Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Szalone ceny budowy domu


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dlatego głupotą i brakiem rozsądku jest branie kredytu na 90% kosztów budowy. Wkład własny powinien wynosić min. 30-35% i mam nadzieje że kiedyś do tego dojdzie.

 

Dla kredytobiorcy dokładnie odwrotnie - najlepiej wziąć na 120% z niskim oprocentowaniem w obcej walucie. I najlepiej, jak kurs podskoczy. Jak masz nieruchomość wartą 1/2 kapitału, to bank mniej się rwie do licytacji wiedząc, że możesz ogłosić upadłość i jest bardziej spolegliwy, niż jak ze sprzedaży uzyska tyle, że pokryje to kapitał, odsetki karne i koszty komornika.

Chyba nikt na początku nie wie, jak bardzo mu się noga powinęła i zanim się z tym pogodzi, to już kasy ze sprzedaży nie wystarczy - a mieszkać gdzieś trzeba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie wątki mogą sobie być, ludzie tracą glowę w obliczu własnych marzeń o pięknym domku w uroczej lokalizacji. Nie ważne że ich nie stać i muszą pożyczać na wklad własny.

 

No ale tu już wchodzimy w głupie decyzje i świadome obchodzenie prawa. Jest nawet obowiązek oświadczenia przy kredycie, że środki na wkład własny nie pochodzą z pożyczki. Jak ktoś chce sobie świadomie zrobić krzywdę to żadne prawo mu tego nie zabroni. 18 lat skończone - odpowiadasz za swoje decyzje.

Ja piszę o kredycie wziętym zgodnie z "katechizmem" z dobrym LtV i DTI.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest możliwe o ile suma poniesionych kosztów na budowę nie przewyższa wartości rynkowej. Jesli dom jest nieukonczony to niestety najczesciej wydalismy na niego więcej niż jest warty. A bank nie zgodzi sie na sprzedaż jeśli nie pokryjemy całości długu wraz z kosztami dodatkowymi typu prowizja za wczesniejszą spłatę.

Dlatego głupotą i brakiem rozsądku jest branie kredytu na 90% kosztów budowy. Wkład własny powinien wynosić min. 30-35% i mam nadzieje że kiedyś do tego dojdzie.

 

No dokładnie. Dlatego normalne jest, że niektórym noga na kredycie się podwinie i to bez względu na kraj Europy, w którym mieszkają. Bo jeżeli ktoś nie myśli, to musi ponieść tego konsekwencje.

 

Ale jeżeli miałoby dojść do sytuacji światowego kryzysu, że większość kredytobiorców nie byłaby w stanie płacić rat kredytu, to nawet Państwo zablokuje taką sytuację w obawie przed rozruchami społecznymi. Banki są świadome, że w takiej sytuacji żadnych pieniędzy nie odzyskają i jest to też wkalkulowane w ryzyko ich działalności.

 

Macie przykład Zakładów Mięsnych Henryk Kania. Wiecie ile banki tam straciły? Tylko jeden o którym wiem aż 600 milionów... Taki bank ile z tego odzyska..... Odpowiadam: nic! Poniósł ryzyko i przegrał. Tak samo jest z kredytami hipotecznymi. Wiecie ile jest kredytów hipotecznych w Nigerii, albo w Sudanie? A nawet w takiej Argentynie.... Ryzyko braku spłaty jest tam za duże, banki mają ich w nosie.

Jeżeli w Polsce będziemy mieli drugą Argentynę, to też nikt z Was nie straci swoich mieszkań, a kredyt prawdopodobnie przepadnie!

 

Podsumowując chodzi o to, że każdy musi realnie ocenić swoją zdolność kredytową, swoje zdrowie i ryzyko dla siebie. Sytuacja na świecie ma w przypadku takiej decyzji znaczenie marginalne! Bo nigdy nie będzie tak, że banki będą zabierać raptownie wszystko wszystkim!

 

Mówię to z perspektywy osoby, która nie kredytu. Nie wykluczam go jednak w żadnym przypadku. Super młody już nie jestem więc pewnie na byznes, ale to nie ma znaczenia ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry za offtop ale akurat na zakładach Kani to nie straciły banki tylko my - podatnicy. Po repolonizacji Aliorbank zaczął udzielać bardzo dziwnych i ryzykownych kredytów min. Kani, RUCHowi i Onico, o czym jeszcze pewnie w mediach (nie wszystkich) usłyszymy.

