodatkowej pompy dla obwodu grzejników co rozwiąże i tak już minimalne przepływy w podłogówce.

Na górze grzejniki, W kotłowni lub w dolnej szafce umieścić mieszacz z siłownikiem i pompą do zasilania podłogówki.

Jeśli regulator to VC 470 to w kotłowni oprócz kotła umieścić moduł mieszacza VR 61/4 który będzie sterował siłownikiem mieszacza.

Regulator VC 470 umieścić w salonie lub pomieszczeniu referencyjnym z podłogówką.

W takiej konfiguracji uzyskasz możliwość ustawienia dwóch osobnych krzywych grzewczych dla podłogówki i grzejników.

Poza tym praca obu obwodów grzewczych jest zredukowana do minimum.

Dodatkowo układ można doposażyć w dodatkowe zdalne sterowanie VR 81/2 które będzie odpowiadało za sterowanie temperaturą poddasza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za odpowiedź

Wiem że kocioł jest za duży a napewno ma za wysoką moc minimalną, strasznie taktuje..:(

No niestety mam regulator 450f jak kupowałem to 470 była nowością i kosztował sporo kasy..Teraz będę zmuszony kupić 700

Zastanawiam się czy wymienić jeszcze odcinki tych rur do rozdzielacza na większe dokąd się da czy olać to?

A co z tym przewymiarowaniem grzejników nie poszło by to wszystko na jednej temperaturze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze to nie mamy pewności czy będzie działać bo rozmawiamy na forum a nie osobiście stojąc przy rotametrach w kotłowni. Po drugie to możliwe że kocioł wymagać będzie przestawienia prędkości pompy kotła gdyż obecnie jej wydajność jest na automacie i uzależniona od mocy podawanej przez palnik i temperaturę powrotu , po trzecie to grzejniki będą wymagać kryzowania w funkcji odległości od kotła, po czwarte to jeśli już masz przepływy na poziomie 1,2 l / min. to dołączając grzejniki raczej zejdzie ona jeszcze w dół, po piąte to jeśli jeszcze masz taką możliwość to wymień rury do rozdzielacza na grubsze coś w okolicach 22 - 24mm.

Po szóste to puszczając grzejniki na niskiej temperaturze zauważ ze minimalna moc kotła jest w tym przypadku za wysoka więc taktowanie kotła będzie czymś normalnym a ponadto jesteś skazany na jeden układ instalacyjny więc w przypadku różnicy temperatur pomiędzy parterem a poddaszem jeden regulator umieszczony na parterze wyłączy całość ogrzewania.

Jeśli nie dostaniesz VRC470 i VR81/2 to jesteś skazany na zakup VRC 700 i ewentualnie VR 91 Polecam układ z sterownikiem mieszacza VR61/4 lub VR70 w którym poszczególne układy pracują oddzielnie i ogrzewamy albo tylko same grzejniki bądź podłogówkę razem z grzejnikami więc wysoka moc minimalna nie jest nam tak groźna.

 

Budżetowo jeśli puszczasz grzejniki na wysokiej temperaturze to podłogówka moze być zasilana z mieszacza bez modułu VR61/4 luv VR70 tylko złożonego z zaworu trójdrogowego termostatycznego oraz pompy. Taki układ można założyć bezpośrednio na rozdzielaczu w skrzynce, ale regulacja układu będzie wymagała fachowego spojrzenia gdyż pompa podłogówki może wysysać za dużą cześć czynnika płynącego do grzejników i te będą słabiej grzały.

Edytowane przez Mareks77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rury do rozdzielacza mogę wymienić na odcinku 4 metrów potem przechodzą przez płytę jakieś 50cm a tego już nie wymienie.

Pompa w piecu chodzi już na 2 biegu więc lepiej raczej nie będzie.

Czyli rozwiązanie najdroższe ale i najlepsze to: mieszacz , sprzęgło , 2 pompki , multimatic 700 i moduł vr70?(przewodów nie mam pociągniętych więc multimatic bezprzewodowy)

Co daje moduł VR 91?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moduł VR91 jest termostatem pokojowym w twoim przypadku dla grzejników.

Jeżeli podłogówka jest uzależniona od VRC 700 i przyporządkowana do jego czujnika to po osiągnięciu temperatury wymaganej na parterze mieszacz zamyka obieg dla podłogówki i grzeje same grzejniki. Jeśli nie są one uzależnione od VRC 700 bo i nie mogą gdyż ten mierzy temperaturę parteru a nie poddasza to kocioł cyklicznie pracuje cały czas utrzymując stałą temperaturę obiegu dla grzejników nawet gdy tam temperatura jest OK i nie jest potrzebne ogrzewanie.

