Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

OSB na sufit


Recommended Posts

dzień dobry, mam wiązary , do dolnego pasa wiązara zgodnie z projektem powinny być od dołu przykręcone na całości płyty OSB (jako stężenie wiązarów i jednocześnie podkład pod GK jako wykończenie sufitu . Takie rozwiązanie jest dla mnie OK bo prawdopodobnie od góry nasypię celulozy lub ewentualnie będzie piana.

Niepokoją mnie 2 rzeczy ( planuje OSB 18mm grubości z frezem) :

 

1. rozstaw wiązarów (jako legar pod płytę OSB ) jest dość duży ( rysunek ) - 90 cm - czy OSB nie będzie się uginać ?

 

2. czy łączenie pióro/wpust utrzyma płytę tam gdzie nie będzie podparcia ? ( te zielone kółka) - niestety rozmiary płyt powoduje , że miałbym bardzo dużo odpadów :(. Przy długości płyty 250 cm to prawie 50 cm odpadu na każdej płycie chcąc łączyć płyty na wiązarze a nie w "powietrzu" .

 

w luźnym zasypie* gęstość celulozy wynosi 25kg/m3. Oznacza to, iż przy warstwie 50 cm, metr kwadratowy będzie ważył około 12 kg.

 

do OSB będzie bezpośrednio przykręcany profil (on pewnie też jakoś wzmocni ) do którego końcowo GK

 

będę wdzięczny za wszelkie porady jak rozwiązać efektywnie te problemyOSB na sufit.jpgstrop2.jpg

Edytowane przez MiroMirek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 42
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Może dołóż w poprzek dodatkowo kantówki (np.4x6 ?) , rozmieścisz jak chcesz.

Pozdrawiam

 

to są koszta i czas ... dzięki za poradę ale nie mogę kierować się na zasadzie " może dołóż" :), bo mogę dołożyć za mało lub za dużo ...

 

dodam, że w luźnym zasypie* gęstość celulozy wynosi 25kg/m3. Oznacza to, iż przy warstwie 50 cm, metr kwadratowy będzie ważył około 12 kg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzień dobry, mam wiązary , do dolnego pasa wiązara zgodnie z projektem powinny być od dołu przykręcone na całości płyty OSB (jako stężenie wiązarów i jednocześnie podkład pod GK jako wykończenie sufitu .

 

Ato ciekawe, bo stęża się elementy ściskane dół pasa dolnego jest rozciągany wiec po co to stężenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ato ciekawe, bo stęża się elementy ściskane dół pasa dolnego jest rozciągany wiec po co to stężenie?

 

nie wiem ... tak jest w projekcie :), ale tak czy inaczej to mi jak już napisałem pasuje bo od góry będzie sypana najprawdopodobniej celuloza , aktualne pytania z pierwotnego wpisu co z ewentualnym ugięciem OSB i co z łączeniami ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem ... tak jest w projekcie :), ale tak czy inaczej to mi jak już napisałem pasuje bo od góry będzie sypana najprawdopodobniej celuloza , aktualne pytania z pierwotnego wpisu co z ewentualnym ugięciem OSB i co z łączeniami ?

 

Tak masz napisane w projekcie budynku czy projekcie firmy robiącej wiązary? U mnie to dwa różne warianty, w tym drugim OSB na połaci dachu jako stężenie a przy okazji 'pełne deskowanie' i zero osb w pasie dolnym.

Moim zdaniem sztywny sufit na osb, bez wieszaków, może przenosić ruchy poddasza i KG może pękać...a na pewno są na to większe szanse niż w przypadku sufitu podwieszanego.

 

PS - dlaczego aż 50cm celulozy? 35cm nie wystarczy? W kalkulatorze 35cm z lambdą 0,036 daje U=0.101

Edytowane przez Pytajnick
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak masz napisane w projekcie budynku czy projekcie firmy robiącej wiązary? U mnie to dwa różne warianty, w tym drugim OSB na połaci dachu jako stężenie a przy okazji 'pełne deskowanie' i zero osb w pasie dolnym.

Moim zdaniem sztywny sufit na osb, bez wieszaków, może przenosić ruchy poddasza i KG może pękać...a na pewno są na to większe szanse niż w przypadku sufitu podwieszanego.