Tym się różnią banki podejmujące decyzje biznesowe od tych, które podejmują decyzje polityczne.

 

https://subiektywnieofinansach.pl/co-sie-dzieje-z-alior-bankiem-w-niecaly-rok-stracil-polowe-wartosci-rynkowej-kary-zle-kredyty-karuzela-prezesow-jak-to-sie-skonczy/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyjechali bo w Polsce to jest Ameryka? Doganiamy Zachód?

Fakt? I wszysto w temacie!

 

Nie liczę wszystkiego, bo na Zachodzie nie musisz spędzać życia z kalkulatorem w ręku.

Mówię Ci, robotnik po podstawówce (albo i bez), jest tam więcej warty niż doktor w PL.

Więc niech se doktor z matematyki liczy. W Polsce musi liczyć - od pierwszego do pierwszego...

 

Upss, to ja chyba liczyć nie umiem.

Tylko jak wyszło mi, że w UK robotnik pracuje dużo krócej, ażeby kupić m2 mieszkania?

 

Nie łudźcie się, że dogonimy Zachód.

Nie ta mentalność, nie ten porządek prawny, a raczej jego brak...

 

ad.1 - "FAKT" - nie wszystko w temacie bo świadomie (lub nieświadomi) pomijasz udział własny który stanowi 2400 GBP i różnice w leasingach.

Sądzę, że tych różnic nie ogarniasz bo "nie liczysz". :)

ad. 2 "Mówię Ci, robotnik po podstawówce (albo i bez), jest tam więcej warty niż doktor w PL." to tylko Twój osąd, wg mnie całkowicie błędny

ad.3 Może masz rację ale podaj fakty czyli koszt 1m2 i zarobki netto w PL i "na Zachodzie" z uwzględnieniem ile realnie zostaje na kupno mieszkania po opłaceniu "życia".

Może w Polsce można odłożyć na mieszkanie ok. 3.000 PLN czyli na 0,5m2 mieszkania.

A jak to jest "na Zachodzie" ?

ad.4 "porządek prawny" - fakt, w Polsce nie ma właściwego porządku prawnego a prawo nie jest ani szanowane ani respektowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kto tak robi klamczuszku? Jest takie cos jak okres wypowiedzenia. Dziala w 2 strony... przynajmniej tam

gdzie nikt nie ma kredytow, nikt nie kupuje domow ani mieszkan.

Dlaczego zmyslasz i klamiesz na fm?

 

panie admin

dlaczego pan usuwa moje posty, które są odpowiedzią na zarzuty ?

 

on mnie obraża od kłamczuszków a ja nie mogę odpowiedzieć ? oj wolność boli władzę :)

 

masz kolego obstawę, więc czuj się bezpieczny w korpo :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad.1 - "FAKT" - nie wszystko w temacie bo świadomie (lub nieświadomi) pomijasz udział własny który stanowi 2400 GBP i różnice w leasingach.

Sądzę, że tych różnic nie ogarniasz bo "nie liczysz". :)

ad. 2 "Mówię Ci, robotnik po podstawówce (albo i bez), jest tam więcej warty niż doktor w PL." to tylko Twój osąd, wg mnie całkowicie błędny

ad.3 Może masz rację ale podaj fakty czyli koszt 1m2 i zarobki netto w PL i "na Zachodzie" z uwzględnieniem ile realnie zostaje na kupno mieszkania po opłaceniu "życia".

Może w Polsce można odłożyć na mieszkanie ok. 3.000 PLN czyli na 0,5m2 mieszkania.

A jak to jest "na Zachodzie" ?

ad.4 "porządek prawny" - fakt, w Polsce nie ma właściwego porządku prawnego a prawo nie jest ani szanowane ani respektowane.

 

1. Nie umiesz czytać i wnioskować. W polsce to kierat, klapki na oczach i wjo, niewolniku.

Udział jest też za 1200. Mniej niż tamtejsza najniższa krajowa. Masz jeszcze tu:

https://leasing.com/car-leasing/mazda/6/

194 funty/miesiąc, to jest 23,6 godziny roboty za 8,21 najniższą krajową.

