Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czy zółtodziub może samodzielnie ocieplić poddasze?


uparciuch

Recommended Posts

Witam.

 

Krótki opis sytuacji w jakiej się znajduję. Wraz z lepszą połówką kupiłem w końcu swój pierwszy dom. Jest on w stanie nienajgorszym, ale wymaga sporo pracy. Muszę między innymi zmienić całą elektrykę oraz rury od wody ze względu na to, że ciągle mam ołowiane. Byłem na to przygotowany.

 

Pojawił się niestety problem utraty ciepła. Przy temperaturze na zewnątrz około 9-11 stopni w moim domu maksymalnie udało mi się nagrzać do 18.2 stopnia. W kuchni jest jeszcze gorzej bo tam nawet nie ma grzejnika. Drzwi na ogród są stare, drewniane i ciepło po prostu ucieka. W lutym mamy zaplanowane uporać się z elektryką oraz zmodernizować kuchnię. Wtedy połączymy ją z jadalnią i przeniesiemy grzejnik. Do tego nowe drzwi i będzie ok. Mam przynajmniej taką nadzieję.

 

Wracając do sedna. Ciepło po prostu ucieka z domu, więc wymyśliłem, że trzeba by ocieplić poddasze na początek. Czy to dobra ścieżka?

 

Mój plan jest następujący. Mam zamiar wleźć na strych i zacząć od podłogi. Chciałbym pomiędzy deski na podłodze wstawić wełnę mineralną, by na nią położyć podłogę. Byłoby to moim zdaniem najlepsze i najtańsze rozwiązanie. Dopiero kiedy podłoga byłaby gotowa, mógłbym ocieplić dach to znaczy wstawić wełnę mineralną pomiędzy krokwie, a następnie drugą warstwę wełny prostopadle do pierwszej.

 

Zauważyłem lekkie prześwity światła w kilku miejscach gdzie podłoga spotyka się z dachem, ale to chyba normalne? Pomieszczenie musi być wentylowane?

 

Poniżej zamieszczam kilka zdjęć, z których chyba niewiele wynika, ale pozwoli przyjrzeć się o jakim poddaszu jest mowa.

 

Jestem zupełnie zielony jeśli chodzi o jakiekolwiek prace budowlane, ale na fachowca po prostu mnie nie stać. Nie wygląda to na skomplikowaną robotę, a że pomieszczenie nie będzie użytkowane na codzień nie musi wyglądać idealnie. Ma jedynie spełniać funkcję schowka.

 

Będę wdzięczny za wszelkie sugestie i informacje jak się do tego zabrać. Linki do youtube mile widziane. Dodam tylko, że dom znajduje się w Wielkiej Brytanii.

 

 

 

 

Długość desek na podłodze to 6400 mm wysokość 70 mm. Odstęp zarówno między nimi, jak i krokwiami to 400 mm.

 

20191120-202653.jpg20191120-202657.jpg20191128-133910.jpg20191128-133937.jpg20191128-133950.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod wełnę musisz dac paroizolację = grubą folię aby wełna nie złapała wilgoci od dołu. Jesli kupisz dobrą wełnę (niska lambda np. 0,032 choć nie będzie to najtańsza opcja) to uzyskasz dobry efekt.

Wiecej uwag https://forum.muratordom.pl/showthread.php?360089-Wełna-Ursa-Premium-DF35-z-OBI

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź.

 

 

Jesli kupisz dobrą wełnę (niska lambda np. 0,032 choć nie będzie to najtańsza opcja) to uzyskasz dobry efekt.

 

OK. Znalazłem cos takiego

 

Folia

wełna

 

 

Nada się? Póki co chciałbym ułożyć ją na podłodze na poddaszu. Wysokość krokwi to 70mm. W/w wełna ma grubość 90mm. Będzie ok?

Edytowane przez uparciuch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wełna w stropie nie musi być super jeśli dach będzie później i tak ocieplony.

 

różnica pomiędzy 0.034 (normalna) a 0.032 (super) to raptem 5%, a różnica w cenie może być 20-30%.

super wełnę stosuje się tam, gdzie walczysz o każdy centymetr.

