Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

ulga termomodernizacyjna rozliczenie pit


pierwek

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 154
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

ktoś mi napisał ze zeby odpiczyć zakup pieca w picie to musiałam wcześniej złożyć wniosek o termomodernizację czy to możliwe czy poprostu liczy sie data wystawienia faktury pierwszej i 3 lata od tego. chodzi mi tylko czy musi byc ten wniosek odliczam tylko zakup pieca i komin

Do ulgi termomodernizacyjnej nie trzeba wypełniać żadnych wniosków, tylko faktury. Masz 3 lata począwszy od końca roku w którym dokonałaś pierwszego zakupu. Czyli zakładając kupno pieca w 2020 r, możesz odliczać wydatki poniesione do końca 2023 r.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Witam serdecznie. Mam 3 pytania i będę wdzięczny za odpowiedź.

Pytanie dotyczą tego czy takie opcje pozwalają na skorzystanie z ulgi.

 

1. Montaż paneli fotowoltaicznych. Czy mogę zamontować je na ziemi i podpiąć w garażu który stoi obok domu (nie jest z nim połączony)? Oczywiście garaż elektrycznie jest połączony z domem, ale nie ominę wykorzystywania prądu z fotowoltaiki w tym garażu. Czy tak będzie ok?

 

2. Przeczytałem forum i dobrze rozumuję, że wydatki poniesione w 2019 r. rozliczam w picie 2020, a wydatki z następych latach w kolejnych pitach, byleby się z inwestycją zmieścić w 53tyś i 3 latach?

 

3. Skorzystałem z programu czyste powietrze. Załóżmy, że dostałwm zwrotu 20tyś. a wydatki łącznie wyniosły 50tyś, to mogę bez problemu 30tyś wliczyć w ulgę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Montaż paneli fotowoltaicznych. Czy mogę zamontować je na ziemi i podpiąć w garażu który stoi obok domu (nie jest z nim połączony)? Oczywiście garaż elektrycznie jest połączony z domem, ale nie ominę wykorzystywania prądu z fotowoltaiki w tym garażu. Czy tak będzie ok?

 

Tak.

 

2. Przeczytałem forum i dobrze rozumuję, że wydatki poniesione w 2019 r. rozliczam w picie 2020, a wydatki z następych latach w kolejnych pitach, byleby się z inwestycją zmieścić w 53tyś i 3 latach?

 

Tak. 3 lata licząc od 2019 r, czyli do końca 2022 r.

 

3. Skorzystałem z programu czyste powietrze. Załóżmy, że dostałwm zwrotu 20tyś. a wydatki łącznie wyniosły 50tyś, to mogę bez problemu 30tyś wliczyć w ulgę?

 

Tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months później...

Czy korzystając z ulgi termomodernizacyjnej (zakup i montaż PV) trzeba udokumentować demontaz starego pieca aby móc skorzystać z tej ulgi? Wg zapisów m.in.:

"Przedsięwzięcie termomodernizacyjne – co to jest?

Mianem przedsięwzięcia termomodernizacyjnego określamy:

ulepszenie, którego rezultatem jest redukcja zapotrzebowania na energię wykorzystywaną na potrzeby ogrzewania budynków mieszkalnych oraz podgrzewania wody użytkowej"

wg mnie nie trzeba ale chcialem się upewnić

Np. w Czystym Powietrzu taki obowiązek jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy korzystając z ulgi termomodernizacyjnej (zakup i montaż PV) trzeba udokumentować demontaz starego pieca aby móc skorzystać z tej ulgi? Wg zapisów m.in.:

"Przedsięwzięcie termomodernizacyjne – co to jest?

Mianem przedsięwzięcia termomodernizacyjnego określamy:

ulepszenie, którego rezultatem jest redukcja zapotrzebowania na energię wykorzystywaną na potrzeby ogrzewania budynków mieszkalnych oraz podgrzewania wody użytkowej"

wg mnie nie trzeba ale chcialem się upewnić

Np. w Czystym Powietrzu taki obowiązek jest.

 

Nie ma, ja skorzystałem z ulgi a nie mam nawet czego zdemontować :no:.

Edytowane przez jaroWy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Dzień dobry, krótkie pytanko względem ulgi termomodernizacyjnej w pit

 

z żoną jesteśmy współwłaścicielami domu, widniejemy w akcie itp...

 

zakładamy fotowoltaikę

płatność - kredyt na okaziciela - przykładowo 30 k pln - ja biorę 15k i żona bierze 15k

 

dostajemy fakturę od firmy na 30k pln - wystawiona na nas oboje

 

i tu pytanie:

1. rozliczamy sie razem - w pit 0 wpisuję sobie i wpisuję żonie po 15k prawda?

 

2. rozliczamy sie osobno - w pit 0 każde z nas wpisuje swoje 15k

 

3. czy istnieje możliwość, że jedno z nas wpisze 30 całe, a drugie nie wpisze nic?