 

PS - dlaczego aż 50cm celulozy? 35cm nie wystarczy? W kalkulatorze 35cm z lambdą 0,036 daje U=0.101

 

w projekcie mam te płyty OSB ( i tam jest grubość min. 15 mm) ... teraz widzę, że konstruktor budynku nie zadał sobie trudu aby poczynić założenia kierując się wymiarami płyt OSB a konstruktor wiązarów tak samo :(. W projekcie mam 30 cm wełny o lambdzie 0.031 stąd chciałbym dać około 50 cm celulozy ( zakładając w tym rezerwę na osiadanie celulozy, czyli docelowo około 40 cm). Może odpuszczę to OSB montowane bezpośrednio do dolnego pasa wiązara ( jak się oczywiście kierownik budowy zgodzi) ale w takim razie sypać celulozę bezpośrednio na KG ? - te płyty to wytrzymają ?, a gdzie folia paroizolacyjna ?.

Tak się jeszcze zastanawiam - może nabić łaty z odpowiednim rozstawem od dołu do wiązarów, pod to OSB (jako podłoga na celulozę i folię) i końcowo KG na profilach UD (przykręcone do OSB) jako docelowy sufit - ma to sens ?

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w projekcie mam te płyty OSB ( i tam jest grubość min. 15 mm) ... teraz widzę, że konstruktor budynku nie zadał sobie trudu aby poczynić założenia kierując się wymiarami płyt OSB a konstruktor wiązarów tak samo :(. W projekcie mam 30 cm wełny o lambdzie 0.031 stąd chciałbym dać około 50 cm celulozy ( zakładając w tym rezerwę na osiadanie celulozy, czyli docelowo około 40 cm). Może odpuszczę to OSB montowane bezpośrednio do dolnego pasa wiązara ( jak się oczywiście kierownik budowy zgodzi) ale w takim razie sypać celulozę bezpośrednio na KG ? - te płyty to wytrzymają ?, a gdzie folia paroizolacyjna ?.

Tak się jeszcze zastanawiam - może nabić łaty z odpowiednim rozstawem od dołu do wiązarów, pod to OSB (jako podłoga na celulozę i folię) i końcowo KG na profilach UD (przykręcone do OSB) jako docelowy sufit - ma to sens ?

 

pozdrawiam

 

U mnie oryginalny (z projektu domu) sufit z osb będzie tylko w garażu. Poprosiłem konstruktora wiązarów by mi je dopasował do wymiaru płyt i ile mógł to zrobił, choć nie wszędzie się dało. Na pewno będę dawał kantóweczki 6x4 na wzmocnienia, bo jak dla mnie rozstaw 840-980 jest z lekka za duży. Gdybym miał dawać jeszcze KG to tylko wiszący, ale to tylko mój wybór. Ty możesz zrobić jak zechcesz :)

 

Pytałem gościa od celulozy czy KG wytrzymuje 40cm , mówił że takie sufity zasypywał i nie było problemu. Na ruszcie się wieszałem ,wytrzymywał moje 84kg. Pozostaje niewiadoma - ile KG z profilami co 40cm wytrzyma. Trzeba poszperać w kartach technicznych...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie oryginalny (z projektu domu) sufit z osb będzie tylko w garażu. Poprosiłem konstruktora wiązarów by mi je dopasował do wymiaru płyt i ile mógł to zrobił, choć nie wszędzie się dało. Na pewno będę dawał kantóweczki 6x4 na wzmocnienia, bo jak dla mnie rozstaw 840-980 jest z lekka za duży. Gdybym miał dawać jeszcze KG to tylko wiszący, ale to tylko mój wybór. Ty możesz zrobić jak zechcesz :)

 

Pytałem gościa od celulozy czy KG wytrzymuje 40cm , mówił że takie sufity zasypywał i nie było problemu. Na ruszcie się wieszałem ,wytrzymywał moje 84kg. Pozostaje niewiadoma - ile KG z profilami co 40cm wytrzyma. Trzeba poszperać w kartach technicznych...