Wolne od podatku 60.000 zł

 

 

Podaj lepiej cenę za lizing takiej mazdy w PL. Nie zapomnij liczyć od najniższej krajowej.

Albo sam podam, na szybkiego:

https://auto-planeta.pl/samochody/mazda-6-2/

Od 915 zł/miesiąc, to jest około 76 godzin roboty za najniższą krajową (12 zł/h).

 

Ponad 3x więcej godzin...

Jeśli się nie mylę, bo na rękę w PL to może jest tylko 10zł, uwzględniając kwotę wolną od podatku (3000zł).

 

 

2. Mój osąd, to osąd człowieka w świecie bywałego.

 

3. Tu nie koncert życzeń. Jak umnisz po angielski, to wchodzić na websajdy strony i czytanie.

 

W PL można sobie odłożyć 3000, gdy 1800 dostaje na rękę... Pisz tak dalej, będzie większy ubaw.

 

4. UK ma najlepsze na świecie prawo i dlatego jest światowej klasy mocarstwem z bronią atomową.

Australia, Nowa Zelandia i kilka innych państw nie mają prezydentów.

Uznają Królową za głowę swych państw.

A czym jest Polska? Nawet dwumilionowy litewski naród robi z Polakami co chce.

Tutaj ludzie z najniższą krajową pracują za miskę ryżu, za żywność. Nic więcej.

Edytowane przez Superior
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Nie umiesz czytać i wnioskować. W polsce to kierat, klapki na oczach i wjo, niewolniku.

Udział jest też za 1200. Mniej niż tamtejsza najniższa krajowa. Masz jeszcze tu:

https://leasing.com/car-leasing/mazda/6/

194 funty/miesiąc, to jest 23,6 godziny roboty za 8,21 najniższą krajową.

Wolne od podatku 60.000 zł

 

 

Podaj lepiej cenę za lizing takiej mazdy w PL. Nie zapomnij liczyć od najniższej krajowej.

Albo sam podam, na szybkiego:

https://auto-planeta.pl/samochody/mazda-6-2/

Od 915 zł/miesiąc, to jest około 76 godzin roboty za najniższą krajową (12 zł/h).

 

Ponad 3x więcej godzin...

Jeśli się nie mylę, bo na rękę w PL to może jest tylko 10zł, uwzględniając kwotę wolną od podatku (3000zł).

 

 

2. Mój osąd, to osąd człowieka w świecie bywałego.

 

3. Tu nie koncert życzeń. Jak umnisz po angielski, to wchodzić na websajdy strony i czytanie.

 

W PL można sobie odłożyć 3000, gdy 1800 dostaje na rękę... Pisz tak dalej, będzie większy ubaw.

 

4. UK ma najlepsze na świecie prawo i dlatego jest światowej klasy mocarstwem z bronią atomową.

Australia, Nowa Zelandia i kilka innych państw nie mają prezydentów.

Uznają Królową za głowę swych państw.

A czym jest Polska? Nawet dwumilionowy litewski naród robi z Polakami co chce.

Tutaj ludzie z najniższą krajową pracują za miskę ryżu, za żywność. Nic więcej.

 

1. Tendencyjnie przedstawiasz swoje porównania.

Ale to twój problem. Aż się dziwię że nie pojawiają się posty że "plujesz na Polskę i na Polaków" ;)

2. Człowiek może "bywały w świecie" ale mało zorientowany w polskiej rzeczywistości...

Gdzie bywasz w tym świecie?

3. Nie "umim" po angielsku i nie wchodzę na "websajdy"

Ty z pewnością nie umiesz "po angielsku".

4. Światowe mocarstwo może i jest ale co praktycznie może?

Ma takie prawo że nie potrafi nawet wypisać się z Unii.

Australia i Nowa Zelandia "uznaje Królową" za głowę państwa.

Nad Imperium nigdy nie zachodzi Słońce. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Nie umiesz czytać i wnioskować. W polsce to kierat, klapki na oczach i wjo, niewolniku.

Udział jest też za 1200. Mniej niż tamtejsza najniższa krajowa. Masz jeszcze tu:

https://leasing.com/car-leasing/mazda/6/

194 funty/miesiąc, to jest 23,6 godziny roboty za 8,21 najniższą krajową.

