Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czytam, czytam i mam mętlik w głowie! Jaka taryfa najkorzystniejsza?


Stanowska

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 93
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Noto 4,49 kWp wisi prawdopodobnie wybiorę g12W szacuję produkcję po opustach 2500 droga i 1000kWh tania plus autoo konsumcja.

Będzie to ok 50% całego zużycia prądu

Teraz o co chodzi z okresem rozliczeniowym jaki to ma wpływ na koszty? Wiem że im rzadszy okres rozliczania tym mniejsze opłaty stałe ale coś pozatym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm skoro tak to można obliczyć ile pod kreską trzeba być by opłacało się miesięczne, półroczne i roczne rozliczanie.

 

Cykl rozliczania ma tylko o tyle znaczenie, że wiąże się z odczytem licznika (chyba, że jakiś ZE odczytuje prosumentom co miesiąc nawet, jak mają 6 czy dwunastomiesięczny okres rozliczeniowy). To, co oddasz do sieci masz do odebrania w ciągu roku teoretycznie od wprowadzenia do sieci. Tylko, że nie wiem, czy którykolwiek operator ma takie odczyty na bieżąco - więc w praktyce masz rok od "ujawnienia" czyli odczytu licznika. Więc masz w rezerwie nie "do 12 miesięcy." a co najmniej 12 miesięcy od momentu wprowadzenia do sieci (nawet przy odczytach miesięcznych jest to 12-13 miesięcy).

Edytowane przez Kaizen
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm skoro tak to można obliczyć ile pod kreską trzeba być by opłacało się miesięczne, półroczne i roczne rozliczanie.

 

Tak na prawdę będziesz mógł policzyć dopiero wtedy, gdy minie spory okres czasu. Nie wszystko przewidzisz przy "jedynym swego rodzaju" rozliczeniu prowadzonym przez naszego Sprzedawcę.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załóżmy taka sytuacje rozliczenie comiesieczne:

Kwiecien zuzycie 100kwh produkcja 200kwh

Maj zuzycie 100kwh produkcja 200kwh

To rozumiem ze nadwyzka 100kwh z kwietnia zostaje odrazu skasowana na zuzycie w maju i za maj mam 200kwh nadwyzki.

Czerwiec zuzycie 100kwh produkcja 200kwh to odrazu skasuja te 100kwh z nadwyzki za maj i zostanie 100kwh nadwyzki za maj i 200kwh nadwyzki za czerwiec.

Itd.

To co bedzie pisalo gdzies na fakturze ze mam 100kwh zurzyc do czerwca nastepnego roku a 200kwh do lipca itd itd??

Czy juz jakiegos walka zrobia??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No no pominelem upusty zeby nie skomplikowac chodzilo tylko o ideę czy bedzie pisac na fakturze np.grudniowej

Ze mam do wykorzystania 100kwh do czerwca 200 do lipca 300kwh do sierpnia itd.

Czy walel zrobia i napisza np .600kwh do czerwca

 

Bo te miesieczne jak by tak rozpisywali bylo by chyba najbardziej ok.bo zostawilbym sobie G13 i wtedy cala zime lece jak chce a jak widze ze chyba sie nie zmieszcze i mi braknie to miesiac przed przechodze na grzanie tak jak teraz w g13 i to co przekrocze policzyli by mi proporcjonalnie z ostatniego miesiaca czyli w korzystnym stosunku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No no pominelem upusty zeby nie skomplikowac chodzilo tylko o ideę czy bedzie pisac na fakturze np.grudniowej

Ze mam do wykorzystania 100kwh do czerwca 200 do lipca 300kwh do sierpnia itd.

Czy walel zrobia i napisza np .600kwh do czerwca

 

Bo te miesieczne jak by tak rozpisywali bylo by chyba najbardziej ok.bo zostawilbym sobie G13 i wtedy cala zime lece jak chce a jak widze ze chyba sie nie zmieszcze i mi braknie to miesiac przed przechodze na grzanie tak jak teraz w g13 i to co przekrocze policzyli by mi proporcjonalnie z ostatniego miesiaca czyli w korzystnym stosunku

 

zmieniać taryfę możesz nie częściej niż co 12 miesięcy.