 

mamy /mieliśmy podobny problem :), rozstaw wiązarów u mnie jest też w podobnej granicy ( licząc wewnętrzny prześwit jest to od 85 do 90 cm). Celuloza ma praktycznie ten sam ciężar na m2 a przecież sporo ludzi daje wełnę na sufit podwieszany :), powinno wytrzymać, KG np. A20 Knaufa ma 2 cm grubości :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko wiesz, dla mnie najsłabszym punktem może być...mocowanie płyty do profilu, czyli wkręty.(*) Diabli wiedzą ile to wytrzyma. Nie wiem jak TY, ale ja mam jeszcze inną opcję - od płyty KG do dolnego pasa w części mieszkalnej,mam 16cm, bo całą konstrukcję podniosłem by mieć miejsce na kanały WM. Jak się będę stresował brakiem pewności, to pod wiązarami dam sznurki, nasypię celulozy te 16cm a na nią/sznurki położę między krokwiami i na nich wełnę :) Właśnie sobie liczę, że taki mix celulozy 15cm i 15cm wełny 0,33 daje U 0,11 Kalkulatorek - https://budowlaneabc.gov.pl/charakterystyka-energetyczna-budynkow/kalkulatory/calc-wpc/

 

* - konkretniej -wkręty wytrzymają ,ale regips na nich ?

Edytowane przez Pytajnick
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko wiesz, dla mnie najsłabszym punktem może być...mocowanie płyty do profilu, czyli wkręty.(*) Diabli wiedzą ile to wytrzyma. Nie wiem jak TY, ale ja mam jeszcze inną opcję - od płyty KG do dolnego pasa w części mieszkalnej,mam 16cm, bo całą konstrukcję podniosłem by mieć miejsce na kanały WM. Jak się będę stresował brakiem pewności, to pod wiązarami dam sznurki, nasypię celulozy te 16cm a na nią/sznurki położę między krokwiami i na nich wełnę :) Właśnie sobie liczę, że taki mix celulozy 15cm i 15cm wełny 0,33 daje U 0,11 Kalkulatorek - https://budowlaneabc.gov.pl/charakterystyka-energetyczna-budynkow/kalkulatory/calc-wpc/

 

* - konkretniej -wkręty wytrzymają ,ale regips na nich ?

 

muszę skonsultować to rozwiązanie ( bez OSB sam podwieszany GK i zasyp bezpośrednio celulozą na płyty KG) z inżynierem konstruktorem - to na pewno da się policzyć. Jest sporo ludzi, którzy to zrobili ale czy ktoś to policzył to nie spotkałem się z informacjami. Z wełną jest inaczej jak też to opisałeś, wisi na sznurkach a to przecież zdecydowanie odciąża KG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko wiesz, dla mnie najsłabszym punktem może być...mocowanie płyty do profilu, czyli wkręty.(*) Diabli wiedzą ile to wytrzyma. Nie wiem jak TY, ale ja mam jeszcze inną opcję - od płyty KG do dolnego pasa w części mieszkalnej,mam 16cm, bo całą konstrukcję podniosłem by mieć miejsce na kanały WM. Jak się będę stresował brakiem pewności, to pod wiązarami dam sznurki, nasypię celulozy te 16cm a na nią/sznurki położę między krokwiami i na nich wełnę :) Właśnie sobie liczę, że taki mix celulozy 15cm i 15cm wełny 0,33 daje U 0,11 Kalkulatorek - https://budowlaneabc.gov.pl/charakterystyka-energetyczna-budynkow/kalkulatory/calc-wpc/

 

* - konkretniej -wkręty wytrzymają ,ale regips na nich ?

 

ze strony : http://porady-montera.eu/waga-konstrukcji-ile-wazy-konstrukcja-sufitu-podwieszanego

 

Grzesiek

 

19 listopada 2013 o godz. 21:35

 

Dzień Dobry. Przymierzam się do wykonania sufitu podwieszanego do dolnego (poziomego) pasa wiązarów (konstrukcji dachowej) – opuszczenie o jakieś 25cm. Powierzchnia poszczególnych pól (pokoje) to max. 22m2, najdłuższe ściany dł. 5,5m.

 

Sufit ten chciałbym mieć możliwość ocieplić zasypem 40cm granulatu celulozy lub wełny (25cm opuszczenie+15cm wysokość dolnego pasa wiązara), a więc około: wysokość 0,4m x gęstość izolacji 40kg/m2 = 16kg/m2 dodatkowego ciężaru.

 

Konstrukcję chcę robić krzyżową dwupoziomową, zastanawiam się nad jej układem i rozstawami, oraz płytami.

