Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Podlogowka na kominku?


bgttgb

Recommended Posts

Witam,

Dzis na budowie urodzil sie pomysl, zeby pociagnac jedna nitke od podlogowki na scianach zabudowy kominka...

Tzn na zabudowie z szamotu/ silki itp polozyc rurki pex i zatynkowac grubo. Czy to ma sens? Widzial ktos taka rzezbe kiedys? Jakie zagrozenia ( czy woda w rozdzielaczu nie "zglupieje" )? Koszt zaden a zawsze mozna zakrecic jeden obieg. Prosze o opinie. Pzd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Dzis na budowie urodzil sie pomysl, zeby pociagnac jedna nitke od podlogowki na scianach zabudowy kominka...

Tzn na zabudowie z szamotu/ silki itp polozyc rurki pex i zatynkowac grubo. Czy to ma sens? Widzial ktos taka rzezbe kiedys? Jakie zagrozenia ( czy woda w rozdzielaczu nie "zglupieje" )? Koszt zaden a zawsze mozna zakrecic jeden obieg. Prosze o opinie. Pzd

Był nawet taki system. Chyba z firmy Kaufmann. :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli ktos nie ma plaszcza wodnego a i tak pali bo lubi np. to czemu by nie podgrzac troche podlogi i rozprowadzic po domu?

 

Mam w pralni grzejnik duży grzejnik ,który jest najbliżej mojego nazwę go, węzła ciepłowniczego :). Podłogówkę mam spiętą w każde ze źródeł pozyskiwania energii cieplnej .System otwarty z wymiennikiem ciepła. Dlaczego to wspominam.Jak chcesz się zabezpieczyć przed ewentualnym przegrzaniem? Domniemam ,że chcesz z obudowy o której piszesz wyżej ,pexa puścić do podłogówki i grzejników. Pomysł może i dobry ale inwestycja trochę skomplikowana jak dla mnie.Rozumiem ,że grawitacyjnie ciepło ma pójść do podłogówki jak sobie w sobotę i niedzielę w okresie przejściowym grzać będziesz. Bez udziału i wspomagania urządzeń trzecich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grawitacyjnie moze niekoniecznie. Pompa obiegowa i tak w kazdym domu jest z podlogowka to niech sobie chodzi. A przegrzanie - jezeli rurki bd osloniete np cienka silka zatynkowane i pow znowu silka to chyba tak duzych temp nie bd ? ( To tylko pex wiec nie mozna za duzo). Uklad tak naprawde to wspomaganie niz grzanie, ale jak kominki przegrzewaja salon to tak zawsze troche pojdzie dalej. Mozna zrobic osobna petle tylko na ta obudowe i do rozdzielacza wpiac bokiem albo w styropianie zeby nie bylo cieplego paska przez srodek pomoeszczenia? To takie tylko rozmyslanie teoretyczne. :) Ktos glupote palnie i czasami cos madrego powie niechcacy. Ty pewnie masz jeden bufor i z niego rozprowadzenie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grawitacyjnie moze niekoniecznie. Pompa obiegowa i tak w kazdym domu jest z podlogowka to niech sobie chodzi. A przegrzanie - jezeli rurki bd osloniete np cienka silka zatynkowane i pow znowu silka to chyba tak duzych temp nie bd ? ( To tylko pex wiec nie mozna za duzo). Uklad tak naprawde to wspomaganie niz grzanie, ale jak kominki przegrzewaja salon to tak zawsze troche pojdzie dalej. Mozna zrobic osobna petle tylko na ta obudowe i do rozdzielacza wpiac bokiem albo w styropianie zeby nie bylo cieplego paska przez srodek pomoeszczenia? To takie tylko rozmyslanie teoretyczne. :) Ktos glupote palnie i czasami cos madrego powie niechcacy. Ty pewnie masz jeden bufor i z niego rozprowadzenie?

 

Dokładnie tak podobnie mam. ZCWU mam z wężownicami plus grzałka elektr.Jak KZPW to (sterownik dopasowany jest do moich wymogów) , grzeje podłogówkę ,CO -grzejniki i WU, jak słońce na niebie to solar grzeje najpierw podłogówkę ,a potem wodę i jak wystarczy to grzejniki ,KG podobnie ten ze sterownika grzeje jak ma zadane. Fotowoltaika już się konstruuje. Wracając do tematu. Nie wiem ile ciepła pójdzie w podłogówkę z obudowy w silce (moja ustawiona jest na 32 stC) by miało to sens. Moja podłogówka teoretycznie nie stygnie. Zawsze ma jakiś impuls cieplny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...