Właśnie VR 91 jest po to aby umieścić go w jednym z pomieszczeń i to on a nie głowice termostatyczne czuwają nad temperaturą piętra lub poddasza. W takim układzie kocioł wyłącza się a nie pracuje bez potrzeby. Szczególnie pozytywne i przydatne staje się to w przypadku kominka z rozprowadzeniem gorącego powietrza które ogrzewa całe poddasze lub w dni słoneczne kiedy to zyski ze słońca padającego na dach rozgrzewają pomieszczenia poddasza .

 

Odnośnie sprzęgła to jeśli przepływy rzędu 1,2 uzyskujesz bez podłączonych grzejników to będzie ono konieczne ale jeśli takie przepływy są razem z grzejnikami to są to co prawda minimalne ale wystarczające i na razie z zakupem sprzęgła bym się wstrzymał.

Mam u siebie podobny układ gdyż na dole znajduje się 7 pętli podłogówki + 2 grzejniki a na górze mam 7 grzejników i jedną pętlę podłogówki. Kocioł pracuje bez sprzęgła i obrabia całość wraz ze wspomnianym mieszaczem itp. urządzeniami które można prześledzić w stopce.

Edytowane przez Mareks77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

A wiec grzejniki zamówione Purmo przewymiarowane na 40/35 3 w rozmiarze 500x2600 CV22. reszta ciut mniejsza.

Zastanawiam się jeszcze nad wymianą kotła na mniejszy, ten mój moduluje do 9kW a na cieplowlasciwe.pl

wychodzi mi max 6 kW http://cieplowlasciwie.pl/wynik/61tr. zastanawiam się czy vaillant 146 lub niedźwiedź condens 18vkk, immergas moduluje do 1.9 kW co bedzie lepszym rozwiązaniem.Co prawda do vaillant ma sterownik i pogodówkę nie musiał bym nic wymieniać komin też stary by został.

W tym momencie żeby mieć w domu 22 stopnie mam zadaną 23 i krzywą 0,35 a i tak nie daje rady jest 21,4. Z tym że zadana temperatura jest 37 a w obiegu 26 piec załancza sie tylko na 4 minuty i się wyłancza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vaillant 146.

 

Wcześniej pisałeś ze przy VC246 masz za małe przepływy. Licz się z tym że kotły o mniejszej mocy mają mniej wydajne pompy dlatego jeśli miałeś z tym problem to w układzie przydało by się sprzęgło i dodatkowa pompa.

 

Temperatura zadana 37*C a w obiegu jest 26*C. Tego nie rozumiem i albo w układzie jest mieszacz obniżający temperaturę albo coś jest nie tak.

Edytowane przez Mareks77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na obecną chwile jest sama podłogówka parter bez grzejników 100m2 ogrzewane, grzejniki na poddaszu dopiero będą.

Układ w tym momencie jest najprostszy jaki może być rodzielacz podpięty do pieca i z rozdzielacza 8 sekcji na podłogę, bez mieszaczy sprzęgieł i innych cudów jedynie przed rozdzielaczem jest wpięty ręcznikowiec.

Sterownik to Calormatic 450F pogodowy więc do niego nie można dołożyć tych modułów VR o których piszę.

Zadana temperatura jest 10 stopni wyższa niż w obiegu, sprawdzałem na piecu w menu zasilanie a powrót 10 stopni różnicy..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

No i jestem po prawie dwóch miesiącach nieobecności

A więc tak. Grzejnik zamontowanie już miesiąc temperatura na górze o około 1-1.5 stopnia mniej niż na dole.

sterownik na dole w salonie tam gdzie podłogówka trzyma 22 stopnie w pozostałych pomieszczeniach oki.Na górze użytkowane 3 pomieszczenia z 4 i wnich głowice ustawione na 4(24 st) a w jednym 3(20 st), i o ile w tym jednym pomieszczeniu trzyma 20 st to w pozostalych też jest miedzy 19,5 - 20,5 st.

Przeplyw przez grzejniki ok 2l przez grzejnik i przez podłoge ok 1l na petle.

Tak jak pisałem wcześniej grzejniki policzone na temperature 40\35 (jak piec chodzi to ciepłe to polowy) i wszystko spiete bez mieszczy sprzęgieł i tym podobnych rzeczy.

Może cktoś coś doradzi, moze przenieść sterownik na górę a może przepływami poregulować?

no chyba że niema wyjścia itrzeba rodzielić te dwa obiegi niezależnie.

dzięki i pozdrawiam

Edytowane przez mateusz4444
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...