Wolne od podatku 60.000 zł

 

 

Podaj lepiej cenę za lizing takiej mazdy w PL. Nie zapomnij liczyć od najniższej krajowej.

Albo sam podam, na szybkiego:

https://auto-planeta.pl/samochody/mazda-6-2/

Od 915 zł/miesiąc, to jest około 76 godzin roboty za najniższą krajową (12 zł/h).

 

Ponad 3x więcej godzin...

Jeśli się nie mylę, bo na rękę w PL to może jest tylko 10zł, uwzględniając kwotę wolną od podatku (3000zł).

 

 

2. Mój osąd, to osąd człowieka w świecie bywałego.

 

3. Tu nie koncert życzeń. Jak umnisz po angielski, to wchodzić na websajdy strony i czytanie.

 

W PL można sobie odłożyć 3000, gdy 1800 dostaje na rękę... Pisz tak dalej, będzie większy ubaw.

 

4. UK ma najlepsze na świecie prawo i dlatego jest światowej klasy mocarstwem z bronią atomową.

Australia, Nowa Zelandia i kilka innych państw nie mają prezydentów.

Uznają Królową za głowę swych państw.

A czym jest Polska? Nawet dwumilionowy litewski naród robi z Polakami co chce.

Tutaj ludzie z najniższą krajową pracują za miskę ryżu, za żywność. Nic więcej.

 

Najniższa krajowa nic nie mówi. Porównaj to z medianą wynagrodzeń.

To będzie właśnie trafne porównanie znajdą się tam nasze miśki, które będą się budować. W Polsce za minimalną krajową stać cię na mieszkanie socjalne i życie od 1 do 1.

NBP nie widzi żadnych zagrożeń. Jeżeli wzrost będzie poniżej oczekiwać to obniżą stopy procentowe.

https://m.bankier.pl/wiadomosc/Zyzynski-z-RPP-Przy-glebszym-spowolnieniu-mozliwa-obnizka-stop-proc-o-50-pb-7776101.html

Tak więc imprezo trwaj!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dowody poproszę na rzekomą tendencyjność.

 

Ja przedstawiłem dowody na ogromny wyzysk pożyczkowy w Polsce. Załaczyłem strony firm leasingowych.

 

To co robisz, bez dowodów jest jest tylko trolowaniem.

Nie rozumiesz pojęcia "trollowania".

Trollowanie (trolling) – antyspołeczne zachowanie charakterystyczne dla forów dyskusyjnych i innych miejsc w Internecie, w których prowadzi się dyskusje.

Jego celem jest wywołanie gniewu lub skupienie na sobie uwagi użytkowników sieci.

Osoby uprawiające trolling nazywane są trollami.

Raczej Ty spełniasz te wymogi.

Przynajmniej częściowo.

Nie linkuj do "websajdów" tylko podaj konkretną ofertę od A do Z.

Wymagania leasingodawcy w stosunku do leasingobiorcy, koszt leasingowanego samochodu, opłata wstępna, prowizja,opłaty miesięczne, limit przebiegu kilometrów, czas trwania leasingu, sposób zakończenia / rozliczenia leasingu i ewentualnie wartość wykupu samochodu po zakończeniu leasingu.

 

Bez tych informacji jesteś tylko przypadkiem posiadania "tajemnej" wiedzy z internetowego linku.

Brałeś kiedyś leasing w Polsce a teraz w GB?

 

Firma leasingowa nie jest firmą pożyczkową. Mylisz pojęcia.

 

Przykładowy VW Golf Variant o wartości 100.000 PLN - wpłata 10% , okres leasingowania 48 m-cy, roczny limit kilometrów 20.000 km, rata miesięczna 954 PLN netto = 1.173,42 PLN brutto.

https://forum.muratordom.pl/newreply.php?do=newreply&p=7875024

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakim cudem taki ktoś jak Ty, może myśleć, że mógłby wydawać polecenia komuś takiemu jak ja?!

Leczysz się gdzieś już?

Czy Ty nie masz innych problemów?

Ja miałby Tobie wydawać polecenia?

Masz coś nie tak z normalnym czytaniem postów.

 

Możesz (prośba) przybliżyć opis:

Jakim cudem taki ktoś jak Ty, może myśleć, że mógłby wydawać polecenia komuś takiemu jak ja?!

Jesteś inny niż wszyscy pozostali ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...