Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kiepska praca instalacji C.O.


domin136

Recommended Posts

Witam

Mam problem z instalacja C.O. Mianowicie w starym domu jednorodzinnym zostało zagospodarowane podpasze. Następnie pociągnięto do niego ogrzewanie ze starej instalacji centralnego ogrzewania. I tu zaczyna się problem. Grzejniki na poddaszu są lekko cieple przyy czym piec gazowy ustawiony jest na 45 stopni. Na parterze jest wszystko w porządku grzejniki są cieple. Instalacja C.O jest zasilana piecem gazowym niskotemperaturowym firmy DomGaz o mocy maksymalnej 16kW. O działaniu grawitacyjnym, lecz została dodana pompka obiegowa, która uważam jest źle zamontowana bo miedzy piecem a pionem nie ma zawory różnicowego w konsekwencji czego pompa przypuszczam zaburza prace grawitacyjną(lecz jak pompa jest wyłączona jest trochę gorzej)

W takiej sytuacji mam kilka pytań:

Czy mogę przykręcić główny zawór do połowy aby zaimprowizować zawór różniczkowy, chodzi mi o to aby pompka pchała bardziej wodę w górę, żeby zobaczyć czy jest sens wkładać tam ten zawór?

Jakie powinno być ciśnienie w instalacji? Obecnie mam 1,8bara lecz gazownicy podnosili ta wartość do 2 i było trochę lepiej.

Czy taki piec gazowy może wybuchnąć ja piece węgłowe? Czy w przypadku wzrostu temperatury przestaje po porostu grzać i nic się nie dzieje.

 

Dziękuje wszystkim za rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze nie ma schematu instalacji. Bez schematu ciężko powiedzieć, czy wogóle potrzebny ci zawór róznicowy

Po drugie czy masz zawory termostatyczne? Jak nie, to ciężej będzie wyregulować instalację. Od tego trzeba zacząć. Odkręć na max przepływ w górnych grzejnikach a zmniejsz na parterze.

Dom stary to z którego roku? Jak ocieplony? Kocioł nie powinien być za mał(zimy i dużych mrozów jeszcze nie było), chociaż kto to wie..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom jest po dziadkach z lat 60.

Ocieplony jakimś kiepskim styropianem o gr 5cm a na to siding :)

Na dole są zapieczone zawory, tylko dwa udało mi się wcześniej zakręcić. U mnie na gorze są termostaty.

Przypuszczam, że na górze instalacja jest niefachowo zrobiona przez co metodą grawitacyjną nie dochodzi ciepła woda.

A żadnego schematu nie posiadam jedynie moge opisać co jak wygląda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli stara instalacja działała grawitacyjnie to jej rury są grube. Pompka może wspomagać obieg grawitacyjny ale nie wiadomo w którym miejscu nastąpiło wpięcie ani nie wiadomo jakimi przekrojami.

Nowa instalacja prawdopodobnie jest cienka a grzejniki już nie żeliwne dlatego woda choć wspomagana pompką woli płynąć grubymi rurami bo tam napotyka mniejsze opory.

Należało by instalację wyregulować poprzez odpowiednie kryzowanie o ile pompka i jej moc jest wystarczająca do obsługi całości.

 

To tylko gdybanie i konkrety po podesłaniu schematu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...