Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ile kratek i gdzie w kominku z DGP


syjam23

Recommended Posts

Szukałem ale nigdzie nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi. Posiadam kominek z zamkniętą komorą spalania ze względu na wentylacje mechaniczną.Posiadam też kanały do grawitacyjnego dgp. I teraz pytanie: chcę umieścić kratkę pod kominkiem żeby nawiewało zimne powietrze do komory kominka ale czy umieszczać kratkę nad kominkiem do wylotu ogrzanego powietrza? Bo wydaje mi się jeśli umieszczę tą kratkę to całe ciepłe powietrze wyleci tą kratką a nic nie poleci do kanałów dgp. Proszę o poradę
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukałem ale nigdzie nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi. Posiadam kominek z zamkniętą komorą spalania ze względu na wentylacje mechaniczną.Posiadam też kanały do grawitacyjnego dgp. I teraz pytanie: chcę umieścić kratkę pod kominkiem żeby nawiewało zimne powietrze do komory kominka ale czy umieszczać kratkę nad kominkiem do wylotu ogrzanego powietrza? Bo wydaje mi się jeśli umieszczę tą kratkę to całe ciepłe powietrze wyleci tą kratką a nic nie poleci do kanałów dgp. Proszę o poradę

 

Kratka nad kominkiem to jedno a DGP to drugie. Do systemu DGP powinieneś mieć nad kominkiem zamontowany dystrybutor GDP do którego montujesz rury.

W ten sposób gorące powietrze nagrzane przez kominek będzie leciało tylko do rur rozprowadzenia i do poszczególnych pomieszczeń. Kratka jest nad dystrybutorem a ze względu na materiał z którego jest wykonany czyli blachę nagrzewa się on oraz powietrze nad nim. Tylko to powietrze wędruje przez kratkę nad kominkiem.

 

Kratka pod kominkiem służy do zaciągania chłodniejszego powietrza z nas samej podłogi do kominka, ogrzewaniu go a następnie do dystrybucji. W ten sposób następuje ciągły obieg i wymiana powietrza.

Wielkość tej kratki jest ściśle związana z ilością powietrza płynącego do pomieszczeń czyli wydajnością wentylatora lub ilością pomieszczeń do którego doprowadzone są rury.

 

Nad obudową kominka powinna być przegroda z dwoma kratkami służąca do ochładzania przestrzeni tuż nad stropem.

Do kominka o ile ma być on w systemie zamkniętym powinno być doprowadzone powietrze do spalania z zewnątrz rurą idącą pod posadzką lub nawet chudziakiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawo fizyki mówi że ciepło unosi się do góry. Jeśli zrobić wyloty DGP wyżej od kratki, większość najcieplejszego powietrza najpierw tam poleci. Kratka w kominku powinna być zdecydowanie niżej (20 cm) od wlotów do DGP. Tak by po zamknięciu wylotów DGP lub ich przymykaniu w celu regulacji temperatury , ciepło miało gdzie się wydostać. System kratek nawiewno wywiewnych w obudowie powinien być wykonany niezależnie od DGP - powierzchnia zgodna z wytycznymi producenta.

 

To oczywiście tylko jeden ze sposobów wykonania DGP....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...