Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kiepska gleba, rośliny poplonowe.


Recommended Posts

Cześć wszystkim. Na przód działki nawiozłem ziemi z wykopu, mieszanka piachu gliny i zwykłej ziemi. Za jakieś dwa-trzy lata planuje zasadzić tam trawnik i krzewy. Znajomy polecił mi zasadzenie przez lato roślin poplonowych( gorczyca,wyka,facelia itp) na użyźnienie gleby. Jak myślicie warto się bawić w coś takiego zwłaszcza, że mieszaka to koszt 20zl więc żaden. Ciekaw jestem waszych doświadczeń.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zasadniczo jak się zaczyna robić kolorowo, to musi być przekopane.

Ja siałam u siebie facelię, ale jak zakwitła to mi było tak żal pszczół, które miały wyraj, że zostawiłam do zimy :) I nici z nawozu.

Prawdę mowiąc, czytając o roślinach poplonowych dowiedziałem się, że są to rośliny miododajne. Stwierdziłem, że na wiosne zostawie do przekwitnięcia aby pszczoły miały co robić i zasadze drugi raz w sierpniu i dopiero przekopie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months później...

Poplon jest dobry na 1 rok. Trochę azotu, substancji organicznej i tyle.

Jeśli masz kiepską glebę to w Twoim przyszłym ogrodzie muszą się znaleźć odpowiednie gatunki roślin np. jałowce, sosny, brzozy, berberysy, lawendy itd. Poza tym muszą być wyściółkowane korą (nie kamieniem) - aby gleba trzymała choćby niewielką ilość wilgoci. Dobrze by było też pod każdą roślinę dać troszkę wartościowszej ziemi - nie chodzi o taką w workach z supermarketu,(to tez można dać) ale o żyzną, tzw. tłustą, mineralną jak ziemia na lessach, iłach, czy nawet glinach. Chodzi o to, żeby "coś" zatrzymało choć w minimalnym stopniu wilgoć w ziemi. No i dobrze pomyśleć o systemie nawadniania.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 months później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...