 

zastanawia mnie kwestia tego kredytu - każde z nas ma umowę na kredyt na 15k

 

nie chciałbym sobie po prostu utrudnić życia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z żoną jesteśmy współwłaścicielami domu, widniejemy w akcie itp...

 

zakładamy fotowoltaikę

płatność - kredyt na okaziciela - przykładowo 30 k pln - ja biorę 15k i żona bierze 15k

 

dostajemy fakturę od firmy na 30k pln - wystawiona na nas oboje

 

i tu pytanie:

1. rozliczamy sie razem - w pit 0 wpisuję sobie i wpisuję żonie po 15k prawda?

 

2. rozliczamy sie osobno - w pit 0 każde z nas wpisuje swoje 15k

 

3. czy istnieje możliwość, że jedno z nas wpisze 30 całe, a drugie nie wpisze nic?

 

zastanawia mnie kwestia tego kredytu - każde z nas ma umowę na kredyt na 15k

 

Kredyt nie ma znaczenia.

1, 2 - tak

3 - możliwość istnieje, jednak w przypadku kontroli w zależności od US istnieje duże prawdopodobieństwo zakwestionowania rozliczenia całości FV przez jednego z małżonków.

Oczywiście powinieneś skontaktować się z doradcą podatkowym w celu potwierdzenia tych informacji, zwłaszcza jeśli zamierzasz skorzystać z bramki nr 3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry!

1. Chciałabym się upewnić czy dobrze myśle o konieczności zakonczenia termomodernizacji w ciągu 3latach. Pierwsza fv rozliczona na wymianę drzwi garażowych dokonaliśmy w 2019 roku. W kolejnym roku docieplalismy dach, a 2021 wymiana okien. W deklaracjach corocznych PIT uwzględniałem dokonane zmiany odliczając ulgę termomodernizacyjna. W nowym roku 2022 myślimy o zainstalowaniu fotowoltaiki. Czy dobrze myśle ze w tym przypadku już nie będę mogła jej odliczyć w zeznaniu podatkowym za 2022 rok jako ze od pierwszej modernizacji minęły 3 lata? Czy tez każda innego rodzaju modernizacja jest rozpatrzona oddzielnie i ulga przysługuje i tak?

 

2. Handlowca mowil ze istnieje możliwość skorzystania zarówno z ulgi termoizolacyjnej jak i Ulgi z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wysokości 3tys. zł. Pozniej gdzieś czytałam ze albo to albo to. Jak to jest?

 

 

Pozdrawiam i dziękuje za pomoc!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie o ulgę ile sprzęt musi być moją własnością zanim go opchnę?

Tyle co trzymanie pitów rok rozliczeniowy + 5lat?

Mam wrażenie, że mylisz ulgę termomodernizacyjną z należnościami z tytułu podatku PIT. Jeśli chodzi o ulgę, są jedynie zapisy o konieczności doliczenia otrzymanej kwoty zwrotu. Sprzedaż nie jest zwrotem (w domyśle: dofinansowaniem).

Jeśli chodzi natomiast o uniknięcie podatku PIT z tytułu sprzedaży, trzeba dokonać transakcji po upływie pół roku od kupna.

Oczywiście polecam wizytę u doradcy podatkowego :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Chciałabym się upewnić czy dobrze myśle o konieczności zakonczenia termomodernizacji w ciągu 3latach. Pierwsza fv rozliczona na wymianę drzwi garażowych dokonaliśmy w 2019 roku. W kolejnym roku docieplalismy dach, a 2021 wymiana okien. W deklaracjach corocznych PIT uwzględniałem dokonane zmiany odliczając ulgę termomodernizacyjna. W nowym roku 2022 myślimy o zainstalowaniu fotowoltaiki. Czy dobrze myśle ze w tym przypadku już nie będę mogła jej odliczyć w zeznaniu podatkowym za 2022 rok jako ze od pierwszej modernizacji minęły 3 lata? Czy tez każda innego rodzaju modernizacja jest rozpatrzona oddzielnie i ulga przysługuje i tak?

Masz 3 lata na skorzystanie z ulgi licząc od końca roku, w którym poniosłaś pierwszy wydatek. Czyli 2019 + 3 lata. Do końca roku 2022 możesz jeszcze skorzystać z ulgi.

2. Handlowca mowil ze istnieje możliwość skorzystania zarówno z ulgi termoizolacyjnej jak i Ulgi z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wysokości 3tys. zł. Pozniej gdzieś czytałam ze albo to albo to. Jak to jest?

Prawda leży pośrodku :) Możesz skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, jednak jeśli otrzymasz dofinansowanie, to będziesz musiała doliczyć tę kwotę do swojego PITu. Czyli jeśli do końca 2022 otrzymasz przelew na konto za program Mój Prąd, to od razu pomniejszasz odliczaną kwotę o ten przelew. Jeśli przelew otrzymasz już w przyszłym roku, to za rok 2022 odliczasz całą kwotę za instalację, a przy rozliczaniu roku 2023 doliczysz otrzymany przelew (czyli będziesz musiała dopłacić 17 lub 32% od otrzymanej kwoty).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wrażenie, że mylisz ulgę termomodernizacyjną z należnościami z tytułu podatku PIT. Jeśli chodzi o ulgę, są jedynie zapisy o konieczności doliczenia otrzymanej kwoty zwrotu. Sprzedaż nie jest zwrotem (w domyśle: dofinansowaniem).