 

Szczerze mówiąc ciężko było mi znaleźć 0.032. W większości sklepów maja jedynie 0.044. Jeśli taka jak w linku jaki podałem powyżej się nadaje to w poniedziałek zakupie i w środę biorę się do roboty. Tak mi wypada wolne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W linku nr1. masz film, komentarza akurat nie mogłem odsłuchać, ale NIE WIDZĘ folii położonej pod spód pod wełnę. Musi być aby wilgoć z mieszkania nie wykraplała się w w wełnie. Mokra, zawilgocona wełna jest żadną izolacją. Układasz folię na zakład 15cm i sklejasz ją taśma samoprzylepną . Jeśli wywyijasz folię na belki czyli wełna tylko między belkami, to nie jest idealnie bo w na belkach pozostają tzw. mostki cieplne czyli do ideału dużo brakuje. Lecz z drugiej strony policz stosunek powierzchni nieocieplonych belek, do ocieplonej powierzchni między belkami to poprawa będzie wielka.

Do pracy potrzebujesz rękawice, nóż do wełny (duże ząbki) i styropianu (małe ząbki) - może być z marketu i okulary. Okulary będą najważniejsze przy sprzątaniu strychu, przy dobrej wełnie która pyli umiarkowanie można obyć się bez nich (nie zalecane).

 

1.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serdeczne dzięki za pomoc. W końcu mam obraz tego, jak to ma wyglądać.

 

Plan jest taki, że mam zamiar folię zawinąć na belkach. Pomiędzy belki pójdzie wełna z linku jaki wkleiłem wyżej z wartością 0,032. Chciałbym zostawić te belki na wierzchu, a w przyszłości położyć na nie płytę osb, żeby mieć gdzie trzymać całe dziadostwo, które potrzebuję jedynie kilka razy w roku. Czyli podsumowując:

 

Wełna - Knauf Earthwool FrameTherm Roll 32 (4500mm x 1140mm x 90mm) 5.13m2 - poddasze o powierzchni niecałych 36m2, czyli potrzebuję 7 rolek

 

Folia - Wickes Green Polythene Vapour Barrier - 2.5 X 20m - pokrywa 50m2 więc starczy jedna.

 

Taśma do klejenia folii ma być jakaś specjalna? Wodoodporna? Folię przyczepię do belek za pomocą zszywacza.

 

Próbował ktoś kiedyś ciąć wełnę za pomocą dużych nożyczek?

 

 

Naprawdę jestem wdzięczny za podpowiedzi. Bez jaj panowie, dzisiaj na zewnątrz jest 0 stopni, a przy włączonym ogrzewaniu mam w domu 15.2 :( Już mi się whisky kończy, żeby to dogrzewać.

Edytowane przez uparciuch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ocieplisz podłogę strychu to bez sensu jest do tego ocieplać dach jeśli strych nie będzie użytkowy.

 

Tak też pomyślałem właśnie.

 

Co do dopasowania grubości wełny to chciałem, żeby mieściła się ona pomiędzy belkami. Myślisz, że powinienem zainwestować w wełnę o grubości 140mm? Skoro belka ma wysokość 70mm to raczej wełna będzie ponad to i nie da się jej tam upchać? Ale jeśli takie rozwiązanie jest dużo lepsze to chętnie z niego skorzystam.

 

Cenowo wygląda to tak:

 

wełna o grubości 90mm ma krycie 5.13m2, tj. potrzebuję 7 rolek x 73 funty = 511 funtów

 

wełna o grubości 140mm ma krycie 3.192m2, tj potrzebuję 12 rolek x 72.86 = 874 funty

 

Jeśli faktycznie różnica ma być spora to jestem w stanie zapłacić te 360 funtów więcej, a mieć zrobione jak się należy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyższa cena pozwoli ci oszczędzić na ogrzewaniu a także na chłodzeniu klimatyzacją. Czas zwrotu inwestycji jest trudny do policzenia, lecz biorąc pod uwagę rosnące ceny energii to ocieplenie zawsze ma sens.

Robocizna jest taka sama a efekt ho, ho, ho!!!

Edytowane przez Bertha
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom stoi w okolicy Manchester. Jest tu ciepłej niż w Polsce zimą. Ale wilgotność powietrza jest dużo wyższa. Rury kanalizacyjne chyba w całej Anglii idą na zewnątrz. O ich myśli konstrukcyjnej krążą legendy na całym świecie. Kiedy zapytałem Anglika po co mu 2 krany przy jednym zlewie to odpowiedział że jeśli potrzebuje wodę zimną, to odkreca jeden, a jeśli ciepłą to odkreca drugi kran.