 

Nie za bardzo rozumiem jaka jest różnica pomiędzy rozliczeniem miesięcznym a 6 miesięcznym oprócz droższego abonamentu w przypadku odczytu miesięcznego.

 

Grzeję od stycznia i mam PV i teraz mam małą produkcję więc korzystam z prądu z sieci. Do czerwca zdążę ten deficyt wyrównać i dopłacę tylko to co nie znajdzie pokrycia w produkcji. Od 1 lipca zacznę gromadzić nadprodukcję na sezon grzewczy do 31 grudnia. Ale sytuacja jest taka że płacę tylko różnicę nie wiem jaki to by miało sens abym teraz płacił za 90% prądu a w czerwcu oddawał 90 do sieci. W lecie nawet bez PV płace za prąd około 70 zł.

Edytowane przez gawel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zmieniać taryfę możesz nie częściej niż co 12 miesięcy.

 

Nie za bardzo rozumiem jaka jest różnica pomiędzy rozliczeniem miesięcznym a 6 miesięcznym oprócz droższego abonamentu w przypadku odczytu miesięcznego.

 

Grzeję od stycznia i mam PV i teraz mam małą produkcję więc korzystam z prądu z sieci. Do czerwca zdążę ten deficyt wyrównać i dopłacę tylko to co nie znajdzie pokrycia w produkcji. Od 1 lipca zacznę gromadzić nadprodukcję na sezon grzewczy do 31 grudnia. Ale sytuacja jest taka że płacę tylko różnicę nie wiem jaki to by miało sens abym teraz płacił za 90% prądu a w czerwcu oddawał 90 do sieci. W lecie nawet bez PV płace za prąd około 70 zł.

 

Chodzi o to ze jak Twoje zuzycie przekroczy produkcje z PV

Zaluz sobie ze np.o 1000kwh .

I jak masz taryfe np.g13 to jak sobie w rozliczeni polrocznym bedziesz grzal glownie w drogiej to jak przekroczysz o te 1000kwh to Ci to policza proporcjonalnoe jak zuzywales prad przez ostatnie pol roku .

Czyli moze wyjsc ze zaplacisz no.100kwh po 0,3zl 400kwh po 0,57 a 500kwh po 0,9 razem wyjdzie ze doplacisz 700zl

A jak masz rozliczenie miesieczne to grzejesz przez zime jak chcesz a jak widzisz ze przekroczysz to np.ostatnie 2miechy grzejesz zgodnie z ideą taryfy g13 tez przekroczysz 1000kwh tylko zaplacisz np.100kwhx0,57 100kwhx0,9 i 800x0,3 razem 390zl to jest np.300zl roznicy.

 

W przypadku gdy komós produkcja pv przekracza zuzycie taryfy nie maja sensu.

Chociaz mozna ja miec na wypadek awari pv

 

 

Ps.i nikt tu nie pisal o zmianie taryfy

I mowimy caly czas o Tauronie

Edytowane przez codix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to ze jak Twoje zuzycie przekroczy produkcje z PV

Zaluz sobie ze np.o 1000kwh .

I jak masz taryfe np.g13 to jak sobie w rozliczeni polrocznym bedziesz grzal glownie w drogiej to jak przekroczysz o te 1000kwh to Ci to policza proporcjonalnoe jak zuzywales prad przez ostatnie pol roku .

Czyli moze wyjsc ze zaplacisz no.100kwh po 0,3zl 400kwh po 0,57 a 500kwh po 0,9 razem wyjdzie ze doplacisz 700zl

A jak masz rozliczenie miesieczne to grzejesz przez zime jak chcesz a jak widzisz ze przekroczysz to np.ostatnie 2miechy grzejesz zgodnie z ideą taryfy g13 tez przekroczysz 1000kwh tylko zaplacisz np.100kwhx0,57 100kwhx0,9 i 800x0,3 razem 390zl to jest np.300zl roznicy.

 

W przypadku gdy komós produkcja pv przekracza zuzycie taryfy nie maja sensu.