 

Patrzę w broszurę rozwiązań Nida/Siniat ( http://www.siniat.pl/~/media/Files/Siniat/Systems/PL/Katalog%20techniczny%202013/05_sufity_podwieszane_NIDA_Sufit.pdf ), na str 6 po prawej widzę “maksymalne obciążenie” – dla płyty Zwykłej 20kg/m2 dla płyty Ogień 31kg/m2 – czy od tego trzeba odjąć ciężar samego sufitu (chyba nie)? Skłaniam się (asekuracyjnie?) do tej płyty Ogień.

 

Z kolei w karcie systemowej Knauf D11 ( http://www.knauf.pl/cms_media/karty_systemowe/D11.pdf ), na str 14, dla systemu D112 jest tabela rozstawów dla kilku klas obciążeń (np. 30kg/m2). Patrząc na możliwe konfiguracje rozstawów profili głównych (górnych) i wieszaków wychodzi mi że lepiej dać przy moim układzie wiązarów (co 95cm) profile główne co te 95cm, a wieszaki co 75cm – czy dobrze sobie to planuję? Profile chyba dostanę 0,6mm (co nie łatwe w okolicy), a czy warto również dodatkowo zagęścić wkręty, a może również wieszaki?

Pozdrawiam.

Odpowiedz

 

 

Andrzej

 

22 listopada 2013 o godz. 23:22

 

Panie Grzegorzu, pod tabelką jest taki oto odnośnik nr. 1 “Dopuszczalne obciążenie uwzględniające: ciężar własny, materiał izolujący i dodatkowe obciążenie technologiczne. Opinia techniczna 1060/12/R14NK”. Problem polega jednak na czymś innym. Obciążenie które jest dopuszczalne dotyczy KONSTRUKCJI SUFITU, Pan natomiast chce obciążyć płyty g/k warstwą izolacji o ciężarze 16 kg/m². To płyty będą obciążone tym ciężarem, a nie konstrukcja sufitu, a to oznacza prawie na pewno ich oderwanie od profili CD i to niezależnie iloma wkrętami Pan tę płytę przykręci. W tym przypadku proponował bym przemyśleć inny rodzaj izolacji, lub całkowicie inne rozwiązanie techniczne całości jako sufitu podwieszanego i izolacji. Oczywiście otwarte jest również pytanie o folię paroizolującą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem podobny dylemat parę lat temu kiedy przymierzałem się do zasypania stropu celulozą lub granulatem wełny. Zacząłem się trochę obawiać jak zobaczyłem zdjęcia zarwanego sufitu Piczmana, tam akurat był zasyp wełną w granulacie, a problemem okazały się wcale nie płyty czy wkręty, ale po prostu "wypięły się" wieszaki przy tym obciążeniu. Ruszt zrobiłem sam, dość solidnie, bo mój ciężar, czyli wówczas jakieś 82 kg, wytrzymywał.

 

test-romkona.jpg

 

Przeliczałem informacje z opakowań i danych technicznych, zapas po stronie metalowej był spory, ale trudniej było uwierzyć danym do wkrętów i gipsu, szczególnie po iluś latach i różnej wilgotności. Zastanawiałem się też nad zastosowaniem płyt Fermacell, bo zrobione z mieszanki gipsowo-włóknowej są cięższe, ale dużo solidniejsze niż zwykłe płyty gipsowe.

 

Ostatecznie po lekturze dziennika Lobo_M zdecydowałem się na jego rozwiązanie i zasypanie przestrzeni między podwieszonym sufitem, a wiązarami regranulatem styropianu. W wysokości wiązarów granulat przykryłem wełną na sznurkowaniu. Łączna grubość izolacji stropu to 32-52 cm, zależnie od pomieszczenia. Obciążenie konstrukcji i płyt minimalne, podobnie jak koszty i nakład pracy. Tak to wyglądało.

 

nakrywka.jpg

 

Podobne rozwiązanie widziałem później u kilku użytkowników forum, stosowali je np. Daniellos czy sebcio55

 

A propos podbijania wiązarów OSB od spodu do utworzenia "sztywnej tarczy", takie rozwiązanie było przeważnie w projektach z pracowni Z8. Pamiętam, że tłumaczyli kiedyś w komentarzach do Z91 z czego to wynika i czym ewentualnie można to rozwiązanie zastąpić.

