Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Fotowoltaika, a dach z włókno cementowej fali


lechyu

Recommended Posts

Jak w temacie, czy jest jakiś problem z montażem PV na falistych płytach włókno cementowych?

 

Nie ma w tym względzie najmniejszego problemu, to pokrycie dachowe również się do tego nadaje montaż przebiega na identycznych komponentach jak montaż na dachu z blacho-dachówki. Jednak jak zapytałem(montera w pracy) najważniejsze jest to co jest pod spodem, jeśli ten dach ma kilkadziesiąt lat to może wystąpić problem z niezbyt mocną więźbą dachową. Kilkakrotnie montowali na dachach pokrytych (płytami azbestowymi - wschód Polski) wtedy przed założeniem wymieniano pokrycie tylko pod instalacją.

To na co zwrócił uwagę to niebezpieczeństwo uszkodzenia takiej powierzchni pod wpływem ciężaru montera, stosują co prawda specjalne drabiny najazdowe ale jak mówił nie każda firma montująca posiada takie na wyposażeniu. Jak się domyślasz z tego powodu nie wszystkie firmy chcą montować na takim pokryciu bo nie ma jak tego naprawić i obawiają się dodatkowych kosztów.

Z tego co się zorientowałem wiercą przez pokrycie otwory do krokwi, prócz uszczelek gumowych na szpilkach stosują uszczelniacz butylowy, przewody wprowadzają przez "wrublówkę" ewentualnie przy obróbce komina.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:confused:, przecież panele nie nagrzewają się od pokrycia dachowego?

 

Panel oczywiście nagrzewa się pod wpływem pracy ale chyba nie chcesz powiedzieć że są odporne na temperatury zewnętrzne? Zakładając że dach rozgrzeje się do 60 stopni Celsjusza to po upływie pewnego czasu wszystko w bliskiej odległości od poszycia dachu rozgrzej się do podobnej temperatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panel oczywiście nagrzewa się pod wpływem pracy ale chyba nie chcesz powiedzieć że są odporne na temperatury zewnętrzne? Zakładając że dach rozgrzeje się do 60 stopni Celsjusza to po upływie pewnego czasu wszystko w bliskiej odległości od poszycia dachu rozgrzej się do podobnej temperatury.

Ale na pewno nie od dachu, sam panel jest "ciemny" nagrzewa się jak każdy ciemny materiał wystawiony na Słońce, ale pokrycie dachu nie ma wpływu na temperaturę paneli. Być może wewnątrz domu pod nim jest inna niższa temperatura, ale na zewnątrz nie.

Z własnych obserwacji(latem) temperatura pod panelami jest o ok 15*C mniejsza niż na panelu, temperatura strychu pod dachówką ceramiczną jest jak temperatura pod panelem.

Wykres - dnia dzisiejszego

[ATTACH=CONFIG]441087[/ATTACH]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mogę się zgodzić z tymi słowami, panel pochłania promienie słoneczne i przetwarza je na energię elektryczną, skutkiem ubocznym ich pracy jest wytwarzanie ciepła, poszycie dachu pochłaniając promienie słoneczne w żaden sposób ich nie przetwarza- w całości zmieniają się w ciepło. Druga sprawa to wentylacja, panel jest zawieszony kilkanaście centymetrów nad poszyciem, ma przedmuchy wiatru zarówno w góry jak i od spodu, poszycie dachu raczej nie. Dlatego śmiem twierdzić że panel zawieszone na konstrukcjach naziemnych czy innych trakerach będą miały niższa temperaturę od paneli na dachu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego to jest FIZYKA, "Zasada zachowania energii" – empiryczne prawo fizyki, stwierdzające, że w układzie izolowanym suma wszystkich rodzajów energii układu jest stała w czasie.

Kolego, światło słoneczne padając na każdy cm² powierzchni, dostarcza określoną ilość energii.

Energia ta rozprasza się do otoczenia. Rozprasza się szybciej gdy istnieją warunki sprzyjające rozpraszaniu (odprowadzaniu) energii - np. przepływ powietrza czyli konwekcja.

Dlatego w próżni kosmicznej, gdzie nie ma konwekcji, nagrzewanie następuje bardzo szybko. W atmosferze ziemskiej nie ma aż takiego problemu.

Jeśli ilość dostarczonej energii do obiektu będzie większa niż obiekt może odprowadzić do środowiska, to jego temperatura będzie wzrastać.

Natomiast panel PV odprowadzający część pozyskanej energii słonecznej w postaci prądu elektrycznego, będzie nagrzewał się mniej niż taka sama powierzchnia nie produkująca prądu Natomiast jego kolor temu nie sprzyja, dodatkowo płytki krzemu za szybą są doskonałym absorberem,a dach no cóż ma wiele powierzchni od których to promieniowanie jest odbijane w różnych kierunkach, sama struktura dachu nieporównywalnie zwiększa jego powierzchnie, a pokrycia dachu no cóż z blachy szybciej się nagrzewają ale również szybciej tą temperaturę tracą a to niestety nie sprzyja produkcji prądu.

Edytowane przez CityMatic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...