Jeśli chodzi natomiast o uniknięcie podatku PIT z tytułu sprzedaży, trzeba dokonać transakcji po upływie pół roku od kupna.

Oczywiście polecam wizytę u doradcy podatkowego :)

 

Chodziło mi oto ile czasu muszę fizycznie posiadać to urządzenie w razie jakiejś kontroli? Czy jest taka sama zasada co do przechowywania dokumentów do PIT (chodzi o czas). Np czy po roku mogę sprzedać grzejnik, pompę, panel.... czy muszę czekać 5-6lat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi oto ile czasu muszę fizycznie posiadać to urządzenie w razie jakiejś kontroli? Czy jest taka sama zasada co do przechowywania dokumentów do PIT (chodzi o czas). Np czy po roku mogę sprzedać grzejnik, pompę, panel.... czy muszę czekać 5-6lat

Faktura VAT jest dokumentacją, którą musisz posiadać 5 lat licząc od końca roku, w którym wypadała płatność podatku. Posiadanie rzeczy nie jest wymagane przez ten okres wprost w ustawie. Natomiast dobrze mieć udokumentowaną sprzedaż tej rzeczy (umowa, przelew na konto). W sytuacji podbramkowej oczywiście nie zaszkodzi dokumentacja zdjęciowa tego grzejnika, etc. Zawsze z tyłu głowy należy mieć, że akurat Twój US może mieć odmienną opinię, nawet jeśli jest niezgodna z aktualną linią orzecznictwa oraz interpretacjami samego MF :)

Tak więc możesz sprzedać po roku grzejnik, pompę, panel, ale że jestem tzw. randomem z internetu, to zachęcam mimo wszystko do kontaktu z doradcą podatkowym :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktura VAT jest dokumentacją, którą musisz posiadać 5 lat licząc od końca roku, w którym wypadała płatność podatku. Posiadanie rzeczy nie jest wymagane przez ten okres wprost w ustawie. Natomiast dobrze mieć udokumentowaną sprzedaż tej rzeczy (umowa, przelew na konto). W sytuacji podbramkowej oczywiście nie zaszkodzi dokumentacja zdjęciowa tego grzejnika, etc. Zawsze z tyłu głowy należy mieć, że akurat Twój US może mieć odmienną opinię, nawet jeśli jest niezgodna z aktualną linią orzecznictwa oraz interpretacjami samego MF :)

Tak więc możesz sprzedać po roku grzejnik, pompę, panel, ale że jestem tzw. randomem z internetu, to zachęcam mimo wszystko do kontaktu z doradcą podatkowym :)

 

Ja jestem zwykłym degustatorem darmowych obiadów ale papier musi się zgadzać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...

Witam,

 

Mam taki problem w moi rodzice w zeszłym roku podatkowym odliczyli od podatku ulge termomodernizacyjna na fotowoltaike. Była ona zakładana w 2020 roku. Kwota na którą wpisali w rubryke odliczeń to 15000 czyli całość. Jednak ze względu na brak wystarczającego podatku odliczyli tylko część. Pozostałą część chcieli odliczyć w tym roku. Jednak nie wiedzą jaką kwotę wpisać, gdyż w zeszłorocznym zeznaniu podatkowym wpisali całość. Czy moglibyście podpowiedzieć czy można to jakoś wpisać i pomniejszyć należny podatek z tych 15000 o otrzymany w zeszłym roku ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Mam taki problem w moi rodzice w zeszłym roku podatkowym odliczyli od podatku ulge termomodernizacyjna na fotowoltaike. Była ona zakładana w 2020 roku. Kwota na którą wpisali w rubryke odliczeń to 15000 czyli całość. Jednak ze względu na brak wystarczającego podatku odliczyli tylko część. Pozostałą część chcieli odliczyć w tym roku. Jednak nie wiedzą jaką kwotę wpisać, gdyż w zeszłorocznym zeznaniu podatkowym wpisali całość. Czy moglibyście podpowiedzieć czy można to jakoś wpisać i pomniejszyć należny podatek z tych 15000 o otrzymany w zeszłym roku ?

 

Ja wpisałem sumę pomniejszoną od to co uwzględniono w poprzednim rozliczeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Dzień Dobry, moje pytanie dotyczy limitu ulgi 53.000zł. W roku podatkowym poniosłem wydatki na różne przedsięwzięcia związane z termomodernizacją w kwocie 67.000zł. Otrzymałem dofinansowanie w kwocie 15.000zł. Czy dobrze rozumiem, że w PIT mogę odliczyć pozostałą kwotę 52.000zł?

Zastanawiam się czy kwota dofinansowania zmniejsza mi limit ulgi 53.000 - 15.000 = 38.000?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...