Edytowane przez gorbag
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem podobny dylemat parę lat temu kiedy przymierzałem się do zasypania stropu celulozą lub granulatem wełny. Zacząłem się trochę obawiać jak zobaczyłem zdjęcia zarwanego sufitu Piczmana, tam akurat był zasyp wełną w granulacie, a problemem okazały się wcale nie płyty czy wkręty, ale po prostu "wypięły się" wieszaki przy tym obciążeniu. Ruszt zrobiłem sam, dość solidnie, bo mój ciężar, czyli wówczas jakieś 82 kg, wytrzymywał.

 

test-romkona.jpg

 

Przeliczałem informacje z opakowań i danych technicznych, zapas po stronie metalowej był spory, ale trudniej było uwierzyć danym do wkrętów i gipsu, szczególnie po iluś latach i różnej wilgotności. Zastanawiałem się też nad zastosowaniem płyt Fermacell, bo zrobione z mieszanki gipsowo-włóknowej są cięższe, ale dużo solidniejsze niż zwykłe płyty gipsowe.

 

Ostatecznie po lekturze dziennika Lobo_M zdecydowałem się na jego rozwiązanie i zasypanie przestrzeni między podwieszonym sufitem, a wiązarami regranulatem styropianu. W wysokości wiązarów granulat przykryłem wełną na sznurkowaniu. Łączna grubość izolacji stropu to 32-52 cm, zależnie od pomieszczenia. Obciążenie konstrukcji i płyt minimalne, podobnie jak koszty i nakład pracy. Tak to wyglądało.

 

nakrywka.jpg

 

Podobne rozwiązanie widziałem później u kilku użytkowników forum, stosowali je np. Daniellos czy sebcio55

 

A propos podbijania wiązarów OSB od spodu do utworzenia "sztywnej tarczy", takie rozwiązanie było przeważnie w projektach z pracowni Z8. Pamiętam, że tłumaczyli kiedyś w komentarzach do Z91 z czego to wynika i czym ewentualnie można to rozwiązanie zastąpić.

 

dzięki za bardzo szczegółowy opis :) - na pewno mi pomoże podjąć dobrą decyzję. To zastosowanie OSB to z pracowni ZXXX - osobiście uważam to za niedopracowane rozwiązanie - to niczego nie stęża, bardzo dużo odpadów (duże koszty) bo rozmiar płyty jest niedostosowany do rozstawu wiązarów, ciężar OSB w sumie też bardzo obciążą wiązary, w sumie najważniejsze to to, że projekt wiązarów (mam już zamontowane) w ogóle nie zakłada konieczności takiego "stężenia" - z tego punktu widzenia to OSB jest zupełnie niepotrzebne. Natomiast rzeczywiście ma ono sens jako "nośnik" cieżaru izolacji. Potwierdzała by to odpowiedź jaką uzyskałem z tej firmy na moje zapytanie :

cyt " Zastosowanie płyt OSB z pewnością byłoby korzystniejsze (ciężar ocieplenia – zwłaszcza w postaci celulozy + dodatkowe połączenie poszczególnych wiązarów), ale nie musi być konieczne.

Same płyty gk mogą jednak nie przenieść obciążenia termoizolacji – zwłaszcza w postaci zasypowej – opierającej się bezpośrednio na tych płytach.

W przypadku chęci zmiany proszę skonsultować to z architektem, który adaptował projekt do konkretnej inwestycji."

 

i teraz przechodząc do meritum - czy jednak dać to OSB ( w tym dodatkowe belki nad wiązarami aby dopasować do rozmiaru płyt OSB) - koszt oceniam na jakieś 15 tys. + stelaż + KG ...etc

czy też znaleźć jakieś inne rozwiązanie ?

Ciężar 40 cm celulozy to jakieś 15kg/m2.

Przeanalizowałem wszystkie rozwiązania dot. sufitu podwieszanego ze stron Knaufa, Fermacella, Rigipsa, Nidy :) i tak :

 

1. dając konstrukcję krzyżową sufitu podwieszanego , CD o grubości 6mm, rozstaw profili nośnych co 40 cmm, głównych co 100 cm i rozstaw zawiesi profili głównych co 50cmm to taka konstrukcja bez problemu wytrzyma obciążenie 50 kg/m2

2. jest pytanie o nośność samej płyty i wkrętów - tu mówimy o rozstawie 100X40 płyty na " około mocowanej wkrętami" do profili - jaką grubość płyty GK lub GW zastosować aby na tej powierzchni (100x40) bezpiecznie zarówno płyta jak i wkręty ( skrót myślowy) wytrzymały cieżar samej płyty + około 8 kg cieżaru celulozy (skoro 15 kg/m2 to mniej więcej 8kg na rozstaw 100x 40) ? - i tu nie znam jeszcze odpowiedzi :). Bardzo interesujace może być zastosowanie płyt gipsowo-włóknowych - teraz to badam, jeżeli ktoś już to rozwiązał to proszę o wsparcie.

