Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Vailant 256/5 + multimatic 700/6


byq84

Recommended Posts

Witam,

 

W przyszłym tygodniu po roku palenia w kominku + dgp instalator uruchomi piec Vailant 256/5 plus sterownik multimatic 700/6 i przejdę na ogrzewanie gazowe.

Dom nowy około 200 m2 po podłodzę, ocieplony styropianem grafitowym 20 cm + 30 cm wełny na poddaszu użytkowym, wszędzie ogrzewanie podłogowe.

Planowałem podłączyć czujnik pogodowy i sterować ogrzewaniem za pomocą dobrze dobranej krzywej grzewczej. Generalnie zależy mi aby w całym domu była jednakowa temperatura 21-22C.

Instalator twierdzi że warto także zainstalować sterownik Multimatic w salonie lub innym pomieszczeniu czyli używać sterowania pogodowego oraz pokojowego.

Czy macie jakieś doświadczenie w tym temacie, czy nie jest tak że jak sterownik pokojowy osiągnie temperature 22 C to wyłączy piec a inne pomieszczenia mogą być niedogrzane?

Sterowniki pokojowe w każdym pomieszczeniu w tej chwili pomijam, kable w razie co są wyprowadzone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy macie jakieś doświadczenie w tym temacie, czy nie jest tak że jak sterownik pokojowy osiągnie temperature 22 C to wyłączy piec a inne pomieszczenia mogą być niedogrzane?

 

Może nastąpić taka sytuacja ale jednak wszystko jest uzależnione od uruchamiającego instalację grzewczą serwisanta oraz instalatora.

Ten drugi po uruchomieniu powinien w miarę możliwości zrównoważyć wszelkie różnice występujące w temperaturze osiąganej poprzez odpowiednio dobrane kryzowania lub przepływy na rotametrach.

Jeśli faktycznie ocieplenie jest takiej grubości to ze zrównoważeniem nie powinno być żadnego problemu.

 

Drugim wyjściem jest w takim przypadku sama instalacja która przy takiej powierzchni powinna być rozdzielona sprzęgłem oraz z zastosowaniem dwóch pomp obiegowych.

Jeśli instalacja posiada układy mieszające specyficzne dla ogrzewania podłogowego to poprzez zastosowanie modułu mieszacza VR 70 oraz dwóch regulatorów VRC700 oraz VR91 jest możliwość osobnego sterowania i ustawiania temperatur parteru jak i poddasza w taki sposób aby poddasze nie wychładzało się po zakończeniu ogrzewania parteru i odwrotnie.

Poza tym układ oparty o pogodówkę czyli VRC 700 i czujnik temperatury zewnętrznej jest oszczędniejszy i szczególnie prawidłowy dla ogrzewania podłogowego które bardzo wolno reaguje więc szybkie zmiany pogody i temperatury mogą powodować także wahania temperatur w pomieszczeniach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź, góra i dół jest rozdzielona i podłączona do sprzęgła hydraulicznego + 2 pompy obiegowe Wilo oraz zawory termostatyczne Afriso.

Aktualnie pompy oraz termostat nie jest wpięty w żadną automatykę. Ustaliłem z serwisantem że narazie uruchamiamy tak jak jest + pogódówka a docelowo możemy iść w automatykę + czujnik wewnętrzny bezprzewodowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli po uruchomieniu nie będziesz zadowolony to do zaworu Arfiso tego od podłogówki dokup siłownik i przejdź na automatykę o której pisałem w poprzedniej wiadomości. Ta zapewni Ci niezależność parteru od poddasza lub piętra oraz zysków z ewentualnego kominka czy słońca. Odnośnie sterowników pokojowych i listwy sterującej elektrozaworami to moim zdaniem szkoda tak drogiego i dobrego kotła aby pracował tylko i wyłącznie utrzymując stałą temperaturę w obiegu, dlatego opcja pełnej automatyki i sterowania pogodowego jest jak najbardziej optymalna jeśli oczywiście dom nie jest miejscem pracy gdzie wymagana jest zróżnicowana temperatura pomieszczeń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...