Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja CO2-sterowalna


Recommended Posts

Tankredus-szacun dla pracy !

Ja ćwiczę podobny układ tj Malina i MH-Z19B , ale sterowanie reku ściennymi Marley.

Plan mam taki ,aby sterować rekuperatorami wg sygnału "okno otwarte" oraz poziomami odczytu CO2 w Malinie (czyli założę progi PPM i wtedy odpowiednio będzie sterowany reku).

Mam pytanko odnośnie MH-Z19, kopię w necie i jakoś nie mogę znaleźć...

MH-Z19B mam podłączony w ESP EASY-widzę tam trzy parametry :

PPM

Termperature

U

Chodzi o ten parametr U-domyślam się ,że to jest wilgotność.Nie pasuje mi tylko jednostka -wartości wskazywane są np 14598.Jak to czytać ?

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o ten parametr U-domyślam się ,że to jest wilgotność.Nie pasuje mi tylko jednostka -wartości wskazywane są np 14598.Jak to czytać ?

 

To jest chyba czas od ABC. Nie rośnie stale aż do zresetowania?

Generalnie kalibracja tego czujnika jest jego największą wadą. Od kilku tygodni nie wyprowadziłem go na spacer i nie skalibrowałem i pokazuje 400ppm gdy na 100% jest co najmniej 700ppm.

Trzeba go regularnie kalibrować na zewnątrz (ręcznie, bo ABC to antykalibracja i lepiej ją wyłączyć)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest chyba czas od ABC. Nie rośnie stale aż do zresetowania?

Generalnie kalibracja tego czujnika jest jego największą wadą. Od kilku tygodni nie wyprowadziłem go na spacer i nie skalibrowałem i pokazuje 400ppm gdy na 100% jest co najmniej 700ppm.

Trzeba go regularnie kalibrować na zewnątrz (ręcznie, bo ABC to antykalibracja i lepiej ją wyłączyć)

 

U mnie wskazania PPM cały czas się zmieniają w logach.

A gdzie jest to ABC ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdzie jest to ABC ?

 

W oprogramowaniu czujnika. W EasyESP możesz wyłączyć wchodząc w edycję czujnika albo wydając polecenie mhzabcdisable. Ręczna kalibracja - mhzcalibratezero

Edyta.

ABC kalibruje na 400 ppm nawet, gdy tyle nie ma. Tak samo ręczna kalibracja. Tylko jak czujnik jest stale w pomieszczeniu, w którym nie spada do 400ppm to się skalibruje i "przesunie" skalę i np. 600ppm pokazywać będzie jako 450ppm. ABC gwarantuje, że wskazania będą się zmieniały - ale mogą być zaniżone. Żeby mieć pewność w miarę prawidłowej kalibracji musisz zapewnić powietrze o stężeniu 400ppm (no, z grubsza) w czasie kalibracji - czyli najprościej wynieść go na zewnątrz i skalibrować ręcznie.

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odbiegając trochę od tematu.

Jestem kompletnym laikiem w sprawach elektrycznych, a szukam taniego czujnika CO2, który po prostu włączę i pokaże pomiary – samodzielne urządzenie.

Mam wentylację mechaniczną, i chcę sprawdzić jak faktycznie kształtuje się poziom dwutlenku węgla w powietrzu.

Jest sens kupić coś takiego?

https://allegro.pl/oferta/analizator-jakosci-powietrza-co-co2-hcho-tvoc-9216549205

Edytowane przez cardano8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie na 3 czujnikach U=0. ABC wyłączone. Co do kalibracji to sprawdza się kalibracja automatyczna (z poziomu ESP)- gdy 120 pomiarów 400 ppm, wtedy się kalibruje (czyli gdy czujnik zaniża), lub gdy przy nieobecności domowników powyżej np. 24h lub 48h. jest więcej niż 400 ppm (mam komunikat i wtedy kalibruję - z telefonu - gdy na wykresie krzywa CO2 jest pozioma, ale nie w okolicy 400 ppm - gdy czujnik zawyża). Obecność wykrywana po Wifi - pingi i Bluetooth. Można też zrobić to automatycznie. Kiedyś ogarnę. W ESP easy można pisać bezpośrednio skrypty. Albo z poziomu Home Assistant/Domoticz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem niedrogie urządzenie, aby zmierzyć poziom CO2, ustawić rekuperator i zapomnieć (tak z grubsza).

Urządzenie którego nie będę musiał składać.

Uruchomienie czujników o których mówisz pewnie wymaga poświęcenia czasu, na pewno nie jest to rozpakowanie urządzenia i ewentualne skalibrowanie.

Normalnie pobawiłbym się i złożył coś (np. https://hejdom.pl/blog/39-diy/242-czujnik-co2-na-esp8266-cp2102-esphome.html) ale nie mam czasu niestety (niedawno powiększyła mi się rodzina).

W związku z tym, czy to jest coś warte? :

https://allegro.pl/oferta/analizator-jakosci-powietrza-co-co2-hcho-tvoc-9216549205

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...