 

Tak swoją drogą to widziałem i takie rozwiązanie jak na zdjęciu - zasyp 40 cm celulozy na taką konstrukcję (rozstaw wiązarów około 90 cm) . Na zdjęciu tuż przed zasypaniem celulozą - ma to szansę unieść te 40 cm grubości celulozy ?s.jpg. Nie wiem jaką płytę zastosowano, z tego co widziałem normalną KG 12,5mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sypanie ocieplenia na KG jest nierozsądne.

Nawet jeśli się na zawali to KG się odkształci pod obciążeniem.

Ja bym przymocował folię paroizolacyjną od spodu krokwi, wzmocnił ją od spodu gęsto, przykręconymi do krokwi, łatami i dopiero pod to podwiesił sufit KG.

Ocieplenie zatrzymuje się na folii i łatach a KG nie jest poddany żadnemu obciążeniu.

 

nie rozumiem tej koncepcji z łatami :( ,które też się mogą ugiąć przy tak dużym rozstawie podpór czyli pasów wiązara, jeżeli już to wolałbym powrót do rozwiązania z OSB ale to jak już opisałem ostateczność ze względu na koszt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może użyj płyty o wymiarze 207x250cm, a z odciętych pasów zrobisz połączenia tych płyt, które są styczne od czoła. Mocując od góry wkrętami.

http://www.osb.pl/plyty/2070x2800/

Czy z rysunku wynika rozstaw krokwi co 100cm, czy jak napisałeś co 90cm?

 

PS ten wymiar to nie osb tylko płyta wiórowa. Nie wiem czy się nadaje do tego zastosowania.

Edytowane przez cezary.pl
ps
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co z tego że się ugną. Przecież do nich nie będziesz mocował KG.

KG mocujesz na wieszakach przymocowanych do krokwi.

Tak jak na zdjęciu które zamieściłeś.

Tylko folia nie leży na KG tylko przymocowana jest od spodu krokwi i wzmocniona listwami (np. 4x6 cm co 40 cm)

Konstrukcja przenosząca ciężar ocieplenia nie ma nic wspólnego z powłoką KG.

 

ok, teraz rozumiem :) - wieszaki montowane pomiędzy łatami do pasów wiązara . Będzie spory koszt tych łat , dom ma 150 m2, według Ciebie jaka powinna być szczelina pomiędzy łatami aby celuloza nie przerwała foli ( ma być folia aktywna Isofloc). ciężar celulozy 15kg/m2. Jeżeli miało by być tych łat 150 m2 to będą okropne koszty :(

 

kurczę mam nadzieję, że obliczenia pozwolą zastosować płytę GW bo mnie koszty drzewa zabiją :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podałem rozstawienie łat.

Co 40 cm.

Zastosuj folię wzmocnioną włóknem szklanym jak ta z Twojego zdjęcia.

 

no dobra :), zastosuję te łaty to koszt około 1500 pln , i tak je muszę kupić bo jeżeli wypali wariant z GW to i tak je będę musiał kupić aby nabić na górę wiązarów aby móc dodać dodatkowe zawiesia pod konstrukcję profili głównych ( rozstaw wiązara to 90 cm czyli wyjdą mi zawiesia co 45 cm - to wytrzyma z 80 kg :)).

 

Ale poważna wątpliwość ! - jeżeli zakładamy, że nie wytrzyma płyta Knaufa A20 o grubości 2 cm nacisku celulozy ( przy rozstawie mocowań płyty 100x40 czyli około 8 kg celulozy ) to wytrzyma to folia ? ... i za jakiś czas to wszystko i tak się nie wysypie na płytę ? i na znacznie cieńszą płytę i delikatniejszy ruszt ( bo przecierz zakladająć brak obciążenia nie ma po co montować lepszych)

Edytowane przez MiroMirek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...