Chociaz mozna ja miec na wypadek awari pv

 

 

Ps.i nikt tu nie pisal o zmianie taryfy

 

W PGE umowy prokonsumenckie nie dotyczą taryfy g13 i sztuczny problem z głowy. Zmiana taryfy jest dozwolona nie częściej niż co 12 miesięcy tak że zmiany co pól roku sobie odpuść.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W PGE umowy prokonsumenckie nie dotyczą taryfy g13 i sztuczny problem z głowy. Zmiana taryfy jest dozwolona nie częściej niż co 12 miesięcy tak że zmiany co pól roku sobie odpuść.

 

Za pozno dopisalem ze Tauron.Wiedzialem ze zaraz odezwie sie ktos z pge.

Gdzie Ty widzisz jakas chec zmiany taryfy drugi raz Ci na to zwracam uwage

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to ze jak Twoje zuzycie przekroczy produkcje z PV

Zaluz sobie ze np.o 1000kwh .

I jak masz taryfe np.g13 to jak sobie w rozliczeni polrocznym bedziesz grzal glownie w drogiej to jak przekroczysz o te 1000kwh to Ci to policza proporcjonalnoe jak zuzywales prad przez ostatnie pol roku .

Czyli moze wyjsc ze zaplacisz no.100kwh po 0,3zl 400kwh po 0,57 a 500kwh po 0,9 razem wyjdzie ze doplacisz 700zl

A jak masz rozliczenie miesieczne to grzejesz przez zime jak chcesz a jak widzisz ze przekroczysz to np.ostatnie 2miechy grzejesz zgodnie z ideą taryfy g13 tez przekroczysz 1000kwh tylko zaplacisz np.100kwhx0,57 100kwhx0,9 i 800x0,3 razem 390zl to jest np.300zl roznicy.

 

Ps.i nikt tu nie pisal o zmianie taryfy

I mowimy caly czas o Tauronie

 

Dzięki, wreszcie widzę, o co chodzi z tym rozliczaniem miesięcznym. Wcześniej myślałem, że to jakaś totalna pomyłka z tym rozliczaniem miesięcznym. No bo przecież w lipcu jest zdecydowana nadprodukcja, więc spodziewałem się, że skoro nie da się tego rozliczyć, to nadprodukowane kWh przepadają. Ale nie, nadprodukowane kWh przepadają dopiero po roku (niektórzy mówią o 13 mcach, choć jeśli prosunenci, czyli jeszcze nie ja, mają liczniki na bieżąco informujące o zużyciu prądu i produkcji, to przypuszczam, że mogą przepadać dokładnie po 12 mcach, choć to tylko przypuszczenie). W takim razie trzeba w przypadku Taurona bliżej przypatrzeć się temu rozliczeniu miesięcznemu, bo może ono niwelować negatywne skutki rozliczania proporcjonalnego. Dzięki za zwrócenie uwagi tę kwestię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie trzeba w przypadku Taurona bliżej przypatrzeć się temu rozliczeniu miesięcznemu, bo może ono niwelować negatywne skutki rozliczania proporcjonalnego. Dzięki za zwrócenie uwagi tę kwestię.

 

Informacja, że rozliczenie 12 razy w roku jest korzystne pochodzi z przecieków w Tauronie.

Nie mam możliwości ani potwierdzić, ani zaprzeczyć, bo moja produkcja i pobór z sieci się pokrywają.

Przy rozliczeniu proporcjonalnym stosowanym przy uszkodzonym liczniku mamy na fakturach zużycie przybliżone, więc przy sprawnym liczniku mamy nieprawdziwe.

 

Jest paru Kolegów z PV, którzy rozliczają się 12 razy w roku. Jak zbilansują produkcję roczną, to nie wykluczone, że będzie pewna jasność w tej sprawie.

Każdy ma inne urządzenia podłączone do prądu - jedne w mniejszym stopniu, inne w większym stopniu wpływają na przyszłą proporcję wyliczoną na fakturze.

 

Jedno jest pewne - za grudzień i styczeń faktury wszyscy będą mieli "prawie" wg wskazań licznika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...