 

 

Jak już położę folie i wełnę to postaram się wrzucić jakieś zdjęcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu film na którym widać ułożoną folię

 

 

Na tym filmiku folia jest tak luźno przerzucona przez legary. Mam akurat identyczną sytuację u siebie (https://forum.muratordom.pl/showthread.php?359959-Ocieplenie-pod%C5%82ogi-na-nieu%C5%BCytkowym-strychu-w-70-letnim-drewnianym-domu), przy czym cały czas myślałem żeby folię wyłożyć w poprzek legarów, zakrywając je całkiem (folia ma 150cm szerokości, legary są co 120cm). W sumie niby wyjdzie na jedno....?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owijanie folii na belkach stropowych może być trudne bo musisz to zrobić baaardzo szczelnie.

Rozwinięcie folii na belkach jest dużo łatwiejsze w uzyskaniu szczelności, ale wymaga więcej drewna do uzyskania odpowiedniej grubości ocieplenia.

Po rozłożeniu folii połóż między belkami tą wełnę 90 i na razie możesz na tym skończyć.

W następnym etapie musisz uzupełnić wysokość belek do 90 mm, aby deski które położysz nie ścisnęły wełny do 70 mm.

Jeszcze lepszym rozwiązaniem byłoby po uzupełnieniu belek do 90 mm położyć w ich poprzek kolejne belki o grubości kolejnej warstwy wełny i dopiero na nich położyć deski podłogi.

 

Sprawa wygląda tak. Wełna jaka udało mi się zdobyć ma grubość 140mm. Tak więc konieczne będzie jakoś te belki podwyższyć. Na mój chłopski łeb najłatwiej będzie jeśli kupię belki o grubości 45mm czyli takiej jaką mają belki już zamontowane. Wysokość 70mm a długość sobie dotne. To bym przytwierdził do starych belek na wkrety uzyskując 140mm czyli idealnie pod moją wełnę. Czy takie rozwiązanie jest ok?

 

 

Pisałeś że kolejna warstwę belek (pod druga warstwę wełny) należy najlepiej położyć w poprzek. Ma to oczywisty sens bo taka konstrukcja będzie bardzo wytrzymała. Planuję docelowo uzyskać około 30 cm ocieplenia więc druga warstwa belek będzie mieć co najmniej 160mm wysokości. Jak w takim razie mam je zamocować niższych belek ktore będą mieć razem 140mm. Chyba nie na zwykłe wkręty? Chciałbym żeby to wszystko się jakos trzymało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim kupisz belki (160 mm), upewnij się że możesz kupić wełnę o tej grubości bo widzę że w Anglii dostępność materiałów budowlanych jest ograniczona. :)

 

Moja wełna ma grubość 140mm i przewodność cieplna 0.035. Co do drugiej warstwy to jeszcze jej nie kupiłem, ale znalazłem takie w granicach 150mm-200mm. Niestety nie mam możliwości kupić dobrej jakościowo, póki co stać mnie jedynie na 0,044. Nie jest to droga opcja i jako, że nie kładę od razu tej podłogi to będę mógł ja wymienić w przyszłości - jeśli będzie bardzo źle to na przyszły rok już będę mieć to ogarnięte.

 

Co do materiałów budowlanych... Wiesz, wszystko można kupić. Niestety to nie jest tak, że sobie wsiadasz w busa, jedziesz do castoramy i bierzesz co potrzebujesz. Angielski odpowiednik castoramy czyli BnQ ma wszystko, żeby dom postawić, natomiast jeśli chodzi o jakość produktów to np. jedyna wełna jaka tam mozna teraz dostac ma lambde 0,044. Dlatego kupilem przez internet i czekam na dostawe. Nie wiem ile kosztuje wełna jaka kupiłem w PL. Za swoja, to jest 36 m2 wełny 0,035 zapłacilem okolo 380 funtow, czyli prawie 1900 pln. Taka z wspolczynnikiem 0,032 kosztuje prawie 600 funtow. Wiesz, tu wszystko jest. Kwestie jakości i możliwości finansowych to osobne problemy. ;-)

 

Jeszcze raz dziękuję za podpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...